Setari Cookie-uri

Corfu

Paxi si Anti Paxi sunt doua insule vecine, in Marea Ionica, la o distanta de 14 km de Corfu si respectiv 20 de km de continent.
Paxi seamana cu o uriasa gradina plutitoare, acoperita cu flori de camp si maslini verzi-argintii, plantati de venetieni cu peste 300 de ani in urma.
t_arhip
Postat pe 11 August 2009 17:10
De la: Tea, la data 2009-08-11 17:10:03 Paxi si Anti Paxi sunt doua insule vecine, in Marea Ionica, la o distanta de 14 km de Corfu si respectiv 20 de km de continent.
Paxi seamana cu o uriasa gradina plutitoare, acoperita cu flori de camp si maslini verzi-argintii, plantati de venetieni cu peste 300 de ani in urma.


Ahammm...supper...mercic pentru informatie
felixya
Postat pe 12 August 2009 12:06
Buna! Am fost in Corfu in iulie 2009 cu sotul si fiica. In afara de peisajul spectaculos si apa marii curata, nu merita nimic. Crede-ma! In statiunea Sidari, considerata cea mai frumoasa, este mult sub Costinesti, daca vrei o comparatie. Aprovizionare sub orice critica, preturi nesimtite, cazarea de 4 stele trambitata pe tot net-ul, este de 2 stele. Scrie acolo oficial, dar ei spun ca de fapt ofera totul de 4 stele, chiar daca au 2 stele.Dar de fapt nu ofera nimic, au acolo piscine si atat. In poze totul este frumos, dar in realitate nu. Au paduri de maslini, adevarat, dar pe marginea santului creste si maslinul lasat de Dumnezeu si tufa de trandafiri si tufa de maracini si gramada de moloz. Multe cladiri abandonate, daramaturi, nimic amenajat. Personalul este gretos, terasele sunt destule si goale, un pepsi la pahar de cartom este 2,50 sau 3 E. La piscina nu ai voie cu o sticla de apa. Trebuie sa cumperi de la ei de la bar, altfel cheama politia. Adica niste amenintari de prost gust. Ospatarii sunt din toata lumea adumati si iti aduc farfuria cu degetul in ea, aripioarele de pui au pene din belsug, nu gasesti si ti acolo ceva frumos sa-ti cumperi, numai kitchuri, care pe la noi au si disparut. Mi-a facut greata. Grecii sunt sub orice critica, nu au nimic de oferit. Li s-a suflat prea mult in fund si acum le pute orice. Am stat la hotelul Summertime, cica de 4 stele, unde am platit separat aerul conditionat, ca cica nu aveau bei treaba cu ce platisem eu la agentia New Travel Muntenia din Pitesti, si aici alti tepari. O paine e cam 9 Ron, nu gasesti mai ieftina, de masline sau ulei de masline nu te atingi, la hipermrketuri preturile sunt mai mari ca la Primavara, o ciocolata nu ti-o cumperi, ca grecii nu au auzit de frigider. Si multe altele. Sincer? Recomand Nessebar, sau Sunny Beach sau Burgas Bulgaria, sau daca nu Malta. Este o bijuterie.Imi pare rau, nu vreau sa te dezamagesc, dar acesta este adevarul.AAAAAAAA...era sa uit, excursia cu vaporasul cu fund de sticla esta o mare pacaleala, te duce undeva in larg si acolo coboara baietii de pe vaporas si iti arata la geam crustacei tinuti in mana si un banc de pestisori pe care ii momesc cu hrana. Nu te duce nicaieri unde se poate vedea ceva de la sine, totul este o facatura.
sepia
Postat pe 12 August 2009 12:56
pai nu ai internet?
ia scrie pe google si vezi ce irse
calator
Postat pe 15 August 2009 14:58
De la: sepia, la data 2009-08-12 12:56:19Buna! Am fost in Corfu in iulie 2009 cu sotul si fiica. In afara de peisajul spectaculos si apa marii curata, nu merita nimic. Crede-ma! In statiunea Sidari, considerata cea mai frumoasa, este mult sub Costinesti, daca vrei o comparatie. Aprovizionare sub orice critica, preturi nesimtite, cazarea de 4 stele trambitata pe tot net-ul, este de 2 stele. Scrie acolo oficial, dar ei spun ca de fapt ofera totul de 4 stele, chiar daca au 2 stele.Dar de fapt nu ofera nimic, au acolo piscine si atat. In poze totul este frumos, dar in realitate nu. Au paduri de maslini, adevarat, dar pe marginea santului creste si maslinul lasat de Dumnezeu si tufa de trandafiri si tufa de maracini si gramada de moloz. Multe cladiri abandonate, daramaturi, nimic amenajat. Personalul este gretos, terasele sunt destule si goale, un pepsi la pahar de cartom este 2,50 sau 3 E. La piscina nu ai voie cu o sticla de apa. Trebuie sa cumperi de la ei de la bar, altfel cheama politia. Adica niste amenintari de prost gust. Ospatarii sunt din toata lumea adumati si iti aduc farfuria cu degetul in ea, aripioarele de pui au pene din belsug, nu gasesti si ti acolo ceva frumos sa-ti cumperi, numai kitchuri, care pe la noi au si disparut. Mi-a facut greata. Grecii sunt sub orice critica, nu au nimic de oferit. Li s-a suflat prea mult in fund si acum le pute orice. Am stat la hotelul Summertime, cica de 4 stele, unde am platit separat aerul conditionat, ca cica nu aveau bei treaba cu ce platisem eu la agentia New Travel Muntenia din Pitesti, si aici alti tepari. O paine e cam 9 Ron, nu gasesti mai ieftina, de masline sau ulei de masline nu te atingi, la hipermrketuri preturile sunt mai mari ca la Primavara, o ciocolata nu ti-o cumperi, ca grecii nu au auzit de frigider. Si multe altele. Sincer? Recomand Nessebar, sau Sunny Beach sau Burgas Bulgaria, sau daca nu Malta. Este o bijuterie.Imi pare rau, nu vreau sa te dezamagesc, dar acesta este adevarul.AAAAAAAA...era sa uit, excursia cu vaporasul cu fund de sticla esta o mare pacaleala, te duce undeva in larg si acolo coboara baietii de pe vaporas si iti arata la geam crustacei tinuti in mana si un banc de pestisori pe care ii momesc cu hrana. Nu te duce nicaieri unde se poate vedea ceva de la sine, totul este o facatura.
felixturistsPC
Postat pe 16 August 2009 12:04
Buna.Imi pare rau ca ai nimerit cu familia la niste tepari. Acum vad ca esti suparata pe toti grecii.
Ceea ce ai scris e defavorabil Greciei, pentru turismul lor local si international.
Uite am descoperit o oferta pentru tine mai bine organizata
http://www.ont.ro/new/product/corfu.htm
Eu daca m-as duce la greci as alege Atena, Paralia, Halkidiki, in Corfu n-am fost nciodata
dar n-ar strica sa faci o sesisizare la organisme internationale de monitorizare a serviciilor corecte
de turism, uite un exemplu:
http://iata.org/customer_portal_europe/contactus.htm sau aici o sesizare office@ont.ro
si nici un vapor, avion sau salupa nu va mai trece prin zona "cu pirati"
Mi-a mai spus cineva ca Malta si Nessebar si Nisipurile de Aur si Albena din Bulgaria sunt mai ieftine
si de calitate dar nici pe acolo n-am ajuns inca, daca ai calculator performant poti instala
un program numit Google Earth il cauti pe www.google.ro sau www.google.co.uk vers 4.3 si 5 sunt
foarte bune il instalezi si il setezi sa iti arate cat mai multe oferte locale de afaceri in turism
ai si 360 location prin care vezi la fata locului locatiile in 3-4dimensiuni in toate sensurile pe o raza de 300 m ca si cum ai fi acolo, asta daca in prealabil a trecut pe acolo o masina asemantoare
cu sistemul romanesc www.norc.ro
Sau asa http://maps.google.com sau www.multimap.com
ideal ar fi sa ai un PDA- mic computer cu harti locale sau mondiale
un MIO cu programe de pe pocketgear.com
Pacat ca si grecii in loc sa se tina de Turism medical, arheologie,
valorificarea istoriei prin artizanat si pictura-grafica se ocupa cu chematul politiei locale pentru ca
consumi apa din sticla la dus, e absurd in plin secol 21, pe bune. Mi-ar fi placut sa va consiliez sa veniti
la Eforie Nord si Eforie Sud pe Litoralul Romanesc ca sa nu mai patiti ceea ce ati patit, cu chestia aceasta, comentul tau, grecii trebuie sa isi mai spele din rusine, altfel nu o sa mai calce picior de roman
in Corfu, neah o biata insula care nu respecta Turistii Externi aflati la odihna, recuperarea sanatatii,
descoperirea vestigiilor antice grecesti, distractie...
Daca esti in tara incearca si Eforie Nord prin Carta.ro, eu am fost pe cont propriu si de obicei prefer 1-2 stele ca mai jos de atat nu exista decat teparii sau gazdele locale care te roaga de la gara din Eforie
Nord sa te cazeze, la fel si in Costinesti, Constant, Mamaia.. daca te duci in Navodari ai grija la gastile
criminale de cartier au batut recent un tanar in iulie.. Nu exista padure fara uscaturi, atat la greci
cat si la romani, neamuri proaste si obiceiuri stupide sunt peste tot, trebuie sa fii atent la tot pasul.
Oricum Grecii ar trebui sa se autosesizeze cu o Inspectie locala in turism, servicii de cazare curate
bine organizate, sa poata omul sa fac un dus, igiena, nu discriminare servicii
de instalatii-salubritate, si de alimenatie publica la preturi FAIR si nu tzepuite, poate ei n-au auzit de OPC, ANPC, Protectia Consumatorului.. Deh grecii .. atat stiu si ei Yasu si in rest Pace, dar fiti corecti... ca altfel vi se duce "buhu". Deci Yasu sau mai bine hai Noroc.La buna vedere. RomanianTour
Felix AS 2009
felixturistsPC
Postat pe 16 August 2009 12:36
Pentru tine Felixya
ti-ar trebui un PDA sau laptop mic legat la net prin lamit.ro
prin satelit ca sa ai acoperire de internet, asta daca n-ai o harta
bine documentata
sunt valabile si pentru tine sfaturile pentru Sepia din Pitesti
deci in plus mai adaug www.panoramio.com pentru tine
nu uita http://maps.google.com www.multimap.com alte locatii Greece

Succes si ai grija pe acolo sa fie gazde primitoare si corecte.
SI AI GRIJA LA ARICII DE MARE SI LA STANCI SI VARTEJURI sub mare.
Eu asa fac cand ma duc in Eforie Nord, studiez 20-40 de hoteluri rapid, totusi si acolo sunt neintelgeri si stau inchis cel putin 5-7 hoteluri in plin sezon, din lipsa de organizare si mediere a ofertelor muncii si personalului posibil de munca auxiliar,
am auzit ca si Insula Capri din Italia ar fi super,mi-a zis un amic recent intors din Pelerinaj Istanbul, Atena, Italia, Roma, Napoli, Capri, Milano, Austria, Budapesta, Cluj, Sibiu Bucuresti in circuit.

Felix AS

felixturistsPC
Postat pe 16 August 2009 12:45
De la: sepia, la data 2009-08-12 12:56:19Buna! Am fost in Corfu in iulie 2009 cu sotul si fiica. In afara de peisajul spectaculos si apa marii curata, nu merita nimic. Crede-ma! In statiunea Sidari, considerata cea mai frumoasa, este mult sub Costinesti, daca vrei o comparatie. Aprovizionare sub orice critica, preturi nesimtite, cazarea de 4 stele trambitata pe tot net-ul, este de 2 stele. Scrie acolo oficial, dar ei spun ca de fapt ofera totul de 4 stele, chiar daca au 2 stele.Dar de fapt nu ofera nimic, au acolo piscine si atat. In poze totul este frumos, dar in realitate nu. Au paduri de maslini, adevarat, dar pe marginea santului creste si maslinul lasat de Dumnezeu si tufa de trandafiri si tufa de maracini si gramada de moloz. Multe cladiri abandonate, daramaturi, nimic amenajat. Personalul este gretos, terasele sunt destule si goale, un pepsi la pahar de cartom este 2,50 sau 3 E. La piscina nu ai voie cu o sticla de apa. Trebuie sa cumperi de la ei de la bar, altfel cheama politia. Adica niste amenintari de prost gust. Ospatarii sunt din toata lumea adumati si iti aduc farfuria cu degetul in ea, aripioarele de pui au pene din belsug, nu gasesti si ti acolo ceva frumos sa-ti cumperi, numai kitchuri, care pe la noi au si disparut. Mi-a facut greata. Grecii sunt sub orice critica, nu au nimic de oferit. Li s-a suflat prea mult in fund si acum le pute orice. Am stat la hotelul Summertime, cica de 4 stele, unde am platit separat aerul conditionat, ca cica nu aveau bei treaba cu ce platisem eu la agentia New Travel Muntenia din Pitesti, si aici alti tepari. O paine e cam 9 Ron, nu gasesti mai ieftina, de masline sau ulei de masline nu te atingi, la hipermrketuri preturile sunt mai mari ca la Primavara, o ciocolata nu ti-o cumperi, ca grecii nu au auzit de frigider. Si multe altele. Sincer? Recomand Nessebar, sau Sunny Beach sau Burgas Bulgaria, sau daca nu Malta. Este o bijuterie.Imi pare rau, nu vreau sa te dezamagesc, dar acesta este adevarul.AAAAAAAA...era sa uit, excursia cu vaporasul cu fund de sticla esta o mare pacaleala, te duce undeva in larg si acolo coboara baietii de pe vaporas si iti arata la geam crustacei tinuti in mana si un banc de pestisori pe care ii momesc cu hrana. Nu te duce nicaieri unde se poate vedea ceva de la sine, totul este o facatura.
cristian_h
Postat pe 16 August 2009 14:47
merg de 15 ani ( cu intermiente) in grecia oare sa fiu eu chiar asa de norocos si sa am parte doar de vacante frumoase , nu inteleg cum cineva poate sa prefere si sa recomande marea neagra in defavoarea mediteranei !sa nu mai spun ca se mentioneaza si de Costinesti ! asta este ... cate case atatea obiceiuri si preferinte , respect parerile altora cu toate ca nu le inteleg ideea este ca fiecare trebue sa stie ce vrea si ce asteapta de la o vacanta si constat ca pentru unii vacanta ideala poate fi si la Burgas sau Nessebar ! Asa ca pentru toata lumea ... Multe vacante ideale !
cristian_h
Postat pe 16 August 2009 14:57
De la: cristian_h, la data 2009-08-16 14:57:01merg de 15 ani ( cu intermiente) in grecia oare sa fiu eu chiar asa de norocos si sa am parte doar de vacante frumoase , nu inteleg cum cineva poate sa prefere si sa recomande marea neagra in defavoarea mediteranei !sa nu mai spun ca se mentioneaza si de Costinesti ! asta este ... cate case atatea obiceiuri si preferinte , respect parerile altora cu toate ca nu le inteleg ideea este ca fiecare trebue sa stie ce vrea si ce asteapta de la o vacanta si constat ca pentru unii vacanta ideala poate fi si la Burgas sau Nessebar ! Asa ca pentru toata lumea ... Multe vacante ideale !


Si eu sunt foarte multumita de greci si nu cred ca o sa mai calc zona Marii Negre prea curand. Asta este: fiecare cu preferintele lui si cu norocul lui.
felixya
Postat pe 16 August 2009 20:11
Pentru sepia:

Sidari nu se compara in nici un caz cu Costinesti, unde urla manelele, nu ai loc seara pe strada de oameni si masini si nu gasesti o terasa decenta pentru a manca (o spun din proprie experienta, prima si ultima data cand am fost in Costinesti m-am intoxicat de la mancarea de la terasa).
Eu am fost in Sidari anul trecut la un hotel de 3* cu demipensiune pentru care am platit 160 euro de persoana pe saptamana. Anul acesta merg din nou la alt hotel de acolo de 3* unde am platit 180 euro de persoana pentru 10 nopti. Dar mi-am rezervat singura si nu m-am lasat mintita si jefuita de nici o agentie de la noi. In plus m-am interesat inainte multe zile pe Internet daca hotelul ales merita sa imi petrec acolo vacanta.
De asemenea nu prea am mai auzit persoane care sa zica despre greci ca sunt gretosi si nu au un comportamen adecvat...Ba din contra. Cu mine s-au purtat toti foarte frumos, dar si eu am avut o atitudine corespunzatoare fata de ei.
Preturile la terase mi s-au parut acceptabile, poate la bautura putin cam mari dar esti in Grecia pe o insula, nu in Costinesti.
Este adevarat ca haine si bijuterii nu prea ai ce lua de acolo, din Sidari, dar in Corfu Town cu siguranta sunt magazine de bun gust. Eu am adus o gramada de cadouri constand in produse specifice Greciei si insulei Corfu: ulei de masline, cosmetice pe baza de ulei de masline, pe care le-am luat la preturi foarte bune.
In concluzie, comentariul tau nu mi se pare corect si imi pare rau ca nu te-ai bucurat de vacanta pe o insula minunata cum este Corfu si unde multi revin an de an datorita peisajelor uluitoare, atmosferei relaxate, ospitalitatii grecilor si chiar si preturilor decente pentru o insula greceasca.
cristiana_dutca
Postat pe 16 August 2009 21:24
Buna

Ideea este ca Corfu este o insula foarte frumoasa,dar depinde si ce vrei sa admiri sau la ce te gandesti cand esti acolo.Daca mergi pentru comentarii negative,pleci cu gandul ca totul iti pute,atunci asa e.Noi nu ne mai saturam sa admiram totul ,chiar si niste muscate iesite dinrt-o amfora,sau culoarea apei sau orice,pentru ca grecii stiu sa faca si o piatra sa zambeasca atunci cand este fotografiata .Grecii nu stiu ce sa iti faca sa te simti bine si sa te ajute cu ce pot.Exemplu:am fost in satul Makrades,undeva sus la munte(plecat din Paleokastritsa)si tocmai acolo am avut nevoie de o farmacie pe care nu am gasit-o ,dar intreband o vanzatoare de ulei de masline si alte acareturi unde pot gasi o farmacie,a scos din geanta si mi-a oferit exact ce cautam.De aici si concluzia ca sunt saritori si gata sa te ajute in orice moment.Parerea mea este ca nu ar trebui sa mergi la ei pentru ca am impresia ca nu va placeti reciproc.
Sa auzim numai de bine,si poate la bulgari vei gasi ce ai cautat la greci.
sionaionescu
Postat pe 16 August 2009 23:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
MALTA 9 De la: gcorrina 22 Septembrie 2009 15:27
Spania- Circuit 5 De la: sagapo 22 Martie 2010 11:27
Dunarea la Cazane 4 De la: gamyco 3 Iunie 2013 23:08
Thassos - Rachoni Bay 6 De la: vladgg_19 2 Iulie 2010 15:06
vizitati Kusadasi 8 De la: carmen1977roxy 20 Februarie 2010 10:04