Setari Cookie-uri

reparatii la podea

Dormitorul este situat deasupra unui spatiu neincalzit si in plus uneori plin de fum. Podeaua fiind f.f. veche se simte miros de fum si e rece.
Cum pot face o izolatie fara sa scot podeaua?
Ma puteti ajuta cu un sfat?
felicia_carpinisianu
Postat pe 20 Mai 2009 13:03
Peste sapa de ciment pui o fasie din plastic, nu prea stiu cum se numeste, este cam la fel ca acelea folosite pt izolatia la parchetul laminat. Sau poti pune direct polistiren.Peste polistiren ai pune o tabla nu prea groasa si apoi parchetul. Astea sunt de fapt folosite la incalzirea prin pardoseala, pt ca la incalzirea prin pardoseala izolezi tuburile de sapa de ciment prin polistiren cel mai des. Polistirenul poate avea santuri pt tuburi, dar poate fi si imbracat in tabla subtire, tot cu santuri facute ca sa intre tuburile de caldura in ele.
Ai putea sa faci ceva de genul, polistiren, insa nu stiu cat de grozava e ideea. Altii mai destepti ca mine vor stii mai bine.
Nu de alta, dar nu stiu daca noi avem polistiren destul de dur cat sa fie folosit la podea.
Presupun ca ar mai fi o idee linoleumul, stiam ca e un tip de linoleum care se lipeste de podea. Si deasupra poti pune parchet.
Poti sa mai folosesti vopsea bituminoasa pt interior, am vazut ca cam vreo 60 lei 5l,(eu cautam pt exterior) si stiu ca are proprietati hidroizolante, insa nu cred ca izoleaza si termic sau daca va ajuta si cu mirosurile.
shak_spawn
Postat pe 21 Mai 2009 11:54
De la: felicia_carpinisianu, la data 2009-05-20 13:03:54Dormitorul este situat deasupra unui spatiu neincalzit si in plus uneori plin de fum. Podeaua fiind f.f. veche se simte miros de fum si e rece.
Cum pot face o izolatie fara sa scot podeaua?
Ma puteti ajuta cu un sfat?


Sapa termoizolanta cu perle de polistiren in grosime de 4cm fabricata de UNISCOP Vaslui. email:uniscopsud@gmail.com sau uniscop@infoconstruct.ro. Un sac are 9kg si acopera 1mp la 4cm. Pret 20lei/sac.
Avitop
Postat pe 21 Mai 2009 12:29
Daca aveti acces la spatiul de dedesupt faceti o ixolatie cu polistiren,prin lipire pe tavanul spatiului respectiv,sau cu alte cuvinte sub podea.
Nu am inteles din ce este facut suportul pe care este pusa podeaua.
dati-mi cateva detalii in plus si va ajut cu placere.
Cu respect
design
Postat pe 23 Mai 2009 09:12
De la: Avitop, la data 2009-05-21 12:29:53
De la: felicia_carpinisianu, la data 2009-05-20 13:03:54Dormitorul este situat deasupra unui spatiu neincalzit si in plus uneori plin de fum. Podeaua fiind f.f. veche se simte miros de fum si e rece.
Cum pot face o izolatie fara sa scot podeaua?
Ma puteti ajuta cu un sfat?


Sapa termoizolanta cu perle de polistiren in grosime de 4cm fabricata de UNISCOP Vaslui. email:uniscopsud@gmail.com sau uniscop@infoconstruct.ro. Un sac are 9kg si acopera 1mp la 4cm. Pret 20lei/sac.


yap! this is the best!
wind27gis
Postat pe 23 Mai 2009 12:55
De la: felicia_carpinisianu, la data 2009-05-20 13:03:54Dormitorul este situat deasupra unui spatiu neincalzit si in plus uneori plin de fum. Podeaua fiind f.f. veche se simte miros de fum si e rece.
Cum pot face o izolatie fara sa scot podeaua?
Ma puteti ajuta cu un sfat?


SE IZOLEAZA SPATIUL NEINCALZIT PRIN DISPUNEREA PE TAVAN A UNEI TERMOIZOLATII
unigrafsa
Postat pe 23 Mai 2009 18:25
De la: Avitop, la data 2009-05-21 12:29:53
De la: felicia_carpinisianu, la data 2009-05-20 13:03:54Dormitorul este situat deasupra unui spatiu neincalzit si in plus uneori plin de fum. Podeaua fiind f.f. veche se simte miros de fum si e rece.
Cum pot face o izolatie fara sa scot podeaua?
Ma puteti ajuta cu un sfat?


Sapa termoizolanta cu perle de polistiren in grosime de 4cm fabricata de UNISCOP Vaslui. email:uniscopsud@gmail.com sau uniscop@infoconstruct.ro. Un sac are 9kg si acopera 1mp la 4cm. Pret 20lei/sac.

as dori sa stiu daca aceasta sapa este buna sa o pun pe balcon (inchis cu cornier)si daca peste ea pot pune parchet,multumesc.
condo000524
Postat pe 16 Iulie 2009 12:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dusumele,scene,studiouri televiziune 1 De la: condo002974 14 Februarie 2010 19:52
Parchetul laminat provoaca cancer. 3 De la: sirsof 5 Mai 2010 07:52
Executie usi interior comanda 2 De la: harris 5 Mai 2011 14:14
CAUT COLABORATORI 4 De la: cryssta_2000 10 Martie 2010 13:16
faianta 4 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:55