Setari Cookie-uri

amenajari mansarde

Saluti
in curand o sa intru in posesia unui ap de 4 cam pe 2 nivele cu scara interioara insa nu este finisat asadar eu tb sa ma ocup de scara, geam mansarda, izolare si finisaje. acum intrebarea mea pentru cei care au mansarda este cum au amenajat si ce geamuri si unde este cazul ce scari sunt mai bune.
o zi buna va doresc. ciao
bebemica
Postat pe 13 Mai 2009 09:31
Buna , asi vrea si eu asa ceva desi cred ca amenajarea o sa coste. Trebuie sa cauti mai multe pareri de amenajare ca sa nu fii nevoita sa o repeti in urmatorii ani
krevitz
Postat pe 13 Mai 2009 10:13
te uiti in jur la alte acoperisuri si und vezi un geam sa sti ca e mansarda....acolo intrebi...intreaba de 10 ori sa nu te prosteasca constructorii
seminee_cluj
Postat pe 14 Mai 2009 06:43
www.infoconstruct.ro, www.mediaconstruct.ro, www.paginideconstructii.ro
Inarmeaza te cu rabdare ia fiecare domeniu la rand cere oferte si detalii tehnice si apoi intreaba 3 ingineri in constructii.
Sau cere oferte de pret de la 4 firme de constructii care sa ti acorde si garantie.
Avitop
Postat pe 14 Mai 2009 07:24
De la: icogrum, la data 2009-05-13 09:31:53Saluti
in curand o sa intru in posesia unui ap de 4 cam pe 2 nivele cu scara interioara insa nu este finisat asadar eu tb sa ma ocup de scara, geam mansarda, izolare si finisaje. acum intrebarea mea pentru cei care au mansarda este cum au amenajat si ce geamuri si unde este cazul ce scari sunt mai bune.
o zi buna va doresc. ciao


Dar instalatiile sunt executate ? Daca nu, cu astea trebuie sa incepi. Si nu te apuca sa intrebi constructorii in faza asta. Intreaba un arhitect (daca nu stii ce vrei, bineinteles) sau un designer de interior. Dupa ce ai totul clar, atunci poti sa te arunci la " consultarea " unor constructori. Mansarda este un spatiu special. Datorita dinamicii volumetrice, sunt sanse mari sa devina o zona deosebit de atractiva. In privinta geamurilor, presupunind ca acoperisul este in panta (pante) Velux sau Schneider sau orice alte ferestre de mansarda sunt cea mai viabila solutie. Atentie la numarul lor. Daca este prea mic spatiul devine meschin, neprimitor. Daca sunt prea multe devine inconfortabil. Izolatia la sarpanta trebuie sa fie corespunzatoare (normele spun ca e nevoie de min. 25 cm vata minerala).
unigrafsa
Postat pe 19 Mai 2009 04:02
Poti finisa mansarda si ieftin si scump:) depinde cum vrei tu geamuri in mansarda intai uita-te la sarpanta in interior si vezi la ce distanta sunt barnele care tin invelitoarea si cand ai dimensiunea te duci la Velux e cea mai cunoscuta si sunt si buni in materie si afli cat costa un sistem complet dimensiunea intre barne este cuprinsa intre 60 si 90 de cm si este o dimensiune fixa masori cu ruleta:) acuma in legatura cu scara dak exista foloseste-o pe aia dak nu si defapt u vrei sa mansardezi un pod existent atunci depinde de cat de mult spatiu ai este de preferat dak o vei folosi des sa fie o scara dreapta intr-o singura rampa dak spatiul nu-ti permite atunci foloseste una circulara prefabricata iar finisarea tine de tine daca vrei sa se vada sistemul constructiv al acoperisului oricum gips cartonul este ideal pentru materializarea imaginatiei tale izolarea acoperirii fao cu vata minerala daca te intereseaza exact cum se face iti pot pune la dispozitie o schema de asezare a tuturor spor la mansardat si dezlantuieste-ti imaginatia succes
alexaxn
Postat pe 19 Mai 2009 10:06
De la: seminee_cluj, la data 2009-05-14 06:43:12te uiti in jur la alte acoperisuri si und vezi un geam sa sti ca e mansarda....acolo intrebi...intreaba de 10 ori sa nu te prosteasca constructorii

Daca doriti un deviz fara nici un cost, va stam la dispozitie.
www.case-la-pachet.com
dan_promob
Postat pe 19 Mai 2009 10:13
De la: icogrum, la data 2009-05-13 09:31:53Saluti
in curand o sa intru in posesia unui ap de 4 cam pe 2 nivele cu scara interioara insa nu este finisat asadar eu tb sa ma ocup de scara, geam mansarda, izolare si finisaje. acum intrebarea mea pentru cei care au mansarda este cum au amenajat si ce geamuri si unde este cazul ce scari sunt mai bune.
o zi buna va doresc. ciao


Cel mai simplu este sa discuti cu un designer de interior. nina_ciuciuc@yahoo.com, designer de interior
nina_ciuciuc
Postat pe 19 Mai 2009 22:29
Daca ai rabdare uita-te la profilul meu intr-unul din cele doua albume.Asa am facut eu mansarda (e drept ca la casa, dar poate te inspira). Pentru izolatie am folosit spre interior(peste astereala) in loc de vata minerala de 10 cm (e ultrasuficient chiar si la Brasov)intii polistiren de 5 si apoi vata minerala( asta pentru a nu risca sa se strecoare ceva apa prin acoperis care sa umezeasca vata, care vata umezita miroase ingrozitor ) apoi am pus rigips.
Cu scara interioara mare atentie: la acelasi nivel calitativ preturile difera substantial- unul mi-a cerut 9000 lei, iar cel cu care am lucrat doar 3600( e de fag- nu am apucat inca sa-i fac poza, a fost pusa abia ieri).
Succes!
sonutz
Postat pe 20 Mai 2009 18:23
buna parerea mea este ca trebuie sa te consulti cu mai multe persoane in domeniu si sa alegi varianta cea mai buna .BAFTA

condo001198
Postat pe 12 Iulie 2009 20:04
"High Expectations" by Codrina
www.codrina.ro

Ca sa decorezi o casa, ai nevoie de idei, bani, curaj si rabdare. Daca tocmai sunteti pe punctul sa faceti asta, in mod cert veti avea ... "High Expectations"!

Nu este numele unui film si nici un titlu de carte... HE by C este numele unei colectii de tablouri art deco ce va va satisface in mod cert setea de frumos precum si orice pretentii legate de stilul locuintei voastre.

HE by C se adreseaza persoanelor cosmopolite si independente, si, in general, tuturor celor care incearca sa-si transforme locuinta intr-o mica opera de arta. Are un stil eclectic, se caracterizeaza prin foarte multe contraste, iar geometrizarea formelor poate da un aer de pretiozitate incaperii pe care ati accesoriza-o cu un astfel de tablou.
Tablourile cu personalitate din aceasta colectie - pictura abstracta non- figurativa, tehnica de ulei pe panza cu insertii de alte materiale - relief pe panza, creeaza un efect spectaculos. In plus, aceste tablouri pot constitui cadoul ideal. Va asiguram sprijinul in cautarea si gasirea picturilor care va definesc cel mai bine locuinta sau biroul si va asteptam cu drag solicitarile la:

IQ art
0747.633.494
comanda@iqart.ro
IQart
Postat pe 12 Decembrie 2009 03:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
care este cel mai economi material de constructie 4 De la: cristina57m 24 August 2009 08:56
Lenjerie de pat de calitate 2 De la: anamaria_h 11 August 2011 11:30
Caut montator fototapet in Bucuresti! 20 De la: ingrid_condo 2 Aprilie 2015 22:19
Vreau sa-mi renovez casa 86 De la: cucu_mariana_condo 4 Decembrie 2016 00:32
Reamenajeaza-ti casa de Paste cu stickere decorative moderne! 1 De la: poteleanu 14 Aprilie 2011 13:22