Setari Cookie-uri

SCARA EXTERIOARA

As vrea sa va intreb daca stie cineva,pot sa-mi construiesc o scara exterioara ?Locuiesc intr-un bloc cu 10 nivele la etajul 1 pe coltul blocului si vreau sa am o intrare separata de cea de pe casa scarii,deoarece a devenit hotel casa scarii la nivelul unde locuiesc eu,in sensul ca vin toti betivii si dorm noaptea chiar la usa mea,plus ca gasesc sticle sparte care miros a alcool.As dori sa fac aceasta constructie cu autorizatie de constructie si cu toate documentele in regula sa nu ma trezesc cu vreo amenda ca nu am bani si pentru asta.Va multumesc! Mariana
erigratia
Postat pe 19 Mai 2009 22:34
legea interzice astfel de constructii
condo000507
Postat pe 24 Mai 2009 07:27
Buna dimineata!
Puteti sa-mi spuneti, va rog, care este acea lege care interzice construirea scarii exterioare (subiectul deschis)!
Va multumesc!
mihailcorlat
Postat pe 24 Mai 2009 08:17
mai bine va montati interfon si va faceti toti locatarii cheie de intrare in bloc
kudika014525
Postat pe 24 Mai 2009 08:30
Imaginati-va cum ar arata blocul daca fiecare proprietar de apartament si-ar construi propria lui scara?! Nimeni nu va aproba vreodata o astfel de constructie. Nu conteaza nr. legii. Este vorba de respectarea disciplinei in constructii. Alaturi de sanctiunea pecuniara, veti fi obligata si la desfiintarea constructiei.
Si ca sa fiu rautacios, intrebarea dvs. este inspirata dintr-un banc cu Bula:
Bula, elev fiind, statea in banca si plangea.
Profesoara: -De ce plangi, Bula?
Bula: -A murit mama. S-a intepat cu un ac si a murit.
Profa: -Si a murit din cauza intepaturii?
Bula: -Nu. A impuscat-o tata ca sa nu se mai chinuie.
m_moisescu
Postat pe 24 Mai 2009 09:26
neatza dar de ce ai vrea tu scara ta proprie ?ce iti este interzis sa urci pe scara .E o ideie esita din comun loco
condo000741
Postat pe 24 Mai 2009 09:36
nu se poate asa cv mai ales dc e la strada ap unde locuiesti si orcum nu se poate puneti-va interfon sau apeleaza la politie iar dc nu se rezolva pune niste prieteni sa se ocupe de betivi si ai sa vezi ca nu vei mai avea probleme, succes.
danuntu_06
Postat pe 24 Mai 2009 12:31
multi spun ca sunt slabe sanse. eu spun ca e imposibil. daca era la parter mai mergea dar la etajul 1.... las-o balta. baga interfon! te ajunge mai ieftin si sigur e legal.
pentru m moisescu: explica-ne si noua care e legatura dintre subiectul nostru si bancul tau.
bogdan_roca
Postat pe 24 Mai 2009 15:45
IN S.U A. SUNT SCARII EXTERIOARE,SE NUMESC DE URGENTA,DEPINDE CATI BANI DISPUNETI?
gianigap
Postat pe 24 Mai 2009 16:24
De la: bogdan_roca, la data 2009-05-24 15:45:00
pentru m moisescu: explica-ne si noua care e legatura dintre subiectul nostru si bancul tau.

Adica motivul pentru care se dorea construirea scarii nu era unul serios. Era mai simplu sa arunce o grenada in mijlocul betivilor.
m_moisescu
Postat pe 24 Mai 2009 18:31
Parerea mea e ca sa nu deviati de la subiect si sa nu faceti remarci de proasta calitate si sa incercati sa dati o mana de ajutor daca nu ramaneti doar cu cititul. Solutia este cum au spus si restul mai sus ori un interfon ori chemi politia de fiecare data knd gasesti asemnea indivizi in plus scarile exterioare la blocuri au rol doar de scari de evacuare in caz de urgenta oricum nu exista nici o lege care sa interzica o asemenea constructie insa iti trebuie apropbarea vecinilor iti trebuie aviz de la primarie pentru ca modifici arhitectura fatadei iti trebuie proiect si oricum gandeste-te ca asta sporeste gradul de infractionalita-te k or sa aiba acces la ferestrele de mai sus care nu sunt securizate prin grilaje :) deci ori interfon ori politie ori cumpara-ti caine si leagal de balustrada scarii in fata usii :)
alexaxn
Postat pe 24 Mai 2009 22:08
Legea 50/1991 cu modificarile si completarile ulterioare.
milies
Postat pe 24 Mai 2009 22:31
Buna
Trebuie sa fi puternica ,sa anunti presedintele si administratorul in scris daca e nevoie ,fa o copie dupa hirtie ,anunta si politia
pe ofiterul sau subofiterul de zona pe care il cunoaste administratia blocului ...Locuiesti acolo si trebuie sa-ti aperi drepturile altfel de cite ori vei gasi ,, betivi" in calea ta te vei gindi la o "scara exterioara" .Sunt cu tine am avut experiente similare si cu aplomb si atitudine le-am rezolvat ,ai te rog incredere in tine .Succes !
Rodica
rodicamartinescu
Postat pe 25 Mai 2009 12:33
puneti mana-de-la-mana si cumparati interfon, refaceti usa de la intrare si se rezolva problema... asta doar daca si pe vecinii tai ii deranjeaza betivanii... succes!
wind27gis
Postat pe 25 Mai 2009 15:11
Salutare.
Uite, mie nu mi se pare asa o catastrofa ideea ta cu scara exterioara si nici iesita din comun,pt ca e de inteles de ce vrei sa o faci.
Dar imagineaza-ti cum ar fi ca acei betivi si tot felul de indivizi sa urce nu pe scara blocului, ci direct la tine pa scara apartamentului pa care ai dat o groza de bani si drumuri dupa autorizatii si sa stea catarati pa ea cu scandalul aferent cu tot.
Ar fi ceva si mai "interesant" pt respectivii si mult mai accesibil decat scara blocului, caci dupa cum spune si numele, e IN EXTERIOR.
Si ce poti sa le spui? Ca e scara privata...?
Raspuns: interfon.

www.maziart.bizoo.ro
http://mazipescu.cabanova.ro/
maziart
Postat pe 26 Mai 2009 10:36
Va multumesc la toti care mi-ati dat idei despre aceasta scara exterioara pe care mi-as dori sa o construiesc,dar interfon nu se poate pune deoarece nu sunt de acord ceilalti locatari care nu sunt de loc afectati locuind la etajele superioare,politia am anuntat-o de nu stiu cate ori si nu se rezolva nimic,nu stiu ce solutii sa aplic pentru a fi in regula si a sta linistita sa nu mai spal toata ziua si sa fac curat in tot palierul.Am ajuns femeia de servici pentru ca nici femeia care este plattita de asociatie nu mai vrea sa faca curat la etajul unde locuiesc.Am sa merg la Primarie si am sa vad ce zic cei de acolo .
erigratia
Postat pe 26 Mai 2009 22:47
Sunt curios cum a fost rezolvata problema...Stie cineva?
fordxad
Postat pe 15 Martie 2010 09:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Jaluzelele verticale pot fi curatate? 19 De la: 15 August 2012 16:12
Tapet Fototapet Personalizat 1 De la: pdkraft 11 Ianuarie 2011 12:22
Este mai indicat sa se zugraveasca cu var in baie? 35 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:46
Chiuveta colorata transparenta 18 De la: condo003625 17 Aprilie 2010 19:17
a-ti trai pe un vapor sau un ponton plutitor? 38 De la: arhi45 7 Februarie 2010 17:37