Setari Cookie-uri

Cand va avea Bucurestiul aer curat si oameni civilizati ?

Cred ca niciodata.
cristinaolivia
Postat pe 27 August 2008 13:46
Macar partea cu civilizatia de s-ar mai imbunatati...
danyb07
Postat pe 27 August 2008 19:32
Intr-un oras ca Bucurestiul nu cred ca se poate pune problema de aer curat. Partea cu oamenii...sunt bucuresteanca si ma doare cat de ignoranti si de "salbatici" sunt unii dintre concetatenii mei.

Postat pe 29 August 2008 11:06
E simplu. Peste 20 de ani, cand traficul se va fluidiza, se vor introduce taxe pe drumuri aspre, etc.

puma01
Postat pe 29 August 2008 14:25
Dar ce parere aveti despre cei care scuipa pe strada??? Este oribil, dar din pacate, pare a fi sportul national al romanului... Azi dimineata am mers pe jos o statie si am crezut ca imi vine rau... Din metru in metru era cate o flegma pe trotuar... Cat de necivilizat pot sa fii, ca sa scuipi pe jos in plina strada???? Eu nu cred ca ne vom mai face bine vreodata! Suntem un popor de inapoiati, imi pare rau ca trebuie sa generalizez, pentru ca si eu sunt romanca, dar uite ca noi, cei cu bun-simt, suntem practic "inghititi" de masa asta imensa de neanderthalieni, iar imaginea generala este de mai mare rusinea. Eu cred ca este suficient sa te uiti pe strada, la mizeria, ambalajele, peturile si mucurile de tigara care se strang mormane si e suficient ca sa-ti dai seama ce fel de oameni sunt romanii.... Trist...dar adevarat!
Dianne_t8
Postat pe 20 Noiembrie 2008 21:32
Niciodata!
Gaby211081_lazy
Postat pe 22 Noiembrie 2008 10:51
Bucurestiul trebuie demolat doar in proportie de 100 % si evacuat ( ca sa nu spun altfel ).
Apoi , dupa acest CLEAR :
1. Reconstruit dupa un plan vizionar de urbanism care sa tina cont de interesele globale ( adica nix cate un blocalau invelit in sticla intr-un fost parculetz ajuns intre timp o groapa de gunoi sau vre-un ghetou de cartoane , sau pe perimetrul unei curti ingramadite a vre-unei cladiri istorice ).
2. Plantat cate ceva , in loc sa se taie si ultimii boscheti ramasi doar culcus pt. cainii vagabonzi ; "prinsi de gat" cei care mai dau drumul la cate o pantera sa poata declara padurea Baneasa un loc cara poate fi securizat doar razand copacii pt. a face loc unui cartier rezidential
3. Repopulat , evident , cu alta lume . Aici s-ar putea face o dizertatie care imi rapeste prea mult timp si oricum nu-i indreapta pe cei care in fiecare dimineata se admira in oglinda ce "frumosi si destepti"sunt ei , in comparatie cu semenii lor .
Cei de acum sunt realmente incorigibili, acoperindu-i pe putinii oameni de bun simt care , in Bucuresti ar trebui ocrotiti de lege,fiind o specie pe cale de disparitie
Adriana0
Postat pe 22 Noiembrie 2008 13:39
Lazyboy, nu cred ca ai dreptate (in legatura cu traficul). Cred ca o sa fie din ce in ce mai greu si din ce in ce mai multi tarani care iti vor taia fata s.a.m.d. Cred ca in 20 de ani MAXIM va ajunge traficul o adevarata jungla (cel putin in Bucuresti), un adevrat infern. Asa ca.. intotdeauna o sa fie asa Bucurestiul, daca nu mai rau :)
ciucika
Postat pe 23 Noiembrie 2008 23:02
Imi cer scuze, dar se spune concitadini
grc-1
Postat pe 29 Noiembrie 2008 16:40
Nu este mai rapid si mai sigura o curatire cu o bomba H?
Si eu sunt tot bucurestean dar am scapat! Am fugit de "micul Paris" sau "Marea mahala", cum va place!
grc-1
Postat pe 29 Noiembrie 2008 16:44
Ai pus " punctul pe J ".
Adriana0
Postat pe 30 Noiembrie 2008 19:27
carcotasii vor spune NICIODATA
luminitaticolea
Postat pe 6 Decembrie 2008 16:13
IN 2050....POSIBIL
gabriello_g
Postat pe 26 Februarie 2009 08:39
Cam o suta de ani dupa ce va fi abandonat.
lazy000167
Postat pe 29 Martie 2009 18:17
Cand nu vor mai fi ''bucuresteni '' ''FA'' ''MA'' atunci va fi curat sau cand mai multzi in conducerea Romaniei vor fi din provinciea cum spune bucuresteanul sau mai bine spus mai multzi din ardeal unde sunt cu 0,00001% mai educatzi generalizez nu spun ca padurea nu are uscaturile ei cu trasaturi puternice de la tzigaanii venitzi din sudul tzariii in 1900 care au stat la intrare in ORADEA cam o luna pt ca nu au vrut sa-i lase sa intre !!!!!!
australianul78
Postat pe 23 August 2009 15:53
cu atatea masini .sigur nu vom mai avea aer curat/iar oameni civilizati,poate peste 50 de ani/cand nu mai ramane nimeni in romania/
denis_roxana
Postat pe 28 Decembrie 2010 09:40
acum iarna ca e aerul tare/mai improspateaza aerul/
denis_roxana
Postat pe 30 Decembrie 2010 08:41
De la: Dianne_t8, la data 2008-11-20 21:32:18Dar ce parere aveti despre cei care scuipa pe strada??? Este oribil, dar din pacate, pare a fi sportul national al romanului... Azi dimineata am mers pe jos o statie si am crezut ca imi vine rau... Din metru in metru era cate o flegma pe trotuar... Cat de necivilizat pot sa fii, ca sa scuipi pe jos in plina strada???? Eu nu cred ca ne vom mai face bine vreodata! Suntem un popor de inapoiati, imi pare rau ca trebuie sa generalizez, pentru ca si eu sunt romanca, dar uite ca noi, cei cu bun-simt, suntem practic "inghititi" de masa asta imensa de neanderthalieni, iar imaginea generala este de mai mare rusinea. Eu cred ca este suficient sa te uiti pe strada, la mizeria, ambalajele, peturile si mucurile de tigara care se strang mormane si e suficient ca sa-ti dai seama ce fel de oameni sunt romanii.... Trist...dar adevarat!
Din pacate,popoarele cu "schelet" latin ,asa se prezinta ! Daca te-ai duce prin America Centrala sau de Sud,prin suburbiile Lisabonei, ale oraselor Lyon,Besancon,Vigo,Salamanca, prin Ciudat de Mexico,Monterey-iului sau Bogotei ,vei vedea multe rigole care n-au mai cunoscut apa ptr curatenie de mult timp iar veritabile gropi de gunoi se inalta pe zi ce trece semete iar pietele centrale sunt acoperite de ambalaje,mucuri de tigari si returi alimentare ! Ce s-ar putea face ptr Bucuresti si Romania...legi cu pedepse aspre ptr cei ce murdaresc si distrug "natura" cu amenzi si ani de detentie pe masura !
crysis
Postat pe 21 Ianuarie 2011 09:35
Oameni civilizati si un aer curat ?
Ca sa avem aer curat nu stiu nu ma pot pronunta,sunt altii platiti ca sa gandeasca pentru asa ceva,eu nu.Cum au trait altii pot si eu ,nu mam " deteriorat " inca sunt bine .
Oameni civilizati ? Pff pai asta e partea a 2-a ,nu poti " civiliza " pe cineva decat cu bataia,pentru ca automat ala necivilizat,e gen date baa in ... ,si automat cum il poti FORTA sa vorbeasca frumos " civilizat " ? Decat sa ii aplici teoria gingiilor cazute,si sa il dai cu capu de bordura,pana sare " inteligenta " din el ,sau probabil sa ii dai un spit in the fund ca poate s-o fii dus acolo mintea.
alexo88
Postat pe 21 Ianuarie 2011 09:50
Va place sau nu, Bucurestiul este populat cu romani, nu cu bucuresteni.
Prin urmare, romanii sunt aia necivilizati, nu bucurestenii.
rashela
Postat pe 21 Ianuarie 2011 09:54
De la: luminitaticolea, la data 2008-12-06 16:13:34carcotasii vor spune NICIODATA




Este un lucru pe care nu-l vedeti... Bucurestiul este un oras foarte frumos dar poate va lipseste starea de spirit ca s-o vedeti.. Este adevarat ca sint oameni pestriti, dar nu peste tot si nu chiar atat de multi. Si chiar circulatia nu-i cea mai rea pe care am vazut-o, doar nu o sa judecati dupa cateva artere mereu blocate. De exemplu in Paris lumea este de 5 ori mai pestrita si mai ametita, traficul mult mai neplacut, mult mai putine spatii verzi. Ca sa vezi cat e de frumos, trebuie sa il compari cu alte orase. Sint multe zone cu strazi foarte frumoase, arhitectura placuta, spatii verzi, etc.
Histria
Postat pe 21 Ianuarie 2011 10:14
poate se va mai civiliza lumea daca s-ar introduce amenzi usturatoare ca in alte tari civilizate, in fiecare zi in trafic vad cum cate unii arunca toate gunoaile pe geam, intr-o zi am vazut pe cineva cum a runcat o punga de la mac si m-am dus cu masina paralel cu el si i-am spus ca a scapat ceva pe geam si i-am batut obrazul , l-a durut in fund, toti scuipa pe jos, arunca guma, tigari. Iubesc animalele dar eu ma duc cu hartia igienica si cu punga si adun rahatul, dar altii nu au nici un stres , la mine in fata blocului nu poti calca pe iarba pt ca inevitabil te duci acasa si cu un bonus. SI problema cainilor comunitari trebuie adusa in discutie, UE a dat bani gramada pt problema asta , dar i-au furat astia, sa se construiasca adaposturi civilizate, sa se adune toti cainii iar cei bolnavi grav sau agresivi sa fie eutanasiati dar la modul civilizat nu dat cu bata in cap, iar restul dati spre adoptie, eu am avut 2 caini luati de pe strada (unul a murit), si cunosc multe persoane care au facut asta, deci problema se poate rezolva. Totul se poate rezolva, dar cred ca nu se doreste asta ........... este mai bine sa traim in "mocirla" de asta iubesc stilul de viata nemtesc, acolo totul este strict, tot se face cf unor reguli stabilite
visan_georgiana
Postat pe 21 Ianuarie 2011 10:15
niciodata ?! hai bine sa nu fiu chiar atat de pesimista... insa nu in urmatorii 50 de ani , ne-am invatat sa aruncam gunoiul pe unde ne taie capul, de ce ? pentru ca asa face si vecinul doar ? pentru ca lasa ca am vazut eu pe x ca a aruncat si nu i-a spus nimeni nimic, mi-am parcat masina pe trotuar/mai nou merg chiar pe trotuar cu ea . de ce? nimeni nu mi-a spus nimic! scuip,mananc seminte,eventual imi fac nevoile pe unde-mi vine.. de ce? pentru ca evident nimeni nu mi spune nimic. in tramvai vorbesc la telefon sa ma auda toata lumea , ascult manele la maxim, si poate mai dau si un autograf asa tip M**eeeee sau whatever, de ce? nimeni nu spune nimic . vand tigari de contrabanda. de ce? pai n-am vazut eu ca politia trece pe langa mine si nu zice nimic, o ia pe baba marita care vinde leustean , ai da lu aia amenda , eu imi vad linistit de treaba, la pomeni electorale sunt primul , apoi dracu sa i ia ca io nu i-am votat neam, ma imbrancesc, injur ...etcccccccc de ce? PENTRU CA NIMENI NU SPUNE NIMIC. cat despre generatia viitoare NO CHANCE!!!!!! asta-i bucurestiul... si cum spune Udrea Iubesc Bucuresti pe dracu'
bombonik_babardik
Postat pe 21 Ianuarie 2011 10:24
De la: TIGRA, la data 2011-01-21 10:15:53poate se va mai civiliza lumea daca s-ar introduce amenzi usturatoare ca in alte tari civilizate, in fiecare zi in trafic vad cum cate unii arunca toate gunoaile pe geam, intr-o zi am vazut pe cineva cum a runcat o punga de la mac si m-am dus cu masina paralel cu el si i-am spus ca a scapat ceva pe geam si i-am batut obrazul , l-a durut in fund, toti scuipa pe jos, arunca guma, tigari. Iubesc animalele dar eu ma duc cu hartia igienica si cu punga si adun rahatul, dar altii nu au nici un stres , la mine in fata blocului nu poti calca pe iarba pt ca inevitabil te duci acasa si cu un bonus. SI problema cainilor comunitari trebuie adusa in discutie, UE a dat bani gramada pt problema asta , dar i-au furat astia, sa se construiasca adaposturi civilizate, sa se adune toti cainii iar cei bolnavi grav sau agresivi sa fie eutanasiati dar la modul civilizat nu dat cu bata in cap, iar restul dati spre adoptie, eu am avut 2 caini luati de pe strada (unul a murit), si cunosc multe persoane care au facut asta, deci problema se poate rezolva. Totul se poate rezolva, dar cred ca nu se doreste asta ........... este mai bine sa traim in "mocirla" de asta iubesc stilul de viata nemtesc, acolo totul este strict, tot se face cf unor reguli stabilite


Veniti in sectorul 5 ,Vanghelie va asteapta cu bratele deschise .Cum se numea melodia aia ... " Avem di tati " si totusi multe lipsuri .
alexo88
Postat pe 21 Ianuarie 2011 10:36
Bucurestiul oras frumos? Hystria,unde oi vedea tu frumusetea aia...
Barbie30_
Postat pe 21 Ianuarie 2011 10:36
Neata tuturor!
Barbie30_
Postat pe 21 Ianuarie 2011 10:37
De la: Barbie30_, la data 2011-01-21 10:36:51 Bucurestiul oras frumos? Hystria,unde oi vedea tu frumusetea aia...
poate in cladirile istorice , pe care primaria capitalei in loc sa le rabiliteze , baga buldozerul neata barbie
bombonik_babardik
Postat pe 21 Ianuarie 2011 10:39
De la: babyboomboom, la data 2011-01-21 10:39:25
De la: Barbie30_, la data 2011-01-21 10:36:51 Bucurestiul oras frumos? Hystria,unde oi vedea tu frumusetea aia...
poate in cladirile istorice , pe care primaria capitalei in loc sa le rabiliteze , baga buldozerul neata barbie
reabiliteze *** un subiect sensibil pt mine, de fiecare data ma enervez cand ies afara , de scarbosenia asta de Bucuresti cum ar spune cineva
bombonik_babardik
Postat pe 21 Ianuarie 2011 10:40
De la: Barbie30_, la data 2011-01-21 10:36:51 Bucurestiul oras frumos? Hystria,unde oi vedea tu frumusetea aia...



neata Barbi da este frumos cand il compari .. ca sa vezi si partile frumoase nu numai cele mai neplacute. Centrul e foarte frumos, si chiar in cartier - eu am stat in Pantelimon, mi s-a parut destul de relax. nu tot timpul bineinteles dar nu ma uit doar dupa lucruri perfecte cum iti spun, Parisul mult ravnit este un talmes balmes in comparatie
Histria
Postat pe 21 Ianuarie 2011 10:45
De la: babyboomboom, la data 2011-01-21 10:39:25
De la: Barbie30_, la data 2011-01-21 10:36:51 Bucurestiul oras frumos? Hystria,unde oi vedea tu frumusetea aia...
poate in cladirile istorice , pe care primaria capitalei in loc sa le rabiliteze , baga buldozerul neata barbie


Neata, sau le lasa, pe aceste cladiri, sa ajunga la un stadiu de degradare extrem de avansat astfel incat sa nu se mai poata face nimic, ca deh cineva are interese acolo, si decat o cladire cu arhitectura deosebita, mai bine un mastodont de otel pt birouri , oricum sunt zone unde printre case vechi cu o arhitectura frumoasa, mai vezi cate un sediu de birouri, autorizatiile se dau pe spagi grele si fiecare construieste ce vrea, nu se respecta nimic, astia nu respecta regimul de inaltime maxim cand construiesc langa aeroport dar in oras, ar trebuii sa se specifice clar in planul urbanistic ca cine vrea sa construiasca in zone cu cladiri vechi, monumente istirice, sa respecte arhitectura din acea zona
visan_georgiana
Postat pe 21 Ianuarie 2011 10:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cand o sa se faca curat in parcurile de joaca ale copiilor din bucuresti? 6 De la: lazy000167 9 Mai 2009 07:16
Sf, Ioan la Bassen Pension - Bazna 1 De la: hangiul 29 Decembrie 2009 09:38
Bazna 5 De la: hangiul 16 Ianuarie 2010 23:53
Weekend de 1 Mai la mare 4 De la: whitewizzard 24 Iunie 2010 12:16
Weekend-ul de Sfanta Maria la Bassen Pension 0 De la: 3 Martie 2010 08:33