Setari Cookie-uri

CUM SE ZUGRAVESTE?

Am trait s-o "vad" si p-asta!!!Dar ce se aplica dom'le Vasilemet pe un perete de rigips daca nu glet?Se aplica mortar? Cum se astupa rosturile dintre placi daca nu cu glet? Oameni buni, daca nu stiti, n-are sens sa mai scrieti, sincer, incurcati lumea! Pe un perete de rigips se aplica glet, glet special pentru rigips pentru acoperirea rosturilor, nu orice glet, asa cum va recomanda "meseriasii" astia care nu au mai avut loc la firmele de paza. Dupa ce s-au astupat rosturile (atentie se dau doua maini si se foloseste plasa din fibra de sticla dupa care se aplica banda plini), se trag cel putin o mana de glet de finisare pe toata suprafata peretelui, dupa care se slefuieste, se amorseaza si se vopseste! Daca doriti numele gletului pe care trebuie sa il folositi in astfel de situatii e-mail me.
amenajaripro
Postat pe 23 Iunie 2011 05:42
De la: Puiu35, la data 2009-11-06 22:15:32De plasa abraziva ai auzit.Dl cu rimano ten.Mai terminati cu recomandarile astea amorsa de la etc.,sunt prostii.Nu stiu cati ar da raspunsul De ce se da amorsa ?Eu nici nu folosesc amorsa inainte de vinarom.

destul de bai
ca nu folosesti amorsa
o amorsa (orice marca) reduce consumul de lavabil. plus poti lucra cu vopseaaa cum vrei tu, daca peretele nu absortie...
szindobel
Postat pe 6 August 2011 14:26
De la: amenajaripro, la data 2011-06-23 05:42:08Am trait s-o "vad" si p-asta!!!Dar ce se aplica dom'le Vasilemet pe un perete de rigips daca nu glet?Se aplica mortar? Cum se astupa rosturile dintre placi daca nu cu glet? ...
Pe un perete de rigips se aplica glet, glet special pentru rigips pentru acoperirea rosturilor, nu orice glet,...
Dupa ce s-au astupat rosturile (atentie se dau doua maini si se foloseste plasa din fibra de sticla dupa care se aplica banda plini), se trag cel putin o mana de glet de finisare pe toata suprafata peretelui, dupa care se slefuieste, se amorseaza si se vopseste!

La mine acasa s-u perindat vreo cinci echipe in 16 ani :)
fiecare avea "sfaturile" proprii
asa de meseiasi au fost unii( aia de acum doi ani) ca acum doua saptamani mi-a cazut jumatate de suprafatza de tencuiala de pe perete , mi-am zis ca nu mai aduc pe nimenea, mi-am gletuit singur, asa cum m-am priceput si acuma m intrat ( dupa muult timp) pe aici pe forum sa trag concluzii si dovezi daca DA sau NU sa dau cu amorsa peste gletul care e deja uscat si pe care-l voi slefui diseara
Concluzia: trebuie amorsa !
In alta ordine de idei, la fiica-ma in camera, una din echipe a dat glet peste lucrarea din gips carton ( am facut o bucata de tavan fals pt becuri incastrate)
in holul de la intrare, aceeasi echipa nu a mai dat glet ! Dar nici amorsa, pur si simplu aupus la colturi coltare de Aluminiu cu fibra, au dat glet deasupra in zona , au finisat cu shmirghel si apoi au dat direct lavabil. recunosc, se vede bine mersi ( norocul lor), deci, probabil e si chestie de muncitor, depinde cum lucreaza, cum are chef, cum stie sa faca mai bine in zona aia, adik dak are mai mult spatiu sa se intinda, probabil are alt front de lucru ...
deci acelasi "meserias", intr-o camera a folosit glet peste gips-carton, in hol nu a mai folosit gletul !
unkiu
Postat pe 9 Septembrie 2011 15:33
sabrina draga,daca totul se limiteaza la bani o sa cheltuiesti zugravind tu singura de trei ori mai mult.timpul pierdut si zilele care lipsesti de la munca sunt bani asta nu ar fi o problema fiindca o sa imi spui ca esti somera ,bun
dar toate sfaturile care le-ai primit imi dau seama ca ai inteles totul? o sa zugravesti singura o sa te chinui toata ziua si nu o sa dormi noaptea fiinca o sa te gandesti daca o sa iasa zugraveala si cand o sa fie totul gata aranjata toata casa cu parchet si mobila si o sa stai la semineu cu persoana iubita o sa vezi dezastrul,o sa inceapa sa iti crape toata vopseaua si o sa o iei de la capat cu mai multi bani decat ar fi sa o iei acum.fiinca zugravul care vine sa faca lucrarea o sa iti ia de doua ori banii care tii ia acum.strange mobila inveleste parchetul lucrul e de 2 ori mai mult ca si acum deci?cum spune neamtul:sunt prea sarac pt a face lucruri ieftine.bafta in continuare si nu asculta de sfaturile la toti gandeste singura daca vrei sa faci o experienta din casa ta zugraveste singura daca ai bani de aruncat
bafta in gandire
kudika455803
Postat pe 18 Octombrie 2011 13:41
Amenajari Interioare style



Particular executam:

Faianta,Gresie,Plinta
Gips-carton,Masti,Pereti despartitori,Tavane,etc.
Tencuiala,Zidari,Betoane,Tinci.
Finisaje interior,Glet,Vinarom,Curatat pereti.
Montaj parchet melaminat.
Montaj usi interior si exterior



Vanzari direct de la proprietar

Terenuri
Autoturisme
Bijuterii handmade
Anticariat
Obiecte
stylestefcristian.blogspot.ro/
kudika_25995
Postat pe 13 Ianuarie 2013 15:07
eu am zugravit singura
nu as mai repeta experienta asta
am avut vointa
dar la un moment dat numai aveam putere
ma rog
nu chiar singura
dar niciunul din noi nu eram....mesteri
maria-ioana
Postat pe 13 Ianuarie 2013 15:11
Zugravitul este o metoda excelenta de a reimprospata o incapere. Dar este bine sa urmezi anumiti pasi pentru a te asigura ca nu te vei trezi cu surprize. Cele mai bune metode le-am gasit aici http://cumfacsa.ro/casa-gradina/reparatii-amenajare/cum-sa-zugravesti
kudika_31367
Postat pe 12 Martie 2013 22:34
De la: szindobel, la data 2011-08-06 14:26:12
De la: Puiu35, la data 2009-11-06 22:15:32De plasa abraziva ai auzit.Dl cu rimano ten.Mai terminati cu recomandarile astea amorsa de la etc.,sunt prostii.Nu stiu cati ar da raspunsul De ce se da amorsa ?Eu nici nu folosesc amorsa inainte de vinarom.

destul de bai
ca nu folosesti amorsa
o amorsa (orice marca) reduce consumul de lavabil. plus poti lucra cu vopseaaa cum vrei tu, daca peretele nu absortie...

mno...nu va mai certati..i-a mergeti voi..si ajutati fata...
Fulg-de-nea
Postat pe 12 Martie 2013 22:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Energizarea Locuintei! 33 De la: artafengshui 6 Aprilie 2010 13:41
ce este mai bun pt incalzirea in pardoseala centrala pe gaze simpla sau cea in condesare 4 De la: epurescu_marus 21 Martie 2010 19:27
una 1 De la: kudika370577 23 Februarie 2011 02:23
combinatia alb-negru-rosu 5 De la: tesa_bratz 7 August 2009 19:01
Grilaj ferestre apartament 1 De la: IF 25 Iunie 2010 07:37