Setari Cookie-uri

saluty varuit

cum fac meseriasilor sa aplic banda de 30 mmpentru delimitarea varului(tavanu alb si pereti alta culoare)avand in vedereca imi este frica la scoaterea benzi sa nu mi se lipeasca varu de banda...si cum se aplica amorsa pe pereti .....va multumesc
rezistenta
Postat pe 26 Iunie 2010 20:47
Salut! Ai spus var, nu lavabila. Ca sa fii sigur ca nu o sa se ia varul la dezlipirea benzii, plimba mana pe un colt al tavanului. daca nu ai var pe mana e ok. Pentru o dezlipire si mai usoara, poti trage banda jos atunci cand e umeda de la var. Eu dupa ce am dat o mana de var cu bidineaua si una cu pompa am tras de un capat al benzii si a cazut aproape toata jos singura, asta in conditiile in care era uda. Amorsa o diluezi cu apa in procentul recomandat de producator si o aplici cu bidineaua, nu cu trafaletul. Trafaletul o plica peste praf, asa, bidineaua mai si sterge praful si are o priza mult mai buna. Dar eu in cazul zugravelilor cu var nu mai dau amorsa, pun in var aracet (preferabil cel pentru lemn, e mai bun). Sa ai spor la zugravit!
gygy
Postat pe 27 Iunie 2010 08:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
descoperire de-a mea:D 87 De la: rashela 6 Aprilie 2011 10:59
Cum poti scapa de igrasie la o casa din caramida? 12 De la: onel2011 15 Martie 2012 08:30
Masa de vibrat pavele. 7 De la: merisor758 16 Noiembrie 2009 13:47
Gard viu 53 De la: mycutza_condo 16 Februarie 2013 18:16
renovare fundatie veche 17 De la: vladion 2 Ianuarie 2012 20:34