Setari Cookie-uri

sfaturi confectionat singuri mobilierul din pal personalizat

Buna Luminita,
Multumesc pt informatie !
kirch_condo
Postat pe 20 Iulie 2010 08:26
Buna ziua,
Am si eu un pat din pal lacuit pe o culoare a llemnului deschisa, as vrea sa il fac alb sau wenge si am cautat tot felul de idei. cu spray acrilic, vopsea sau sa-l colantez. As avea nevoie de un sfat dak puteti si vreti sa ma ajutati.
multumesc1
maria_red
Postat pe 26 August 2011 11:30
Salutare aici aveti perfecta dreptate sa ia masurile la mobila pe care o faci si atunci in incepe beleaua fiecare corp trebie asezat in pagina si se scot dimentiunile adica grosimi din pal 18mm dant de 0,2mm 2mm si asa mai departe glisiere si asa mai departe iar cu cantu folie nu se taie suplusu cu cateru si cu un cutit de bucatarie de la exterior catre interior pentru ca cu cateru poti sa tai sau sa pisti din melamina palului,si se slefuie cu banda abraziva marginea pe care o tai adica pe muchiea care ai taiat-o sa nu ai surpriza sa se rupa cantul pe viitor cand stergi mobila sau alceva sa faci,si nu mai vorbim de freze si asa mai departe si apropo dupa ce scoti dimentiunile trebuie sa le asezi in foaie ca nu sta cel care depiteaza palul sa ti le scoata el si mai scosta si asta,care tu poti sa ei programu de pe net si le faci singur,nu uita ca trebuie sa sti si acolo cum asezi dimentiuni adica trebuie sa scoti lungimea,latimea daca lucrezi cu model de pal sa nu ai surpriza sa ai o usa in sus si una pe vertical,ma refer la firungu modelului,si sa nu mai uitam ca mai trebuie si freze pt balamale,euro-surub sau ercsoane cum zic uni meseriasi,mai bine stai la un atelier sa inveti si poti sa faci mobila pt tine nu client sanu ai prob cu clientu,va rog sa ma iertati daca am jicnit pe cineva,toate cele bune voua si spor la treaba
kudika_24102
Postat pe 25 Decembrie 2012 09:32
De la: maxoni_condo, la data 2010-06-15 22:55:12cuvantul furat in ghilimrle are o alta conotatie...a nu se intelege gresit
corec t aici ai dreptate meseria nu se invata se fura prietene nu este asa,dar daca este unu care da in gropi nu se lipeste de el asta este sa ai o pasiune,sa ati placa sa faci un lucru si asa furi meserie nu
kudika_24102
Postat pe 25 Decembrie 2012 09:39
De la: kudika_24102, la data 2012-12-25 09:32:47Salutare aici aveti perfecta dreptate sa ia masurile la mobila pe care o faci si atunci in incepe beleaua fiecare corp trebie asezat in pagina si se scot dimentiunile adica grosimi din pal 18mm dant de 0,2mm 2mm si asa mai departe glisiere si asa mai departe iar cu cantu folie nu se taie suplusu cu cateru si cu un cutit de bucatarie de la exterior catre interior pentru ca cu cateru poti sa tai sau sa pisti din melamina palului,si se slefuie cu banda abraziva marginea pe care o tai adica pe muchiea care ai taiat-o sa nu ai surpriza sa se rupa cantul pe viitor cand stergi mobila sau alceva sa faci,si nu mai vorbim de freze si asa mai departe si apropo dupa ce scoti dimentiunile trebuie sa le asezi in foaie ca nu sta cel care depiteaza palul sa ti le scoata el si mai scosta si asta,care tu poti sa ei programu de pe net si le faci singur,nu uita ca trebuie sa sti si acolo cum asezi dimentiuni adica trebuie sa scoti lungimea,latimea daca lucrezi cu model de pal sa nu ai surpriza sa ai o usa in sus si una pe vertical,ma refer la firungu modelului,si sa nu mai uitam ca mai trebuie si freze pt balamale,euro-surub sau ercsoane cum zic uni meseriasi,mai bine stai la un atelier sa inveti si poti sa faci mobila pt tine nu client sanu ai prob cu clientu,va rog sa ma iertati daca am jicnit pe cineva,toate cele bune voua si spor la treaba
dupa ce iti faci mana poti sa cureti si cu caterul nu?e oleaca mai pretentios si exista riscul sa ciupesti melamina dar se invata.
maxoni_condo
Postat pe 20 Ianuarie 2013 07:16
De la: kudika_24102, la data 2012-12-25 09:39:30
De la: maxoni_condo, la data 2010-06-15 22:55:12cuvantul furat in ghilimrle are o alta conotatie...a nu se intelege gresit
corec t aici ai dreptate meseria nu se invata se fura prietene nu este asa,dar daca este unu care da in gropi nu se lipeste de el asta este sa ai o pasiune,sa ati placa sa faci un lucru si asa furi meserie nu
daca da prin gropi cred ca nici nu vrea sa fure o meserie
maxoni_condo
Postat pe 20 Ianuarie 2013 07:18
Salut,am citit acest topic cap-coada si vroiam sa va cer parerea legat de deschiderea unei mici afaceri in acest domeniu,bineinteles plecand de la ceva mai simplu si anume o masca de chiuveta,un birou mai simplut,o masuta..etc.Nu am experienta in domeniu dar nici nu sunt chiar neindemanatic iar intrebarea ar fi
: de ce scule as avea nevoie in prima faza pentru a ma apuca de treaba?Multumesc
cosmin1980
Postat pe 24 Aprilie 2013 20:36
Daca va faceti mobila din PAL acasa LOL ..o sa iasa o mare panarama.Poate niste rafturi ceva intr-o debara se zicem ar merge.

Dar ceva cu still?????Canturile ABS de 2mm la fete cine le pune?In nici un caz nu cred ca vreti sa dati 20,000 euro pe o masina de ABS.circular pentru taiatul PAL-ului la mm e si ala cateva mii de euro?Sau nu conteaza daca o placa iese mai mica sau mai mare?:))
La un circular mic INTOTDEAUNA for fi errori la taiere si chiar riscati sa ardeti circularul.

Montajul e mult mai simplu putina indemanare si aia e...totusi trebuie freze pentru balamale,,depinde si ce vrei sa faci...daca ai nevoie pentru un dulap de sine si roti culisante sti ce sine sa iei ..difera in functie de greutatea usilor,la fel si balamalele si glisierele in functie de gramaj ..sunt multe lucruri de care trebuie sa tineti cont....daca nu vreti sa riscati sa aruncati banii pe materiale aiurea va sfatuiesc sa cautati ateliere specializate unde sa va faceti mobila.

Acolo daca nu iese ceva bune poti refuza mobila.Daca tu ai stricat materialul ce faci?Iti dai cu el in cap:)))



http://www.mobila-ieftina.eu

Mobila la comanda in Bucuresti cele mai mici preturi.

Sellmag
Postat pe 16 Iulie 2013 19:22
In atelierele de mobila resturile de cant se taie cu caterul.


http://www.mobila-ieftina.info
Sellmag
Postat pe 16 Iulie 2013 19:24
Un blog despre mobila pe http://www.mobila-ieftina.ro
Sellmag
Postat pe 19 Iulie 2013 15:48
Buna seara, va rog sa imi spuneti daca as putea realiza un sifonier cu 2 usi culisante inguste si inalte, respectiv 500mm x 2250mm. Credeti ca palul flambeaza?Care e raportul latime-inaltime ca sa evit flambarea placii de pal? Meseriasul a spus ca merge, dar parca nu am incredere. A mai facut cineva sau stie cineva ceva legat de acest lucru?
marina2013
Postat pe 13 Octombrie 2013 20:09
De la: marina2013, la data 2013-10-13 20:09:40Buna seara, va rog sa imi spuneti daca as putea realiza un sifonier cu 2 usi culisante inguste si inalte, respectiv 500mm x 2250mm. Credeti ca palul flambeaza?Care e raportul latime-inaltime ca sa evit flambarea placii de pal? Meseriasul a spus ca merge, dar parca nu am incredere. A mai facut cineva sau stie cineva ceva legat de acest lucru?
in mod normal ar flamba si nici nu ar functiona perfect...o solutie ar fi sa pui manere tip bara care imbraca muchia palului pe verticala si sa gasesti um sistem de glisare care culiseaza rolele in partea de sus(sa stea usa atarnata in greutatea ei)jos sa fie ghidajul usilor...
maxoni_condo
Postat pe 22 Octombrie 2013 23:04
Buna seara,am o rugaminte pentru cine ar putea sa ma ajute ... as dori sa stiu cu aproximatie un pret pentru un turn la bucatarie. Modelul ar fi 4 sertare jos, primul de cca 40 cm.si celelalte 3 cca. 20 cm. Mai sus as dori sa pun incadrat un cuptor cu microunde in acest turn si apoi va veni un dulapior cu 2 usi. Dimensiunile sunt de L=69cm,l=55cm si h= 200cm.Am inteles ca o foaie de pal este 185 ron.
Am primit o oferta de pret dar as dori sa stiu si parerea d-voastra.
Nina_Al_Agha_1
Postat pe 2 Decembrie 2013 19:51


Ciobanu_Constantin_1
Postat pe 21 Iunie 2015 00:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
reconditionari 45 De la: mariaDD 3 Septembrie 2012 11:25
FIMO , BIJUTERII HANDMADE 1 De la: AngelaHaq 18 Ianuarie 2010 22:26
Cada ingropata 1 De la: Dumitru_Marian_1 23 Decembrie 2011 00:13
draperii din lemn(bambus) versus fier forjat. ce model este mai recomandat? 1 De la: kinder 15 Iunie 2010 16:45
Mobila bucatarie 30 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:18