Setari Cookie-uri

sfaturi confectionat singuri mobilierul din pal personalizat

corect pentru mobilier din lemn masiv iti trebuie alta dotare dar italienii mobilisti au o vorba mobilierul din lemn masiv il faci pe viata si se lasa mostenire.
Lemnul de cires est f.frumos dar si scump se lucreaza frumos si se foloseste f.mult lemnul de tei care are avantajul ca se prelucreaza usor si se finiseaza frumos in oice culoare.
Cat despre domnul nicu un a inventat el nici palul si nici prelucarile pentru acest gen de mobilier nu cred ca mai trebuie bagat in seama mai ales ca pe genul asta de mobilier ai de unde alega slava domnului.
luminitagrigoriu
Postat pe 28 Iunie 2010 08:16
De la: luminitagrigoriu, la data 2010-06-28 08:16:19corect pentru mobilier din lemn masiv iti trebuie alta dotare dar italienii mobilisti au o vorba mobilierul din lemn masiv il faci pe viata si se lasa mostenire.
Lemnul de cires est f.frumos dar si scump se lucreaza frumos si se foloseste f.mult lemnul de tei care are avantajul ca se prelucreaza usor si se finiseaza frumos in oice culoare.
Cat despre domnul nicu un a inventat el nici palul si nici prelucarile pentru acest gen de mobilier nu cred ca mai trebuie bagat in seama mai ales ca pe genul asta de mobilier ai de unde alega slava domnului.


Aveti dreptate atunci cand spune-ti ca mobila din lemn masiv este pe viata .
Ref la esente de lenm , in Caras-Severin , in jurul statiunii Herculane, exsita localitati ( sate , comune) unde locuitorii au pe terenurile lor "livezi" de VISINI SALBATICI.
Acum 5 ani am cumparat cherestea de VISIN cu pretul pe care-l dadeam pe cherestea de rasinoase.
Din pacate atunci am cumparat numai 5 mc care acum este uscata si asteapta sa o prelucrez.

Si teiul este foarte frumos si se prelucreaza foarte usor.
succes
razvan
razvanro51
Postat pe 28 Iunie 2010 16:11
nicu ddt cred ca este un frustrat constipat rau de se baga pe toate topicurile pentru a intra in polemici cu toti.Eu propun a fi ignorat...in acest topic(banuiesc ca urmez a se lua si de mine)
maxoni_condo
Postat pe 28 Iunie 2010 23:30
exemplu pt.cine vrea sa faca un dulap in doua usi.H2000mm/L900/Ad550.Vatrebuie 2 laterale cu dim.2000mm/550mm(dimensiunile la pal se exprima in milimetri)fundul,capacul,si raftul daca e cazul au dim.864mm/550mm.trebuie si o plinta de 50~60~70mm latime in functie de plinta de la parchet din spatele dulapului cu lungimea de 864mm.Usile vor avea cota de 1945/446mm doua bucati.accesorii folosite sunt eurosuruburi5*50mm,bara haine,suporti bara haine,6 balamale,2 manere,picior plat protectie parchet,hz.4*18mm 36 buc.Muchiile vor fi acoperite cu ABS sau cu cant termoadeziv dupa preferinta sau dupa buget.Dulapul are si la spate placaj de 3mm cu dimensiunea de 1945*895mm care se bate in cuie pe spatele dulapului.Exemplul de mai sus e pt. incepatori pentru cei care vor sa faca singur dulapul respectiv.Cotele pot foi adaptate dupa spatiu.
maxoni_condo
Postat pe 28 Iunie 2010 23:48
Bai maxoni . ia vezi tu cum vorbesti ca sa nu ne suparam , sunteti cativa , pe site-ul asta care va tot bagati in seama aiurea , veziti de minciunile tale si de vrajelile tale , sau ai si tu un cofrag de oua in plus si te vezi mare patron sau mai stiu eu ce ? Faptul ca ma iau de tine , este din cauza ca te bagi in seama aiurea
nicu_ddt
Postat pe 29 Iunie 2010 09:12
maxoni poti te rog sa faci si o schita a dulapului (un jpeg sau ceva de genul asta) si sa o urci pe un site de image hosting, cu postare de link (bblink eventual)? in felul asta se inteleg mult mai usor explicatiile tale.
azazel1103
Postat pe 29 Iunie 2010 10:54
Eu fac mobila la comanda. si tot asa m-am apucat-din pasiune. Ca sfat pentru cei care se apuca acum, exista un program pe net, plan-iq se cheama unde iti poti face schemele pentru debitat. Il poti folosi 30 zile iar cand iti expira poate fi dezinstalat si reinstalat.
andrei_mariancatalin
Postat pe 29 Iunie 2010 11:59
De la: nicu_ddt, la data 2010-06-29 09:12:25Bai maxoni . ia vezi tu cum vorbesti ca sa nu ne suparam , sunteti cativa , pe site-ul asta care va tot bagati in seama aiurea , veziti de minciunile tale si de vrajelile tale , sau ai si tu un cofrag de oua in plus si te vezi mare patron sau mai stiu eu ce ? Faptul ca ma iau de tine , este din cauza ca te bagi in seama aiurea


nicu se pare ca tu te bagi in seama mai mult decat oricine altcineva de pe aici.maxoni vin cu un gand frumos, pe langa el apar si altii interesati , apoi vi tu cu jigniri si pareri de genul "eu stiu tot si nu ma interseaza altii". daca ti se pare ca maxoni are un carton de oua in plus, esti invidios?ca sa fi mai sigur cu cate are mai mult decat tine,fa ce a zis adrian nastase.
condo000769
Postat pe 4 Iulie 2010 09:11
Buna ziua.Am citit si eu ce sa scris pe aici,dar pot sa zic ca nu sunt de acord cu unele lucruri.
1.In primul rind fiecare invatam meserie de la (cineva)apoi daca noi nu transmitem cunostintele noastre si la alti semeni acele cunostinte se pierd (de acord)
2.A face mobila la comanda nu este asa usor eu am facut si pot sa va spun ca este munca multa,iar daca gasesti un client la care duci-iei masuratori-faci schita-necesar de materiale si apoi iti zice ca este prea scump ca in magazinul x a vazut cu 100-200 ron mai ieftin ce zici ai muncit degeaba?mie mi sa intimplat si de acea nu mai fac mobila dar pentru tine acasa cred ca merita sa faci numai sa ti cont de grosimea cantului sa-l scazi si de grosimea palului in rest cred ca te descurci dar sa te apuci serios de treaba i-ti trebuiesc ceva cunostinte ca daca la o bucatarie gresesti 2-3 piese sa cam dus cistigul tau si muncesti degeaba,,,SUCCES celor cu initiativa.
artglassdenisa2000
Postat pe 10 Iulie 2010 11:15
pei daca e 100-200 lei mai ieftin, o faci si tu sa fie mai ieftina. scoti canturile abs, scoti sertarele simanerele de metal. si gata.daca nu e suficient faci si interiorul din alb. cu siguranta vei ajunge la pretul celuilalt. dar e bine la inceput sa vb cu clientul si sa vezi in ce buget va trebui sa te incadrezi.
andrei_mariancatalin
Postat pe 10 Iulie 2010 15:26
de exemplu cand iei masuri la client il intrebi cateva aspecte:cam ce manere vrea scumpe sau ieftine,palul in interior sa fie alb(economie pret),balamale bune sau acceptabile,eu personal fac clientului 2 preturi sa aiba de ales ca sa nu il pierzi..Varianta full(abs, balama amortizor,glisiere pe bile etc)si o varianta sa se apropie de cea din magazin ca pret dar cu dimensiunile cerute de client.Cred ca asa sunt sanse mai mici sa -l pierzi...
maxoni_condo
Postat pe 11 Iulie 2010 00:31
eu pun abs si interior normal (nu alb). merg cu clientul sa-si aleaga culoarea (sau combinatia de culori) +manerele. si ii fac pretul. dar intotdeauna ii dau si o lista de cantitati unde vede ce si cat costa. in felul asta am convins clienti sa accepte pretul desi la inceput li se parea mare. daca totusi au zis k e prea mult am taiat impreuna cu el. asta mi s-a intamplat numai odata.
andrei_mariancatalin
Postat pe 11 Iulie 2010 20:12
Dap scoti abs-ul pui termo-cant il sterge de 10 ori cu laveta uda si apoi te injura,uite ce mobila mi-a facut ala,asa ca este mai bine m-am apucat de placari cu sticla-usi sticla etc ca aici nu mai au ce comenta,,,,,Bafta celor care fac mobila.......
artglassdenisa2000
Postat pe 12 Iulie 2010 21:20
pui cant abs subtire(de 0.4mm). oricum clientul va trebui sa fie informat k scade pretul dar si calitatea.
andrei_mariancatalin
Postat pe 13 Iulie 2010 15:25
Am incercat si eu la inceput sa vin cu clientul la depozit dar majoritatea spun ca nu au timp de umblat si lasa la aprecierea mea feroneria(balamale,manere,etc)iar la culori le arat paletarul de culori iar ei isi aleg singuri bineinteles consultand si meseriasul.Mobila trebuie facuta pentru toate buzunarele...si nu ma mai injura ca s-a dezlipit cantul pt. ca a fost optiunea lor financiara de a nu folosi Abs pe muchii...Pt cei interesati spatiul minim de confectionat mobila este de 20mp(dulap scule,banc lucru,banc mai mic pt a doua persoana eventual,vestiar haine)
maxoni_condo
Postat pe 13 Iulie 2010 22:29
salut...Maxoni ai avut o idee f.buna..ma adresez atat tie ,cat si celor care ma pot ajuta ! Am nevoie de niste modele[schite]pt.construirea unui punct de lucru la un plafar - nu stiu daca am zis bine - s-ar putea sa se cheme receptie,"tejghea "...etc.
Lungimea sa fie cam de 2m.
Constructia sa fie executata din PAL in nuante de alb si verde.
Unde pot gasi aceste nuante ?
va multumesc pt.ajutor !
kirch_condo
Postat pe 14 Iulie 2010 09:13
De la: kirch, la data 2010-07-14 09:13:29salut...Maxoni ai avut o idee f.buna..ma adresez atat tie ,cat si celor care ma pot ajuta ! Am nevoie de niste modele[schite]pt.construirea unui punct de lucru la un plafar - nu stiu daca am zis bine - s-ar putea sa se cheme receptie,"tejghea "...etc.
Lungimea sa fie cam de 2m.
Constructia sa fie executata din PAL in nuante de alb si verde.
Unde pot gasi aceste nuante ?
va multumesc pt.ajutor !
pei schitele trebuie sa le faci in functie de spatiul si necesitatile tale, iar culorile pe care le-ai cerut le au toti care importa pal. iti pot zice adrese din bucuresti.
andrei_mariancatalin
Postat pe 14 Iulie 2010 15:21
ca sa-ti fie mai usor pt. executia tejghelei umbli tot orasul prin farmacii si ochesti o tejghea care i-ti place(tejgheaua de farmacie seamana cu cea folosita la un plafar}si o adaptezi spatiului tau....Bafta in cautare
maxoni_condo
Postat pe 14 Iulie 2010 23:22
salut...multumesc pt.raspuns...sa stii ca PAL verde sau vernil nu am gasit pe unde am fost - daca ai da-mi niste adrese. O zi buna !
kirch_condo
Postat pe 15 Iulie 2010 08:28
Buna.
Am nevoie de ajutorul vostru. Am terminat de construit casa visurilor mele si vreau sa ma mut pana in septembrie. Problema e ca dupa ce am "bagat" in ea 65000 euro am ajuns, la fundul sacului si trebuie sa o facem locuibila. Sotul meu e foarte indemanatic asa ca ne-am hotarat sa ne facem singuri mobila. Are ceva scule, indemanare si concediu (peste o saptamana). Si acum intrati voi in scena.........As avea nevoie de un program, free, pentru proiectat mobila din pal in 3D (usor de utilizat) si de inca unul de optimizare a consumului. Am luat de pe internet o multime de programe, dar.....Exista vreun program care are exemple, modele de mobilier? De exemplu, un dulap la care sa-i pot modifica dimensiunile, eventual forma?Ma intereseaza in special mobilierul de bucatarie.
Multumesc pentru sfaturile binevoitoare postate anterior.
ginapetreus
Postat pe 15 Iulie 2010 09:22
De la: kirch, la data 2010-07-15 08:28:54salut...multumesc pt.raspuns...sa stii ca PAL verde sau vernil nu am gasit pe unde am fost - daca ai da-mi niste adrese. O zi buna !


http://www.darel.ro/ ; http://www.regencycompany.ro/reg/index.asp ; http://www.trady.ro/ si mai e unul pe plevnei, new rom se cheama, dar vad k nu a adresa web
andrei_mariancatalin
Postat pe 15 Iulie 2010 15:41
De la: ginapetreus, la data 2010-07-15 09:22:08Buna.
Am nevoie de ajutorul vostru. Am terminat de construit casa visurilor mele si vreau sa ma mut pana in septembrie. Problema e ca dupa ce am "bagat" in ea 65000 euro am ajuns, la fundul sacului si trebuie sa o facem locuibila. Sotul meu e foarte indemanatic asa ca ne-am hotarat sa ne facem singuri mobila. Are ceva scule, indemanare si concediu (peste o saptamana). Si acum intrati voi in scena.........As avea nevoie de un program, free, pentru proiectat mobila din pal in 3D (usor de utilizat) si de inca unul de optimizare a consumului. Am luat de pe internet o multime de programe, dar.....Exista vreun program care are exemple, modele de mobilier? De exemplu, un dulap la care sa-i pot modifica dimensiunile, eventual forma?Ma intereseaza in special mobilierul de bucatarie.
Multumesc pentru sfaturile binevoitoare postate anterior.

este un program in care mi-am prins urechile care se cheama woody-asta este pt proiectat mobila; iar pt taiat cel mai bun este plan-iq. daca vrei exemple, mai bine ia si tu niste reviste de specialitate, sau daca nu gasesti sunt bune si alea care fac reclama. dar cel mai bine platesti unui arhitect sa-ti faca o amenajare.
andrei_mariancatalin
Postat pe 15 Iulie 2010 15:46
merci pt informatii..
kirch_condo
Postat pe 15 Iulie 2010 15:51
gina eu zic ca pentru stadiul de inceput la care sunte-ti voi in ale mobilei...programele de proiectare sau optimizare a placilor e un drum mai lung de parcurs,dar cum aveti vointa incepeti cu desenul pe hartie.Incepeti cu un dulap mai usor vezi cum iese iar mai apoi 'arunca-te'la bucatarie ca e mai complicat acolo (bucataria e oglinda gospodinei}
maxoni_condo
Postat pe 15 Iulie 2010 23:26
MUltumesc pentru sfaturi, Maxoni si pt informatii Andrei. Nu am precizat ca am mai facut niste mobila (etajere, dulapioare...), dar acum cautam ceva special pentru bucatarii. Pe hartie am facut proiectul, dar mai sigur e cel facut pe calculator.Am folosit Kitchendraw 5.0, dar e prea rigid. As vrea unul care sa-mi permita sa ma joc cu spatiul.
ginapetreus
Postat pe 16 Iulie 2010 19:34
http://www.filehost.ro/1266038/bucatarie_jpg/

Asta e un proiect pe care l-am facut prima data cand am pus mana pe softul kitchendraw.
ginapetreus
Postat pe 16 Iulie 2010 22:36
WoodyCAD se instaleaza doar daca ai instalat deja AutoCAD. Iar varianta Free de WoodyCad nu pune la dispozitie si Plan-IQ.
Mai sunt programe de proiectat mobilier si sub SolidWorks, dar in general demo-urile nu contin si biblioteca de imagini.
Am vazut ca exista si un site al inginerilor din industria mobilei, poate gasesti si acolo niste sfaturi utile.
Mihaela09_condo
Postat pe 16 Iulie 2010 23:53
Mai sunt si ALNO Kitchen Planner si IKEA Kitchen Planner - sunt usor de utilizat dar folosesc doar imaginile mobilierului lor.
Mihaela09_condo
Postat pe 17 Iulie 2010 00:09
Am downloadat acum programul woody cad. Este cel pe care il stiam eu mai demult si pe care nu il gaseam. Este cel mai bun. Pana acum dadeam la cautare woody si imi dadea cu totul alt program, in care nu ma descurcam deloc.
andrei_mariancatalin
Postat pe 18 Iulie 2010 14:55
pal verde Egger cod U630 ST 15
luminitagrigoriu
Postat pe 19 Iulie 2010 12:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
faianta baie 25 De la: traianserbu 10 Ianuarie 2014 10:00
BIROU DE PROIECTARE 1 De la: kudika450551 11 Octombrie 2011 16:41
centrale pe gaz 3 De la: kyru 4 August 2010 09:38
Despre tapet 35 De la: condo001127 21 Ianuarie 2015 14:08
un sfat pt amenajarea unei camere in forma de L intr-un apartament cu o camera 3 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:36