Setari Cookie-uri

Croatia - frumusete salbatica

Am fost anul acesta in croatia, mai exact in Trogir. Am ramas in general impresionata de aceasta tara mica, saraca, dar care are o retea foarte buna pusa la punct ee autostrazi, toalete de o curatenie impecabila (care apropos nu le gasesti la noi) si oameni amabili. Am reusit sa vad doar un singur parc national din multitudinea pe care le au in Croatia. Ape atat de limpeze ca in Plivice nu mi-am inchpuit ca pot exista. Nu vezi pet, nu vezi hartie. Deplasarea se face pe niste podete de lemn plasate peste pamant, lacuri, cascade. Traseul este strict, dar nimeni nu isi pune problema ca va fi urmarit de un agent de paza. In general se merge pe idea: "Stiu ca esti om civilizat, asa incat nu te voi urmari sa vad daca faci ceva interzis, deoarece siu ca nu o vei face". Split, Dubrovnik, impreuna cu Trogir-ul sunt adevarate bijuterii arhitecturale. Ce te omoara insa este traficul. Nu mergeti cu masina daca puteti, o sa ramaneti blocati in trafic pe vreo strada injusta din oras... Este pacat se pierde tip pretios.

Postat pe 29 August 2008 08:41
Buna...ce fain mesaj ai postat, referitor la cRoatia poti gasi mai multe si in articolul meu, publicat aici: Marketing pe bune! http://bloguri.dailybusiness.ro/public-euroconsulting/turism/marketing-pe-bune-580

A fost superbbbb. Si la anul mergem tot in Croatia! Insa mie nu mi s-a parut a fi o tara saraca....depinde de fapt de zona...cred eu!Am ramas profun impresionati, atat eu cat si sotul meu!
sweet_iulia
Postat pe 29 August 2008 10:46
Croatia am privit-o ca pe o tara saraca din punct de vedere a agriculturii. Nu are multe de oferit, insa turismul o salveaza. Eu am vazut zona de la Split pana in Dubrovnik, iar in nord am mers pana in zona Plitvice. Pamant sterp, tufise, ici pe colo se poate face pastorit. Ce m-a impresionat in drumul catre Dubrovnik o zona vasta de pamant roditor, obtinut prin intermediul unei vaste mlastini ce ulterior a fost secata. Am inteles ca in mare acum se cultiva mandarini. Totodata am vazut ca la vinuri stau destul de bine si sunt exportatori de marmura. Se pare ca vestita cladire din Washington DC este construita cu marmura croata....

Postat pe 5 Septembrie 2008 12:29
In Croatia mi-a placut mult rezervatia Plitvice; e o minune a naturii.
Peisajele sunt absolut superbe.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Plitvice

Postat pe 8 Septembrie 2008 12:06
Am inteles ca parcul Krk este mult mai apreciat decat Plitvice. Este drept am trecut si noi pe langa Krk si am ramas impresionata... Oricum Plitvice ramane de vis.

Postat pe 9 Septembrie 2008 16:51
Eu am fost in Croatia de 3 ori pana acum, si cred ca este una dintre putinele locatii in care as mai merge inca de multe ori. Sincer, eu nu am prins asa aglomeratie in trafic, si am fost in luna august de fiecare data...
Primele 2 dati am fost in Crikvenica, aproape de Rijeka, in zona de nord, iar a treia oara (anul trecut) am fost in sud, in apropiere de Makarska. Primele dati am fost si pe insula Krk, in Baska - am inteles ca este singura statiune unde in apa este nisip (adus artificial) si putin pe plaja - este superba staiunea, mi-a placut enorm.
Am facut o excursie cu vaporasul de o zi, in care am vizitat 3 insule (nu-mi mai amintesc toate numele), dintre care una a fost inchisoare pt detinutzii politici pe vremea lui Tito, iar acum se poate vizita. Nu era intr-o stare prea buna, ni s-a spus ca dupa desfiintarea inchisorii, fosti detzinutzi s-au intors si au vandalizat-o. Tot pe acea insula, exista un golfuletz, sub zidurile inchisorii, extraordinar de frumos, ceva de vis...
Am fost la Plitvice de 2 ori - merita, este tare frumos.
Am vizitat si o mica parte din peninsula Istria - Porec, apoi Rijeka, iar anul trecut am vizitat si Dubrovnik-ul(nu am apucat sa vedem prea mult, am avut la dispozitie doar o jumatate de zi), Makarska.
Am vizitat o gramada de locuri in Croatia, dar tot m-as mai intoarce, imi place plaja (este cu pietre), apa si culoarea ei, curatenia, iar peisajele...sunt superbe. Cei cu care am fost anul trecut nu mai fusesera in Croatia, iar eu le-am facut capul patrat - cat e de frumos, sa vedetzi, ce o sa va placa etc. - dar cand am ajuns si au vazut peisajele (intr-adevar o frumusete salbatica) au ramas uimitzi si mi-ai dat dreptate Este destinatia mea preferata de vacanta
rdt_andreea
Postat pe 22 Octombrie 2008 13:58
;; Am o prietena care sotul ei ;lucreaza, in ;Italia, imi spune ca ; italienii; isi petrec, ;vacanta,((concediul))in ;;Croatia! Zic ei ca; e superb!Acolo!
sirsof
Postat pe 28 Octombrie 2008 07:02
intr-adevar e superba Croatia,si noi ne ducem al 3-al an si tot mai vrem
de fiecare data ai ce sa vezi
cocos_23
Postat pe 30 Octombrie 2008 21:55
Noi suntem fani Croatia! Vedeti poze la profilul meu. O parte infima din NP Plitvice. Si noi mergem deja de trei ani. E o tara pe cat de interesanta, pe atat de primitoare. Noi ne-am facut prieteni si de sarbatori vin ei la noi. Sper sa am inspiratia sa le ofer o vacanta cel putin la fel de placuta cum am avut noi la ei.
mokus1
Postat pe 4 Noiembrie 2008 09:01
Buna!!Si noi suntem fani Croatia.Am fost in vara ce a trecut,ultima sapt august.Intradevar a fost superb!!!Ne-am intors foarte incantati(eu cu sotul).Si cand ma gandesc ca am ales destinatia pt vacanta din anul acesta asa ....mai mult pe ultima suta de metri.Am fost printr-o agentie de turism cu autocarul(organizarea excelenta)...ca sa fie chiar o vacanta fara "volan".Sincer ,nu am gasit nici un motiv pt o micuta "carcoteala"...totul a fost EXCELENT!!!Sper sa ne intoarcem in Croatia si in alte vacante.Recomandam orcui sa incerce!!!!
6scorpio6
Postat pe 6 Noiembrie 2008 12:45
http://www.ambition.ro/concurs/profil.php?id=688
scrie lupascu in casuta de cautare si ai sansa sa castigi omasina toyota

Postat pe 10 Noiembrie 2008 12:21
subscriu totalmente la postul tau. as dori sa completez cu ceva observatii personale si altele de la niste prieteni croati.
pot sa spun ca cea mai frumoasa apa din lume este Marea Adriatica si, probabil, cea a Marii Tasmaniei. Nu exista un albastru mai perfect!
Cat despre Croatia, cred ca toti stiti cat de faimoasa este Coasta Dalmata. Nu, nu este deloc o tzara saraca.
Dar ce este Croatia, de fapt? Stiti ca originile nazismului sunt in Croatia, intr-o zona unde prim-ministrul lor s-a intalnit cu Hitler si Mussollini si au pus bazele fasciilor. Fasciile au luat nastere la propunerea doctrinara a prim-ministrului sipreluata aproape intru totul de catre cei doi dictatori. Spre deosebire de germani, croatii au un nationalism aparte. Ma abtin sa comentez mai mult pe aceasta tema.
Ei bine, motivul ptr care Croatia nu este inca in UE o reprezinta, neoficial, exact situatia Coastei Dalmate. Pur si simplu au refuzat sa permita cumpararea de hoteluri sau statiuni intregi, de catre englezi in pricipal. Croatii sunt niste oameni foarte demni, mandri. Extrem de rar vei vedea un croat casatorit cu cineva de alta nationalitate. Sunt de admirat ptr felul cum se protejeaza unul pe celalalt (la fel ca israelienii...). Iar daca Croatia este mentinuta frumoasa, este asa datorita oamenilor.
Am doi prieteni Croati foarte buni, cu care am si lucrat de altfel. Sunt niste oameni extraordinari. Amandoi m-au invitat sa le vizitez tara, insa din pacate nu am avut timpul necesar.
Mi-au spus ca, datorita aglimeratiei turistice, cea mai buna perioada este septembrie. Vreme superba, nu foarte aglomerat, etc.
Revin cu detalii dupa ce ma voi intoarce :).
nicksone
Postat pe 5 Decembrie 2008 17:29
nu stiu cum cineva poate sa spuna despre croatia ca este saraca- chiar dc, ulterior, nuantezi si zici ca te referi dpv al agriculturii. eu am fost in croatia in '99, cand saracii de ei aveau doar 4 ani de cand iesisera din razboi. si pot sa spun cu mana pe inima ca dupa razboi si o duceau de 1000 de ori mai bine ca noi. nu trebuie sa uitam ca in perioada in care erau sub comunisti, fosta iugoslavie era printre cele mai dezvoltate tari din blocul de est- iar dintre republicile iugoslave, slovenia si croatia o duceau cel mai bine. situatia s-a perpetuat. cat despre agricultura...hai sa fim seriosi, avem noi in romanica pamanturi manoase si ce dracu facem cu ele? le aram cu plugul cu cai sau le lasam in plata domnului.croatia este intr-adevar o tara de vis si oamenii sunt deosebiti. fizic vorbind, eu nu am vazut in alta parte in europa oameni mai frumosi ca acolo- inalti, bine facuti, zici ca toti sunt in echipe de baschet sau volei, femei sau barbati. ai senzatia ca cineva a facut un fel de selectie cu ei. iar la frumusetea asta fizica se adauga si mandria lor, dar nu inteleasa prost, ca la noi. eu sper din tot sufletul ca hoardele de turisti care incep sa descopere aceasta tara sa nu o strice si sa nu o manelizeze. in '99 m-am simtit in deplina siguranta acolo si nimeni nu m-a agresat fizic sau cu muzici tampite, cu suveniruri bagate fortat sub nas, nimeni nu mi-a furat nimic si nu aincercat sa ma insele sau alte asemenea. vreau sa mai vizitez tara asta, care pentru mine e raiul pe pamant - dar mi-e teama ca dc mai intarzii mult,raiul n-o sa mai fie chiar asa de stralucitor
Shoarezu
Postat pe 7 Decembrie 2008 13:33
Am trecut doar prin Croatia fara sa stau acolo
Cum sunt hotelurile cum sunt plajele, cat costa masa sau alte preturi fata de zona din jur, cum s/ar putea compara cu Grecia italia sau Austria/ungaria?
Vreau sa merg anul asta la mare si apoi in vizita prin toata coasta adriatica, ce sfaturi imi dati?
multumesc
calator
Postat pe 31 Mai 2009 01:35
Am trecut doar prin Croatia fara sa stau acolo
Cum sunt hotelurile cum sunt plajele, cat costa masa sau alte preturi fata de zona din jur, cum s/ar putea compara cu Grecia italia sau Austria/ungaria?
Vreau sa merg anul asta la mare si apoi in vizita prin toata coasta adriatica, ce sfaturi imi dati?
multumesc
calator
Postat pe 1 Iunie 2009 16:11
In general hotelurile mi s-au parut destul de scumpe, eu am ales de fiecare data sa stau la vila (am fost de 3 ori pana acum si sper ca voi mai ajunge) si a fost foarte bine de fiecare data. In general bucataria sau chicineta este complet echipata, deci micul dejun l-am luat in bucataria noastra. Prima data am avut mancare adusa de acasa in geanta frigorifica, dar ultima oara am facut cumparaturile de acolo, am stat intr-o statiune mititica in apropiere de Makarska si preturile erau foarte bune la magazin, nu era mare diferenta fata de noi. La pranz sincer nu prea mancam pentru ca era destul de cald si ne multumeam cu fructe pe plaja, inghetata etc. Iar dupa-amiaza dupa plaja ieseam de obicei si mancam in oras, dar din pacate nu-mi amintesc preturi foarte mult. Stiu doar ca acum 2 ani in august, cand am stat langa Makarska, am cheltuit cam 350 euro in 5 zile cu cazare cu tot (care a fost 160 euro), noua ni s-a parut f bine. Si am fost si in Dubrovnik o data si am mancat acolo, si in 2 zile am mancat in Makarska. Cam asta despre mancare...
Voi mai reveni cu informatii si despre plaja si locuri de vizitat.
rdt_andreea
Postat pe 3 Iunie 2009 11:40
M-am intors de cateva zile din Croatia. Am preferat sa stau l aparticulari. Preturile sunt intr 20-30 euro/camera cu baie si bucatarie. O noapte am stat la un hotel de pe autostrada, 40/euro camera cu mic dejun. Mancarea este un pic mai scumpa decat la noi. Cel mai scump este pestele, intre 28-50 euro/kg.
Am luat si mancare din tara. In total a costat cam 400 euro, 9 zile, 9 nopti.
dadas
Postat pe 5 Iunie 2009 14:11
Frumusetile Istriei merita vazute. Poze si descriere aici:
http://www.roxy-world.ro/croatia.php
carmen1977roxy
Postat pe 20 Februarie 2010 10:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ati vazut ce oferte ieftine si bune are Europa Travel??? 1 De la: lazy000367 4 Mai 2009 14:27
Roma - ce trebuie neaparat sa vezi? 20 De la: gabriel481 5 Octombrie 2009 14:36
Toscana 6 De la: simona_gabriela 7 Februarie 2010 21:16
Insulele Canare,Tenerife 17 De la: octeo 13 Iulie 2009 13:46
Sicilia 12 De la: Isabo_condo 3 Iulie 2013 14:27