Setari Cookie-uri

Inlocuirea parchetului vechi

As dori sa stiu daca pot sa pun parchet nou peste parchetul vechi care scirtie ingrozitor.Daca da, cum?
Daca incerc sa il scot pe cel vechi fac in casa un mare santier, pentru ca am de turnat beton peste 10 cm.
alexa10_condo
Postat pe 23 Septembrie 2009 11:40
Torni o galeata de perlandez peste parchetul vechi (o sa miroasa inc asa ingrozitor) il lasi sa se inchege bine dupa care cumperi o izolatie mai groasa si te apuci de pus parchetul nou.daca ,camera in care pui parchet este foarte dreapta nu mai este nevoie de perlandez...daca este f stramba cred ca nici perlandezul nu ii poate face fatza.
danielestamathe
Postat pe 24 Septembrie 2009 14:24
Stiu, e grea limba romana... dar se numeste PRENADEZ, iar solutia propusa este o improvizatie ieftina. Mai bine iti iei un mester si-i ceri sfatul decat sa-ti apleci urechea la asa "rezolvari".
lolguta
Postat pe 27 Septembrie 2009 11:02
Daca ai rabdare 3 saptamini, am sa-ti spun eu pentru ca asta am sa fac dupa ce termin cu zugraveala. Am cumparat parchet melaminat si il voi pune peste parchetul adevarat. Cum? Habar n-am acum, ca nu eu voi face asta ci niste meseriasi. Dupa ce am sa-i vad pe ei cum fac, iti spun si tie.
:)
octavian_branzei
Postat pe 27 Septembrie 2009 20:22
Care e motivul real de vrei sa pui parchetul nou peste cel vechi? Iti ia din inaltimea camerei, it pune o gramada de conditii pentru a avea o reusita - cred ca lenesul mai mult alearga in acest caz! Mai bine pui un strat de sapa autonivelanta sau placi OSB (pt o suprafata plana), apoi folie PEE (pt atenuare zgomot) si apoi parchet....daca stai la parter, mai poti adauga eventual si un strat bituminos (aici treb sa vorbesti cu cineva mai priceput) pt o mai buna termoizolare!
Bafta multa!
onetz82
Postat pe 28 Septembrie 2009 09:38
.....toate astea dupa ce ai scos parchetul vechi!
onetz82
Postat pe 28 Septembrie 2009 09:39
Parchetul vechi scartaie dintr-un motiv foarte bine determinat - pentru ca se misca si bucatile adiacente se freaca intre ele. Daca tu pui ceva peste substratul miscator se va misca in continuare si deci va scartai la fel (pardon usor estompat) dar ti se vor freca intre ele si bucatile de parchet lamelar deci vei avea o dubla scartaiala.

Eu am facut asa tot din lene si graba iar rezultatul este dezastruos.

condo001212
Postat pe 28 Septembrie 2009 12:46
daca stai la parter e bine sa scotip cel vechi caci ti se poate ridica daca ai umezeala
cromar83
Postat pe 28 Septembrie 2009 13:43
Nu stau la parter,stau la etj 3 din 4.As prefera mult mai mult sa scot parchetul vechi si dupa aceea sa pun parchet nou,dar dupa cum am spus,va fi un santier in plina desfasurare si nu prea am unde sa pun mobila (sa o feresc),nu prea am unde duce copii in acest timp.
alexa10_condo
Postat pe 28 Septembrie 2009 16:58
Am sa astept vesti despre modul cum au lucrat meseriasi.Multumesc.
alexa10_condo
Postat pe 28 Septembrie 2009 17:00
nu e nici o problema eu am facut aceasta lucrare la mine
rezistenta
Postat pe 28 Septembrie 2009 22:43
Cu prenadez nicidecum, poti pune parchetul lamelar peste cel clasic fara nici o problema, am facut si eu la fel. Probabil va trebui apoi sa tai 1cm din usa. Succes.
papoi_ioan
Postat pe 29 Septembrie 2009 10:22
Doamne fereste oameni buni daca nu stiti ce vorbiti mai bine tineti-va gura !!! cum sa pui parchet melaminat peste cel vechi ??? mucegaieste tot parchetul vechi !!!
chifor_adrian
Postat pe 11 Martie 2010 15:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
i need help... 11 De la: justforfun84 20 Decembrie 2011 13:59
Centrala Vaillant 1 De la: kudika414907 25 Iulie 2011 19:15
CENTRALA ELECTRICA DE APARTAMENT 2 De la: tiberiu8mai 4 Aprilie 2012 10:41
Va intra apa in subsolul casei dvs ? Rezolvarea o gasiti cu noi ! 1 De la: sasoia2003 28 Iunie 2010 11:41
Reducerea facturii de incalzire 1 De la: kokonet 13 Iulie 2010 11:26