Setari Cookie-uri

vopsea facuta la calculator

Am cumparat vopsea facuta la calculator,nuanta 3020,rosu pur,iar ;;desteptul '' de zugrav nu mi-a dat amorsa pe perete si a aplicat direct vopseaua pe perete.Dupa primul strat de vopsea nu va pot spune ce brazde am si ce neuniform arata totul:(.Ce pot face ca sa mai repar acum nuanta?Mai am jumatate de galeata de vopsea.Credeti ca voi salva zugraveala aplicand a doua mana sau tre' sa cumpar din nou vopsea?(care apropo m-a costat destul de mult)
diana_raileanu
Postat pe 7 Iunie 2009 11:51
Amorsa inchide porii substratului si creeaza o suprafata neteda,lucioasa. Consumul de vopsea lavabila va fi astfel mai mic, iar zugraveala va fi neteda si uniforma.E bine ca amorsa sa fie din aceeasi gama cu vopseaua, pentru a fi perfect compatibile.
In cazul tau cred ca cel mai bine ar fi s-o iei de la capat, sa inlaturi stratul de vopsea, sa dai amorsa si apoi lavabilul.
Dar peretele a fost initial gletuit?
Spui ca este vorba de un rosu stralucitor, care va atrage inevitabil toate privirile, astfel ca si eventualele defecte vor fi foarte vizibile.
Mihaela09_condo
Postat pe 29 Iunie 2009 09:51
rosu pur? suna a bordel...
bogdan_roca
Postat pe 31 August 2009 22:32
puteai sa ne scutesti de comentariul tau deplasat, ridicol, in afara contextului...frustratule
mitrea_ionela
Postat pe 1 Septembrie 2009 15:20
nu este deplasat deloc post-ul meu. era vorba despre culoarea vopselei. si nu imi spune mie frustrat pentru ca eu nu am zis de tine ca nu ai bun gust.
si mai consulta dexul inainte de a folosi cuvinte care nu le cunosti ca risti sa te faci din nou de ras.
bogdan_roca
Postat pe 1 Septembrie 2009 15:38
Foloseste amorsa alba ca sa uniformizezi peretii apoi aplica lavabila.O sa vezi ca nu o sa mai fi nevoit sa aplici a doua mana!
Inca ceva: in cazul lavabilelor ieftine paletarul nu prea are legatura cu realitatea!incearca sa folosesti o marca mai high gen caparol, nu o sa dai gres.
kbr
Postat pe 1 Septembrie 2009 19:06
De unde ideea ca rosul pur = bordel?Tu iti permiti sa o numesti, indirect, pe respectiva doamna ''femeie usoara''(asta ca sa nu zic altceva),pentru ca ii place rosul, si te superi ca eu iti spun ca esti frustrat.Adevarul e ca este foarte usor sa emiti pareri cand nu cunosti persoana, doar pe baza unor comment-uri.Imi lasi impresia unei persoane condusa de prejudecati stupide.Nu spun asta ca sa te jicnesc,dar asocierile de genul celei facute de tine asta demonstreaza.
mitrea_ionela
Postat pe 3 Septembrie 2009 10:12
Cat despre bunul meu gust in materie de design interior, nu cred ca esti in masura sa il evaluezi, pentru ca nu ai cum.Dupa ce te iei?Rosul pur intr-o incapere poate fi un dezasatru sau poate fi elegant,special,deosebit- intr-un cuvant, de bun gust.Totul depinde de cum il folosesti, nu tuturor le reuseste din prima.Uita-te prin revistele de decoratiuni interioare, ai sa vezi ca peretii zugraviti in rosu pot arata foarte bine,totul e sa stii cum sa combini culorile(mobila, textile, diverse accesorii).Si da, comment-ul tau era off-topic,pentru ca doamna in cauza nu era ingrijorata de faptul ca rosul pur ar putea ''suna'' a bordel, ci din cu totul alte motive, iar remarca ta nu isi avea locul, a fost cel putin nepoliticoasa.
mitrea_ionela
Postat pe 3 Septembrie 2009 10:21
A... uitasem.Se spune ''cuvinte PE care nu le cunosti''...dar sigur stiai asta si ai gresit din cauza vitezei, nu-i asa?
mitrea_ionela
Postat pe 3 Septembrie 2009 10:24
De la: mitrea_ionela, la data 2009-09-03 10:12:16De unde ideea ca rosul pur = bordel?Tu iti permiti sa o numesti, indirect, pe respectiva doamna ''femeie usoara''(asta ca sa nu zic altceva),pentru ca ii place rosul, si te superi ca eu iti spun ca esti frustrat.Adevarul e ca este foarte usor sa emiti pareri cand nu cunosti persoana, doar pe baza unor comment-uri.Imi lasi impresia unei persoane condusa de prejudecati stupide.Nu spun asta ca sa te jicnesc,dar asocierile de genul celei facute de tine asta demonstreaza.


1. nu am numit pe nimeni in niciun fel. nici macar indirect. am spus ca rosu pur suna a bordel. am zis asta pentru ca asta mi-a venit prima oara in minte.
2. consulta dexul si vezi ce inseamna frustrat.
3. impresia ta poti sa o dezvalui cuiva caruia ii pasa. deci nu mie.

bogdan_roca
Postat pe 4 Septembrie 2009 10:38
te rog sa nu imi mai adresezi mie mesaje.
na!uite ca acum esti frustrata, caci te lipsesc de un drept.
bogdan_roca
Postat pe 4 Septembrie 2009 10:41
Daca tot nu esti in stare sa porti o conversatie-fie ea si pe un forum- atunci mai bine rezista tentatiei de a impartasi altora''ce ti-a venit prima oara in minte''.O idee trebuie sustinuta de argumente.Nu am cum sa fiu frustrata din cauza ca nu vrei sa-ti trimit mesaje, frustrat poti fi tu, pentru ca nu ai cum sa raspunzi inteligent la ce ti-am spus eu. Eu am exprimat un punct de vedere si l-am sustinut cu argumente.Daca tu nu poti aduce nici un contraargument, e clar ca oricum nu am cu cine sa vorbesc , si bineinteles ca nu o sa iti mai timit mesaje(in afara de asta,desigur ).
P.S. Stiu ce inseamna ''frustrat'', si imi mentin parerea ca tu asta esti.Si acum esti inca si mai frustrat, pentru ca , in lipsa de argumente,esti nevoit sa inchei conversatia cam ca un prescolar,care isi ia jucariile si pleaca ''uite de-aia,c'asa vreau eu''.
mitrea_ionela
Postat pe 5 Septembrie 2009 08:49
nu va mai certati ca nu are rost mai bine va dati numerele de telefon si sigur va veti intelege mai bine decat cioravoinduva fara noima in aceste comentarii si eu cred ca Bogdan a fost binevoitor fara a dori sa insinueze nimik este adevarat ca culoarea nu este cea mai potrivita , parerea mea este ca problema o rezolvi chear mergand si intreband la magazinul de vopsele unde ai preparato
gigibrbr_condo
Postat pe 6 Septembrie 2009 03:14
sa mai dea doamna un strat sau sa ia alta vopsea?
ancamrg
Postat pe 7 Septembrie 2009 23:03
pai cred ca sa hotarat sa dea cu alta
gigibrbr_condo
Postat pe 8 Septembrie 2009 18:53
dupa cum spui tu ,ar cam fi vorba de intinderea vopseli cu rola .neuniformitatea vopseli intinse pe perete vizibil unele asa zise imbinari din rola aste nu se pot rectifica ori si cat ai da tu cu mai multa vopsea.incearca sa scoti urmele de la rola cu o hartie abraziva 120 si dupa aia revopseste ...spor la treaba
condo000507
Postat pe 10 Septembrie 2009 07:20
Albastrul si verdele sunt culori ce calmeaza si relaxeaza. Alege rosu si portocaliu pentru camera de joaca sau living unde este mai multa actiune.
romastucchi
Postat pe 10 Septembrie 2009 08:55
Trebuie sa te contrazic. Albastrul nu "calmeaza".

Am putea deschide un topic pentru acest subiect. :]
TTom
Postat pe 13 Septembrie 2009 03:29
albastrul si verdele sunt culori reci. depinde linga ce culori le punem,cum sunt combinate cu alte nuante.ce efect vrem sa obtinem.pentru relaxare se foloseste anumite nuante de albastru si verde, in diferite cantitati, pe anumite portiuni...
octopus
Postat pe 15 Septembrie 2009 13:27
Bine v-am gasit! Nu inteleg de ce mereu pe multe forumuri se gasesc;;fff. multi(( inteligenti_inteligente;;)) care se abat de la :tema de pe forum;! Jignind! Fiecare sa si faca ce :culoare;doreste in casa lui! Acum sa mi dau cu parerea si eu! Saptamana trecuta mi-am zugravit si eu in camera mica , tot cu vopsea facuta pe calculator, ;B;33. O culoare crem frumoasa!Primul strat l-a dat meseriasul! Nici al meu n-a dat cu amorsa inainte de -a vopsi!Era vopsit alb! Dupa primul strat si la mine ,s-au vazut pete pe ici colo.Am dat eu al doilea strat.Acesta l-am dat cu trafaretul cu (rola) Al doilea strat a acoperit toate petele albe! Este frumos uniform si curat!
sirsof
Postat pe 17 Septembrie 2009 07:35
De la: sirsof, la data 2009-09-17 07:35:36 Bine v-am gasit! Nu inteleg de ce mereu pe multe forumuri se gasesc;;fff. multi(( inteligenti_inteligente;;)) care se abat de la :tema de pe forum;! Jignind! Fiecare sa si faca ce :culoare;doreste in casa lui! Acum sa mi dau cu parerea si eu! Saptamana trecuta mi-am zugravit si eu in camera mica , tot cu vopsea facuta pe calculator, ;B;33. O culoare crem frumoasa!Primul strat l-a dat meseriasul! Nici al meu n-a dat cu amorsa inainte de -a vopsi!Era vopsit alb! Dupa primul strat si la mine ,s-au vazut pete pe ici colo.Am dat eu al doilea strat.Acesta l-am dat cu trafaretul cu (rola) Al doilea strat a acoperit toate petele albe! Este frumos uniform si curat!
gigibrbr_condo
Postat pe 17 Septembrie 2009 15:49
VA ROG SA MA SCUZATI AM FACUT O GRESEALA PE CARE NU MI-O POT IERTA...am scris gresit"pentru relaxare se folosesc..."
scuzeee!
octopus
Postat pe 18 Septembrie 2009 01:14
O intrebare simpla: DE CE PENTRU O ZUGRAVEALA SIMPLA, CAND AI TOATE CONDITIILE SA O FACI, ITI TREBUIE ZUGRAV???In Occident aproape TOATE LUCRARILE de acest gen se fac de catre proprietar sau chirias. Indiferent de POZITIA SOCIALA PE CARE O ARE! Altfel spus, chiar DACA CINEVA ARE MULTI BANI, TOT SINGUR ISI FACE TREABA! Totul este SA TE INTERESEZI CUM SE EXECUTA LUCRAREA iar problema e rezolvata. E adevarat INVESTESTI MUNCA, dar AI SATISFACTIE inn final
cnbernath
Postat pe 19 Septembrie 2009 06:20
De la: octopus, la data 2009-09-18 01:14:53VA ROG SA MA SCUZATI AM FACUT O GRESEALA PE CARE NU MI-O POT IERTA...am scris gresit"pentru relaxare se folosesc..."
scuzeee!
:sml-!!1confused0010: Se admite! Daca ti-ai cerut scuze asa frumos se iarta gresala!
sirsof
Postat pe 19 Septembrie 2009 16:40
Parerea mea e ca si arata a bordel :P
Nu trebuie sa va simtiti ofensate, doamnelor. Fiecare are dreptul la o parere :)
Leprechaun
Postat pe 8 Octombrie 2009 12:35
De la: mitrea_ionela, la data 2009-09-03 10:12:16Nu spun asta ca sa te jicnesc,dar asocierile de genul celei facute de tine asta demonstreaza...

"jignesc", saru' manuta sclifo ! asta asa k sa mai lasam putin jos din clontisor Daca la culori merge si pe... calculator, cu limba romana, nu prea ! Indiferent dc ai in cont, asta tine dc ai in... cap !!! Si credeti-ma ca ma simt chiar FRUSTRAT cand vad cum este hingherita la tot pasul limba Eminescului !
PS: Sa nu scuipati pentru ca nu se face pe vreme de pandemie Altfel, numai de bine, cu speranta ca ati rezolvat-o (macar) cu zugraveala
viv_danci
Postat pe 5 Noiembrie 2009 03:04
"Nici al meu n-a dat cu amorsa inainte de -a vopsi!" "al meu", insemnand, (ma) intreb io, sotul, adik !? Pai daca m-ar introduce sotia mea (chiar si intr-o discutie virtuala, banala, cu/prin aceasta sintagma, a doua zi as invita-o la bara si gataaaaaaaaaaa ! Apoi, romaneste se spune "trafaletul" k sa nu caute romanul care citeste pe-aici cine stie ce scule SFiste pe la magazinele de specialitate. Sau asta este tot vreo unealta facuta... pe calculator !!!?
viv_danci
Postat pe 5 Noiembrie 2009 03:13
Buna seara domnul Viv!Chiar m-am uitat in Dex si, intr-adevar aveti dreptate.Dar asta nu inseamna ca ''hingheresc limba lui Eminescu'' , intamplarea face ca eu chiar am ceva in cap, si rareori mi se intampla sa gresesc. Nu cred ca aveti cum sa ghiciti ce am eu in cont sau in cap dupa un post pe o tema oarecare si nu vad de ce sunt ''sclifo''...? Pentru ca am o parere si stiu sa o sustin?! Si , apropo de Eminescu... nu cred ca dansul a folosit pe undeva in scrierile sale prescurtari de genul ''dc'' in loc de '' de ce''.O seara buna va doresc.
mitrea_ionela
Postat pe 5 Noiembrie 2009 18:39
Buna.Cred ca te pot ajuta cu ascunderea brazdelor de vopsea.Ai putea sa le ascunzi sub un desen pe perete.Uite linkul catre blogul meu,unde sunt niste desene pe perete de genul acesta,ca sa intelegi la ce ma refer.
http://netshopingcenter.blogspot.com/2010/02/arta-pe-pereti.html

Bun acum catre Leprechaun...Nu te mai apuca sa iti dai cu parerea fara sa sti cum arata,pe ce suprafata a fost data culoarea,in ce nuanta sau ton,sau de nuantele mobilierului si a accesoriilor alese pentru camera respectiva.Din poza ta pari a fi student fie la Ion Mincu,fie la Tonita,asa ca ar trebuii sa sti cat de importanti sunt factorii insirati mai sus.Data viitoare cand mai faci un comentariu,intai gandestete bine,si apoi trimite-l.Multumesc.
anamaria_ion
Postat pe 1 Martie 2010 09:54
ATENTIE LA VOPSEA
vladimir_danciu
Postat pe 27 Aprilie 2010 02:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
caut firma de constructii 2 De la: kudika343636 14 Iunie 2012 17:58
cum pot sa am in casa instalatie pt apa plata ? 40 De la: ninigusu_condo 26 Ianuarie 2016 12:28
POPAS CU PARCARE MARE LA DRUM EUROPEAN 32 De la: kudika377217 18 Martie 2011 13:28
Se poate construi o casa pe un teren de 110 metri patrati? 16 De la: Alexutzu21 9 Februarie 2012 20:53
Pret casa la rosu 2 De la: kudika_1006037 20 Martie 2016 05:53