Setari Cookie-uri

camera pentru 2 baieti

buna ziua!
sunt o mamaica in cautare de ideii pentru amenajarea unei camere pentru doi baieti (3 respectiv 6 ani). Sunt putin dezorientata pentru ca tinand cont de tot felul de pareri nu mai stiu ce e bine si ce nu e cu privire la paturile suspendate. Camera este destul de mica si cred ca genul asta de paturi ne-ar ajuta foarte mult cu privire la spatiu. Dar imi este si teama caci sunt destul de zburdalnici si mi-e teama sa nu se impinga pe scari sau de sus. Nu gasesc nicaieri modele de paturi suspendate care sa ma atraga, ori patul de sus este prea sus, adica sta cu ochii in tavan, ori scarile nu ma incanta caci sunt din acelea stil scara nu trepte. Astept sugestii daca ma puteti ajuta. Va multumesc!
condo003655
Postat pe 15 Aprilie 2010 10:03
Foarte frumoase si ingenioase solutii veti gasi pe site-urile producatorilor italieni de mobila pentru copii.Au amenajari si solutii speciale pentru doi copii.
Decat paturile suprapuse mie mi se pare mai sigure paturile care culiseaza unul sub altul. Patul de jos este asezat pe roti si aluneca sub patul de sus care este ceva mai inalt.
Sau de-a lungul intregii camere se construieste un podium sub care in timpul zilei sunt ascunse cele doua paturi pe roti.Pe podium sunt instalate birourile celor doi copii.
Poate chiar gasiti o firma care sa reproduca aceste modele,daca mobila de import vi se pare poate prea costisitoare.Totusi merita investitia, deoarece cei doi frati vor putea folosi aceste paturi pana la adolescenta.

Mihaela09_condo
Postat pe 16 Aprilie 2010 14:21
Buna...mamico...!!! Si sa-ti traiasca baietii... E adevarat , sunt inca mici , insa presupun ca trebuie sa te hotarasti , deoarece cel mare se pregateste pt. scoala . Daca dadeai cateva detalii referitoare la camera, forma, amplasarea ferestrei , usii , imi faceam o idee si chiar iti faceam o sugestie concreta, pt. acel spatiu .
Oricum, cred ca va trebui sa alegi varianta cu paturi suprapuse , ai precizat ca incaperea este destul de mica, dar , cred ca ar fi bine sa iei legatura cu o firma producatoare de mobilier . Astfel , vei aranja camera exact pe dimensiuni , si vei putea face scara , mai sigura, cu trepte , asa cum doresti , utilizand spatiul la maxim .
Succes....!!!
libra66
Postat pe 21 Aprilie 2010 11:24
Va multumesc din suflet pentru sfaturi. Imi pare rau ca nu am dat foarte multe detalii despre amplasarea camerei, ce va pot spune este ca dimensiunile sunt 3.30 m pe 3.10 m, fereastra si usa sunt paralele. Peretii de 3.10 m sunt ocupati cu usa si fereastra. Sa spunem ca din peretele cu usa imi raman disponibili doar 2 m iar cel cu fereastra aceasta este amplasata la mijlocul peretelui.
Problema cea mai mare este ca sunt foarte zapaciti (se imping si se bat mai tot timpul) ceea ce ma determina sa renunt la ideea cu paturile suspendate. Este adevarat si ca cel mare va incepe scoala la toamana si ne va trebui un spatiu pt studiu cu depozitare carti, dar si jucarii, precum si sa ne ramana suficient spatiu si pentru joaca. Oare cer prea mult de la o camera atat de mica?
Cu stima, mamica cu doi baieti.
condo003655
Postat pe 22 Aprilie 2010 10:59
pe peretele de 3300 :
2 paturi de 800*1900=dim saltea ,cu un raft cu sertare si polite h=100-1200
iar deasupra cat cuprinde cele 2 paturi +raft dulapuri(3 preinse in perete nu prea mari)
pe peretele opus in colt un birou pentru copilul care merge la scoala nu prea mare si daca mai ai nevoie un dulap cu 2 usi glisante
camera copilor as propune sa fie de culoare alba
luminitagrigoriu
Postat pe 22 Aprilie 2010 16:00
pe peretele de 3300 :
2 paturi de 800*1900=dim saltea ,cu un raft cu sertare si polite h=1000-1200
iar deasupra cat cuprinde cele 2 paturi +raft dulapuri(3 preinse in perete nu prea mari)
pe peretele opus in colt un birou pentru copilul care merge la scoala nu prea mare si daca mai ai nevoie un dulap cu 2 usi glisante
camera copilor as propune sa fie de culoare alba
asta in cazul in care nu doresti paturi suprapuse iti pot trimite niste poze ca idee(nu ma intereseaza sa fac eu mobilierul)
luminitagrigoriu
Postat pe 22 Aprilie 2010 16:00
O alta solutie foarte utila este si patul rabatabil, atata doar ca pretul este destul de mare, aprox. 1000 euro.
Dar si avantajele lui sunt incontestabile, deoarece ziua se ridica la perete si ramane loc de joaca.
Dar si ideea celor doua paturi de-a lungul peretelui este foarte buna si usor de pus in practica.
Daca imi dai o adresa de e-mail, pot sa-ti trimit si eu niste poze ca sa te inspiri.
Daca baietii sunt atat de neastamparati trebuie sa comanzi mobilier cu muchii rotunjite, solid si de preferat din lemn masiv (de brad, ca e mai ieftin). Nestamparatii vor zgaria repede PAL-ul melaminat, care nu se mai repara. Lemnul poate fi reparat,vopsit, lacuit.
Mihaela09_condo
Postat pe 23 Aprilie 2010 09:35
Va multumesc mult pentru sfaturi. Mailul meu este giorgiana_carmen@yahoo.com.Astept pozele cu nerabdare!
condo003655
Postat pe 26 Aprilie 2010 12:51
de la un tatic cu doi baieti acum copii mei au 14 respectiv 16 ani,si au avut parte de paturi suprapuse din lemn de brad,care este moale si rotunjit(fara muchii).estetic si functional,problema este ca dupa ceva timp scirtie,(baietii sunt baieti)fata de pal lemnul de brad definitiv cistiga.probleme cu copii apar intodeauna,chiar daca camera ar fi goala ,asa ca hotaraste singura ce e mai bine.ai mei nu au cazut niciodata,doar se certau cine doarme sus si cine jos,bafta
calin09
Postat pe 6 Mai 2010 10:37
buna,
iata inca o parere:
- un pat suspendat pentru cel mare iar sub el biroul lui.
- un pat normal cu loc depozitare sub el pt cel mic
- o alta varianta ar fi un pat mai mare ptr amandoi.
Peretii nu i-as lasa albi - sunt mai pretentiosi. ar fi pacat sa nu le dai o culoare, o pictura un afis, un sticker tematic sau chiar o lambrisare pe anumite zone de interes. apropo de zone dure poti imbraca peretii in ceva buretat.
cristian_sinca
Postat pe 6 Mai 2010 11:11
pe www.ekin.it gasesti tot felul de idei super....
in catalogul ekin circus...
Karmin_condo
Postat pe 7 Mai 2010 00:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sfaturi confectionat singuri mobilierul din pal personalizat 1 De la: maxoni 29 Mai 2010 22:45
Cost aproximativ casa 92 De la: anabelle6001_condo 21 Septembrie 2015 22:18
amplasarea galeriei 3 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:30
izolare beci 9 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:40
Trenduri: parchet laminat 6 De la: constructii24 18 Decembrie 2012 17:24