Setari Cookie-uri

acoperis

as dori sa schimb acoperisul la o casa veche de 100ani ,acoperita cu tigla. Ce imi propuneti?
condo002273
Postat pe 4 Aprilie 2010 19:43
De la: condo002273, la data 2010-04-04 19:43:34as dori sa schimb acoperisul la o casa veche de 100ani ,acoperita cu tigla. Ce imi propuneti?


buna,ca sa te pot ajuta as avea nevoie de mai multe detali,eu am o firma de constructii si daca doresti iti stau la dispozitie cu orce fel de detalii,ma gasesti pe adresa de e-mail zoticonstruct@yahoo.com sau la tel 0740687692.
condo003386
Postat pe 5 Aprilie 2010 10:08
www.viking-romania.ro
viking
Postat pe 10 Iulie 2010 10:15
Daca doriti sa schimbati forma acoperisului, aveti nevoie de reproiectare.
Daca doriti sa inlocuiti doar tigla, trebuie revizuite elementele de sarpanta (popi, coame, capriori, rigle) si montata alta tigla.
Daca doriti sa inlocuiti tigla cu tabla, este nevoie de revizuirea elementelor de sarpanta, desfacerea riglelor si montarea asterealei. Daca montati tabla plana, puteti lua un mester local. Daca montati tabla tip tigla (Lindab) recomandarea este sa lucrati cu o echipa care a mai facut asa ceva. In plus, trebuie sa-l chemati pe cel care va furnizeaza acoperisul la fata locului, pentru a masura cat mai exact. E recomandabil ca invelitoarea (tabla) sa fie croita in ateliere specializate, pentru minimazarea pirederilor.
Daca veti inlocui tigla cu tabla, veti produce o descarcare a structurii, ceea ce este recomandabil, tinand cont de vecgimea casei.
In rest, decizia va apartine.
danstaicut
Postat pe 10 Iulie 2010 11:07
Wow, o casa de 100 de ani chiar merita sa fie renovata cu ce-i mai bun, mai ales ca nu cred ca sunt prea multi proprietari care sa investeasca in casele vechi. E trist ce se intampla in general, mai ales in Bucuresti. Eu zic sa mergi direct la tinta cu acoperisul – ia un lider de piata pe tigla metalica, cum e Lindab, si suna direct la ei, daca vrei sa fii sigur de calitate (nu cred ca mai e cazul sa enumar cate avantaje iti aduce un producator mare) si garantie de zeci de ani. Mult succes iti doresc!
mihaisimihaela
Postat pe 12 Iulie 2010 16:56
De la: mihaisimihaela, la data 2010-07-12 16:56:49 daca vrei sa fii sigur de calitate (nu cred ca mai e cazul sa enumar cate avantaje iti aduce un producator mare) si garantie de zeci de ani
Daca casa cea veche a dumneavoastra este acoperita cu tigla, si nu ati executat inca lucrarile pe care vi le-ati propus, si ca sa nu aveti probleme cu acte, umblatura, proiect, bani cheltuiti in plus, eu va sfatuiesc sa o acoperiti tot cu tigla. Incepeti cu revizuirea acoperisului, inlocuirea elementelor importante din lemn, cele care nu sant in stare buna, si inlocuirea obligatoriu si a latetilor pe care se monteaza tigla, nu va costa o avere. Ca si tigla va recomand cea mai buna marca de tigla ceramica pe care o puteti gasi in tara, si anume CREATON, este o firma germana. Calitate, estetica, durabilitate in timp, si se poate continua cu superlativele. Nu va speriati, nu am nici o tangenta cu aceasta marca ca sa-i fac reclama, doar ca am vazut aici in strainatate, la toate cladirile la care se vrea calitate, estetica, etc, se foloseste aceasta marca de tigla. Ca sa va convingeti de calitatea ei mergeti la un depozit, luati o tigla CREATON glazurata si incercati sa o zgaraiati cu ceva metalic, de exemplu un cui mare. Veti ramane uimit, ramane pe glazura "pilitura" din varful cuiului, apoi dupa ce o stergeti si o indepartati cu ceva, nu se vede nimic pe glazura. Si ca marime sant avantajoase, intra 8,2 tigle pe m². Spor la treaba.
MIKE_condo
Postat pe 13 Iulie 2010 21:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dormitor cu pat rotund 8 De la: condo010101 29 Septembrie 2010 16:40
pictura pe pal 7 De la: nicu_ddt 20 Iulie 2010 08:37
FOTOTAPET PERSONALIZAT 1 De la: fototapettt 18 Iulie 2011 17:04
mobila de bucatarie la comanda 4 De la: luminitagrigoriu 19 Iulie 2010 19:16
vitraliul aplicat 24 De la: limac 18 Februarie 2014 15:47