Setari Cookie-uri

vopsea facuta la calculator

poate imi spuneti si mie o marca de vopsea lavabila buna,chiar nu ma pricep deloc si am nevoie de ajutor cat mai urgent...si ce amorsa exista pe piata impotriva umezelii...sau glet?...va multumesc...
kudika007253
Postat pe 27 Aprilie 2010 06:20
Buna ziua.
Doamna sau domnisoara Diana, eu personal lucrez in domeniul nuantarii vopselelor lavabile si superlavabile. In ceea ce priveste problema dumneavoastra m-am comfruntat de curand cu o astfel de situatie, similara as putea spune, doar ca nu achizitionase de la firma la care lucrez eu. Exista mai multe aspecte de care trebuie sa tineti cont. In primul rand pasii sunt clari: 1. se gletuieste peretele, 2. se slefuieste pentru a se obtine un finisaj de calitate, 3. se da cu amorsa (are rol de a stopa absortia abundenta a gletului care se comporta precum creta, dar si de a conferi un liant adica un bun adeziv pe stratul suport) iar in cele din urma se da cu vopsea dupa ce s-a uscat amorsa.
Nota*- Se sa in doua straturi si din ce stiu de la colegii mei care lucreaza la alte firma pot sa va spun ca sunt tipuri de vopsele care contin baza TRA aceasta nediluandu-se cu apa pentru a nu strica vopseaua. In cazul vopselelor acrilice(pe baza de apa) diluatia se face cu pana la 10% apa, daca se doreste, acest aspect nefiind unul obligatoriu). Nu stiu in ce masura v-am ajutat, dar pe viitor nu va mai lasati in baja "mesterului". El va spune multe, dar acetse informatii daca le aveti au sa va ajute sa il corectati inanite de a face o gafa pe banii dumneavoastra.
Va multumesc si sper sa va remediati peretii.
PS-Eu personal v-as recomanda sa dati un strat de amorsa peste peretii vopsiti deja si apoi sa dati restul de vopsea inante de a achizitiona iarasi vopsea.
s501p
Postat pe 27 Aprilie 2010 08:15
Ral 3020 e rosu coca cola, si oriunde in lume aceasta culoare e transparenta! Pt a vopsi cu genul asta de culori (transparente) e obligatoriu ca suportul sa fie alb imaculat, ori ca ii dai o amorsa transparenta si 2 maini de vopsea, ori ca folosesti grund de interior alb ( un fel de amorsa pigmentata), suportul trebuie sa fie alb. la fel de important e sa lasi primul strat de rosu sa traga vreo 4-6 ore inainte de al 2-lea strat, care nu e musai sa fie ultimul; daca din 3 straturi nu se uniformizeaza culoarea ( care se judeca pe uscat dupa vreo 10-12 ore)inseamna ca peretele e umed, lavabila a fost prea mult diluata sau nu s-a dat fond alb.In cazul relatat trebuie reluat tot ciclul, adica fond ALB, apoi iar vopsea, suportata de zugrav, pt ca e indiscutabil vina lui, iar culoarea aia e cea mai scumpa din tot paletarul...
mutulica_condo
Postat pe 27 Aprilie 2010 08:19
ce oameni incuiati...ce va **** pe voi grija daca omu vrea sa-si faca un perete sau toata casa rosie??voi stati acolo?
femeia nu v-a intrebat ce parere aveti de culoare, ci a pus o intrebare tehnica...sunteti
nu cred ca vreunul care a zis ca rosu suna a bordel are vreun studiu de arhitectura sau design interior...de fapt, pun pariu ca aveti prin casa covoare pe pereti cu rapirea din serai si un peste de sticla pe telvizor... hai sa ne facem toti peretii albi, mobila maro si covoare persane, ca asa aveti voi acasa, asa vi se pare normal si oricine are o idee diferita de voi e ciudat, c***a sau snob.

Doamna, parerea mea e sa il intrebati pe desteptu' de zugrav ce trebuie facut, sa-l puneti sa refaca pe cheltuiala lui si poate asa o sa isi dea mai mult interesul sa lucreze cum trebuie...Bafta!
mirunad
Postat pe 27 Aprilie 2010 08:51
sunt vopsele impermeabile,elastice si nu crapa, ce lasa suportul sa respire la care amorsa si 7 straturi de glet nu trebuiesc! Acuma, chiar dc amorsa nu trebuie 3 straturi de vopsea sunt suficiente pt un aspect deosebit ideea e ca peretele sa fie drept fara prb..
dangabriel
Postat pe 27 Aprilie 2010 09:32
cred ca va prins pata..... de culoare
gigibrbr_condo
Postat pe 27 Aprilie 2010 15:12
De la: Mirunika, la data 2010-04-27 08:51:26ce oameni incuiati...ce va **** pe voi grija daca omu vrea sa-si faca un perete sau toata casa rosie??voi stati acolo?
femeia nu v-a intrebat ce parere aveti de culoare, ci a pus o intrebare tehnica...sunteti
nu cred ca vreunul care a zis ca rosu suna a bordel are vreun studiu de arhitectura sau design interior...de fapt, pun pariu ca aveti prin casa covoare pe pereti cu rapirea din serai si un peste de sticla pe telvizor... hai sa ne facem toti peretii albi, mobila maro si covoare persane, ca asa aveti voi acasa, asa vi se pare normal si oricine are o idee diferita de voi e ciudat, c***a sau snob.

Doamna, parerea mea e sa il intrebati pe desteptu' de zugrav ce trebuie facut, sa-l puneti sa refaca pe cheltuiala lui si poate asa o sa isi dea mai mult interesul sa lucreze cum trebuie...Bafta!



eu am studiu. si vezi ca mai sunt si altii pe site-ul asta. si daca tot nu ii suferi pe cei care critica, te intreb eu pe tine: "tu de ce critici?!"
bogdan_roca
Postat pe 28 Aprilie 2010 18:51
NU CONTEAZA CULOAREA UNEI VOPSELE (GUSTURILE NU SE DISCUTA!) CONTEAZA CALITATEA EI...UNELE SUNT TRANSPARENTE DE SUBTIRI ALTELE SUNT CA SMANTANA DE GROASE IAR ALTE SUNT CA, CASUL!!!
dangabriel
Postat pe 29 Aprilie 2010 15:23
IMI RASPUNDE SI MIE CINEVA LA INTREBAREA MAI SUS PUSA?...CAUT O MARCA DE VOPSEA BUNA...MULTUMESC...
kudika007253
Postat pe 29 Aprilie 2010 17:11
policolor
gigibrbr_condo
Postat pe 29 Aprilie 2010 18:39
stiu o vopsea ce rezista la 3000 de spalari ...policolorul e slabut ...www.tecnol.es toate produsele sunt facute in spania si merita tinand cont de umiditatea si temperaturile care le are Spania tot anotimpul...
dangabriel
Postat pe 30 Aprilie 2010 15:23
De la: gigibrbr, la data 2010-04-29 18:39:51policolor
cel putin din patriotism este criza redresarea romaniei depinde de noi
gigibrbr_condo
Postat pe 2 Mai 2010 18:58
Pt. condo000210
Gamele Primo si Status de la Carmyco.
Un producator din Grecia care nu face rabat de la calitate - toate toate produsele se fabrica in aceiasi unitate de productie din Grecia,deci nu fac diferente la calitate in functie de piata de desfacere.

Primo e gama lor medie ( egala cu gama premium de la alti producatori ).

Status e gama premium. De remarcat aici ca toate produsele Status sunt elastomerice - previn aparitia microfisurilor.

De asemenea au un sistem de nuantare performant si stabil.
Poti vedea la profilul meu poze cu decorari executate cu produse Carmyco.
Daca imi spui de unde esti, as putea sa iti recomand si un magazin in care gasesti aceste produse.
Bogdan_AMT
Postat pe 3 Mai 2010 16:25
Poti folosi cu incredere Ceresit CT50 este facuta de curand si in Romania!
Stflo
Postat pe 5 Mai 2010 03:28
exista acum pe piata oferta de vopsea+amorsa Aeria gold all-inclusive pe care eu am folosit-o in baie si bucatarie unde am ceva umiditate si sunt foarte multumit. Este hidrofoba, permeabila la vapori.
kudika426700
Postat pe 6 Ianuarie 2017 13:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un sfat pentru inchiderea balconului 8 De la: condo000216 11 Octombrie 2009 17:42
Constructie casa Ilfov 10 De la: condo004090 19 Martie 2011 11:44
Mansardari 38 De la: condo000574 30 Aprilie 2009 16:57
proiect si aprobari 1 De la: marian_valeanu22 2 Septembrie 2009 00:44
demolare casa 15 De la: Darkmagic 24 August 2011 18:47