Setari Cookie-uri

pat de fier

Vreau sa comand un pat de fier dupa modelul si dimensiunile mele. Cele din comert sunt foarte mari dar si foarte scumpe.
Ma poate ajuta cineva ????

Multumesc anticipat!

carmenmarinescu@gmail.com
carmenmarinescu40
Postat pe 21 Mai 2010 18:00
Te poti duce in magazine care au prezentate lucrari din fier forjat, dar sunt foarte scumpe. Te poti duce insa in ateliere, iti poti lua o schita cu tine, cu ce model vrei, si se poate face un pat asa cum vrei tu, dupa imaginatia ta. Pe masura ce tu spui ce vrei si ti se face un calcul, poti sa mai renunti la anumite elemente - daca ti se pare prea scump - sau la grosimea fierului.... Pentru realizaea unor elemente este nevoie de fier, de ex. patrat plin, care e mai greu, implicit mai scump. Poti sa executi niste onduleuri dintr-un platband mai lat sau mai gros si e mai ieftin decat un fier plin. Sunt niste arabi cred pe Sos. Fundeni care lucreaza foarte frumos, dar sunt cam scumpi. Mai exista un magazin undeva pe Lipscani, pe strada care coboara spre Unirea si care avea multe pravalii cu lucrari executate din sticla, nu mai stiu cum se cheama strada. Eu am descoperit un atelier de fier forjat zilele trecute, pe undeva pe langa strada Opanez.... ma rog, daca esti din Bucuresti o sa-ti dau detalii. Baietii de acolo pareau seriosi si aveau niste lucrari expuse intr-o curte. Concluzia e ca te poti duce cu o schita si poti negocia pretul unui pat. Succes!
condo003946
Postat pe 27 Mai 2010 14:04
daca nu esti presata de timp asteapta bife 2010 8-12 septembrie si vei gasi la pret de producator
luminitagrigoriu
Postat pe 1 Iunie 2010 09:57
Buna Carmen! Poti sa capeti un pat chiar foarte ieftin. Nu trebuie decat sa gasesti un sudor care stie sa prelucreze fierul, ii dai materiale, dimensiunile si forma patului. Tie nu iti mai ramane decat sa cumperi salteaua si vopseaua pentru fier. Daca nu cunosti niciun sudor, intreba-ti prietenii, imposibil sa nu ai pe cineva care cunoaste un sudor. Bineinteles ca poti apela si la un atelier, dar stiu ca lucreaza ceva mai scump. Multa bafta!
gygy
Postat pe 2 Iunie 2010 19:41
buna, carmen.
gygy iti recomanda un sudor. Nu vreau sa-l contrazic in vreun fel, dar sincer nu-ti recomand sa faci asa, chiar daca iti spune omu' (sudorul) - mda, am sudat un gard, un scaun, o masa.... chiar si un pat. Si noi avem aparat de sudura si ne-am sudat cate un fier pe aici prin curte. Dar pana la a confectiona un pat din fier (mai mult sau mai putin forjat) e cale lunga. In primul rand elementele pe care le doresti, unele aparent usor de executat, nu se executa decat la cald, adica se incinge fierul.... gata! nu mai comentez, ca sa nu-l supar pe gygy.
condo003946
Postat pe 3 Iunie 2010 17:39
condo003946, salut! Stai linistit, nu ma supar. Sa nu te superi tu: daca citeai mai atent, observai ca am precizat ca sudorul respectiv sa se priceapa si la prelucrarea fierului, nu doar la sudura. Unele piese se executa la cald... corect. Si cred ca un sudor are sculele necesare, dar, repet sa stie sa se joace cu fierul, nu sa ii spui : "sudeaza asta aici si asta aici"
gygy
Postat pe 5 Iunie 2010 07:55
Mai intai asigura-te ca o sa gasesti o saltea potrivita pt pat. Saltelele sunt facute dupa un anumit standard.
gabigeorgian
Postat pe 5 Iunie 2010 13:24
Pe net gasesti o multime de modele - va fi foarte greu sa alegi. Dai cautare cu "lit fer forge", iar elemente de fier forjat se gasesc la Praktiker sau Bricostore.
Trebuie totusi sa respecti dimensiunile standard pentru paturi pentru ca altfel nu vei gasi saltea pe masura.
Mihaela09_condo
Postat pe 26 Iunie 2010 10:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
voi credeti in feng shui? 120 De la: artafengshui 1 Aprilie 2010 17:29
Vase decorative de ceramica 27 De la: kudika_1043751 25 August 2022 18:09
lapte de capra 8 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:17
vitraliul aplicat 24 De la: limac 18 Februarie 2014 15:47
Contemporan vs. clasic 21 De la: condo_2009 3 Martie 2010 10:55