Setari Cookie-uri

Viena- sfaturi, recomandari

Hello,

In cateva saptamani as vrea sa merg la Viena pentru cateva zile. M-ar ajuta sfaturi legate de cazare, ce e de vizitat, daca exista carduri speciale pt turisti, despre transportul in comun si alte tips and tricks.
Multumesc anticipat!
Andreea
andreeastoi
Postat pe 29 Iulie 2009 16:08
Noi cand mergem in Vienna, de obicei stam in pensiuni sau hoteluri din zona limitrofa Vienei. De mai multe ori am stat la Baden, am facut si baie acolo, sau la Traiskirchen. Aceste 2 localitati sunt la vreo 15 km de Viena pe autostrada. Asa gasesti cazare mult mai ieftin, dar e avantajos doar daca ai masina pentru transport.
Noi tot timpul mergem cu masina, deci nu te pot ajuta cu biletele pentru transportul in comun. Dar stiu ca pentru palate si muzee exista bilete la pachet.
Iti recomand neaparat sa vizitezi gradinile palatului Shonbrunn, inclusiv Gradina zoologica daca iti permite timpul. Palatul Hoffburg pe dinauntru mie mi-a placut mai mult decat Shonbrunn, pentru ca prezinta mai bine viata printesei Sisi.
De asemenea iti recomand daca sunteti amatori, parcul Prater, se lauda ca ar fi cel mai mare parc de distractii din Europa:). Eu nu sunt amatoare de senzatii tari...asa ca nu m-am "dat" pe nici un aparat:P...dar erau altii curajosi in grupul nostru.
Daca iti permite timpul, da o raita si pe la Hundertwasserhaus, o cladire construita de un vestit arhitect Hundertwasser, care e o minunatie.
Nu trebuie sa iti pomenesc probabil de Mariahilferstrasse si de celebrele Ring-uri:)

Eu intotdeauna am vrut, si nu am apucat, sa mergem la un concert la Opera din centru.:) Poate reusiti voi si imi spuneti si mie cum a fost:).

Mancarea e destul de scumpa la restaurante(peste 15-20 euro de persoana felul 2 + apa sau suc, deci fara supa, fara alcool), si poate fi un pic ciudata. Desi eu traiesc in ardeal, deci sunt obisnuita cu mancarea austroungara, multe preparate nu au fost pe gustul meu. De obicei daca nu am chef de experimente merg pe clasicul deja snitzel vienez si apfel strudel:)

Daca sunteti amatori de cumparaturi, NEAPARAT vizitati SCS-ul. Si aici ei se lauda ca ar fi cel mai mare mall din Europa. Noi nu prea mergem acolo ca intotdeauna ne consuma o zi intreaga. Au preturi foarte bune la imbracaminte, si gasesti toate brandurile, si cele ieftine si cele scumpe.
De asemena daca mergeti cu masina, pt cumparaturi va recomand Parndorf-ul, care e langa granita cu Ungaria, la vreo 50 km de Vienna. Aici e outlet, deci sunt reduceri tot anul.
Pfuu ce mult am scris:)
Sper ca ti-am fost de folos
Alina
efora
Postat pe 30 Iulie 2009 13:58
Multumesc mult pentru recomandari. O sa ma mai documentez cu privire la Viena si o sa revin cu intrebari pe masura ce apar.
Multumesc inca o data.

Andreea
andreeastoi
Postat pe 30 Iulie 2009 21:46
am fost o zi doar in Viena,am preferat s-o fac la pas...asa vezi totul...bilete pentru mijloacele de transport se iau din statiile de metrou,de la aparatele amplasate acolo...
nu poti vedea orasul din tramvai...toate sunt de jur inprejur...
cazare,cauta pe internet,fa rezervare si-ti arata calculatorul cu ce ajungi,noi am fost cu masina si cu ajutorul tehnologiei moderne-GPS-am ajuns chiar in fata hotelului...era 45 de euro fara mic dejun...
anag
Postat pe 5 Septembrie 2009 11:18
Servus Andreea,

din pacate am gasit topicul lansat de tine, cu o apreciabila intarziere/doar azi, 5 sept.
Daca ai fost deja la Viena, banuiesc ca ti-a incoltit dorinta de a mai reveni .
Daca aceasta vizita nu a avut inca loc,sau pentru o vizita ulterioara,iti pot oferi varianta vizitarii Vienei, sigur, eficient si necomplicat, cu cazarea IN ORAS - apartamente in regim hotelier , posibilitatea de a servi masa dupa gustul tau,practic si rentabil, toate tips & triks utile intr-o tara straina si intr-o metropola - fosta capitala de imperiu.

Sunt ghid turistic atestat, vorbitor de germana si de 8 ani derulez cu succes un program de vizitare a Vienei pentru grupuri mici de pana la 8 persoane, pe care le asist tot timpul excursiei.
Astfel, intr-o maniera cat se poate de eficienta,profesionista si comoda, ai ocazia sa vizitezi obiectivele turistice spicuite de tine personal, din multitudinea ofertelor vieneze,sa alegi acele modalitati de agrement care raspund cel mai bine profilului tau, lipsita de grija cautarii locatiilor, a legaturilor de transport in comun si de preocuparea permanenta de a orienta harta orasului cu susul in spre Nord .
Optional, organizez din Viena o excursie de o zi intr-o zona deosebita, unde vizitam 3 obiective UNESCO - 2 orase medievale si cea mai mare si renumita manastire baroc din toata Austria.Tot aici, in aceasta zona muntoasa, se poate lua o plimbare cu vaporul, 40 km pe Dunare.

Perioada propusa (de 5 nopti) de cazare IN VIENA, poate fi evident modificata la solicitarea turistilor.
Transportul il asigur cu un microbuz modern cu 2 agregate de aer conditionat si spatiu mare de bagaje.Plecarea standard este din Sibiu, la aceasta exista variante negociate si propuse de turisti .

In speranta ca cele prezentate iti pot fi de folos, iti stam oricand cu drag la dispozitie cu lamuriri suplimentare .
Putem sa-ti trimitem un program detaliat despre aceasta oferta .

Iti dorim concedii cat mai placute !


Adriana & Lucian - ghizi turistici
morosanu_a@hotmail.com
Adriana0
Postat pe 5 Septembrie 2009 16:17
Din nou pacat. A ajuns prea tarziu topicul la noi. Noroc cu aliss maya, ca a apucat sa-i recomande cate ceva, nu ca nu ar fi avut de unde se documenta, dar aceste sfaturi sunt chiar utile, pt ca fiecare vine cu cate o informatie.
AdrianaO, as vrea sa stiu mai multe detalii despre Viena organizata de voi. Un pret, o cazare, etc. Eu am fost cu masina, dar imi este destul de greu sa mai merg asa, imi este obositor, asa ca ma intereseaza modul vostru de organizare, eventual un program detaliat.
Multumesc.
micumihaela
Postat pe 6 Septembrie 2009 15:59
Servus micumihaela ,
multumesc pentru interesul prezentat.
Iti trimit privat pe E-mail detalii despre excursiile organizate de noi la Viena. Sper sa functioneze. Daca nu, trimite-mi adresa completa de mail si revin cu informatia.
Scrie-mi pe morosanu_a@hotmail.com
Adriana
Adriana0
Postat pe 7 Septembrie 2009 22:33
Buna ! Vezi oferta Agentiei de Turism www.velimed.ro !!!
skorpiojoco
Postat pe 9 Noiembrie 2009 08:37
Cate ceva despre Viena http://greenamalgam.netau.net/blog/?p=96
nicoleta_bota
Postat pe 9 Noiembrie 2009 10:50
Foarte frumos oras Viena! Am fost o singura data si am stat 4 zile insa mi-a placut mult, ai ce vizita, daca esti amator de senzatii tari parcul de distractii Prater este pentru tine, cu o multime de "masinarii"! Eu nu am fost curajoasa, recunosc, si am preferat sa ma plimb cu cele doua "roti" imense, care se rotesc incet, astfel incat sa te poti bucura de peisaj si in plus, nici nu iti dau ametzeli Parcul zoologic este iarasi foarte frumos si il recomand cu caldura mai ales celor care merg cu copilasii.
Ce m-a uimit printre altele a fost vremea. Da, vremea foarte schimbatoare; in 4 zile a fost si soare, a plouat, a si nins Am fost o norocoasa sa vad Viena cum parcurge in 4 zile primavara, toamna si iarna.
De Sarbatori am inteles de la o prietena ca este minunat, asa ca la anul cred ca ma orientez si va sfatuiesc pe toti sa mergeti pt ca sigur nu veti regreta!
PR_Imob
Postat pe 10 Noiembrie 2009 21:35
Salut,

am vazut destul de tirziu discutia despre Viena,dar niciodata nu e prea tirziu:)))
pot sa primesc si eu Adriana ,ofertele voastre de vizitat Viena pe adresa mea de email?

Sarbatori Fericite in continuare si un An Nou plin cu bucurii !
adresa mea de email elena_rodica@gmx.at
kudika134309
Postat pe 28 Decembrie 2009 08:02
Buna! as dori si eu sa plec in viena in weekendul de 1 mai..suntem 6 persoane si am dori sa ne cazam intr-un apartament unde sa stam toti. am gasit ceva oferte dar as vrea sa stiu direct de la voi unde ati stat si daca v-a placut. am gasit si un hotel super ok (am dormit la acelasi hotel si in budapesta si in salzburg si a fost super ok) la vreo 15km de viena. vom merge cu masinile asa ca transportul nu e o problema.
tot asa daca aveti tipsuri despre locuri de vizitat / restaurante...astept cu nerabdare. multumesc
lazy001845
Postat pe 17 Februarie 2010 18:26
Buna tuturor! In august plecam la Viena , a stat careva la Pensiunea Lucinel?Multumesc frumos.
vladgg_19
Postat pe 13 Iulie 2010 10:18
Si eu am stat la Pensiunea Lucinel. Am gasit-o pe Google, destul de usor, a fost printre primele la cautare. Mi-a atras atentia insa ca patronul este roman. Ceva destul de exotic, ce nu vezi in fiecare zi. Am luat legatura cu gazda, d-ul Lucian. Foarte de treaba, a raspuns prompt, si detaliat, dar la obiect, n-a batut campii si unde mai pui ca a fost si cu adevarat amabil! In cautarile noastre nu am gasit altceva mai convenabil (raport bani/perioada cazare), asa cas am facut o rezervare la pensiunea Lucinel. Da, recunosc, un factor decisive a fost si faptul ca nu a trebuit sa platim vreun avans, totul a fost pe incredere. Am fost primiti foarte frumos de catre d-ul Lucian, cu palincuta si niste prajiturele, ne-a ajutat cu bagajele si am mai stat putin de vorba, sa ne cunoastem, sa povestim in mare. Se vede ca i-e dor de Romania, vorbeste cu patima dar si cu parere de rau. Conditiile de cazare foarte bune, vila intretinuta, curata si frumoasa, camerele curate si calduroase, iar paturile confortabile. Iar dimineata, micul dejun a fost orice numai mic nu, un adevarat festin, de toate pentru toti, si numai bunatati. Pot sa zic ca am inceput ziua cu burta plina. Apoi ne-a facut un program turistic pentru acea zi, ne-a explicat de unde sa incepem cu vizitarea, unde sa parcam gratis, unde sa mancam mai ieftin, asa ca nu am mai avut nici cea mai mica grija, pur si simplu urmand recomandarile d-lui Lucian, ne-am descurcat la Viena de parca eram nascuti acolo !! Asa ca recomandam pensiunea ca fiind cazare family friendly si nu numai, conditii foarte bune si ieftine, iar personalul amabil si primitor. Noi am stat 5 zile, timp in care am aflat mai multe despre activitatea d-ului Lucian si aume ca mai are inca o pensiune: Lucinel 2, pe care am vazut-o la plecare, e foarte frumoasa, insa mai luxoasa si normal un pic mai scumpa decat prima. Probabil va urma.
kudika_29101
Postat pe 10 Februarie 2013 12:29
noi am fost anul treuct o saptamana la Viena si am stat la hotel Ambasador 65 euro/ pe noapte
Printre cele mai frumoase obiective iti recomand
Palatul Schönbrunn + Zoo
Schmetterlinghaus – gradina cu fluturi
Staatsoper - Opera din Viena
Prater + Madame Tussauds - parc de distractii si muzeul de ceara
Haus des Meeres - Acvariul din Viena
lore_dana35
Postat pe 1 Iunie 2013 14:34
ma bucur ca am gasit acest forum. Este tare interesant si aici am descoperit toate informatiile de care avem nevoie pentru mica mea escapada la Viena. Abia astept sa ma duc si sa descopar live toate frumusetiile descrise pe acest forum de voi.Din ce am citit si in alte parti am inteles ca este un oras destul de scump. Eu am gasit de curand o oferta la Flysky.ro si mi-am si luat biletele, si asa am reusit sa ajung si pe la voi . Multumesc de informatii..si am sa va urmaresc in continuare...sau poate chiar revin si eu cu pareri si impresii de acolo. O zi frumoasa!! :)
Ella_Gabriela_2
Postat pe 7 Mai 2014 09:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CROATIA CU MASINA 15 De la: k8y 3 August 2009 13:25
grecia 5 De la: Tea 19 Februarie 2009 19:31
esente de parfumuri din Egipt 1 De la: tomescu65 21 Aprilie 2009 11:54
Dunarea la Cazane 4 De la: gamyco 3 Iunie 2013 23:08
Nice- un loc unde trebuie sa mergi 21 De la: lazy002246 21 Octombrie 2015 19:03