Setari Cookie-uri

vacanta Cancun

Cine a fost in mexic(cancun)sau cine vrea sa mearga in vara asta?As vrea si eu va rog mai multe informatii,am auzit ca este foarte frumos,atmosfera tropicala,plaje cu nisip alb fin,distractie etc.Astept parerile voastre...:):*:*
barbiegirl_lazy
Postat pe 9 Iulie 2008 23:32
Da, Cancunul este destinatia de top a Mexicului, care a detronat eternul Acapulco de pe coasta Pacificului.
Sunt doua mari zone ale Cancunului: cea turistica pentru highlife si downtownul pt clasa muncitoare.
Preturile sunt acceptabile.
Eu am fost pe cont propriu, in sensul ca mi-am facut singur rezervarile de avion, am inchiriat acolo o masina la pret modic si am avut libertatea de a ma caza unde am vrut in functie de interesul zilei. Se poate merge la Merida, Playa Carmen, Chechinitza, dar si in parcuri naturale ca X-Caret si X-Ha.
Daca vrei si ai viza cu intrari multiple in Mexic poti da o fuga si pana in Belize. Vacanta placuta !
parvulescu_dan
Postat pe 18 Iulie 2008 05:48
daca ai fost acolo povesteste-ne mai multe !

Postat pe 26 August 2008 14:39
interesant ,poate ajung si eu la anul
angel333
Postat pe 27 August 2008 15:04
cancun...superb...am avut norocul sa vizitez mexicul in luna aprilie asa ca am dat o fuga si pana in cancun...nu am ramas in cancun insa, am luat un autobuz din aeroport si am mers pana in tulum...nu imi plac in mod special plajele aglomerate asa ca in tulum am gasit tot ce imi doream...plaje cu nisip alb si palmieri, cabanute chiar pe plaja, la cativa metrii de apa, liniste....si pentru ca am ajuns acolo chiar la sfarsitul sezonului turistic, am avut norocul sa fim aproape singuri...in cateva randuri am avut senzatia ca suntem pe o insula pustie...am stat intr-o cabana pe plaja pentru care am platit 120 de dolari pe noapte (poti primii un pret si mai bun daca stii sa negociezi sau daca stai mai multe nopti)...taxiurile se plimba mereu pe strazi si 'colecteaza' turisti asa ca nu trebuie sa depui foarte mult efort ca sa gasesti un taxi (nu uita sa negociezi pretul cu taximetristul inainte sa pleci la drum...altfel te poti trezii cu surprize...taximetristii in mexic sunt poate mai smecheri decat cei din bucuresti ;)...ruinele maia sunt si ele interesante de vizitat si se gasesc la numai 4 km...sunt multe de vazut in mexic...merita efortul sa ajungi acolo...
din tulum am mers in plaia del Carmen care inafara de plajele frumoase si apa superba (care nu se vad din cauza numarului mare de turisti de pe plaja si din apa) nu are nimic special...preturi mai mari, multi turisti americani care, parerea mea, sunt needucati si trateaza orice mexican cu superioritate
din cauza asta orice om care are pielea alba este tratat nu foarte bine de mexicani...am evitat pe toata sederea mea in mexic sa vorbesc engleza...oricum aproape nimeni nu intelege limba ...asa ca am preferat sa vorbesc romana si sa dau mult din maini...m-am inteles de minune cu ei ;)
biletul de avion l-am luat de la KLM care parerea mea au cele mai ieftine bilete de avion pentru distante asa mari (800euro D/I pana in Mexico City) din Mexico City pana in Cancun, un bilet de avion cu o companie locala, costa cam 250 de dolari D/I.
trebuie avuta mare grija de genti si de lucrurile de valoare..rata criminalitatii este foarte mare in mexic si turistii sunt tinta principala, pe langa copiii oamenilor bogati care sunt adeseori rapiti si inapoiati cu preturi foarte mari....este de preferat un hotel care are un miniseif in cazul in care aveti lucruri foarte valoroase...parerea mea este ca mai bine lasati acasa tot ce este valoros, nu o sa aveti nevoie de bijuterii sau gadgeturi scumpe acolo....o sticla de tequila, un prosop de plaja si o pereche de slapi sunt mai mult decat suficiente...trust me ;)
mancarea....cea mai buna din lume...si am incercat cate ceva pana acum....
poate am uitat ceva info-uri...sunt asa de multe lucruri de spus despre mexic incat am impresia ca nu am spus nimic pana acum...
enjoy
pupicei!!!
poalialexandra
Postat pe 5 Septembrie 2008 11:07
P.S. sezonul turistic incepe candva in octombrie , noiembrie si se termina la sfarsitul lunii aprilie in mexic...daca mergeti altcandva decat in acest interval de timp riscati sa nu puteti iesii din casa din cauza ploilor si a furtunilor care nu sunt tocmai asa blande ca si furtunile de pe la noi ;)
poalialexandra
Postat pe 5 Septembrie 2008 11:09
P.P.S. din luna martie 2008 nu mai avem nevoie de viza pentru a vizita mexicul...exista cateva formulare care trebuiesc completate in avion si care se predau in momentul ajungerii in aeroport in mexic si la iesire este si mai simplu...la check in,in aeroport, ti se fac automat formalitatile de iesire din tara
poalialexandra
Postat pe 5 Septembrie 2008 11:15
Din pacate vara asta nu am mai putut ajunge in Mexic desi am vrut....ma gandesc sa merg de revelion,e cineva interesat sa mearga in perioada respectiva....?Am auzit numai laude despre vacante petrecute acolo asa ca as vrea sa ajung si eu intr-un final....astept raspunsurile voastre....pupici:*:*:*P.S.Din pacate e cam greu sa gasesti cu cine sa mergi in vacanta intr-un loc atat de indepartat:((
barbiegirl_lazy
Postat pe 17 Septembrie 2008 00:01
Ce te-ar interesa de la Cancun ?
parvulescu_dan
Postat pe 17 Septembrie 2008 01:16
Buna, ma bucur ca pot sa vorbesc despre Cancun, care pentru mine (si chiar pentru intreg grupul de 30 colegi cu care am fost acolo in 1999) a fost si ramane una dintre cele mai frumoase destinatii de calatorie. E adevarat, ca pana acum este singura exotica, restul vacantelor si excursiilor fiind cu precadere in batrana si civilizata Europa occidentala si in (foarte putin) Florida si New York. Insa Cancun, merita toti banii (si nu sunt putini, asta din cauza avionului). E adevarat ca trebuie mers in perioada ferbuarie-aprilie ca pe urma incep furtunile; drumul - in varianta noastra - a fost de vreo 22 de ore, cu trei avioane schimbate, asteptari de cate 3-4 ore intre curse, foarte obositor, insa la capatul lui ne-a intampinat ceea ce poti numi cu usurinta paradisul pe pamant.
Am stat la hotelul Grand Oasis, un hotel superb de cinci stele, in regim all inclusive (si chiar era ALL inclusive, fara exceptii de bauturi, distractii, etc) iar dimineata cand ne duceam la micul dejun (la alegere in vreo 6-7 restaurante) admiram in parcul hotelului, printre palmieri, iguane (in loc de pisici) si papagali mari colorati (in loc de vrabii :).

Aerul este foarte umed, cred ca umiditatea depaseste 60%, apa este foarte sarata si turcoaz, nisipul alb, uleios si greu, nu seamana cu nisipul de la Marea Neagra sau Mediterana. Se fumeaza tigari de foi peste tot, pluteste mirosul lor, in orice colt iti canta "mariachi", se bea multa margarita si pina colada, si binenteles shoturile de tequila sunt obligatorii, se mananca fructe de mare proaspete (creveti jumbo pe gratar, absolut deliciosi) iar de vazut .. sunt nenumarate obiective: Chitchen Itza (obligatoriu), Xel Ha (o rezervatie naturala de vis) Xcaret, Tulum, Playa del Carmen, Isla Mujeres - ai vrea sa le vezi pe toate, merita, sunt fantastice, si locurile, si oamenii, si aerul si mancarea si obiceiurile .. Am fost la un restaurant, la pranz, un fel de hacienda, am mancat un pranz copios dupa care am fost poftiti sa ne facem "siesta" in camerele racoaroase si albe ca niste chilii. Totul e o incantare, de la inceput la sfarsit. Oamenii sunt primitori (foarte urati, mici si cu capul turtit, sunt urmasii mayasilor, nu sunt mexicanii frumosi din telenovele!) muzica se revarsa de peste tot, noaptea e o viata fantastica, trebuie mers in Cancun. Eu imi promit in fiecare an ca ma voi intoarce!

Postat pe 17 Septembrie 2008 12:54
Si cand ai vrea sa te reintorci acolo:) ?
Eu imi doresc sa ajung mai mult pt viata de noapte...care este extraordinara in Cancun...dar si pt atmosfera exotica...momentan nu am prieteni cu care sa merg:(...asa ca va trebui sa mai astept
barbiegirl_lazy
Postat pe 18 Septembrie 2008 19:22
Eu am si o retinere din cauza zborurilor :) nu sunt fan al avioanelor, zbor daca trebuie, dar cu nodul in gat .. Greu de spus cand o sa mai ajung, cand am fost acolo eram intr-o "incentive trip" cu firma, nu m-au costat nimic cazarea si excursiile, altfel trebuie sa platesti o suma frumusica cu care faci 2 concedii in Europa si nu prea imi vine. Dar Cancun ramane una dintre cele mai frumoase calatorii pentru mine. Iti doresc sa ajungi candva acolo..

Postat pe 19 Septembrie 2008 16:22
E adevarat ca suma pe care o cheltuiesti pt. a ajunge acolo este destul de mare...dar cred ca merita...sunt locuri exotice pe care nu prea le gasesti in Europa,la fel si cultura mexicana,total diferita de cea a europenilor
barbiegirl_lazy
Postat pe 20 Septembrie 2008 17:45
Eu tocmai am rezervat Revelionul in Cancun. Astept cu nerabdare, mai ales ca voi sta la un hotel chiar pe plaja, insa apa albastra si plajele cu nisip alb ma atrag in primul rand. Pana atunci , in asteptarea Cancunului, saptamana viitoare voi face o escapada intr-o croaziera de 5 zile in Bahamas. Astept cu nerabdare croaziera, iar dupa Revelion pot face o comparatie intre cele doua destinatii desi nu cred ca se pot compara una cu cealalta.
o_adry_lazy
Postat pe 17 Noiembrie 2008 01:38
Bugetul pentru Cancun nu trebuie sa fie neaparat unul urias. Depinde cum iti construiesti calatoria. Prin agentii, te arzi ! Dar poti sa-ti faci singura rezervarile de zbor, iar in Cancun gasesti o groaza de locatii de cazare la preturi foarte convenabile. Sau, daca vrei neaparat liniste, rezerva-ti vacanta prin agentii de turism germane care au pachete atractive.
Bahamas suna tentant, dar deceptioneaza. E o locatie pentru varsta a 2-a si a 3-a, linistita si fara nopti nebunatice. Poate ca o croaziera e altfel, pentru ca ai posibilitati multiple la bord. Oricum, ramane o experienta...
parvulescu_dan
Postat pe 19 Noiembrie 2008 10:35
Tocmai m-am intors dintr-o vacanta de vis, Craciun in croaziera in Bahamas si Revelionul in Cancun. Croaziera fost ceva super tare, LUX , DISTRACTIE, EXOTIC, HIGHLIFE, asta pot sa zic ca a fost croaziera in Bahamas. Asa ca Dan, ai grija cum vorbesti despre Bahamas referitor la "destinatie pt varsta a3a". Eu am venit mega incantata dar in mare parte datorita faptului ca am fost in croaziera deci nu am stat la hotel nici nu am stat prea mult intr-un loc , ci de pe o insula pe alta. Croaziera e cea mai buna alegere pt Bahamas.
Revelionul in Cancun a fost la fel de neuitat. Un hotel super pe plaja cu piscina ce dadea in oceanul albastru . Foarte tare era amplasarea piscinei,viata de noapte,insa Paradisul pe Pamant a fost Xel-Ha si mai ales Xcaret.Nu se poate descrie, trebuie vazut. Asa ca dupa vacanta asta de iarna acum parca m-am trezit dintr-un vis.
o_adry_lazy
Postat pe 13 Ianuarie 2009 02:42
Si eu am planuit o vacanta in mexic in luna iulie...abia astept,as dori cateva informatii privind pretul biletului ,si compania de zbor,din ce am vazut pe net,cel mai convenabil ar fi cu British Airways,cu escala la Londra.....astept sugestiile voastre...pupici!
barbiegirl_lazy
Postat pe 26 Ianuarie 2009 22:43
Atentie la rezervarea biletului in Mexic pt luna iulie ! Sezonul in Mexic se incheie in luna aprilie ! Adica cel mai bine de mers e din noiembrie pana in aprilie !
o_adry_lazy
Postat pe 27 Ianuarie 2009 02:43
Asa cum am subliniat, una este croaziera, cu program "la bord" si alta e viata pe insula, unde repet: e anosta si fara culoare, inafara de exotism. Dar, ma bucur pentru intensele trairi pe care le-ai avut in combinata Cancun - Bahamas (croaziera)
parvulescu_dan
Postat pe 27 Ianuarie 2009 17:29
da..stiu ca cel mai convenabil ar fi in intervalul noiembrie-aprilie,dar numai in vara pot merge,asa ca o sa ma interesez de bilet,si inca ceva....daca este cumparat mai devreme,pretul va fi mai mic?
barbiegirl_lazy
Postat pe 27 Ianuarie 2009 19:38
In vara totul e mai ieftin, pentru ca este extrasezon...
parvulescu_dan
Postat pe 28 Ianuarie 2009 15:55
din cate stiu eu din mai pana in septembrie este sezonul ploilor si al torandelor, in septembrie barem sunt 15 grade, s-ar putea sa dai niste bani degeaba, noua asa ne-au spus localnicii sa nu mergem atunci, si am mers in aprilie.

Subscriu la parerea ca Xel Ha si X-caret sunt paradisul pe pamant. E absolut de vis acolo!

Postat pe 29 Ianuarie 2009 16:08
intrati pe www.mystogalati.blogspot.com, si dati la ianuarie si o sa gasiti acolo o oferta pt. cancun.
pup...
123girl
Postat pe 11 Februarie 2009 09:29
Buna, m-ar interesa cam cat ar costa o excursie in, Cancun si ce oferte m-ai bune i-mi recomandati?! Multumesc.
sirsof
Postat pe 11 Februarie 2009 13:36
Oferta!!!
12.08.2009 – 8 nopti - ISRAEL PELERIN IN TARA SFANTA
ADORMIREA MAICII DOMNULUI + SCHIMBAREA MANTUITORULUI LA FATA PE MUNTELE TABOR
895 euro/persoana/pachet - program
SERVICII INCLUSE:
- Bilet de avion Bucureºti – Tel Aviv – Bucureºti
- Taxele de aeroport
- Cazare 8 nopti in hoteluri de minim 3* in camera dubla
- Demipensiune in conformitate cu programul
- Transport cu autocar modern cu aer conditionat categorie 3*
- Taxe de intrare la obiectivele trecute in program
- Asigurare medicalã
- Ghid însoþitor de limba românã si asistenta religioasa
- Bacsisul pentru soferul si ghidul israelian
123girl
Postat pe 13 Iulie 2009 15:46
Am fost de 2 ori in zona Cancun... Recomand sa stati fie in Isla Mujeres, fie in Playa del Carmen, nu in Cancun, Pentru mai multe info, uite aici ce am scris mai pe larg despre Cancun.

http://imperatortravel.blogspot.com/2009/11/capitala-spring-break-de-pe-costa-maya.html
Imperator_lazy
Postat pe 9 Decembrie 2009 23:00
Cea mai tare posibilitate in momentul asta e www.0800Holidays.com . Au parteneriate pt tot ce vrei in domeniul turismului.Eu cazarile la hotel mi le fac pe siteurile pe care le afiseaza ei.Si e imposibil sa nu gasesti cel mai bun pret.Nicio agentie nu a putut sa-mi dea un pret mai bun ca cel care l-am gasit la astia.Totul e online.Nu isi pun comisioane.Ai si transferuri si tururi de oras si fel de fel de activitati locale,tot ce vrei.
In Cancun am rezervat pe site-ul lor ( am fost in februarie) , am stat la Grand Oasis Playa (am plecat cu un charter din Paris prin Promovacances-unul din partenerii de top pt charterele din Franta), masina am inchiriat-o tot prin site-ul lor de la Avis(in Cancun Avis are una din agentii chiar in zona "Hotelera" la cateva sute de metri de hotelul la care am stat,am luat excursii la XEL-HA si SELVATICA (sa nu ratati astea 2 posibilitati daca ajungeti prin zona - 0800Holidays.com sant parteneri cu VIATOR,ISANGO,samd care sant printre cei mai mari furnizori de "Things To Do" din lume) tot de la ei.Nu exista sa doresti ceva in turism si sa nu gasesti la ei pe site.Partea tare e ca-ti dau si bani la fiecare rezervare....
lazy001795
Postat pe 4 Martie 2010 15:57
buna!! ai ajuns in cancun pana la urma? cum a fost? eu vreau neaparat sa ma duc in vara asta, dar sa vad c oferte gasesc .
lazy001986
Postat pe 17 Martie 2010 22:23
buna ai putea sa imi spui si mie cam la cat te-a dus o vacanta in cancun si pt cate zile , t rog! ms:*
lazy001986
Postat pe 17 Martie 2010 22:29
buna! ai putea sa imi zici si mie mai multe despre cazare in canun, cam la c preturi ai gasit?
lazy001986
Postat pe 22 Martie 2010 01:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Turcia 8 De la: oanacios 12 August 2009 09:40
se imbogatesc ei?voi credeti in castigurile de noroc? 4 De la: australianul78 1 Decembrie 2009 03:54
Oare ce ne lipseste? 31 De la: visan_georgiana 7 Martie 2011 20:05
frumos 1 De la: Livia 21 Aprilie 2008 16:07
Salutare, 4 De la: Muttley 9 August 2009 09:49