Setari Cookie-uri

LED-uri

Salutare!
Cine stie cit de avantjos poate fi iluminatul cu LED si daca cineva utilizeazadeja sa dea mai multeamanunte.E bun sau nu ?

Cu respect!
ieftin
Postat pe 17 Martie 2010 15:47
LED-urile sunt utile pentru iluminatul decorativ.Au aparut de curand si becuri care au aceeasi forma si acelasi soclu ca si becurile clasice cu incandescenta, dar locul filamentului este luat de un mare numar de LED-uri.Pot sa va dau un exemplu luat dintr-un catalog al firmei Osram ca sa va puteti face o parere asupra pretului. Un bec de 3 W (corespunzator becului clasic de 15 W) are o durata de viata de 25 000 ore si costa 22 euro. Am vazut si la noi in showroom-urile unor firme mari din domeniu astfel de becuri, dar pretul lor este prohibitiv.
Puteti gasi si alte informatii pe net, daca doriti sa aflati mai multe. Iluminatul unei locuinte obisnuite cu LED-uri apartine totusi viitorului.
Mihaela09_condo
Postat pe 18 Martie 2010 00:10
Salutare!
De preturi sincer nu vreau sa aflu ,ca din ce mi-ai spus mai sus deja ma darima la aceeasi putere de 3 W la 220 am gasit pe net la 5$ da!da! 5(cinci)$ . fara costuri de transport ....intr-adevar sint chinezisme dar nu cred ca cele de pe piata romaneasca sint de alta productie chiar dca sint osram sau alte cele .Sint interesat daca cineva le foloseste si daca e multumit de ele ...chiar nu se poate face un iluminatnormal ......probabil cu mai multe elemente si care e mai bun cel la 12v sau 220v???
ieftin
Postat pe 18 Martie 2010 14:28
Puteti face singur o experienta, doar intr-o camera, apoi trageti singur concluziile.
Inlocuiti un bec cu incandescenta, clasic, care emite o cantitate de lumina de 1340 lumeni cu trei becuri cu LED a cate 400 lumeni si apreciati rezultatul obtinut, din punct de vedere al iluminarii si al costurilor.
Daca credeti ca pretul nu are nici o influenta asupra calitatii, va sfatuiesc sa va uitati in marile magazine de bricolaj care au toate tipurile de becuri si la toate preturile . Veti vedea ca becurile "no name" emit mai putini lumeni decat cele de firma,la aceeasi putere,deci dau mai putina lumina la acelasi consum de energie..Si nu cumparati niciodata un bec pe al carui ambalaj nu sunt trecute toate informatiile de care aveti nevoie.
Mihaela09_condo
Postat pe 18 Martie 2010 17:43
Cine vrea sa fie la curent cu ultimele noutati, sa intre pe site-ul www.philips.com/ledino.
Mihaela09_condo
Postat pe 18 Martie 2010 19:51
Ultimele noutati in materie de Led-uri se pot cumpara si de la noi din tara. Site-ul este www.zexstar.com.
Au chiar si becuri cu led Philips, Osram, Toshiba si chiar un led la fel de luminos ca cinci becuri de 100W. Vi recomand pentru ca am cumparat de la ei becuri led pentru toata casa.
nce
Postat pe 4 Iulie 2010 21:23
Fara suparare,dar ledurile existau deja acum 10 ani. Sunt utile si de efect.Mai ales noaptea
MANU_ARGENTINA2000
Postat pe 5 Iulie 2010 14:38
Salut , depinde la ce folosesti ledurile ........
nicu_ddt
Postat pe 5 Iulie 2010 15:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cursuri de Ikebana 12 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:55
Ce fac cu mobila veche? 12 De la: violet_m00n 26 Noiembrie 2011 15:48
Amenajare baie office 1 De la: simpledesign 4 Februarie 2010 12:39
zugraveala 16 De la: rares_rus2006 10 Aprilie 2010 17:55
Etapele zugravirii unui apartament 20 De la: deliaoltean_condo 21 Noiembrie 2016 10:22