Setari Cookie-uri

instalatie de gaze pt aparatment

vreau sa imi montez o centrala in apartament .puteti sa imi recomandati un proiectant de instalatii de gaze?stie cineva ce alta documetatie se intocmeste pt asa ceva?
laurentiu
LAUAND
Postat pe 10 Mai 2009 23:00
De la: LAUAND, la data 2009-05-10 23:00:58vreau sa imi montez o centrala in apartament .puteti sa imi recomandati un proiectant de instalatii de gaze?stie cineva ce alta documetatie se intocmeste pt asa ceva?
laurentiu

Din ce localitate esti?
Cel mai bine ar fi sa te duci si pana la cei de la gaz si sa incerci sa discuti cu un proiectant de acolo. In acest mod lucrurile merg mai usor si mai sigur.
nina_ciuciuc
Postat pe 11 Mai 2009 00:18
din Bucuresti
LAUAND
Postat pe 13 Mai 2009 00:55
Pentru a instala o centrala termica in apartament este necesar:
- debransarea de la instalatia de incalzire centrala - la RADET;
- realizarea instalatiei individuale de alimentare cu gaz - accesand o firma agreata de Distrigaz (aceasta firma va realiza atat instalatia cat si proiectul );
- achizitionarea echipamentelor si a materialelor necesare realizarii instalatiei hidraulice (CT, radiatoare, teava, fitinguri etc);
- punerea in functiune cu autorizarea de functionare valabila 2 ani ;
verificari tehnice periodice la CT la 2 ani cu o firma autorizata ISCIR (similar auto);
- contract de intretinere cu o firma autorizata ISCIR
vasiolaru
Postat pe 30 Mai 2009 05:03
Este posibila numai montajul Instalatiei de incalzire pe gaz ?
Fara demontarea termoficarii?
Fara probleme de debransare, nu functioneaza una functioneaza cealata, aleg ce-i rentabil.
stoicescudoru
Postat pe 30 Mai 2009 05:41
Ar fi bine dar tehnic nu se poate. Caloriferul se branseaza la una din instalatii, fiecare avand circuit diferit de functionare.
Cele doua sisteme pot coexista in locuinta dar nu poate functiona decat unul din ele. Mutarea de pe un sistem pe altul necesita modificarea instalatiei.
ibalan_condo
Postat pe 30 Mai 2009 10:41
Daca alegi sa-ti pui o oinstalatie de gaze pt. apartament, ce rost ma are sa ramai legat de ceilalti?
Eu am centrala in apartament de 5 ani si nu am nevoe de ei sa-mi dea ei caldura si apa calda cand vor ei. E super si cu banii iesi tot cam acolo. Diferenta consta in faptul ca atunci cand pleci o opresti si nu mai platesti nici caldura si nici gaze. Problema este ca ai de asteptata pana se ia toate aprobarile de la asociatia de locatari de la radet si proiectul in sine cam dureaza. Bine asta depinde si de firma u are alegi sa faci lucrarea.Bafta
mami_condo
Postat pe 30 Mai 2009 10:44
referitor la proiect instalatie de gaze ,executie lusrare va puteti suna la telef 0724842880
jippa_stefan
Postat pe 30 Mai 2009 13:58
Dute la cei de la gaze si fa o cerere de montare centrala.
Vei plati o taxa si vei alege un proiectant specializat care este recomandat de cei de la gaze.
Atentie trebuie sa te informezi cat de serios este proiectantul si ce bani iti cere.
Eu m-am milogit de proiectant un an de zile !!! dupa ce l-am platit
Instalatia de montare la gaz se va face cu firma proiectantului ales
Te costa multi bani dar mai ales multi nervi
Iti urez succes !
vpopescu58
Postat pe 30 Mai 2009 21:20
Iti pot recomanda eu o firma care este serioasa si face lucrari de calitate.
Patronul firmei a lucrat la gaze 35 de ani , este de meserie si are avantajul ca-i cunoaste pe cei de acolo si poate obtine avizarile extrem de repede si tot el poate face si proiectul.
Firma se numeste VARIA HOLDING si-i gasesti la tel, 0213242420, sau 0729625180.
Contacteaza-i si nu vei regreta.
Cu bine Ilie
healthy000676
Postat pe 31 Mai 2009 06:36
Atentie!!! Radetul nu mai accepta sa te debransezi daca nu este nimeni debransat in acel bloc. Daca ai gigacalorimetru la scara sau bloc (pe asociatie) poti sa vorbesti doar cu Asociatia fara sa ajungi la Radet (radetul are contract cu asociatia, nu cu fiecare locatar in parte).
razvani
Postat pe 1 Iunie 2009 11:24
Am optat si eu cu ani in urma pentru varianta "centrala de apartament".
Ai multe batai de cap, mai ales cu cei care deocamdata sunt la RADET, dar in final merita senzatia de autonomie, plata pe corecte - consumi platesti, nu consumi nu platesti - si bucuria ca ai scapat de "hotomanie".
Avantajul pe care l-am avut a fost ca generatia veche a avut "mostenitori" de varsta mea, ne-am inteles si in final am fost sase pe scara.
Iti sugerezi sa incerci si tu lucrul acesta, "decat un dusman in minus, mai bine un prieten in plus" :)
andrei9
Postat pe 1 Iunie 2009 12:03
buna, daca nu ai rezolvat cu documentatia, iti pot da mai multe amanunte la adresa maryanabadea@yahoo.com.
marra_68_condo
Postat pe 5 August 2009 10:05
stie cineba cat mar costa sa trac 70 de metri de conducta de gaz stradal specific ca stau in bucuresti ,am fost la distrigaz si miau cerut 260 milioane ,sa cad jos ,alti 210 milioane ,toate aceste sume numai stradal
multumesc
marian_valeanu22
Postat pe 10 Aprilie 2010 00:47
La mine in bloc majoritatea s-au debransat. Eu as vrea sa fac acest lucru, dar sumele pe care le cer cei ce au facut lucrarea in bloc sunt enorme. Adica un proiect 600 ron, vreo 1000 instalarea tevii, daca vreau tot cu centrala si tevi, 8000ron. TOtusi, ce e mult, e mult. In provincie un proiect e maxim 200 ron. Nu stiu de ce cuiva i se pare ca cei care stau in Bucuresti au bani cu galeata? Ma interesez daca pot face proiectul in provincie, si aduc un om sa imi monteze teava, tot de aici, ca ies mai ieftin. EU atatia bani nu dau, pentru ca nu vad de ce costa atat.
floare_de_crin
Postat pe 11 Aprilie 2010 19:48
sunama la 0734608840 si iti spun tot ce te intereseaza
mihai_buturca
Postat pe 13 Aprilie 2010 22:00
cu proiectul va pot ajuta eu.Sunt ing. autorizat A.N.R.E si pretul ar fi 200 lei.daca sunteti interesat va propun sa ma contactati pe adresa de mail mvp1_1@yahoo.com

cu stima
ing. Anescu Dan
condo003643
Postat pe 15 Aprilie 2010 10:12
Buna ziua,
Am incercat sa va contactez pe mail, ba chiar am sunat si pe la proinstal pt ca v-am gasit numele pe situl lor...
Vreau sa va rog sa imi dati un semn...ma intereseaza un proiect instalatie de gaze executat dupa o instalatie deja existenta....
nnm
Postat pe 21 Septembrie 2010 17:00
daca aveti nevoie de o firma care se ocupa cu montarea de instalatii gaze, instalatii sanitare si termice intrati pe www.cincacomservice.ro si poate va ajuta. Eu am montat o centrala cu ei si sunt foarte de treaba si nici nu taxeaza foarte scump
Marius_Voicu_1
Postat pe 25 Mai 2013 18:21
De la: floare_de_crin, la data 2010-04-11 19:48:34La mine in bloc majoritatea s-au debransat. Eu as vrea sa fac acest lucru, dar sumele pe care le cer cei ce au facut lucrarea in bloc sunt enorme. Adica un proiect 600 ron, vreo 1000 instalarea tevii, daca vreau tot cu centrala si tevi, 8000ron. TOtusi, ce e mult, e mult. In provincie un proiect e maxim 200 ron. Nu stiu de ce cuiva i se pare ca cei care stau in Bucuresti au bani cu galeata? Ma interesez daca pot face proiectul in provincie, si aduc un om sa imi monteze teava, tot de aici, ca ies mai ieftin. EU atatia bani nu dau, pentru ca nu vad de ce costa atat.

asa si la mine, multi s-au debransat.dar cum nu stiu pe nimeni din provincie, o sa mai caut firme din oras, poate gasesc un pret decent pana la urma
raluca_25772
Postat pe 3 Iunie 2013 13:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
muscatele de ghiveci 1 De la: condo001358 17 Martie 2010 12:14
Tipuri de tapete 1 De la: TapetArt 16 Mai 2011 10:59
draperii din lemn(bambus) versus fier forjat. ce model este mai recomandat? 2 De la: kinder 15 Iunie 2010 16:43
umezeala din balcon 1 De la: felina 2 Februarie 2010 20:58
finisaje int/zugraveli (bucuresti) 2 De la: Flowers 23 Iulie 2011 11:09