Setari Cookie-uri

Gratare si Cuptoare vatra cu lemne

Buna,
Am cautat tot netul si nu am gasit ceva folositor pentru constructia unui cuptor pe lemne unde sa-mi coc o paine taranesca.
Va rog daca stiti sau aveti ceva planuri,schite,fotografii ,planuri in sectiune, necesar de materiale, sa ma ajutati cu informatiile necesare sa pot construi un cuptor cu lemne.
Va doresc o zi deosebita la toti.
Bogdan
sabiebogdan
Postat pe 22 Mai 2009 11:10
Si eu sunt interesata.....!
libra66
Postat pe 22 Mai 2009 17:49
http://www.youtube.com/watch?v=F-WHf2CpFo8&NR=1
condo000842
Postat pe 1 Iunie 2009 07:01
multam fain !!!
sabiebogdan
Postat pe 3 Iunie 2009 22:51
De la: sabiebogdan, la data 2009-05-22 11:10:15Buna,
Am cautat tot netul si nu am gasit ceva folositor pentru constructia unui cuptor pe lemne unde sa-mi coc o paine taranesca.
Va rog daca stiti sau aveti ceva planuri,schite,fotografii ,planuri in sectiune, necesar de materiale, sa ma ajutati cu informatiile necesare sa pot construi un cuptor cu lemne.
Va doresc o zi deosebita la toti.
Bogdan

Postat pe 15 Iunie 2009 18:59
am un cuptor pe lemne la buzau daca vrei sa-l vedeti sunati-ma la nr de tel.0743876388.ma numesc osman.

Postat pe 15 Iunie 2009 19:07
daca ai date ma intereseaza si pe mine
condo001510
Postat pe 17 August 2009 22:48
intra pe www.gratare.eu
condo001552
Postat pe 20 Septembrie 2009 05:14
are timp oare vreun meserias sa explice cam cum s-ar putea construi un gratar+cuptor +afumatoare?pana acum am facut tot improvizatii prin curte[afumam intr-un cazan gratar pe o tabla].oricum poate se gaseste cineva cu mai mult timp sa ne spuna si noua cum am putea face ceva util.si daca ar fi si ceva schite...poate cer cam mult ...
viocris_2005
Postat pe 20 Septembrie 2009 09:13
consider lipsa de bun simt avatarul tau,pentru noi care comunicam prieteneste,cu sfaturi sau pur si simplu comunicam civilizat!!!!
dudasca
Postat pe 22 Septembrie 2009 18:52
De la: sabiebogdan, la data 2009-05-22 11:10:15Buna,
Am cautat tot netul si nu am gasit ceva folositor pentru constructia unui cuptor pe lemne unde sa-mi coc o paine taranesca.
Va rog daca stiti sau aveti ceva planuri,schite,fotografii ,planuri in sectiune, necesar de materiale, sa ma ajutati cu informatiile necesare sa pot construi un cuptor cu lemne.
Va doresc o zi deosebita la toti.
Bogdan
vasile_tarta
Postat pe 25 Noiembrie 2009 18:55
imi pare rau dar m-am straduit in aceasta seara sa descriu constructia unui cuptor vatra cu lemne dar se pare ca am gresit pe la setari.Voi reveni
vasile_tarta
Postat pe 25 Noiembrie 2009 23:17
N-am gresit la setari,dar masajul fiind prea lung,se pare ca cineva s-a plictisit sa-l afiseze
vasile_tarta
Postat pe 25 Noiembrie 2009 23:22
corectez ,mesajul
vasile_tarta
Postat pe 25 Noiembrie 2009 23:23
si-mi pare rau ca am pierdut atata timp pentru ceva sau cineva care nu a vrut sa fie afisat
vasile_tarta
Postat pe 25 Noiembrie 2009 23:26
Buna seara!sunt nou pe aici.si eu am cautat pana am capiat.am gasit totusi saitu acesta:"lucrari de piatra si lemn" mi se pare cel mai tare!
condo002583
Postat pe 1 Decembrie 2009 21:56
Am citit cu mare atentie topicul. Se pare ca taranii au fost si sunt foarte buni ingineri cu toate ca nu au studii si diplome> Am in curtea proprie un astfel de cuptor,construit de un taran cu 4 clase, care insa stia sa aplice formule de calcul pentru volum. Mi-a construit un cuptor cu arc de bolta de 6 tavi rotunde, aceasta fiind unitatea de masura pentru capacitate in zona de nord a Moldovei,cuptorul fiind construit din caramida de calitate superioara(exclus caramida refractara la cuptor taranesc),Vatra fiind construita pe un soclu de piatra(gresie) cu pamant,s-a asezat caramida in plan orizontal(vatra cuptoruluiu),lipita cu lut galben, dupa care a instalat niste suporti in forma de arc de cerc pe care a zidit caramida pe cant,incheiind cu cheia de bolta. Fiecare zona a tarii are un specific al construirii cuptoarelor. Construirea unui "multifunctional" 3 in 1 mi se pare greu de realizat si nefunctional(trebuie sa coci painea acolo unde se scurge grasimea de la afumat carnea de porc). Cuptorul trebuie intretinut curat,focul se arde pe toata suprafata cu lemn de esenta tare(fag sau carpen),iar dupa copt painea poti da in cuptor o oala de sarmale,o costita.... Nu simt ca s-ar apropia vreo sarbatoare daca nu am pregatit in gospodarie ceva la cuptor. Chebabul,gratarele,...etc nu au valoare pentru romanii adevarati!
DanutOlariu
Postat pe 11 Ianuarie 2010 17:39
Dupa arderea focului jarul se trage la gura cuptorului,se lasa un pic pentru ventilare dupa care se introduc tavile. Temperatura este diferita pt. paine si cozonac. Pentru acesta din urma se face un test cu faina de porumb aruncata pe vatra, care,daca se arde se mai asteapta un timp. Cuptorul este acoperit peste caramizi cu un strat generos de lut, pentru izolare termica (Caramizile boltei sunt pe cant in plan vertical). Lucrurile sunt diferite la cuptoarele pentru copt painea in þest ,la care jarul este lasat in cuptor iar tavile au niste picioruse. Pentru cuptorul descris anterior ,tavile se procura din comert si se vor aseza direct pe vatra. totul depinde de experienta gospodinei!Produsele preparate in cuptor de caramida au un gust extraordinar,iar daca sarmalele se afla si in oala de lut,atunci sa te tii nenicule! Financiar,fiecare gospodarie isi poate permite o astfel de constructie.Lemnele trebuie sa fie de cel putin 50 cm,uscate,si crapate subtire pentru a arde cu flacara sustinuta pt. a degaja temperatura. 3 in 1 cuptor,gratar,afumatoare- nu are rost sa investiti.Va sugerez sa le realizati separat pentru a va proteja sanatatea. Mirosul de carne prajita este dat de hidrocarburile aromatizante,care demonstrat stiintific sunt cancerigene-nu amestecati locul de parjit micii cu locul de afumat si cu locul de copt cozonacii... nu va iesi nimic. Daca era bine taranii o faceau de multa vreme. CONSTRUITI CUPTORUL TARANESTE IAR PAPILELE GUSTATIVE VOR FI RASFATATE!SUCCES!Pt.mai multe contactati-ma!
DanutOlariu
Postat pe 11 Ianuarie 2010 18:02
gasesti aici tot ce trebuie sa stii despre constructia cuptorului

http://www.youtube.com/watch?v=-qnMOf9zlrs

sunt multe alte filmulete aici care te indruma pas cu pas
mult succes!
barta_andras
Postat pe 12 Ianuarie 2010 08:54
cauta un sobar sau o baba la santul drumului cu atatea proiecte pe net vei gasi ceva pe placul tau
gigibrbr_condo
Postat pe 12 Ianuarie 2010 17:38
Cauta cartea Cuptoare pentru paine si pizza de la Editura Casa www.edituracasa.ro

emese_bokos
Postat pe 29 Aprilie 2010 08:22
Buna la toti.
Multumesc pentru sfaturi.
Daca gasiti cartea cu cuptoare as vrea sa o cumpar si eu.
Multumesc mult.
sabiebogdan
Postat pe 29 Aprilie 2010 10:59
Este super ce ne-ai descris aici si util .
Am rugamintea daca ai si cevs schite ,poate cu dimensiuni te rog posteazale aici, si toti iti vom multumii.
Super din nou.Astept cu interes.
sabiebogdan
Postat pe 29 Aprilie 2010 11:06
buna. am avut si eu la tara un cuptor de paine , al bunicilor si am facut unul acasa acum ceva ani. e foarte bine daca pe vatra cuptorului pui un star in interior de sticla sparta(borcane,sticle,geam, nu conteaza) destul de marunt. c-am de zece cm. tine cu mult mai mult caldura in vatra. apoi se pune restul si lutul de finisare.
bafta.
PS: - si vedeti ca painea nu se framanta asa usor
usr_79389
Postat pe 29 Aprilie 2010 11:33
mai este un topic numit ,, masina de paine '' pe un alt site consider ca traditia trebuie pastrata dar sa faci paine in fiecare zii este un moft
gigibrbr_condo
Postat pe 29 Aprilie 2010 18:38
Salutare tuturor.

M-am "lovit" de aceeasi problema, pentru ca nu gaseam mesteri care sa stie cum sa faca un cuptor cu lemne bun.

Intrati aici: www.cuptoareculemne.ro

Sint cuptoare pe lemne din roca vulcanica si se poate gati orice: pizza, paine, friptura, sarmale, etc

Am mai vazut cuptoare facute din caramida de samota, dar sint foarte departe de adevaratele cuptoare traditionale, deoarece nu tin cald mult timp, iar temperatura scade foarte repede.

Spor la bucatareala :)
rhadoo_healthy
Postat pe 7 Mai 2010 11:01
FIRMA INVESTGRADNJA PRODUCE CUPTOARE PENTRU BRUTARII SI PATESERII PANACOADE,CARUCIOARE,MALAXOARE,BANCURI DE LUCRU CU SISTEM FRIGORIFIC.FIRMA INVESTGRADNJA ESTE PE PIATA EUROPEANA DIN ANU 1991 SI AVEM VANZARI AN 10 TARI.FIRMA ASIGURA MONTAREA.FIRMA INVESTGRADNJA REPREZENTATA IN ROMANIA PRIN D-L.BOBOICIOV GHEORGHE PRODUCE UTILAJELE SI CUPTOARELE DUPA CERINTELE CLIENTILOR SI DUPA DIMENSIUNILE CERUTE.FIRMA ASIGURA 12 LUNI GARANTIE SI POST GARANTIE.CUPTOARELE FUNCTIONEAZA PE LEMNE,GAZ,COMBUSTIBIL LICHID SI CURENT.DE ASEMENEA PUNEM LA DISPOZITIA CLIENTILOR DOSPITOARE LA DIMENSIUNILE CERUTE DE CATRE CLIENT

CONTACT 0769371123
0745581366
WWW.INVESTGRADNJA.RS
ghiuri
Postat pe 22 Octombrie 2010 13:06
FIRMA INVESTGRADNJA PRODUCE CUPTOARE PENTRU BRUTARII SI PATESERII PANACOADE,CARUCIOARE,MALAXOARE,BANCURI DE LUCRU CU SISTEM FRIGORIFIC.FIRMA INVESTGRADNJA ESTE PE PIATA EUROPEANA DIN ANU 1991 SI AVEM VANZARI AN 10 TARI.FIRMA ASIGURA MONTAREA.FIRMA INVESTGRADNJA REPREZENTATA IN ROMANIA PRIN D-L.BOBOICIOV GHEORGHE PRODUCE UTILAJELE SI CUPTOARELE DUPA CERINTELE CLIENTILOR SI DUPA DIMENSIUNILE CERUTE.FIRMA ASIGURA 12 LUNI GARANTIE SI POST GARANTIE.CUPTOARELE FUNCTIONEAZA PE LEMNE,GAZ,COMBUSTIBIL LICHID SI CURENT.DE ASEMENEA PUNEM LA DISPOZITIA CLIENTILOR DOSPITOARE LA DIMENSIUNILE CERUTE DE CATRE CLIENT

CONTACT 0769371123
0745581366
WWW.INVESTGRADNJA.RS
ghiuri
Postat pe 22 Octombrie 2010 13:10
FIRMA INVESTGRADNJA PRODUCE CUPTOARE PENTRU BRUTARII SI PATESERII PANACOADE,CARUCIOARE,MALAXOARE,BANCURI DE LUCRU CU SISTEM FRIGORIFIC.FIRMA INVESTGRADNJA ESTE PE PIATA EUROPEANA DIN ANU 1991 SI AVEM VANZARI AN 10 TARI.FIRMA ASIGURA MONTAREA.FIRMA INVESTGRADNJA REPREZENTATA IN ROMANIA PRIN D-L.BOBOICIOV GHEORGHE PRODUCE UTILAJELE SI CUPTOARELE DUPA CERINTELE CLIENTILOR SI DUPA DIMENSIUNILE CERUTE.FIRMA ASIGURA 12 LUNI GARANTIE SI POST GARANTIE.CUPTOARELE FUNCTIONEAZA PE LEMNE,GAZ,COMBUSTIBIL LICHID SI CURENT.DE ASEMENEA PUNEM LA DISPOZITIA CLIENTILOR DOSPITOARE LA DIMENSIUNILE CERUTE DE CATRE CLIENT

CONTACT 0769371123
0745581366
WWW.INVESTGRADNJA.RS
ghiuri
Postat pe 22 Octombrie 2010 13:11
sal
Interesante articole.
Ma intereseaza toate delaliile pentru a construi singur un cuptor foarte bun
Daca poti sa imi dai aceste informatii.
Multumesc
kudika351265
Postat pe 11 Ianuarie 2011 10:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
taiere vita de vie 7 De la: diulian 6 Aprilie 2010 18:57
intretinere gazon 4 De la: gigi_braicovici 28 August 2009 14:22
PLANTE CULTIVATE SPRE NORD 2 De la: anamaria_ion 3 Martie 2010 20:06
Case in rate,doar cu buletinul! 11 De la: kokoboy69 18 Iulie 2011 18:48
enigro 1 De la: maria_costea_1 15 Noiembrie 2009 11:28