Setari Cookie-uri

Am fost in Austria

Am fost in Austria la inceputul verii , Viena 2 nopti , Salzburg tot 2 nopti . Viena este renumita prin parcul de distractii Prater , sa nu ratati si prin Palatul Schombrunn care il puteti vizita in intregime cam in jumatate de zi . Salzburg este de asemenea un loc minunat . Merita vizitate imprejurimile . Este plin de lacuri si peisaje deosebite in Alpii Austrieci.

Postat pe 25 August 2008 11:01
Austria e pur si simplu minunata..am fost la Viena care pt multe secole a fost centrul muzicii clasice si al operei..m-a impresionat tare mult impunatoarea catedrala din centrul Vienei..Domul Sf.Stefan;de asemenea am vizitat si Palatul Schonbrunn impreuna cu Gradinile sale care este considerat rival celui de la Versailles..iar in afara de asta Alpii Austrieci sunt superbi cu numeroasele sale tuneluri:)
huellas
Postat pe 28 August 2008 14:09
Buna lume: Si eu am ajuns anul acesta prtin Austria..intr-adevar minunata...insa asa de incurcata mi s-a parut Viena ca am zis ca fara cineva care o cunoaste nu mai merg in graba...am fost cu masina personala, cu GPS-ul...poate de aia mi s-a parut mai greut!
sweet_iulia
Postat pe 29 August 2008 10:49
Oh da, Viena merita de vazut! Special acum ca in centru foarte multe monumente se renoveaza, se curata..
Bisericiile, catedralele si domurile mi se par absolut superbe. In special ca cele mai multe frumuseti se gasesc tot in centru, chiar pe jos nu e atat de mult... Mi-a placut foarte mult Karlskirche, Stephansdom (intrati neaparat pana sus in turnuri 3-4 euro doar), de Schonbrunn nici nu mai zic cat de impozanta si fermecatoare e...

sa nu uitati sa vizitati tot in centru: Biserica Sf Petru (Peterskirche, pe strada vis-a-vis cu stephansdom) sau ceasul Anker... Hofburg neaparat, e fermecator, daca aveti vreo 1-2h sa si intrati in muzeu superb ;;) Din pacate la Prater nu am ajuns, dar tot ce am vazut era fermecator...

Zile frumoase plin de zambete si soare va doresc! :>
Pregatiti aparatele si spor la drum si de vizitat:D
BBBella
Postat pe 4 Septembrie 2008 12:21
Austria/Viena !!! individual/grupuri mici , sigur si necomplicat :
Excursii si shopping in Austria : Viena si Parndorf cu minisejur 3-5 zile in Viena sau trasee si durate propuse de turisti
- vizitare oras
- cazare in Viena
- ghid turistic cu experienta in tarile vorbitoare de lb.germana
- tipps & tricks doar pentru voi
Grupuri private 7-8 turisti ( prieteni,colegi,cunostinte ).
Transport cu microbuz ultimul tip ,dublu climatizat ,8+1 locuri,spatiu mare de bagaje -
Seriozitate !

Interes ?
morosanu_a@hotmail.com
Adriana0
Postat pe 5 Septembrie 2008 01:47
eu tocmai am venit din austria. am stat 6 nopti la viena, hotel all you need 2 de 3*, la 10 min de mers pe jos de centrul orasului. superba viena si oamenii f amabili! ce recomand: hotelul (curat, mic dejun inclus-mancare buna si variata, toata lumea amabila), parcurile (nu seamana cu cele de la noi), bisericile (multe si impresionante), domul sf. stefan (superb si bine pastrat), palatul schonbrunn (fara cuvinte), gradina zoo (iti ia cam 4-5 h sa o vezi pe toata), haus des meeres (acvarii si animale + vedere panoramica de pe cladirea de 10 etaje asupra orasului), mariahilfestrasse (pentru spectacolul strazii si magazine), opera (gazduieste concertul de anul nou), turnul dunarii (restaurantul care se invarte nu trebuie ratat si panorama superba), butterfly house (fluturi in mediul natural zboara liberi), palatul hofburg (din pacate nu am apucat sa-l vad pe interior), palatul belvedere (idem), hundertvassehaus (nu se viziteaza pe interior si este mai departe-nu am fost acolo), cladirea onu (doar o vazi si gara, securitatea este maxima), plimbare cu vaporasul pe dunare, plimbare cu trasura trasa de cai; ce nu recomand: casa lui mozart (casa cu 3 etaje si el a stat doar la primul-afli asta cd ajungi la et 1, nu exista nicio piesa de mobilier autentica, nu se stie exact nimic, nu s-a pastrat nimic autentic, numai poze pe pereti si ghidul audio care spune povesti...), parcul de distractii prater (multe atractii erau inchise, unele locuri mai ferite erau pustii, nu exista politie sau altceva de genul asta, indivizii dubiosi seara-a fost singurul loc in care nu m-am simtit in siguranta), outlet parndorf (preturile la fel ca in oras, reduceri relevante putine, dezamagitor per total). cam astea ar fi, mai sunt multe muzee si alte atractii dar eu atat mi-am propus si am reusit sa fac.
taralunga_condo
Postat pe 21 Septembrie 2009 11:14
La ce hotel ai stat pentru ca nu am inteles?
lazy000286
Postat pe 27 Septembrie 2009 20:53
Pai am scris, Hotel All You Need 2, de 3* ...
taralunga_condo
Postat pe 29 Septembrie 2009 15:50
In afara de monumente, la Viena mi-au placut si magazinele, mai ales cele de imbracaminte, incaltaminte, cafenelele; intr-adevar strazile sunt cam incurcate, dar m-am descurcat mai repede singura, decat cu grupul, pentru ca imi fixez singura reperele si stiu sa ma intorc de unde am plecat.
Silky_lazy
Postat pe 4 Octombrie 2009 00:54
Austria e superba kiar am stat in austria di ianuarie 2007 pana in iulie 2008 .

Sarbatorile de iarna in fatza primariei din WIENA sunt ff frumoase si kiar deskid o pista de patinaj , potzi sa-tzi inkiriezi patine sa patinezi sa bei un vin cald cu piper .

Mie mi-a placut a fost kiar ff frumos.
australianul78
Postat pe 21 Noiembrie 2009 19:55
De la: , la data 2008-08-25 11:01:33Am fost in Austria la inceputul verii , Viena 2 nopti , Salzburg tot 2 nopti . Viena este renumita prin parcul de distractii Prater , sa nu ratati si prin Palatul Schombrunn care il puteti vizita in intregime cam in jumatate de zi . Salzburg este de asemenea un loc minunat . Merita vizitate imprejurimile . Este plin de lacuri si peisaje deosebite in Alpii Austrieci.
lazy000973
Postat pe 3 Februarie 2010 13:25
Am lucrat in Austria trei ani , am cutreierat-o in lung si in lat , este o tara de vis , splendida , asa cum sper sa ajunga si Romania candva...
kudika079699
Postat pe 11 Martie 2010 10:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
paris-superb 43 De la: Sapa 31 Iulie 2011 12:18
Barcelona 2-6 August 2010 1 De la: Gabriel_Roma 12 Iulie 2010 02:54
Vacanta in America de Sud! 7 De la: carmen_mercator 12 Martie 2009 17:45
Catedrala Arhiepiscopala din Alba-Iulia 1 De la: whitewizzard 6 Octombrie 2009 11:21
Suntem rasisti? Ati avut de-a face cu negri? Crede-ti ca negri sunt rasisti??? 2 De la: lazy001303 16 Iunie 2010 23:47