Setari Cookie-uri

Usa metalica

Vreau sa schimb usa de la intrare cu una metalica. Oare variantele ieftine ce sa gasesc pe la magazinase ascunse pe stradutele capitalei sunt bune de ceva? Sau sa ma duc intr-un magazin mai mare si sa platesc mai multi bani. Adica, cele mai ieftine modele de usi metalice ofera siguranta? Sunt rezistente? Nu dispun de foarte multi bani dar nici nu vreau sa-i arunc pe fereastra. Daca nu sunt bune de nimic cele ieftine mai bine dau mai multi bani, dar ii dau o singura data.
Voi ce credeti?

Postat pe 3 Decembrie 2008 19:39
Din experienta personala: nici o usa metalica nu rezista hotilor, poate decat daca e facuta din tabla mai groasa de 5 mm (desi nu bag mana in foc nici pt asta).
Mai nou nu se sparg incuietorile ci se taie usa pur si simplu...

Citez din cel care a venit sa o ia sa o repare:"Sefu' aici parca a dat cu o petarda!"
MIHAIVOL
Postat pe 4 Decembrie 2008 04:51
La cate usi ieftine sau vandut in Romania crezi ca nu ar fii fost probleme nesemnalate ???? Uneori a cumpara ieftin inseamna a cumpara prost dar aici este vorba de tabla ,desigur si tabla acesta a suferit un proces tehnologic de modelare imbinare si vopsire studiaza atent cat mai multe modele ieftine de pe piata sau la prieteni si descopera diferentele si mai ales cauta ceva care nu iti place la o usa sigur vei descoperi ca nu marca face usa
gigibrbr_condo
Postat pe 4 Decembrie 2008 19:15
NU ARUNCA PE FEREASTRA.
gabriel_brezeanu
Postat pe 5 Decembrie 2008 22:44
Mesajul "optimist" de mai inainte nu vrea sa te descurajeze.
Vrea sa-ti spuna ca nu hotii sunt problema in alegerea usii...

Trebuie sa citesti cu atentie prospectul fiecarui produs si sa alegi functie de bani si de ce-ti place.

Trebuie sa te uiti la urmatoarele:

- din ce este facut cadrul (tocul) usii; eu prefer sa fie din teava rectangulara (profil inchis) si nu din tabla indoita (profil deschis);
- tabla din care sunt facute fetele usii (unii producatori se lauda cu grosimea de 1,5 - 2 mm);
- usa propriu-zisa, daca are cadru de rezistenta interior sau nu (unele - mai scumpe, au un fel de fagure la interior);
- daca si cu ce sunt izolate la zgomot si temperatura (vata minerala, polistiren expandat sau...nimic);
- producatorii seriosi ofera o macheta cu o sectiune prin usa oferita; uita-te cu atentie si alege.
- incuietoarea: prefer sa fie mai multe decat una singura in mai multe puncte; dar... vezi mesajul anterior

Sper sa-ti fie de folos comentariile mele.
Succes!
MIHAIVOL
Postat pe 6 Decembrie 2008 06:20
bravo mihai problema este cum ai spus si tu , tot in curtea vanzatorului ca omul de rand nu prea are cum sa afle de la el tot ce ai zis tu si sincer nici eu nu le stiam pe toate cel putin nu asa de detaliat!!!!bravo
gigibrbr_condo
Postat pe 6 Decembrie 2008 15:42
Usi metalice aspectoase si rezistente fac cei de la MACO dar sunt destul de scumpe(vezi pe maco.ro)
penurobert69
Postat pe 8 Decembrie 2008 10:10
Si eu voiam sa -ti sugerez usile fabricate de Maco ,dar nu mi se pare ca sunt scumpe - sunt destule alte modele de la alti producatori care sunt mai scumpe. Cred ca ti-ai facut o idee ca nu e totul sa inlocuiesti tu usa de la intrare cu una din metal, oricare,doar metal...Daca nu e rezistenta ,cat de cat,asa cum sunt cele ieftine de pe piata ,mai ales cele chinezesti,poti avea surpriza sa se ....deformeze ,pur si simplu daca o lovesti cu ceva...si izolatia conteaza,deci decat ieftin si prost,mai bune mai asteapta un pic si mai pui niste bani. Cred ca usile de la Maco fac un raport corect de CALITATE /PRET .
libra66
Postat pe 8 Decembrie 2008 22:59
Eu cred ca trebuie sa vezi mai multe usi.
In afara de asta este bine ca usa sa fie montata de firma care iti vinde.De asemenea trebuie sa te uiti bine si la structura usii.
Nu cumpara ieftin dar nici scump, mai bine un pret mediu , si repet firma care iti vinde usa sa o monteze .
Am vazut de multe ori ca s-a cumparat o usa ieftina si montajul a costat foarte mult asfel daca faci costul total tot la o usa scumpa ajungi.

Iti urez sarbatori fericite !
vpopescu58
Postat pe 11 Decembrie 2008 19:49
De la: moni_ka, la data 2008-12-03 19:39:04Vreau sa schimb usa de la intrare cu una metalica. Oare variantele ieftine ce sa gasesc pe la magazinase ascunse pe stradutele capitalei sunt bune de ceva? Sau sa ma duc intr-un magazin mai mare si sa platesc mai multi bani. Adica, cele mai ieftine modele de usi metalice ofera siguranta? Sunt rezistente? Nu dispun de foarte multi bani dar nici nu vreau sa-i arunc pe fereastra. Daca nu sunt bune de nimic cele ieftine mai bine dau mai multi bani, dar ii dau o singura data.
Voi ce credeti?
cel mai bine,la calitate si pret,o sa "iesi"cu usile "beiller",eu am asa ceva,a fost in jur de 200 euro,fara montaj si e O.K.-e ieftina,daca doresti ceva mai scump si de rezistenta,peste 500 euro.....bafta!
rudy2007_condo
Postat pe 11 Ianuarie 2009 07:57
Ce este o "uºã beiller"? Tu de unde ai cumpãrat-o pe a ta?
danatom2003_condo
Postat pe 11 Ianuarie 2009 12:25
Usile de exterior trebuie sa se remarce prin calitate, design, fiabilitate dar mai ales prin nivelul ridicat de siguranta oferit de sistemul cu inchidere in 4 directii, asa numitul sistem "4 WAY LOCK",care asigura o mai mare siguranta impotriva efractiei( High- Security doors).
Din lemn, PVC sau metal, usile masive care inglobeaza un strat izolator asigura o protectie mai buna decat cele simple. Izolatia poate fi facuta cu spuma poliuretanica,de inalta densitate sau cu vata minerala. Cele care au o suprafata de sticla sunt, evident, mai putin protejate, dar prezenta unui strat dublu de geam atenueaza efectele gerului si zgomotului.
Daca locuiti in apropierea unor surse de zgomote, usa de la intrare ar trebui sa aiba si calitati de izolare fonica. Usile groase si masive sunt izolatoare fonice mai bune datorita grosimii lor.
najurb_condo
Postat pe 11 Ianuarie 2009 14:44
Nu va lasati indusi in eroare de usile Maco.Sunt aspectuoase dar nu merita banii.Mai mult eu le-as numi teapa.Si am sa ma explic;traiesc in Italia de mai bine de 12 ani , luna trecuta am fost in tara si m-am hotarat sa incep restructurarea apartamentului pe care il am in judetul Constanta.Am inceput cu ferestrele si cu usa de la intrare.Daca inprivinta ferestrelor am reusit sa gasesc ceva care sa ma multumeasca ata din punct de vedere al pretului cat si al calitatii nu la fel s-a intamplat in privinta usii de la intrare.Am optat pentru usa MACO Inh valoare de 1 900 RON , usa despre care spuneau ca este topul usilor MACO in privinta sistemului de inchidere (ba chiar ca sistemul era de provenienta Italiana ).Usa pe care mi-au trimis-o nu semana de loc cu cea pe care am vazut-o in expozitie nici calitativ nici la nivelul finisajului.Ca sa nu mai vorbesc de sistemul de inchidere (multilock) care numai de provenienta italiana nu este-lucru verificat personal in Italia.Acum dupa ce le-am platit integral usa si am constatat toate defectele mi se spune ca nu pot lua legatura la Bucuresti cu fabrica deoarece nu lucreaza pana in februarie.Oare as putea sa fiu atat de fraier ca sa pot crede asa ceva ?Eu as opta daca as putea sa ma intorc inapoi , pentru usile de Targoviste care sunt mai ieftine si chiar mai bune calitativ.Nu va lasa-ti pacalita de catre cei care se fac ca vand produse mai scumpe , dar de calitate net superioara.Profita de increderea clientului si de multe ori un pic de necunoastere , tinind cont ca romunul vrea marfa de import , mai scumpa dar net superioara calitativ.
P.S. Astept o confruntare cu cei de la MACO.Ii asigur ca pot demonstra totul
dinbo
Postat pe 11 Ianuarie 2009 17:18
Ba mai mult voi da si adresa si numele societatii autorizate de catre MACO in Constanta daca nu vor binevoi sa rezolve situatia creata.In Italia cu aceeasi bani se poate cumpara o usa cu mult mai buna celor pe care le produc si le comercializeaza cei de la MACO.In cazul asta , recunosc ca sunt eu cel care a grsit , crezand , si increzandu-ma in producatorii din Romania.Cum se spune la noi"Afara e vopsit gardul si inauntru e leopardul !"
Asta e !!!!!!!!!!!
dinbo
Postat pe 11 Ianuarie 2009 17:26
am o usa de metalica de la beiller cu imitatie de stejar toata coala de usa este f solida si are iso9001 sicertificat de calitate european sincer o am de 2ani si sint f multumit de ea este izolata termic si fonic e ok si pretul eu zic ca se merita eu am dat in jur de 750lei acu 2 ani poate sau mai ieftinit succes la cumparaturi.
danuntu_06
Postat pe 11 Ianuarie 2009 18:00
o usa beiller este o usa facuta de o firma din galati cu tehnologie germana ,eu am cumparato de la o reprezentanta din iasi, din pacurari si mi-au asigurat tot; montaj demontaj + garantie ,dar sincer sint f multumit , trebuie sa fii atenta la un singur lucrusi anume;usa cind se monteaza sa fie pusa in cumpana(nivela, poloboc)pe toate fetele si atunci nu vei avea probleme cu ea byby.ps.; au reprezentante in toata tara.
danuntu_06
Postat pe 11 Ianuarie 2009 18:09
Beyler din Galati produce usi de exterior care pot fi montate in spatii protejate(scari de bloc sau la case unde nu exista contact cu intemperiile sau soarele)
penurobert69
Postat pe 12 Ianuarie 2009 07:16
se scrie corect BEYLER am si eu una montata acum 2 ani, sunt f multumita , e izolata termic si fonic, functioneaza ireprosabil, silentios , (spre deosebire de una ieftina a vecinilor, care face zgomot deranjant la fiecare apasare pe clanta si in plus "agata" , probleme care la vecini au aparut la cateva luni dupa ce si-au montat-o) si a costat cca 750 ron + montajul cca 100 ron, cu garantia aferenta. iti recomand o usa mai de marca, nu ti-o schimbi in fiecare zi, asa ca studiaza si tu ofertele si cauta cel mai bun raport calitate/ pret. succes !
mkiss26
Postat pe 12 Ianuarie 2009 09:25
Indiferent dacã se scrie Beyler sau beiller, important e cã acum ºtiu ce sã caut. Preþul mi se pare excelent. Mulþumesc mult!
danatom2003_condo
Postat pe 12 Ianuarie 2009 17:44
De la: danatom2003, la data 2009-01-11 12:25:02Ce este o "uºã beiller"? Tu de unde ai cumpãrat-o pe a ta?
mii de scuze...am cumparat-o in 2006 si se scrie corect :BEYLER si nu cum am scris eu "beiller".poti intra pe sait la BEYLER sau la diversi distribuitori si ai sa observi tot ceea ce-ti doresti,culoare, marime ,sistem inchidere .cu stima!
rudy2007_condo
Postat pe 12 Ianuarie 2009 19:31
totul pleaca de la ce investitie (casa) ai . daca ai o casa marfa, cu elemente de arhitectura, etc atunci bagi banii intr-o usa frumoasa si solida. daca ia un apartament de bloc, ia o ua ieftina ca indiferent ce alegi sub 1000E tot o usa ieftina iei. asa ca mai bineiei o usa de 500 de lei decat una de 1500lei ca performanatele tot alea sunt.
Important : nu tine valori in casa si asigura-ti apartamentul impotriva vandsalizarii si furtului. ca daca iti sparge usa s-o plateasca asiguratorul. In rest toate usile sunt facute pentru oameni ca noi si nu pentru aia care se antreneaza 8ore zilnica sa le sparga.
robertdobrescu
Postat pe 13 Ianuarie 2009 13:12
nu inseamna ca tot ce este ieftin este si de calitate proasta
urmareste raportul calitate pret si nu doar pretul
s_simmona
Postat pe 23 Ianuarie 2009 16:16
atentie la etanseitate. unele nu au garnitura buna si nu etanseaza corespunzator. in mod normal o usa trebuie sa se inchida cu usurinta atunci cand este impinsa usor (de la aproximativ 10 cm fata de tocul usii) fara a face prea mult zgomot.
tcarbarau
Postat pe 14 Februarie 2009 23:08
incuietorile si lacatele nu sunt pt hoti sunt pt oameni cinstiti
mmarians
Postat pe 15 Februarie 2009 14:01
De la: mmarians, la data 2009-02-15 14:01:45incuietorile si lacatele nu sunt pt hoti sunt pt oameni cinstiti
pentru cultura noastra,un "profesionist" cu sau fara facultate,la "mititica",iti deschide o usa intre un minut si 10 minuta,daca e mai de "soi"....NUMAI DACA ITI COMANZI O USA BLINDATA,ANTIGLONT,CU SISTEM DE INCHIDERE CU AMPRENTA DIGITALA SAU CU RECUNOASTEREA RETINEI,MAI REUSESTI SA II INTIRZII PUTIN...
rudy2007_condo
Postat pe 15 Februarie 2009 16:08
Usile astea sunt la fel peste tot, oricum...:)
m3rlinetza
Postat pe 16 Februarie 2009 15:26
Si eu am o usa BEYLER si sunt foarte multumita, problema este cine ti-o monteaza.
stelanegut
Postat pe 17 Februarie 2009 00:15
De la: stelanegut, la data 2009-02-17 00:15:06Si eu am o usa BEYLER si sunt foarte multumita, problema este cine ti-o monteaza.
pentru 100...150 RON se poate rezolva cu baietii de la magazin,ti-o cara acasa[si pina la etajul 10 daca e nevoie],au spuma poliuretanica,au acele dibluri metalice speciale de ancorat usa[CONEXPANDURI], in beton-armat[stai linga ei,au fost cazuri cind au "pus-o" numai in spuma],trebie sa fie la nivela aliniata perfect pe orizantala si verticala,TU DOAR TE UITI CUM LUCREAZA SI NU TE DOARE CAPUL DE LOC,BA MAI AI SI GARANTIA IN REGULA,LA USA! CU STIMA!
rudy2007_condo
Postat pe 17 Februarie 2009 15:31
Eu am o usa metalica pe care nu am dat o avere, nu este nici foarte ieftina,nici foarte scumpa ca design arata bine si nu am avut probleme cu ea, sper sa nu fie foarte rezistenta in cazul in care o sa uit sa-mi iau cheia si o sa trag usa dupa mine dorind sa-mi iau dor un pachet de tigari de la magazinul de langa scara in timp ce pe aragaz voi lasa vreun ibric cu apa pentru cafea
andra_alexandra
Postat pe 17 Februarie 2009 17:29
buna ziua eu te pot ajuta daca vrei sa schimbi usa metalica,tatal meu lucreaza in domeniul el executa usi metalice si te poti intelege cu el sa iti faca usa metalica iti poate cumpara el materialele necesare tabla incuietori tot ce este necesar,si te intelegi cu el la pret,banuiesc ca ai auzit de firma far est usi metalice si termopane,el la astia lucreaza de 12 ani de zile,si poti face cu el la magazine iti percepe taxe comision si tva.Noi tot usa metalica avem si nu am avut probleme si el a facut usa metalica.Iti las un numar de telefon in caz ca esti interesata: 0765.478.510 e algerea ta.O zi buna in continuare.
sora_flory
Postat pe 18 Ianuarie 2010 13:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
parchet 9 De la: andi 7 Mai 2010 09:20
hei 1 De la: condo003994 1 Iunie 2010 12:48
Ce parere aveti de wenge? 29 De la: dorinela 7 Ianuarie 2010 19:18
incalzire cu panouri radiante 124 De la: aura190280 16 Noiembrie 2016 16:00
Finisarea polistirenului 1 De la: Bogdan3 10 Martie 2010 11:23