Setari Cookie-uri

gresie peste parchet

va rog cine ma poate lamuri si pe mine daca se poate pune gresie peste parchet? sau daca nu ce ar trebui sa fac sa il scot afara sau se poate turna sapa peste el
multumesc
nclucia
Postat pe 30 Iunie 2009 10:59
Eu am pus gresie peste o podea veche (vezi poza baii mari din album) in zona unde sunt obiectele sanitare.Baietii care au lucrat au puc intii o placa de OSB peste care au turnat o sapa subtire, apoi au pus gresia. Nu vad de ce nu s-ar putea face la fel si cu parchetul fara sa-l mai scoti.
sonutz
Postat pe 14 Septembrie 2009 20:57
gresit ar fi spus si facut , nu se poate monta gresie peste parchet sau se fac exceptii,dar terbuie pusa plasa de rapita ca sa se lege materialul ...incerca nu prea este garantat cu timpu se lasa suportul parchet si devine un gol intre material ......se vor sparge placile.....
condo000507
Postat pe 17 Septembrie 2009 08:18

Eu cred ca este posibil,fara probleme de fixare si stabilitate.
exista o folie aluminizata pe o parte,care se poate pune peste parchet,cu aluminiul peste parchet. Pentru fixare pe toata suptafata parchetului se poate capsa din loc in loc obtinandu-se planietatea. Se pune apoi un strat de adeziv si se lipeste plasa netz(fibra de sticla) ca la izolarea peretilor. Dupa uscare se poate pune gresia in mod normal.problema este ca trebuie taiat cva din partea de jos a usii daca s-a inaltat putin podeaua. Vei avea astfel si un strat protector impotriva frigului de jos,daca esti la parter.
Eu am folosit acest sistem peste o pardoseala de scandura si nu am probleme de nici un fel. Succes!
condo000496
Postat pe 19 Septembrie 2009 07:29
Am gasit un blog super misto!
http://jurnaldedesigninterior.blogspot.com/
Cum vi se pare?
condo003123
Postat pe 7 Februarie 2010 17:46
ha ha se poate covor de cauciuc,armatura,sapa apoi gresie dar nu peste parchet acesta se va umfla
in rest se poate pe orice alt suport de lemn
cipri_booya
Postat pe 25 Februarie 2010 14:03
De la: cipri_booya, la data 2010-02-25 14:03:01ha ha se poate covor de cauciuc,armatura,sapa apoi gresie dar nu peste parchet acesta se va umfla
in rest se poate pe orice alt suport de lemn
NU SE POATE PE NIMIK ITI ZIC EU !!!!CINEVA MAI ZICEA PE UN TOPIC ALATURAT PENTRU IZOLARE SA SE FOLOSEASCA UN PAT DE POLIESTER SANT GRESITE TOATE ACESTEA IN BRAILA IN ZONA ISTORICA A ORASULUI CARE ESTE PLINA DE GROTE SUBTERANE AM VAZUT GRESIE SPARTA DEOARECE PLACA DE BETON NU A FOST SUFICIENT DE REZISTENTA . CE VA FACE SA CREDETI CA O MICA SURPARE DEDESUPTUL CASEI VOASTRE UN CUTREMUR SAU O HORA MAI ENERGICA NU V-AR AFECTA GRESIA LIPITA PE LEMN , SAPA PROST FACUTA , ADEZIV INSUFICIENT , FUNDATIE PROST GANDITA ??????? ETC ETC
gigibrbr_condo
Postat pe 28 Februarie 2010 04:14
Cu siguranta nu poti pune gresie peste parchet daca vrei sa o ai citiva ani scoate parchetul da o sapa autonivelanta daca diferentele nu sunt mai mari de 1cm si parerea mea cheama un meserias daca nu ai mai facut niciodata iar cei care scriu ca se poate cu osb este bine dar nu cred ca se justifica costurile succes.
artglassdenisa2000
Postat pe 28 Februarie 2010 09:04
De la: gigi_braicovici, la data 2010-02-28 04:14:58 AM VAZUT GRESIE SPARTA DEOARECE PLACA DE BETON NU A FOST SUFICIENT DE REZISTENTA . CE VA FACE SA CREDETI CA O MICA SURPARE DEDESUPTUL CASEI VOASTRE UN CUTREMUR SAU O HORA MAI ENERGICA NU V-AR AFECTA GRESIA LIPITA PE LEMN , SAPA PROST FACUTA , ADEZIV INSUFICIENT , FUNDATIE PROST GANDITA ??????? ETC ETC
Nu zic ca este corecta lipirea gresiei peste parchet, vreau doar sa spun ca gasesc cel putin amuzante contraargumentele dvs.
MIKE_condo
Postat pe 28 Februarie 2010 15:32
Amuzante?????? pai timisoara nu este construita pe grote presupun ??!!! sa vii la braila sa vezi niste grote , sa vii sa vezi constructii oprite nu din cauza crizei financiare ci din cauza unei case alaturate care a cazut si a inghitit si niste suflete . zau iti zic ca nu este de loc amuzant , sa fuga casa ....in jos
gigibrbr_condo
Postat pe 28 Februarie 2010 21:17
De la: gigi_braicovici, la data 2010-02-28 21:17:12 case alaturate care a cazut si a inghitit si niste suflete . zau iti zic ca nu este de loc amuzant , sa fuga casa ....in jos
Aveti dreptate, nu zic nu, si ce ziceti dv. acum nu-i deloc amuzant, dar pe mine ma distrat chestia cu "hora mai energica". Sanatate nea' Gigi, si spor la treaba.
MIKE_condo
Postat pe 1 Martie 2010 01:08
gigibrbr_condo
Postat pe 1 Martie 2010 18:01
De la: nclucia, la data 2009-06-30 10:59:09va rog cine ma poate lamuri si pe mine daca se poate pune gresie peste parchet? sau daca nu ce ar trebui sa fac sa il scot afara sau se poate turna sapa peste el
multumesc




Ce fel de parchet? Clasic (masiv) sau laminat? este f important?
iulian_nenciu
Postat pe 2 Martie 2010 06:48
Salutare!

O simpla parere care o pot da este: da afara parchetul ,toarna o shapa autonivelanta si apoi pune gresia ...un lucru facut cum treb ....restu' depinde de tine.
Cu respect
ieftin
Postat pe 2 Martie 2010 08:18
Eu cred ca de cand a fost postat mesajul, problema este deja rezolvata, pentru ca dna. Nclucia nu mai intervine.
MIKE_condo
Postat pe 2 Martie 2010 17:25
De la: nclucia, la data 2009-06-30 10:59:09va rog cine ma poate lamuri si pe mine daca se poate pune gresie peste parchet? sau daca nu ce ar trebui sa fac sa il scot afara sau se poate turna sapa peste el
multumesc


1)Daca este un parchet masiv, acesta este in aderenta ( lipit de stratul suport) asta inseamna ca este stabil. Daca exista zone care au probleme (ex placi desprinse sau care au grade de libertate mari)atunci ele vor fi remediate prin metode specifice(lipire, impanare etc).
Pentru a face puntea de aderenta intre lemn si adezivul de gresie este necesar un material care sa adere si pe lemn si pe suprafete minerale( recte adezivul de gresie)
Materialul care face acest lucru am sa il furnzez pe privat iulian.nenciu@yahoo.com.( pentru ca nu intetionez sa fac reclama unui brand sau produs).Adezivul de gresie care trebuie sa fie folosit apoi pentru placera ceramica trebuie sa fie neaparat un adeziv flexibil pentru a putea face fata dilatarii stratului suport( parchetul) care se dilata si se contacta datorita umiditatii si variatiilor
de temperatura.
2) Daca este un parchet laminat (glisant adica nu este lipit de stratul suport) atunci este mai convenabil sa il scoti si sa faci placarea cu gresie.


cele bune

Iulian Nenciu
iulian_nenciu
Postat pe 3 Martie 2010 19:49
mai ...terminati cu prostiile doar romanii fac treaba neterminata am si eu o intrebare :: cum credeti ca se va usca , lipi adezivul pe parchet ?? orice adeziv este umed si daca este umed va umfla parchetul
gigibrbr_condo
Postat pe 4 Martie 2010 16:36
De la: gigi_braicovici, la data 2010-03-04 16:36:27mai ...terminati cu prostiile doar romanii fac treaba neterminata am si eu o intrebare :: cum credeti ca se va usca , lipi adezivul pe parchet ?? orice adeziv este umed si daca este umed va umfla parchetul


transcriu din fisa tehnica a produsului
Ca punte de aderenta – se aplica pe suporturile pe
baza de var-ciment sau ciment,beton,zidarie de orice fel sau
pe alte tipuri de strat suport (ex:tego,OSB,lemn tratat,etc) cu
mistria canelata, se trage orizontal si se lasa cca. 24 ore
pentru asprire, dupa care se trece la urmatoarea etapa de
prelucrare a suportului.


cele bune
Iulian Nenciu
iulian_nenciu
Postat pe 5 Martie 2010 20:27
De la: iulian_nenciu, la data 2010-03-05 20:27:29

transcriu din fisa tehnica a produsului
Ca punte de aderenta – se aplica pe .... cu
mistria canelata, se trage orizontal si se lasa cca. 24 ore
pentru asprire, dupa care se trece la urmatoarea etapa de
prelucrare a suportului.
Ce fel de fisa tehnica o fi aia in care scrie prostii de genul acesta. Daca tragi cu mistria canelata adezivul, orizontal, si il lasi apoi 24 de ore, pentru asprire, urmatoarea si singura etapa de preparare a suportului la care poti sa treci, este sa dai jos ce ai pus cu o zi inainte, adica darele de adeziv uscat.
MIKE_condo
Postat pe 5 Martie 2010 21:11
inca o data ::::::: titlul spune de gresie nu de faianta , sigur ca o poti pune pe o scandura orice alt lemn care se poate usca in timp dar aici vorbim de gresie , gresia se pune pe jos adica asa cum vrea cetateanul pe parchet .Dar stim noi unde se scurge apa sau daca se mai scurge apa in pamant ???? poate este asezata pe o baza umeda si ea , astfel ca se poate sa putrezeasca , concluzia este una singura ::: lemnul putrezeste nu se poate !!!!! ...cu sau fara gresie pe el ................................ santeti nebuni sau nepriceputi daca mai comentati ceva pro pe acest subiect
gigibrbr_condo
Postat pe 6 Martie 2010 16:44
De la: gigi_braicovici, la data 2010-03-06 16:44:59 inca o data ::::::: titlul spune de gresie nu de faianta , sigur ca o poti pune pe o scandura orice alt lemn care se poate usca in timp dar aici vorbim de gresie , gresia se pune pe jos adica asa cum vrea cetateanul pe parchet .Dar stim noi unde se scurge apa sau daca se mai scurge apa in pamant ???? poate este asezata pe o baza umeda si ea , astfel ca se poate sa putrezeasca , concluzia este una singura ::: lemnul putrezeste nu se poate !!!!! ...cu sau fara gresie pe el ................................ santeti nebuni sau nepriceputi daca mai comentati ceva pro pe acest subiect [/quot

inseamna ca adezivul pentru OSB e o inventie . in alta ordine de idei ma asteptam sa intrebati daca puntea de aderenta este pe baza minerala ( necesita adaos de apa la preparare) sau este pe baza de rasini epoxidice.
Dar se pare ca gandim intr-o singura directie.

cele bune
iulian_nenciu
Postat pe 6 Martie 2010 22:38
Domnul Nenciu are perfecta dreptate. Personal am folosit sistemul placi ceramice peste parchet de multe ori fara reclamatii. (Cel mai vechi are 7 ani). Problema insa este de costuri si nu de rezolvare tehnica.
unigrafsa
Postat pe 7 Martie 2010 08:11
De la: unigrafsa, la data 2010-03-07 08:11:05Domnul Nenciu are perfecta dreptate. Personal am folosit sistemul placi ceramice peste parchet de multe ori fara reclamatii. (Cel mai vechi are 7 ani). Problema insa este de costuri si nu de rezolvare tehnica.


costurile sunt accesibile
iulian_nenciu
Postat pe 7 Martie 2010 08:26
osb sau parchet .....tot lemn este , da????
gigibrbr_condo
Postat pe 7 Martie 2010 12:51
Desi nu indraznesc sa pun in discutie sugestiile DE CALIBRU pe care le-ai primit pana acum, as dori sa-ti propun si eu o solutie (o extrag eventual dintr-o fisa tehnica):peste parchet imprastie niste pamant lutos, pe care mai apoi compacteaza-l cu maiul(asta e o izolatie termica extraordinara).BUN...dupa aceea ceva pietris ciuruit ar fi perfect(un strat de vreo 10 cm, pentru ruperea capilaritatii,stii ? ).Apoi hartie Kraft.Mai baga polistiren extrudat 10 cm,mai toarna o placa din BA (14cm), sapa autonivelanta, linoleum si apoi gresia de care era vorba.Dupa aia roaga-te sa nu-ti creasca copiii peste 1,50 m, ca sa nu dea cu capul de tavan !
arhint
Postat pe 7 Martie 2010 14:21
AAA...rectific : mai bine asculta de "ieftin", pentru ca este o RARA sugestie pertinenta !
arhint
Postat pe 7 Martie 2010 14:25
De la: arhint, la data 2010-03-07 14:21:51Desi nu indraznesc sa pun in discutie sugestiile DE CALIBRU pe care le-ai primit pana acum, as dori sa-ti propun si eu o solutie (o extrag eventual dintr-o fisa tehnica):peste parchet imprastie niste pamant lutos, pe care mai apoi compacteaza-l cu maiul(asta e o izolatie termica extraordinara).BUN...dupa aceea ceva pietris ciuruit ar fi perfect(un strat de vreo 10 cm, pentru ruperea capilaritatii,stii ? ).Apoi hartie Kraft.Mai baga polistiren extrudat 10 cm,mai toarna o placa din BA (14cm), sapa autonivelanta, linoleum si apoi gresia de care era vorba.Dupa aia roaga-te sa nu-ti creasca copiii peste 1,50 m, ca sa nu dea cu capul de tavan !
gigibrbr_condo
Postat pe 7 Martie 2010 16:00
cea mai mare prostie
parchetul in timp se distruge, e mancat de carii si totul se surpa..nemaivorbind de mirosul insalubru ce-l emana
TREBUIE ARUNCAT , SCOS apoi pus gresie
erika9
Postat pe 9 Martie 2010 09:05
ati auzit de SIKA...cautati produsele de la ei si veti fi multumiti....simplu,rapid si eficient..au baieti astia un produs SIKA BAND T2,Adeziv poliuretanic monocomponent folosit in constructii. Se preteaza pentru lipirea elementelor de beton, lemn si ceramica, atat intre ele, cat si cu materiale specifice, placi de ipsos, fier, aluminiu, PVC, fibre minerale etc. scumput dar merita.....daca nu te descurci contacteaza-ma pe adresa termopaneadi@yahoo.com
canady
Postat pe 9 Martie 2010 10:47
mare prostie ! gresie in sala de operatii ! rascheteaza parchetul si da/l cu ceara !
alex_maniu
Postat pe 9 Martie 2010 10:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
in loc de faianta pe rigips 9 De la: diulian 7 Aprilie 2010 17:33
draperii din lemn(bambus) versus fier forjat. ce model este mai recomandat? 13 De la: cameliaelisa 23 Iunie 2010 12:55
mobila bucatarie 7 De la: Mihaela09 12 Martie 2010 19:28
Va semnalez o noutate - aparatele Saniflo 1 De la: najurb 21 Ianuarie 2009 04:05
modificare casa 14 De la: http___constructi_civile_blogspot_com 23 Martie 2010 16:57