Setari Cookie-uri

Corfu

As dori niste informatii de la cei care au fost in Corfu individual, fara vreo agentie. Vreau sa merg in septembrie si sa inchiriez o vila dar inca nu am gasit ceea ce caut. Daca a fost cineva si imi poate da o adresa de e-mail sau un site v-as fi recunoscatoare.
cristiana_dutca
Postat pe 7 August 2008 13:08
Buna! Incearca sa intri pe www.villarenters.com
Succes!
t_arhip
Postat pe 20 August 2008 08:48
felicitari! ncii nu cred k ai putea sa gasesti un loc mai potrivit pentru vacanta! anul trecut am fost si eu in corfu si am ramas fara cuvinte.nu mi-am imaginat vreodata k poate sa fie atat de frumos.te sfatuiesc sa te duci totusi printr-o agentie sau macar cazarea sa ti-o rezervi din timp.neaparat sa vizitezi si capitala...sunt o multime de magazine sa te duci si in cat mai multe excursii...toate se merita! crede-ma! mult succes!
C_babe
Postat pe 25 August 2008 11:23
La fel ca si c_babe te sfatuiesc sa mergi in Corfu dar printr-o agentie!E superba zona si nu pleca fara sa faci o excursie cu vaporasul cu fund de sticla (Bottom Boat) si fara sa vizitezi Corfu Town! Pupici si sa ne pove cum a fost!
mahabharata012001
Postat pe 25 August 2008 12:12

Kalimera!!!
Cat e mult ma bucur sa vad ca mai sunt si alte persoane fericite ca au fost in Corfu.
Eu maine plec acolo...pentru a 4-a oara .
Totul este incantator, peisajele, marea albastra si frumoasa strajuita de munti, casele in stil venetian, florile care sunt peste tot, chiparosii, lamaii dar si brazi...si nu in ultimul rand, corfioti, simpli, prietenosi si bucurosi de oaspeti. Merita sa mergi cu vaporasul pe mare, sa faci plaja pe o insulita, merita facut marele tur al insulei Corfu, seara greceasca, Laguna albastra, vizitarea Fortareatei vechi din Kerkyra...Totul este incantator. Ma aliez si eu parerilor anterioare: macar prima oara este bine sa mergi printr-o agentie de turism. Astept impresii.
t_arhip
Postat pe 25 August 2008 17:17
M-am intors acum o sapt din Corfu... A fost de milioane...Iti recomand cu mare caldura sa mergi si sa faci cat mai multe...Iei harta si cutreieri insula... Ai multe de vazut si de trait... Zbor hidroavion...scufundari...vas cu fundul de sticla...laguna albastra...plaja din Sidari... parasailing...Paleokastrita...Palatul Achillion...etc.
Am fost cu agentia Fabiola Turism si am fost cazati la vila River Studios, 3 stele, piscina, dragutz... Caut-o pe internet...Am intrebat inainte de a pleca daca primesc turisti veniti pe cont propriu si au spus ca da... Vila este in statiunea Messonghi (langa Moraitika)...
O vacanta de vis iti doresc!
proxy184_lazy
Postat pe 26 August 2008 13:50
Recomand Hotel Marbella Corfu, la 15 km de la Corfu Town ( Kerkira)

Adresa www.marbella.gr
marius_claudiu
Postat pe 26 August 2008 15:09
Am petrecut clipe de vis in Corfu - la Akrotiri Beach Hotel 4**** -se afla in Paleokastritsa, in nord-vestul Insulei Corfu, la 22 km de orasul Corfu ... totul este de vis acolo, peisajele, florile, ospitalitatea ....o atmosfera feerica ... ideala, spre ex, ca destinatie pt luna de miere ... eu am fost prin Christian Tour
valis_lazy
Postat pe 26 August 2008 16:21
cam cat ar costa un sejur la corfu?
carmenm23
Postat pe 31 August 2008 22:40
Daca nu este prea tarziu , iti recomand sa contactezi direct pe mobil +306972604945 , Themis Chaskis (vezi si http://www.oniro-villas.gr/).Eu am fost acum 2 ani, cu masina proprie ; a fost super.Recomand tuturor sa foloseasca vila lui Themis.

Daca vreti si alte "secrete" ale calatoriei da-ti-mi de stire pe roeurecos@yahoo.com.
enescu_c
Postat pe 1 Septembrie 2008 13:44
Multumesc pentru sugestii!
Pana la urma mi-am rezervat pe internet pe www.lowcostholidays.com o saptamana la un hotel de 3* din Sidari cu demipensiune pentru care am platit 160 euro de persoana.
Voi merge cu masina personala pentru ca am auzit ca oricum e de preferat sa inchiriezi acolo daca te duci cu avionul pentru a putea profita de frumusetile insulei.
O sa tin cont de sfaturi si voi incerca sa vizitez cat mai multe locuri din cele propuse de voi.
cristiana_dutca
Postat pe 2 Septembrie 2008 10:59
Eu ma duc peste 3 saptamani cu masina proprie. Daca a fost cineva imi poate spune cam cat faci pana acolo? Si daca cazarea incepe pe 26.09 la ora 14 cand ar trebui sa plec din tara?
GABITZA11
Postat pe 2 Septembrie 2008 11:25
Si eu plec tot atunci numai ca la mine cazarea incepe pe 27 tot pe la ora 14. Eu am citit f mult si m-am informat in legatura cu tot ce este necesar si iti pot spune urmatoarele lucruri: daca vei face drumul dintr-o bucata fara oprire pentru somn o noapte e bine sa pleci cam cu 24 ore inainte ca sa nu te grabesti (drumul se face si in 17-18 ore daca nu sunt probleme). Dar acest lucru implica, evident, mai multi soferi (cel putin 2). Intervalele pe care ti le-am zis sunt calculate din Brasov. Daca esti din Bucuresti mai scazi vreo 2-3 ore.
Eu voi pleca pe 26 dimineata in jur de ora 9-10 din Brasov si voi face drumul dintr-o bucata. La mine nu vor fi probleme cu condusul pentru ca din 5 persoane cate vom fi numai eu nu am carnet.

Sper sa iti foloseasca ce ti-am zis. Daca mai ai intrebari poti sa mi le adresezi si iti voi raspunde cu cea mai mare placere.
cristiana_dutca
Postat pe 9 Septembrie 2008 09:35
multumesc de informatii
voi unde va cazati? in ce statiune/ la ce hotel, pensiune?
aveti si masa inclusa?
noi nu avem si ma gandeam cam care sunt preturile pe acolo, adica cam la cat o sa ne mai duca masa.
GABITZA11
Postat pe 9 Septembrie 2008 16:17
Noi vom sta in Sidari la un hotel cu demipensiune. Nu am vrut neaparat cu 2 mese pe zi dar am gasit o oferta foarte buna si am zis ca nu trebuie ratata.
Am auzit ca preturile pe la taverne nu sunt mari, cu 10-12 euro de persoana mananci foarte bine si bei. Plus ca mancarurile lor mie mi se par foarte bune si voi incerca sa gust din cat mai multe feluri.
cristiana_dutca
Postat pe 10 Septembrie 2008 10:37
Am uitat sa iti zic numele hotelului: Mimosa.
cristiana_dutca
Postat pe 10 Septembrie 2008 10:38
sa aveti drum bun si distractie maxima !!!
GABITZA11
Postat pe 10 Septembrie 2008 15:44
Primul sfat este sa strici niste bani pe o carte de turism despre Grecia si insule, nici nu stii ce mult conteaza fiecare sfat de acolo.
Noi am fost cu masina pana acolo, am facut 3 zile 2 nopti, una la bulgari in sofia, mai scump desigur, ca la noi, si una in Grecia langa Meteore. Am gasit camere fara nicio rezervare la preturi f. bune ne-am tocmit,adica la greci nu la bulgari care ne-au cam furat.
In fine, atentie drumul e foarte frumos odata ce intri pe autostradele grecesti mergi foarte repede ia o harta neaparat ajungi usor.
Cu grija ca drumul de la meteore spre Igoumenitza portul spre corfu e mai greu serpentine munti, dureaza o jumatate de zi.
E bine sa ajungi in portul Igoumenitza pana la ora 18 ai vapoare la fiecare jumate de ora, intgrebi de port spre Corfu, atentie mai e unul spre Italia, alta treaba.
Am urcat cu masina in vapor apoi am lasat.o acolo si am stat 2 ore la televizor sau pe balcon m-am uitat la mare foarte frumos.
Recomand o statiune pe coasta de est spre Grecia e mai populata mai civilizata se ajunge mai usor.
Noi am luat bilete de hotel de aici la preturi foarte bune, carpe diem, eurotravel etc.
Ne-am cazat si apoi a m luat de la hotel gratis o harta a insulei, am intrebat de fiecare data si am plecat in fiecare zi in alt loc la plaja, minunat sa faci plaja pe partea cealalta, pe coastga de apus in vest, golfuri cu apa cristal colosal.
Am facut intai un tur a insulei cu masina, daca nu ai merita sa inchiriezi macar pentru o zi sa vezi toata insula, opresti din cand in cand pe malul marii sunt parcari mirific,
Atentie la drumurile laterale, cand iesi de pe soseaua principala, multe sunt foarte abrupte e bine sa opresti sa verifici inainte si sa nu mergi mai departe dacda e prea abrupt.
Recomand plaja la Paleocastrita si plimbare cu barca la grote, Gialiscari, Dasia, Ipsos, etc.
Succes si drum bun.
calator
Postat pe 16 Martie 2009 23:15
vezi raspunsul mai jos despre drum si durata. eu am plecat din bucuresti la 12 si la 7 seara eram la sofia.
calator
Postat pe 16 Martie 2009 23:18
si inca ceva atentie la benzina de cate ori vezi o statie buna nu jafuri sa iei banzina sa ai mereu rezervorul mai mult de jumatate ca la un moment dat sunt statii rare sau inchise duminica, e de preferat sa ai o rezerva.
drum bun succes. si nu uita harta si cartea.
o sa fie utile si altadata.
calator
Postat pe 16 Martie 2009 23:22
Noi am plecat din Bucuresti pe la 12 ziua si am oprit o noapte la Sofia fara rezervare, ne-au cam furat dar a fost bine, si apoi am mai oprit odata langa Meteore in Grecia, sa le vedem, la pret meserias hotel cum mic dejun ok
Am avut o surpriza dupa ce faci la Katerini la dreapta spre Trikala si meteore, asta e drumul spre Igoumenitza portul spre Corfu, drumul intra in munti o vreme, se cheama Valea Tempi e frumos merita o oprire la izvorul Afroditei, ca lumea.
Apoi iarasi campie si drum intins pana la Meteore, sunt indicatoare, ia o harta merita banii.
Atentie de la Meteore spre Ioannina si Igoumenitza drumul e mai greu trebuie o jumate de zi si mergi pe lumina, sunt serpentine grele dar frumoase.
si e bine sa ajungi in port la Igoumenitza pana la 18 sa gasesti vapoare de traversat, pleaca la fiecare jumate de ora, intreaba de portul spre Corfu nu spre Italia.
Traversarea dureaza cam 2 ore cu totul, apoi poate inca 1 ora pana in statiune si la hotel, insula e mica dar e bine sa mergi pe lumina macar prima data.
cu harta e ok, intreaba mereu si primesti sfaturi bune.
succes drum bun
calator
Postat pe 16 Martie 2009 23:32
Am fost in Corfu anul trecut, in sept 2008!
Iti recomand sa mergi, este sublim.
Nu rata croazierele Paxos-Antipaxos, turul insulei, indeosebi statiunea Paleokastrita, Laguna albastra, plimbarea cu barca cu fund de sticla (vezi fundul marii), etc.
In ceea ce priveste inchirierea unei vile, te sfatuiesc sa intri pe www.booking.com si sa-ti faci rezervarea din timp, chiar sa platesti un avans cu cartea de credit solicitand in schimb un voucer.
Iti recomand statiunea SIDARI, in N insulei sau Paleokastrita care este superba dar mai scumpa (acolo au vile de vacanta Abramovici, Madonna, Angelina Jolie, etc).
Drumul este destul de obositor, ar fi recomandabil sa traversati Grecia pe zi, este ceva gen transfagarasan de la noi dar amplificat de 16 ori.
Oprirea la un popas de pe drum v-a scoate din buzunar mai multi bani, preturile sunt de 3 ori mai mari.Ar fi indicat sa aveti ce va trebuie la voi si sa cumparati doar daca este nevoie ceva.
Apa in Corfu este cam nepotabila, iar la supermarket gasiti un fel de apa, plata (minerala nu au decat la doze de 0.33 ml si f scumpa), asa ca fara nicio jena luati-va un bax sau doua de Borsec de-al nostru in masina.Deasemeni berea, nu gasesti decat Amstel facuta in Grecia sau Mythos berea lor greceasca dar sunt dulcege.....ma rog! La terasa 1 bere (0.4 l)3 euro la supermk 1 bere doza (0.5) 0.85 Euro.
Sa aveti monede divizionare la Euro (in Bulgaria nu te poti duce la toillet fara 0.20 E, si daca n-ai marunt stai si te uiti.
Engleza se vb peste tot in Grecia si germana.
La terase se iau tepe, aveti grija ce comandati!
De exemplu am vrut sa mananc fructe de mare.In meniu era scris 'seafood plate"-platou fructe de mare.Am vb chiar cu proprietarul, el ne-a servit, si l-am intrebat ce contine platoul (nu sunt obligati sa scrie in paranteza continut si cantitati ca la noi).L-am intrebat daca are caracatita si a zis DA, calamar, iarasi DA, creveti, DA...si mai ce are....am intrebat? si mi-a zis ca mai are peste spada acel platou, nu's ce midii.si m-a asigurat ca este pt 2 persoane!
am comandat, si nu era putin la pret, evident cu un vin alb asezonat la el, etc.
Cand l-au adus, era sa fac infarct! Erau asa: 3 frunze de salata, 1 rosie feliata, cateva felii castraveti, un peste de 15 cm (Dorada) prajit si un crevete!!!da asa a fost ! si era sa uit! 1/2 lamaie! evident l-am chemat pe om (nu aduse-se el comanda), in speranta ca s-au incurcat comenzile pe la bucatarie! ei as! a venit si cand l-am intrebat de caracatita, calamar si ce mai zicea el ca are cand l-am intrebat....stupoare:mi-a zis ca n-am inteles eu bine!!! ce-i drept sunt blonda, dar imi cunosc Iq-ul si nu sunt modesta!Bun, n-am inteles eu, dar cum ramane cu "platoul din care pot manca 2 persoane pe saturate"???? si stiti ce mi-a raspuns! "You have a big apettite!! deci mi-a crapat capul! imi pierdusem toate cuvintele in engleza brusc!
In rest am mai gasit terase unde n-au fost probleme deloc.
Intrati pe google si cautati obiective de vizitat, macaruri traditionale, ce e bine de stiut si alte sfaturi folositoare!
Va doresc succes si vacanta de vis!

ferrari_enzo
Postat pe 25 Martie 2009 08:20
Am verificat pe site-ul companiei lor de drumuri si poduri si se pare ca in aprilie va fi terminata auostrada de la Thessaloniki la Igoumenitza. Ceea ce ar scurta considerabil durata si dificultatea. Mai are careva noutati in sensul asta? A ajuns cineva de curand prin zona?
voicilad
Postat pe 25 Martie 2009 09:38
www.banos.gr
O vila particulara,cu garsoniere sau apartament,self catering,la 50 de metri de plaja,locatie deosebita,gazde primitoare.Insula o poti strabate in toate directiile,cu masina proprie sau cu una inchiriata.
Manastirea de pe Pantokrator,drumul pina acolo.....sunt experiente unice.Calugarul de-acolo,daca a ramas inca,e roman.
Un ghid turistic va fi f.util.
bogdanvanghelie
Postat pe 25 Martie 2009 10:36
e superb in corfu, daca ajungi sa mergi neaparat la paleokastrita( e raiu pe pamant).imi pare rau ca nu te pot ajuta cu un nr de telefon pentru ca eu am fost prin agentie.
cecilia_136
Postat pe 25 Martie 2009 12:44
Pentru valis
Vreau sa plec si eu in Corfu in vara aceasta. Cum e plaja in Paleokastritza? Ce poti sa-mi zici de preturi?
La vila la care ai stat aveau si apartamente? Ma refer la posibilitatea de a avea bucatarie. Baia sper ca era individuala. Adica fiecare camera sau apartament are baie proprie, nu e o baie pentru tot etajul sau mai stiu eu?
sepia
Postat pe 28 Martie 2009 12:12
De la: sepia, la data 2009-03-28 12:12:03Vreau sa plec si eu in Corfu in vara aceasta. Cum e plaja in Paleokastritza? Ce poti sa-mi zici de preturi?
La vila la care ai stat aveau si apartamente? Ma refer la posibilitatea de a avea bucatarie. Baia sper ca era individuala. Adica fiecare camera sau apartament are baie proprie, nu e o baie pentru tot etajul sau mai stiu eu?
sepia
Postat pe 28 Martie 2009 12:13
Am fost in corfu si ne-a placut f mult. Vrem sa mergem din nou la inceputul lui iunie (pe 08.06) mergem cu autocarul cu agentia Oniro din Ploiezti, Puteti accesa www.oniro.ro.Am fost foarte multumiti
Cu bine
Mirela
mirelastoenescu
Postat pe 28 Martie 2009 22:35
salut!
numele meu este george si locuiesc in corfu, daca aveti orice fel de problema, in a gasi un hotel/vila, in corfu, nu ezitati sa ma contactati, via email gc.dinu@yahoo.com sau tel 00306948454049
firma pentru care lucrez, colaboreasa cu majoritatea hotelurilor, din corfu...
practic publicul cu care lucram este englez 100%, si intr-o seara imi plimbam catelusul pe faleza, cand un grup de romani, tot discuta, ca era 11pm, si ei nu aveau cazare...le-am gasit cateva apartamente si toata lumea a fost fericita...
daca sunteti romanul ratacit!? nu ezitati sa ma contactati!
georgio
Postat pe 2 Mai 2009 13:57
Foarte pretioase informatiile de aici...
urmeaza sa plec si eu in Corfu in septembrie si as dori sa stiu ce inseamna Paxi-Antipaxi? Nu mai rezist pana atunci, cand voi afla probabil de la cei din agentia de acolo.
felixya
Postat pe 10 August 2009 17:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
uganda 7 De la: rodax_ro2 3 Noiembrie 2009 19:39
Barcelona 2-6 August 2010 1 De la: Gabriel_Roma 12 Iulie 2010 02:54
Romania - Delta Dunarii 3 De la: battleofwits 31 Mai 2011 10:42
ORIENTUL MIJLOCIU 7 De la: romulus 9 Iunie 2010 21:56
Destinatia preferata 53 De la: australianul78 6 Ianuarie 2010 14:47