Setari Cookie-uri

Covorase

Buna,
Au aparut de ceva vreme niste covorase care arata ca si cum ar fi de pe vremea bunicii si sunt cu dungi multe subtiri de diferite culori. Stie cineva cum se numesc? Sunt tare curioasa. Cred ca am sa-mi cumpar unul.... mi s-ar potrivi de minune in living. Am vazut ca au la Ikea. Stiti daca se mai gasesc si alta parte?

Postat pe 26 Noiembrie 2008 12:59
Marimica,
Covorasele la care te referi, popular, li se spune presuri. Cele pe care le-ai vazut sunt tesute, cel mai probabil, in India. Exista si la noi o firma care tese la Cisnadie, astfel de covoare, atat din bumbac cat si din lana, la dimensiunile dorite. Mai multe detalii gasesti pe www.stilcarpet.ro
ghitza
Postat pe 27 Noiembrie 2008 11:14
De la: marimica, la data 2008-11-26 12:59:23Buna,
Au aparut de ceva vreme niste covorase care arata ca si cum ar fi de pe vremea bunicii si sunt cu dungi multe subtiri de diferite culori. Stie cineva cum se numesc? Sunt tare curioasa. Cred ca am sa-mi cumpar unul.... mi s-ar potrivi de minune in living. Am vazut ca au la Ikea. Stiti daca se mai gasesc si alta parte?
el de covoare

pe vremuri la tara se teseau asfel de covoare din resturi de tesaturi si se numeau in zona baraganului "presuri de coade"
nuvola
Postat pe 16 Ianuarie 2009 22:40
presuri se numesc....
mohut_adrian
Postat pe 18 Ianuarie 2009 03:16
...sau toale
playboy
Postat pe 18 Ianuarie 2009 20:55
Covorase de genul asta se gasesc si in Praktiker si in Hornback. Eu mi-am luat in living si vine foarte bine, se intretine foarte usor, poate fi spalat la masina de spalat si este ieftin :)
monicaQQ2001_condo
Postat pe 21 Ianuarie 2009 09:27
buna...si yo am achizitionat un astfel de covoras pt dormitorul mic ..si sunt foarte multumita...
cyoryk
Postat pe 21 Ianuarie 2009 12:26
Astfel de elemente decorative le regasiti in orice casa taraneasca. Muzeul satului propune o gama mai diversificata de astfel de elemente. Faceti o vizita pe acolo. Nu strica!!!
koanamay
Postat pe 21 Ianuarie 2009 16:31
Iti poti pune un astfel de covoras numai daca ti-ai ales un stil ustic pentru casa ta, dar daca ai un apartament modern, nu cred ca ar da bine presul asezat in mijlocul livingului sau in bucatarie. Lumea care va veni va spune ca nu ti-au mai ramas bani si pentru un covoras modern, si ai luat presul bunicii de la tara...
m3rlinetza
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:27
ori sinteti prea tineri ori va negati trecutul. pe presuri,covoare de coade,tolice sau cum vreti voi sa le chemati am crescut de generatii intregi acum nici unul dintre voi nu vrea sa-si aminteasca cum era la tara,la bunica ..............................................................hai sa fim seriosi si sa incercam sa le cultivam si copiilor nostri traditiile rominesti,obiceiurile noastre care sau pierdut si continua sa se piarda din cauza inconstientei noastre.
vasilecroitoru
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:43
eu nu am suportat niciodata covoarele f mari, prefer pe cele mici viu colorate
gabi_gino2005
Postat pe 22 Ianuarie 2009 15:58
Cred ca unii dintre noi confunda covorasele astae cu presurile de la tara sau de la muzeul satului...nu e kiar asa :) Mai informati-va, please.
monicaQQ2001_condo
Postat pe 22 Ianuarie 2009 16:13


Chiar ca sunt niste tesaturi de marca,aceste"covorase"!Intr-adevar se gasesc in Ikea,facute la norma,prin India...bune...Dar am descoperit un magazin in Sf.Gheorghe,Klara Studio...Daca ar fi sa-mi mai iau odata ,de acolo mi-as lua!
madalinala
Postat pe 26 Ianuarie 2009 17:11
depinde zona de provenienta(unde erau confectionate); spre exemplu in judetul Vaslui ele se numesc "toale de cordele" pentru ca erau tesute din cirpe( care isi pierdeau utilitatea initiala, resturi etc)subtiri ca niste "cordele" de diferite culori...se teseau la razboiul de tesut

Postat pe 26 Ianuarie 2009 23:11
Sunt tare frumoase cele din lana si eu imi achizitionez cate unu cand avem sarbatorile mestesugarilor,care vin la noi in Iasi cu o multime de lucruri frumoase si de calitate mai ales ca sunt confectionate manual.
alidascalu
Postat pe 27 Ianuarie 2009 09:42
Are cineva idee unde se gasesc asemenea covorase in Arad? Imi place ideea cu "se pot spala in masina de spalat".
saturnine_condo
Postat pe 27 Ianuarie 2009 11:50
Daca intri pe www.stilcarpet.ro poti comanda online, la dimensiunile si culorile dorite, si le primesti acasa, prin curierat.
ghitza
Postat pe 27 Ianuarie 2009 15:20
De la: monicaQQ2001, la data 2009-01-22 16:13:58Cred ca unii dintre noi confunda covorasele astae cu presurile de la tara sau de la muzeul satului...nu e kiar asa :) Mai informati-va, please.


Foarte corect ai sesizat Monica. Seamana, dar nu sunt acelas lucru.
Mai corect spus ar fi ca amintesc de presurile bunicii de la tara.
Aceste covorase, foarte practice, se tes prin multe locuri ale lumii. Chiar si in Germania, inca mai sunt mici tesatorii care produc astfel de "handwebteppiche" sau "fleckerlteppiche". Sunt de buna calitate, iar materialul din care sunt tesute, lana sau bumbac, este nou, nefolosit. Preturile acestora, pe metru patrat, ajung sa depaseasca pe cel al covoarelor persane, pe care le stim noi, sau pe care, unii, inca le mai avem pe jos.
ghitza
Postat pe 27 Ianuarie 2009 15:38
Dragilor,
Eu cred ca aveti o problema. haideti sa cititi mai bine textul pe care ni-l propune cel care doreste dezbaterea pe aceasta tema. Mentioneaza foarte clar: "din vremea bunicii". Pai atunci MA refer la ceva ce tine de traditional. Nu conteaza ca este traditie saseasca, ungureasca, olteneasca etc, ci doar ca are legatura cu traditia. Iar NOI am cam uitat cum e cu traditia si preferam lucruri care se spala repede, in masina de spalat, care sunt facute in nu stiu ce tara, care se gasesc la nu stiu care magazin. Traditia nu inseamna sa preiei tot ce gasesti in casa bunicii. Iti mai trebuie si putina creativitate si vointa astfel incat sa impaci cat mai multe dorinte, inclusiv cea de a spala la masina covorasele cu pricina.
Va recomand cu caldura sa nu creem mesaje doar pentru ca ni se pare ca avem cu ataca pe cineva pentru ca ideea de traditie e prea veche.
Va anunt ca de circa 8 ani circul destul de des prin Romania cu masina si cu piciorul si la mare moda este LENEA. Este doar o observatie personala cu care m-am confruntat. Da, ne e lene sa ne punem in valoare obiecte vechi, care au apartinut chiar celor apropiati ai nostri.ne batem joc de patrimoniul personal din dorinta de a fi Trendy, cool etc.
Mai ganditi-va...
koanamay
Postat pe 27 Ianuarie 2009 15:49
Nu stiu, persoana care a deschis acest subiect intreaba daca stie cineva de covoare in dungi colorate care arata ca cele de pe vremea bunicii, nu care sunt de pe vremea ei, sau facute ca pe vremea ei . Traditia e traditie, si daca ceva frumos exista mai demult, nu e nimic rau in a prelua acel model si a-l realiza cu tehnologie mai noua . Covoarele acelea au o anumita caldura prin acele culori mai aiurit puse, dungi de grosimi difrite, sunt artistice, si eu am terminat artele, poate cele de azi care ne aduc aminte de ele, nu mai au acea calitate de a fi facute de mana unui om pentru casa sa, dar, la vremea aceea nu aveau optiuni si aveau nevoie de covorase asa ca le faceau ei insisi . Acum nu mai avem timp si multi nici nu au indemanare sa faca tot felul de lucruri sau sa le faca bine si sa fie durabile si folosibile . Mie mi se pare ok sa poata fi spalat in masina de spalat ceva ce este pe jos, deoarece se murdareste mult mai repede, si eu una nu am chef sa spal covoare, ca toti stim ca aspiratoarele nu curata atat de bine, mai mult la suprafata . si cand ai copil mic parca vrei sa fie totul mai curat dar fara prea mult timp pierdut .
saturnine_condo
Postat pe 28 Ianuarie 2009 23:41
Da draga mea marimica intr-adevar se numesc presuri si in zona unde stau eu (hunedoara) si-mi pare tare rau ca momentan nu-mi functioneaza camera sa ti le arat.bunica mea le-a tesut acum multi ani si imi pare asa de rau ca desii am "razboiul"(asa se numeste instrumentul-daca-l pot numi asa-cu care le-a facut)eu nu stiu sa-l montez.dar mi-ai dat o super idee !!!multumesc!!!!am sa caut prin vecini ca trebuie sa stie vreo batranica cum se monteaza si am sa incerc sa tes din nou.daca reusesc te servesc eu cu placere...numai probabil ca va trebui sa ai ...rabdare...mult noroc si numai bine
angelblue_67
Postat pe 29 Ianuarie 2009 08:33
Mie imi plac presurile noi, din materie prima noua, cu o paleta de culori asortata, si care se pot spala la masina.Am 2 bucati si le schimb o data pe saptamana.Le-am luat de la cisnadie si sunt foarte incantata.Au si modele moderne, pt toate gusturile...
cryssta_2000
Postat pe 30 Ianuarie 2009 18:11
Pentru cei(cele) interesati(e) de aceste covorase, am pus cateva imagini la profilul meu.
ghitza
Postat pe 31 Ianuarie 2009 14:27
Pentru The Big Ghitza
Am inteles ca sunteti producator.Cat ar costa presuletul 5/6 cel atat de viu colorat?
Cum sunt preturile si la covorasele din lana?Imi plac atat mostrele cat si decorurile pe care le-ati propus.
kudika138758
Postat pe 4 Februarie 2009 21:23
...Pentru cei care au timp..haine de aruncat si o croseta MARE[!!!] pot face pe genul mileurilor , rotunde sau dreptunghiulare, covorase in genul presurilor tesute. Sau cam aruncat "razboaiele "bunicii si acum sa fim sinceri, unde l-am monta ...la bloc .???!!!! nu ,nu sa nu sariti ..stiu ca multi au loc mai mare ...dar ....vorbeam de covorase ,da!!!!!.
timisoreanca_condo
Postat pe 10 Februarie 2009 08:56
oricum... nu cred ca mai sta nimeni sa croseteze covorase
lulutza_2007
Postat pe 13 Februarie 2009 14:46
am si eu cateva covorase mikutze... sunt superbe
lulutza_2007
Postat pe 13 Februarie 2009 14:49
Popular asa cum spuneau si ceilalti se numesc "presuri", dar sa ramanem la "covorase,mici si colorate"
andra_alexandra
Postat pe 17 Februarie 2009 17:52
De la: lulutza_2007, la data 2009-02-13 14:46:11oricum... nu cred ca mai sta nimeni sa croseteze covorase [/quot Cand ai bani.....asa-i!!!!!
timisoreanca_condo
Postat pe 18 Februarie 2009 22:06
Buna!
Covorase de care ai nevoie se gasesc la Kika. Preturile sunt ok.
1974
Postat pe 15 Februarie 2010 23:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mobila vopsita 4 De la: Dekore_Studio 24 Mai 2009 00:43
Idei Pentru Amenajarea Interioara a camerei 2 De la: Alina_Maria_Lixandru_1 14 Iunie 2012 20:57
combinatia alb-negru-rosu 5 De la: tesa_bratz 7 August 2009 19:01
Jaluzelele verticale pot fi curatate? 19 De la: 15 August 2012 16:12
perete rosu 37 De la: Sofia_condo 23 Ianuarie 2013 16:33