Setari Cookie-uri

amenajarea dormitorului...

descriere:un dormitor de aprox 40 metri patrati...geamurile in paralel cu usa de la intrare,aici e problema...Imi place f mult patul sa fie amplasat in fata geamurilor,insa ma deranjeaza la fel de mult pozitia usii de intrare in dormitor...si nu am idee unde anume sa imi pun celelalte piese de mobilier...
kudika007253
Postat pe 22 Martie 2009 16:04
alooo...nu imi raspunde nimeni?...:)mentionez ca intre cele doua geamuri se afla cam 1 metru distanta...sunt amplasate la mijlocul peretelui...vreau sa imi schimb si mobilierul dar nu stiu pt o asa mare suprafata ce as putea lua si de unde...stiu doar ca va fi roz cu alb...ceva diafan...delicat...perdelele mi le-am cumparat doar...sunt dintr-un voal...albe cu picatele roz... mi-au luat ochii cand le-am privit...inaltimea camerei e de 3,80 metri...pe jos am avut parchet din lemn dar vreau sa il schimb si habar nu am cu ce...initial am dorit sa fie sufragerie,insa avand in vedere ca locuiesc singura ma intrebam ce sa fac cu ea...
kudika007253
Postat pe 12 Aprilie 2009 15:32
DEPINDE CE FEL DE PAT DORESTI MATRIMONIAL(LATIME 1,4 SAU 1,6) SAU SINGLE PERSONAL AS RECOMANDA UNUL DE LATIME 1,4 MERGE PENTRU AMBELE VARIANTE SI NU ESTE PREA MARE
DEPINDE SI CE FEL DE STIL VREI SA AIBA MOBILA MODERN SAU CEVA ROMANTIC
NU AS RECOMANDA SCHIMBAREA PARCHETULUI LACUIT BINE VA FI SUPER SI PUS NISTE COVOARE FLAPY IN NANTELE PE CARE LE AI LA PERDEA
luminitagrigoriu
Postat pe 23 Aprilie 2009 08:11
Suprafata dormitorului este mare, dar conteaza si proportia dintre laturi (L si l). Oricum, daca peretele cu usa iti permite, amplaseaza patul cu capataiul pe acest perete. Daca spatiul iti permite, dupa usa amplaseaza un dulap pe toata lungimea peretelui perpendicular pe cel cu usa. Desi nu este recomandat, daca ti sa ai TV in dormitor, amplaseaza-l intre ferestre. Pe peretele opus dulapului amenazeaza-ti o masa de toaleta. Daca ti la mobila alb- roz, cantitatea de roz sa fie mica. Pentru pereti te poti orienta la o nuanta de verde, poate chiar putin mai intensa ca si tonalitate si faci tavanul alb. Este greu de dat sfaturi daca nu am dimensiunile camerei, amplasamentul usii, ferestrelor. Sper ca sfaturile mele te-au ajutat. Nina Ciuciuc, creativ designer
nina_ciuciuc
Postat pe 23 Aprilie 2009 08:47
cel mai bine este sa consulti un designer de interior, daca esti cu adevarat interesat/interesata pot sa-ti ofer ceva indicatii dar am nevoie de mai multe detalii legate de spatiu, stilul l-am intuit (e romantic). Intradevar atunci cand regandesti un spatiu pentru dormitor una dintre primele "chestii" pe care le stabilesti este pozitia patului. Eu ti-as recomanda un pat "soft" fie in culoare alba, fie un pat imbracat cu huse, pe care sa le poti si schimba la urmatoarea redecorare, fiind si mai placut la utilizare.
gabinanu_condo
Postat pe 23 Aprilie 2009 09:07
http://www.bedrooms.com/

http://www.hgtv.com/topics/bedrooms/index.html
micaelamikiela_healthy
Postat pe 23 Aprilie 2009 09:45
mady_pep
Postat pe 23 Aprilie 2009 10:41
Dormitor de 40 mp.....e mult prea mare suprafata pentru a avea acesta utilitate . Nu va fi niciodata o camera propice odihnei si intimitatii . Stiu din proprie experienta , ca in camerele cu suprafete mari ,nu ai intotdeuna senzatia de....'deschidere" ci uneori apare senzatia de ....spatiu public ,de impersonal . Asezarea patului la ferestre ,nu este indicata , nu te vei putea odihni bine , de asemeni , aceasta asezare ,va duce la pozitia picioarelor , adica talpile ,inspre usa , ceea ce este nefast , acesta fiind "pozitia mortului " .
Recomandarile primite sunt foarte bune , trebuie doar sa te hotarasti ce alegi . Succes !
libra66
Postat pe 30 Aprilie 2009 23:28
ok nu prea da nimeni solutii concrete deci la inaltime asa de mare merge un dulap cu urmatoarele dimensiuni 2950*600*2500
un pat matrimonial 1600 latime lungimea va fi de 2000
la capatul patului o pediera tapitata cu o matase crem cu dungi fine roz
2 noptiere
o comoda gen toaleta impunatoare
2 fotolii mici cu aceasi tapiterie cu pediera cu o masuta mica intr-un colt
cred ca este suficient
luminitagrigoriu
Postat pe 1 Mai 2009 17:36
dimensiuni camera:
peretele cu usa: L: 2,57 -1,47 latimea usii-2,57
l:5,47
peretele cu geamuri: 1,75-1,08 latimea geamului-1,03 peretele dintre geamuri-1,08 latimea geamului nr 2 -1,75
pe peretele cu geamuri intr-un colt am montat un convertor
momentan sunt la capitolul zugraveala...stiu ca imi doresc sa predomine albul,as opta sa delimitez tavanul cu niste coltari cred ca se numesc si i-as vopsi intr-un roz pal iar tavanul l-as lasa tot alb sau l-as vopsi roz...nu ma pot hotara...si nici dc sa folosesc dispersit...am inteles ca nu e bun pt pereti dispersitul...poate ma poate ajuta cineva si cu o indicatie la acest capitol...
imi surade ideea dnei luminitagrigoriu dar as opta pt catifea ca imi place enorm si am sa tin cont si de sfatul dat de theCat in privinta asezarii patului...nu stiu de ce am nevoie sa imi pun patul in fata ferestrelor...cred ca nevoia de lumina si de aer proaspat...
multumesc tuturor care s-au gandit sa imi ofere o solutie...
kudika007253
Postat pe 30 Mai 2009 14:58
problema cu catifea la tapitat nu se comporta bine in timp in sensul ca se roade usor matasea se comporta mai bine si este eleganta
daca te intereseaza mobila clasica iti pot trimite niste poze din ceea ce excut eu
luminitagrigoriu
Postat pe 1 Iunie 2009 15:59
cineva spunea ca cantitatea de roz sa fie mica eu as recomnda mobilier alb cu o patina pe la profile cu roz uite in cursul acestei luni execut cuiva o combinatie in genul asta pat si noptiere am sa fac o poza si am sa iti trimit cred ca va fi foarte elegant
luminitagrigoriu
Postat pe 1 Iunie 2009 16:03
orice sugestie este bine venita...pt fotografii las adresa de mail: semele_28@yahoo.com
acum ca am lasat dimensiunile camerei,astept sugestii cu privire la pozitia patului... e f important pt mine...
kudika007253
Postat pe 3 Iunie 2009 16:06
eu am gasit servicii utile pe www.gigacenter.ro
condo002293
Postat pe 5 Noiembrie 2009 11:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Hidroizolatii performante 1 De la: condo000807 19 Aprilie 2012 19:03
masin de spalat ariston ARMXXL 125/HA 1 De la: rm_condo 1 Noiembrie 2010 22:01
BALCON INCHIS CU CORNIER 5 De la: andreig03 4 Septembrie 2012 13:19
manopera tinci 4 De la: Dekore_Studio 24 Mai 2009 01:08
aragazul... 10 De la: nalk86 31 Ianuarie 2010 23:04