Setari Cookie-uri

Cand va avea Bucurestiul aer curat si oameni civilizati ?

De la: babyboomboom, la data 2011-01-21 10:39:25
De la: Barbie30_, la data 2011-01-21 10:36:51 Bucurestiul oras frumos? Hystria,unde oi vedea tu frumusetea aia...
poate in cladirile istorice , pe care primaria capitalei in loc sa le rabiliteze , baga buldozerul neata barbie


Cam asa ceva,buldozere avem peste tot Ca la noi la nimeni,da yo totusi as vrea sa-mi spuna Hystria care e partea frumoasa.Oare se refera la :
-gropile pe care le simti la fiecare pas sau daca nu simti groapa ai sanse sa simti o bucata de beton in cap.
-mizeria de pe jos care au grija romanii(nu doar bucurestenii)sa fie tot timpul.
-casele si blocurile care arata ca dupa un bombardament.
Sa se fi referit la blocurile alea renovate recent de arata ca un curcubeu?
Barbie30_
Postat pe 21 Ianuarie 2011 10:50
De la: Barbie30_, la data 2011-01-21 10:50:04
De la: babyboomboom, la data 2011-01-21 10:39:25
De la: Barbie30_, la data 2011-01-21 10:36:51 Bucurestiul oras frumos? Hystria,unde oi vedea tu frumusetea aia...
poate in cladirile istorice , pe care primaria capitalei in loc sa le rabiliteze , baga buldozerul neata barbie


Cam asa ceva,buldozere avem peste tot Ca la noi la nimeni,da yo totusi as vrea sa-mi spuna Hystria care e partea frumoasa.Oare se refera la :
-gropile pe care le simti la fiecare pas sau daca nu simti groapa ai sanse sa simti o bucata de beton in cap.
-mizeria de pe jos care au grija romanii(nu doar bucurestenii)sa fie tot timpul.
-casele si blocurile care arata ca dupa un bombardament.
Sa se fi referit la blocurile alea renovate recent de arata ca un curcubeu?
nici nu-mi vine sa mai citesc depre acest subiect am nevoie de un distonocalm, bucurestiul arata oribil, nici nu mai scriu cu litera mare ca nu se merita, gropi,gunoaie, caini, rahatei oameni nesimtiti
bombonik_babardik
Postat pe 21 Ianuarie 2011 10:57
De la: Barbie30_, la data 2011-01-21 10:50:04
De la: babyboomboom, la data 2011-01-21 10:39:25
De la: Barbie30_, la data 2011-01-21 10:36:51 Bucurestiul oras frumos? Hystria,unde oi vedea tu frumusetea aia...
poate in cladirile istorice , pe care primaria capitalei in loc sa le rabiliteze , baga buldozerul neata barbie


Cam asa ceva,buldozere avem peste tot Ca la noi la nimeni,da yo totusi as vrea sa-mi spuna Hystria care e partea frumoasa.Oare se refera la :
-gropile pe care le simti la fiecare pas sau daca nu simti groapa ai sanse sa simti o bucata de beton in cap.
-mizeria de pe jos care au grija romanii(nu doar bucurestenii)sa fie tot timpul.
-casele si blocurile care arata ca dupa un bombardament.
Sa se fi referit la blocurile alea renovate recent de arata ca un curcubeu?



hai sa bifez barbie

- gropi. gropi ? sa vii in Montreal sa vezi gropi pe strada primavara cand se topeste zapada. cred ca daca caut gasesc si poze pe internet atat sint de numeroase si penibile. si neastupate
- mizeria de pe jos. vino in Paris sa vezi cum e, sau la NY. acum recunosc ca ce e in Romania este mizeria din zonele turistice, in special la munte
- sint multe case care arata ca dupa bombardament dar nu arata oribil si ca arhitectura .. ba dimpotriva bucurestiul are un sarm cu casele vechi de 1-2 etaje.. si lipscaniul incepe sa fie refacut
Histria
Postat pe 21 Ianuarie 2011 11:02
Boomboom,yo il vad mai putin ca merg pe sub pamant,ce bine ca avem metrou Apropo de asta si de nesimtire,ieri in drum spre munca in metrou am vazut o femeie insarcinata,chiar m-am uitat cand a urcat daca cineva ii ofera locul ca avea burta de abia se mai misca,eu nu aveam cum ca stateam in picioare.Pe scaune stateau frumos numai barbati si pustoaice da niciunu/niciuna nu s-a ridicat sa-i dea locul. Cu greu m-am abtinut sa nu ma duc la ei sa le zic ceva,noroc ca s-a ridicat un bou ca trebuia sa coboare.Multa lume nesimtita....
Barbie30_
Postat pe 21 Ianuarie 2011 11:07
De la: Barbie30_, la data 2011-01-21 11:07:21Boomboom,yo il vad mai putin ca merg pe sub pamant,ce bine ca avem metrou Apropo de asta si de nesimtire,ieri in drum spre munca in metrou am vazut o femeie insarcinata,chiar m-am uitat cand a urcat daca cineva ii ofera locul ca avea burta de abia se mai misca,eu nu aveam cum ca stateam in picioare.Pe scaune stateau frumos numai barbati si pustoaice da niciunu/niciuna nu s-a ridicat sa-i dea locul. Cu greu m-am abtinut sa nu ma duc la ei sa le zic ceva,noroc ca s-a ridicat un bou ca trebuia sa coboare.Multa lume nesimtita....



Eu vad faze din astea in fiecare dimineata in tramvai. Oameni batrani stau in picioare si barbatii si adolescentii stau pe scaune. Intr-o dimineata am vrut sa ma asez si eu pe un scaun si am observat ca un pustan statea lejer cu picioarele pe scaunul care vroiam sa ma asez eu (el statea in spate). M-am ratoit la el, o si merita. Copii oricum nu mai primesc educatie de acasa. Probabil ca parintii sunt prea ocupati sa ii mai invete ce-i ala bun simt.
_Cryssa_
Postat pe 21 Ianuarie 2011 11:11
Hystria,e bine daca tu poti sa vezi frumusete acolo unde nu e "Afara e vopsit gardu`si inauntru-i leopardu`"
Barbie30_
Postat pe 21 Ianuarie 2011 11:12
De la: Barbie30_, la data 2011-01-21 11:07:21Boomboom,yo il vad mai putin ca merg pe sub pamant,ce bine ca avem metrou Apropo de asta si de nesimtire,ieri in drum spre munca in metrou am vazut o femeie insarcinata,chiar m-am uitat cand a urcat daca cineva ii ofera locul ca avea burta de abia se mai misca,eu nu aveam cum ca stateam in picioare.Pe scaune stateau frumos numai barbati si pustoaice da niciunu/niciuna nu s-a ridicat sa-i dea locul. Cu greu m-am abtinut sa nu ma duc la ei sa le zic ceva,noroc ca s-a ridicat un bou ca trebuia sa coboare.Multa lume nesimtita....


Si totusi nu inteleg de ce te-ai abtinut.
alexo88
Postat pe 21 Ianuarie 2011 11:14
De la: _Cryssa_, la data 2011-01-21 11:11:49
De la: Barbie30_, la data 2011-01-21 11:07:21Boomboom,yo il vad mai putin ca merg pe sub pamant,ce bine ca avem metrou Apropo de asta si de nesimtire,ieri in drum spre munca in metrou am vazut o femeie insarcinata,chiar m-am uitat cand a urcat daca cineva ii ofera locul ca avea burta de abia se mai misca,eu nu aveam cum ca stateam in picioare.Pe scaune stateau frumos numai barbati si pustoaice da niciunu/niciuna nu s-a ridicat sa-i dea locul. Cu greu m-am abtinut sa nu ma duc la ei sa le zic ceva,noroc ca s-a ridicat un bou ca trebuia sa coboare.Multa lume nesimtita....



Eu vad faze din astea in fiecare dimineata in tramvai. Oameni batrani stau in picioare si barbatii si adolescentii stau pe scaune. Intr-o dimineata am vrut sa ma asez si eu pe un scaun si am observat ca un pustan statea lejer cu picioarele pe scaunul care vroiam sa ma asez eu (el statea in spate). M-am ratoit la el, o si merita. Copii oricum nu mai primesc educatie de acasa. Probabil ca parintii sunt prea ocupati sa ii mai invete ce-i ala bun simt.


pe noi ne invata tipa de la romana .. nu va asezati jos nici daca-i tramvaiul pe jumatate gol! ati auzit ? acum nu le mai spune nimeni.. si e valabil asta cam peste tot nu doar in rom. lumea e mai nepasatoare azi si culmea, eu care am mers mereu in picioare, o sa continui la fel la batranete
Histria
Postat pe 21 Ianuarie 2011 11:14
De la: Barbie30_, la data 2011-01-21 11:12:21Hystria,e bine daca tu poti sa vezi frumusete acolo unde nu e "Afara e vopsit gardu`si inauntru-i leopardu`"



imi plac leoparzii barbi mai e o chestie... orasul in care eram mi se parea cenusiu si oamenii lipsiti de veselie.. pana am dat peste o tipa misto.. parca totul s-a schimbat in jur de pe o zi pe alta
Histria
Postat pe 21 Ianuarie 2011 11:17
De la: alexo88, la data 2011-01-21 11:14:53
De la: Barbie30_, la data 2011-01-21 11:07:21Boomboom,yo il vad mai putin ca merg pe sub pamant,ce bine ca avem metrou Apropo de asta si de nesimtire,ieri in drum spre munca in metrou am vazut o femeie insarcinata,chiar m-am uitat cand a urcat daca cineva ii ofera locul ca avea burta de abia se mai misca,eu nu aveam cum ca stateam in picioare.Pe scaune stateau frumos numai barbati si pustoaice da niciunu/niciuna nu s-a ridicat sa-i dea locul. Cu greu m-am abtinut sa nu ma duc la ei sa le zic ceva,noroc ca s-a ridicat un bou ca trebuia sa coboare.Multa lume nesimtita....


Si totusi nu inteleg de ce te-ai abtinut.


Tipa era mai departe ca daca era langa mine nu cred ca puteam sa ma abtin.L-am ridicat o data pe unu de pe scaun cand ma durea coloana foarte rau,abia puteam sa stau in picioare,se vedea ca ma simt rau da el nu dadea niciun semn asa ca i-am zis eu(frumos bineinteles)ca altfel....
Barbie30_
Postat pe 21 Ianuarie 2011 11:20
De la: hystria1, la data 2011-01-21 11:17:56
De la: Barbie30_, la data 2011-01-21 11:12:21Hystria,e bine daca tu poti sa vezi frumusete acolo unde nu e "Afara e vopsit gardu`si inauntru-i leopardu`"



imi plac leoparzii barbi mai e o chestie... orasul in care eram mi se parea cenusiu si oamenii lipsiti de veselie.. pana am dat peste o tipa misto.. parca totul s-a schimbat in jur de pe o zi pe alta


De acolo ti se trage
Barbie30_
Postat pe 21 Ianuarie 2011 11:21
De la: hystria1, la data 2011-01-21 10:45:45
De la: Barbie30_, la data 2011-01-21 10:36:51 Bucurestiul oras frumos? Hystria,unde oi vedea tu frumusetea aia...



neata Barbi da este frumos cand il compari .. ca sa vezi si partile frumoase nu numai cele mai neplacute. Centrul e foarte frumos, si chiar in cartier - eu am stat in Pantelimon, mi s-a parut destul de relax. nu tot timpul bineinteles dar nu ma uit doar dupa lucruri perfecte cum iti spun, Parisul mult ravnit este un talmes balmes in comparatie
Ai dreptate,Parisul nu e cine stie frumusete, si traficul lasa de dorit
Valy90
Postat pe 21 Ianuarie 2011 11:29
De la: Barbie30_, la data 2011-01-21 11:21:21
De la: hystria1, la data 2011-01-21 11:17:56
De la: Barbie30_, la data 2011-01-21 11:12:21Hystria,e bine daca tu poti sa vezi frumusete acolo unde nu e "Afara e vopsit gardu`si inauntru-i leopardu`"



imi plac leoparzii barbi mai e o chestie... orasul in care eram mi se parea cenusiu si oamenii lipsiti de veselie.. pana am dat peste o tipa misto.. parca totul s-a schimbat in jur de pe o zi pe alta


De acolo ti se trage



temporar
Histria
Postat pe 21 Ianuarie 2011 11:36
Nu stiu de unde este cea care a deschis topicul si nici alti cativa care ati postat aici (nu se vede la profil localitatea) , dar stiu un lucru: ca si voi scuipati pe jos, si voi aruncati hartii pe jos sau coji de seminte, nici voi nu va ridicati intotdeauna sa dati locul celor batrani, bolnavi etc in mijloacele de transport, si voi injurati ca la usa cortului, si voi va imbulziti ca tatarii la te miri ce produs bagat la reducere calcand totul si pe toata lumea in picioare, si voi faceti exact ce reprosati altora.

DACA NU faceti toate astea, atunbi cine mama dracului le face? Ala nu, ala nu si totusi va plangeti tot timpul de lipsa de civilizatie. Nu-i bai, este tipic romanului (NU bucuresteanului) sa se planga. De parca ar mai fi multi in Bucuresti cu origine curata. E plin de cei din provincie, dar se pare ca uitati asta.
rashela
Postat pe 21 Ianuarie 2011 12:21
De la: hystria1, la data 2011-01-21 10:14:48
De la: luminitaticolea, la data 2008-12-06 16:13:34carcotasii vor spune NICIODATA




Este un lucru pe care nu-l vedeti... Bucurestiul este un oras foarte frumos dar poate va lipseste starea de spirit ca s-o vedeti.. Este adevarat ca sint oameni pestriti, dar nu peste tot si nu chiar atat de multi. Si chiar circulatia nu-i cea mai rea pe care am vazut-o, doar nu o sa judecati dupa cateva artere mereu blocate. De exemplu in Paris lumea este de 5 ori mai pestrita si mai ametita, traficul mult mai neplacut, mult mai putine spatii verzi. Ca sa vezi cat e de frumos, trebuie sa il compari cu alte orase. Sint multe zone cu strazi foarte frumoase, arhitectura placuta, spatii verzi, etc.


Hystria, asta este mentalitatea ta si orespect, insa eu personal nu ma simt mai ok daca ma raportez la o alta capitala cu mai multe minusuri ( din anumite puncte de vedere ), eu ma raportez la ce e mai bun, evident, fara sa exagerez !
Din punctul meu de vedere Buc este un oras deplorabil, cu toate posibilitatile care mi le ofera...asta e...mi se face rau cand ma gandesc la cum miroase, la oamenii civilizati, morocanosi, nepoliticosi, nesimtiti de-a dreptul...si multe altele..Nu stau sa dau exemple pt ca ar insemna sa scriu romane.
Eu stiu un lucru, sunt de 5 ani in Buc si sunt 100% sigura ca nu m-am alaturat turmei, cand arunca un neam prost ceva pe un trotuar curat, ridic ambalajul ( in fata lui macar sa se simta ) si il arunc..dar degeaba. Odata mi-a comentat o femeie, f cocheta, asa parea : ,,ia uite-o si pe asta draga, mademoiselle, f cizelata '' asa ca...Nasol, ce sa zic !
Summer_
Postat pe 21 Ianuarie 2011 16:10
De la: rashela, la data 2011-01-21 12:21:25Nu stiu de unde este cea care a deschis topicul si nici alti cativa care ati postat aici (nu se vede la profil localitatea) , dar stiu un lucru: ca si voi scuipati pe jos, si voi aruncati hartii pe jos sau coji de seminte, nici voi nu va ridicati intotdeauna sa dati locul celor batrani, bolnavi etc in mijloacele de transport, si voi injurati ca la usa cortului, si voi va imbulziti ca tatarii la te miri ce produs bagat la reducere calcand totul si pe toata lumea in picioare, si voi faceti exact ce reprosati altora.

DACA NU faceti toate astea, atunbi cine mama dracului le face? Ala nu, ala nu si totusi va plangeti tot timpul de lipsa de civilizatie. Nu-i bai, este tipic romanului (NU bucuresteanului) sa se planga. De parca ar mai fi multi in Bucuresti cu origine curata. E plin de cei din provincie, dar se pare ca uitati asta.


Eu sunt venita idn provincie de 5 ani, inainte de a ma stabili in Buc obisnuiam sa mai vin in vizita din cand in cand pt cumparaturi si altele ! Atunci eram fascinata de oras, magazine, lume multa, agitatie, tot felul de locuri, ce sa mai, exact ce aveam nevoie ! Atunci f multi bucuresteni imi spuneau ca nu e chiar asa, eu nu-i credeam, acum m-am convins ! Ajunsi in Buc devenim fara sa vrem bucuresteni, logic, insa asa cum am scris mai sus, nu trebuie sa te alaturi turmei...ca esti bucurestean cu origine curata sau nu, conteaza f putin
Conteaza mai putin cine este responsabil de cum a ajuns capitala, nu asta era ideea...dar ma rog, tu probabil ca esti nascuta si crescuta in Buc si de aia ai reactionat asa !
Summer_
Postat pe 21 Ianuarie 2011 16:17
De la: Summer_, la data 2011-01-21 16:17:53
De la: rashela, la data 2011-01-21 12:21:25Nu stiu de unde este cea care a deschis topicul si nici alti cativa care ati postat aici (nu se vede la profil localitatea) , dar stiu un lucru: ca si voi scuipati pe jos, si voi aruncati hartii pe jos sau coji de seminte, nici voi nu va ridicati intotdeauna sa dati locul celor batrani, bolnavi etc in mijloacele de transport, si voi injurati ca la usa cortului, si voi va imbulziti ca tatarii la te miri ce produs bagat la reducere calcand totul si pe toata lumea in picioare, si voi faceti exact ce reprosati altora.

DACA NU faceti toate astea, atunbi cine mama dracului le face? Ala nu, ala nu si totusi va plangeti tot timpul de lipsa de civilizatie. Nu-i bai, este tipic romanului (NU bucuresteanului) sa se planga. De parca ar mai fi multi in Bucuresti cu origine curata. E plin de cei din provincie, dar se pare ca uitati asta.


Eu sunt venita idn provincie de 5 ani, inainte de a ma stabili in Buc obisnuiam sa mai vin in vizita din cand in cand pt cumparaturi si altele ! Atunci eram fascinata de oras, magazine, lume multa, agitatie, tot felul de locuri, ce sa mai, exact ce aveam nevoie ! Atunci f multi bucuresteni imi spuneau ca nu e chiar asa, eu nu-i credeam, acum m-am convins ! Ajunsi in Buc devenim fara sa vrem bucuresteni, logic, insa asa cum am scris mai sus, nu trebuie sa te alaturi turmei...ca esti bucurestean cu origine curata sau nu, conteaza f putin
Conteaza mai putin cine este responsabil de cum a ajuns capitala, nu asta era ideea...dar ma rog, tu probabil ca esti nascuta si crescuta in Buc si de aia ai reactionat asa !


Sa fiu sincera, consider o lipsa de respect chiar deschiderea unei asemenea teme. Din nou tipic sa se "ridice" romanul impotriva romanului ca altele mai bune nu avem de facut. Sa se ridice provincia impotriva capitalei, vesnica intriga si subiectul preferat de mahala.
Crezi ca nu se stia ce reactii va starni un asemenea topic? In fine... dar vorbim si ne dorim civilizatiie, buna crestere intelegand prin asta, desi ne atatam unul impotriva altuia, DESI nimeni nu poate dovedi ca e mai bun ca altul.
Da, sunt nascuta si crescuta in Bucuresti si am pataniile mele cu provincialii. Evident si cu bucurestenii. Mi-e absolut egal, nu legitimez pe nimeni. Dar sa nu vina x sa imi spuna ca Bucurestiul pute DOAR pentru ca traiesc bucurestenii in el. Ca de-l intrebi cine dracu sunt bucurestenii? ridica din umeri.
rashela
Postat pe 21 Ianuarie 2011 16:25
Bucuresteni sunt toti cei care locuiesc in Bucuresti.
Ca doar londonezi n-or fi numai englezii de la mama lor, nascuti in Londra. Ca sa dau un exemplu.

Iar de aruncat gunoaie pe jos, se arunca oriunde in lume, numai ca prin alte parti exista cineva care sa le adune.

Cat despre aer curat, nu are cum sa fie intr-un oras aglomerat si cu mult trafic.
kudika_pudika
Postat pe 21 Ianuarie 2011 17:00
De la: rashela, la data 2011-01-21 16:25:24
De la: Summer_, la data 2011-01-21 16:17:53
De la: rashela, la data 2011-01-21 12:21:25Nu stiu de unde este cea care a deschis topicul si nici alti cativa care ati postat aici (nu se vede la profil localitatea) , dar stiu un lucru: ca si voi scuipati pe jos, si voi aruncati hartii pe jos sau coji de seminte, nici voi nu va ridicati intotdeauna sa dati locul celor batrani, bolnavi etc in mijloacele de transport, si voi injurati ca la usa cortului, si voi va imbulziti ca tatarii la te miri ce produs bagat la reducere calcand totul si pe toata lumea in picioare, si voi faceti exact ce reprosati altora.

DACA NU faceti toate astea, atunbi cine mama dracului le face? Ala nu, ala nu si totusi va plangeti tot timpul de lipsa de civilizatie. Nu-i bai, este tipic romanului (NU bucuresteanului) sa se planga. De parca ar mai fi multi in Bucuresti cu origine curata. E plin de cei din provincie, dar se pare ca uitati asta.


Eu sunt venita idn provincie de 5 ani, inainte de a ma stabili in Buc obisnuiam sa mai vin in vizita din cand in cand pt cumparaturi si altele ! Atunci eram fascinata de oras, magazine, lume multa, agitatie, tot felul de locuri, ce sa mai, exact ce aveam nevoie ! Atunci f multi bucuresteni imi spuneau ca nu e chiar asa, eu nu-i credeam, acum m-am convins ! Ajunsi in Buc devenim fara sa vrem bucuresteni, logic, insa asa cum am scris mai sus, nu trebuie sa te alaturi turmei...ca esti bucurestean cu origine curata sau nu, conteaza f putin
Conteaza mai putin cine este responsabil de cum a ajuns capitala, nu asta era ideea...dar ma rog, tu probabil ca esti nascuta si crescuta in Buc si de aia ai reactionat asa !


Sa fiu sincera, consider o lipsa de respect chiar deschiderea unei asemenea teme. Din nou tipic sa se "ridice" romanul impotriva romanului ca altele mai bune nu avem de facut. Sa se ridice provincia impotriva capitalei, vesnica intriga si subiectul preferat de mahala.
Crezi ca nu se stia ce reactii va starni un asemenea topic? In fine... dar vorbim si ne dorim civilizatiie, buna crestere intelegand prin asta, desi ne atatam unul impotriva altuia, DESI nimeni nu poate dovedi ca e mai bun ca altul.
Da, sunt nascuta si crescuta in Bucuresti si am pataniile mele cu provincialii. Evident si cu bucurestenii. Mi-e absolut egal, nu legitimez pe nimeni. Dar sa nu vina x sa imi spuna ca Bucurestiul pute DOAR pentru ca traiesc bucurestenii in el. Ca de-l intrebi cine dracu sunt bucurestenii? ridica din umeri.


Cand aud termenul ,,bucurestean'' ma gandesc la cel care locuieste in Bucuresti, ca e venit din provincie sau nascut, crescut in Buc are mai putina importanta ! Eu cel putin asa am inteles lucrurile !
Ai spus ca nimeni nu poate dovedi ca e mai bun decat altul ! Nici nu cred ca este acesta scopul, de a demonstra ca esti o persoana civilizata, cu ce scop ?
Summer_
Postat pe 22 Ianuarie 2011 12:03
In teorie, niciun scop. In practica, vesnicul "eu sunt mai cu mot".
O sa-ti citez cateva dn cele scrise la topicul asta de cei puri si neprihaniti (nu ma intereseaza cine scrie ci doar ce zice):
- "sunt bucuresteanca si ma doare cat de ignoranti si de "salbatici" sunt unii dintre concetatenii mei". (desigur, ea este exceptia)
- a scuipa pe strada "pare a fi sportul national al romanului" (desigur, ea nu este romanca, deci nu scuipa)
- "si eu sunt romanca, dar uite ca noi, cei cu bun-simt, suntem practic "inghititi" de masa asta imensa de neanderthalien" (wow, care or fi aia CATIVA cu bun-simt?)
- "este suficient sa te uiti pe strada, la mizeria, ambalajele, peturile si mucurile de tigara care se strang mormane" (termenul de mormane, prin definitie, necesita o masa mare de oameni pentru a se ridica, dar bineinteles, nu e cazul si celei ce face comentariul, ea nefacad parte din masa mojicilor)
- Cand nu vor mai fi ''bucuresteni '' atunci va fi curat (mai e nevoie de comentat ASA CEVA?)

etc etc, nu voi reciti tot topicul , e jenant.
Cei care posteaza, curati precum lacrima pe topicul despre civilizatie, n-or fi tot aia de injura ca la usa cortului pe alte topice?

Whatever! Sum, nu reveni sa raspunzi, ne-am zis amandoua parerea, asta e, stim foarte bine cum stam. N-am niciun fel de placere sa comentez pe asemenea teme.

rashela
Postat pe 22 Ianuarie 2011 13:45
Bucurestiul este prea cosmopolit sa fie vreodata "civilizat". 90% din populatie nu este din Bucuresti sau este nascuta in Bucuresti dar parintii sunt din provincie.
Bucurestiul in 1940 avea putin peste 400.000 de locuitori. Acum are putin peste 2 milioane (cu acte) si se estimeaza o cifra aproape chiar d 4 milioane ,restul fiind emigranti recenti care din lipsa de posibilitati nu au avut unde sa-si faca buletin de Bucuresti.
Toti oamenii astia au in comun poate doar ambitia ,in niciun caz educatia si bunul simt. Daca mergi intr-un oras omogen ,sa zicem Sighisoara (cam 70.000 locuitori) ,vei gasi un oras curat ,pentru ca e mult mai simplu sa imbunatatesti lucrurile din punct de vedere al civilizatiei atunci cand e vorba de localnici ,Sighisoreni tin tata in fiu ,carora le pasa de orasul lor.
Eu am crescut in Bucuresti ,la fel si tatal si bunicii mei. Am invatat de mic ca e bine sa am un comportament civilizat si pentru ca este orasul meu dar si pentru ca parintii si bunicii mei au fost oameni cu scoala si cu pretentii de la sine.
Majoritatea "bucurestenilor" insa sunt la prima sau a doua generatie "incaltata" si credeti-ma foarte rar bunul simt "proverbial" al taranului roman se vede in odraslele lor care vin aici in cautarea unei vieti mai bune. Cred insa cu tarie ca nepotii lor ,vor avea parte de educatia lipsa pe care ei au avut-o ,pentru ca se vor forma aici ,din parinti mai educati decat parintii lor ,samd. (sper...)
Deci eu cred ca vom avea un oras mai civilizat peste vreo 20-30 de ani ,minim.
Smokey
Postat pe 9 Aprilie 2011 12:49
De la: rashela, la data 2011-01-21 12:21:25Nu stiu de unde este cea care a deschis topicul si nici alti cativa care ati postat aici (nu se vede la profil localitatea) , dar stiu un lucru: ca si voi scuipati pe jos, si voi aruncati hartii pe jos sau coji de seminte, nici voi nu va ridicati intotdeauna sa dati locul celor batrani, bolnavi etc in mijloacele de transport, si voi injurati ca la usa cortului, si voi va imbulziti ca tatarii la te miri ce produs bagat la reducere calcand totul si pe toata lumea in picioare, si voi faceti exact ce reprosati altora.

DACA NU faceti toate astea, atunbi cine mama dracului le face? Ala nu, ala nu si totusi va plangeti tot timpul de lipsa de civilizatie. Nu-i bai, este tipic romanului (NU bucuresteanului) sa se planga. De parca ar mai fi multi in Bucuresti cu origine curata. E plin de cei din provincie, dar se pare ca uitati asta.


Hai sa-ti spun ceva rashela apropo de batranii de care pomenesti.Stii de cate ori am fost calcata in picioare pe scara unui mijloc de transport de batranii "neajutorati", stii de cate ori am fost injurata de batranii astia ca nu ma pot ridica de pe scaun din cauza unor dureri teribile de coloana din cauza unei hiperlordoze?
De cate ori imi trantesc sacose si traiste murdare pe hainele mele office de munca , doar din rautate?
Si alt aspect referitor la bucurestence:
Doamnelor:
- nu mai treceti pe culoare trantind pe altul la pamant, cereti loc si vi se va face
-nu mai puneti gentile alea imense ca popornitele proptite in fundul , picioarele, coastele si fata celei( celui) de alaturi
- nu mai zbierati in telefoanele mobile in urchile altora
- nu va mai proptiti de altii in nesimtire pe motiv ca sunteti obosite
-spalati-va pentru ca putiti ca niste animale, pe strada, in mijloace de transport si late locuri
-spalati-va pe dinti, va miros gurile ca niste canale
-pieptanati-va , aratati ca iesite din masina de spalat
-invatati sa mergeti pe trotuare, mergeti haotic, loviti alti trecatori, va comporati ca scapate din jungla

Asa ca , Doamnelor, da , am zis bine civilizati-va.

Bravo barbatilor, ca se comporta mult mai civilizat decat voi.De la barbati nu am patit asa ceva , ce am descris, aproape niciodata.

Postat pe 9 Aprilie 2011 13:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Moeciu 3 De la: GeorgianaBB 6 Mai 2014 17:23
vreau sa vad PARIS-ul 27 De la: lazy002193 3 Mai 2010 00:24
Vara tarzie pe Vf. Cozia 1 De la: Momente 30 August 2011 17:23
Duminica la distractie! 1 De la: kudika_4649 21 Aprilie 2012 22:51
Sf, Ioan la Bassen Pension - Bazna 1 De la: hangiul 29 Decembrie 2009 09:38