Setari Cookie-uri

Vacanta la Rio de Janeiro- Copacabana- Ipanema- Iguacu

Stie cineva cum este la Rio? Cum sunt serviciile, atmosfera, siguranta, calitatea plajelor? Ma gandeam la o vacanta prin septembrie- octobrie, de vreo 2 saptamani, pe cont propriu. Imi doresc enorm sa ajung la cascada Iguacu!

Postat pe 11 Februarie 2009 11:06
Am fost anul trecut la Rio in primavara. Cele mai superbe peisaje. Am luat excurie printre insule. (eu am cumparat excursiile de aici online (de pe viator.com parca) si a fost super ok. Apropape ca as fi ramas acolo (sau cel putin la pensie) pe una din plajele alea de pe insulite...

PE de alta parte sunt favelele care iti dau un gust amar... prin contrast.... dar e la pachet :)
vip0007ro
Postat pe 21 Februarie 2009 09:34
De la: virgil.popescu, la data 2009-02-21 09:34:12Am fost anul trecut la Rio in primavara. Cele mai superbe peisaje. Am luat excurie printre insule. (eu am cumparat excursiile de aici online (de pe viator.com parca) si a fost super ok. Apropape ca as fi ramas acolo (sau cel putin la pensie) pe una din plajele alea de pe insulite...

PE de alta parte sunt favelele care iti dau un gust amar... prin contrast.... dar e la pachet :)


Multumesc pt raspuns. Poti, te rog, sa mai postezi cateva detalii?Cat te-a costat avionul, pe ce ruta ai mers, cat a fost excursia de persoana si ce a inclus, cate nopti, etc.? Sper sa reusesc sa rezerv ceva pana in septembrie- octombrie, pt ca am inteles ca atunci ar fi mai recomandat, ca nu este asa aglomerat, cum este acum, in februarie, de exp., cu festivalul...
codrutza_lazy
Postat pe 21 Februarie 2009 12:06
Daca vrei sa fie cald si sa faci si plaja, trebuie sa te duci undeva in intervalul septembrie-martie (desi in martie cam incepe sa ploua...) Ar fi bine sa eviti luna februarie, pentru ca o gramada de turisti sunt atrasi de carnaval, si daca nu asta e scopul excursiei, atunci mai bine nu.
Indiferent ce perioada ai alege, ar fi bine sa iti faci rezervarile cu cateva luni bune inainte. Eu am plecat in ianuarie, si abia abia am gasit bilet de avion in iulie.
Eu am day 1300 EUR pe avion, cu Iberia escala in Madrid. Asta acum 2 ani. Din cate stiu, Air France mai opereaza curse spre Rio, dar i-am evitat, pentru ca nu au servicii foarte bune, si la un zbor de 12 ore, parca iti trebuie si servicii ok.
Un real e cam 1,4-1,5 RON, deci ai putea sa-ti faci niste calcule de acasa, partea proasta e ca bancile de la noi nu schimba.
Preturile sunt destul de mari la obiectivele turistice, tin minte ca am dat 40 de reali pentru Corcovado...
Iti recomand sa eviti plajele din Rio, mai ales Copacabana, deoarece este mizerabila. Ipanema e mai ok putintel.
Peisajele intr-adevar iti taie respiratia... eu m-as muta acolo fara sa ma gandesc prea mult!
moonlight
Postat pe 21 Februarie 2009 14:26
De e spui ca plaja de la Copacabana e mizerabila?E prima oara cand aud asa ceva.
nicollette_81
Postat pe 22 Februarie 2009 12:14
Cam scump biletul, vazusem ceva mai ieftin, intr-adevar, prin Air France, cu plecare din Roma, la vreo 600Euro dus-intors, era o super oferta dar era prea curand perioada. Ma gandesc ca s/ar putea gasi si la 800/900 euro prin octombrie. In mod sigur ne-am/m-as duce pentru plaja, pentru superbele peisaje pe care le-am vazut in poze, pentru orasul in sine, imprejurimi si mai ales pentru cascada Iguacu (as vrea sa vad si partea din Argentina)... Oricum, ma surprinde sa aud ca plaja Copacabana este mizerabila:(, mai ales ca e una dintre plajele celebre ale Braziliei.
As dori sa mai aflu dc a inchiriat cineva masina acolo. Iti trebuie permis international sau e suficient cel european/ romanesc? Ma gandesc ca fara masina, e f greu sa vizitezi mai multe obiective, mai ales dc nu stai intr-un singur loc toate noptile. Sa te cari cu bagaje, sa cauti destinatiile pe jos, e aiurea... Asa cu un gps, te duci la sigur, plus ca mai e si siguranta ta, fiind altceva decat sa mergi prin autobuze sau stiu eu ce taxi-uri. In alte locuri, pe unde am mai fost, asa am procedat si fost fara indoiala cea mai buna alegere.
codrutza_lazy
Postat pe 22 Februarie 2009 13:00
De la: codrutza, la data 2009-02-22 13:00:31Oricum, ma surprinde sa aud ca plaja Copacabana este mizerabila:(, mai ales ca e una dintre plajele celebre ale Braziliei.


Tocmai pentru ca e una din plajele celebre... e plina de turisti straini, e o plaja foarte aglomerata :P brazilienii nu se duc la plaja pe Copacabana, o evita cat se poate
moonlight
Postat pe 22 Februarie 2009 15:45
M-am oprit 4 zile la Rio de janeiro la inceputul unui circuit in jurul Pamantului.
S-a intamplat in decembrie 2008. Iti recomand daca doresti sa faci si plaja si baie sa te duci in ianuarie sau februarie.In decembrie a fost ca o primavara la noi.
Copacabana este una dintre cele mai frumoase plaje din lume.Nisipul este ca de zahar,curatenia este exemplara,se vede atat corcovado cu statuia lui Isus cat si muntele de zahar.Ipanema desi este mai noua este un pic mai ingusta,mai inghesuita si poate un pic mai meschina,nu e asa mare.Oricum ai sa vezi ca atunci cand spui Rio spui Copacabana.
Pentru plimbari iti recomand excursii platite de la hotel atat pentru turul orasului cat si pentru cruaziere sau o seara de samba.
Eu am locuit in Hotelul Astoria Palace situat pe Av Atlantica,deci pe faleza undeva la mijloc.Atentie ,exista si un astoria pe a treia srada paralela cu Faleza.
De zburat am zburat cu Iberia cu escala de 3 zile la Madrid.Zborul si serviciile au fost Ok.
Oamenii in Rio sunt deosebit de serviabili,cu exceptia comerciantilor ambulanti care sunt pusi pe jecmaneala mai rau ca turcii,dar daca doresti ceva poti sa te tocmesti,e rau ca sunt foarte insistenti.
Restaurantele sunt deosebite,fiecare ospatar se chinuie sa te faca sa te simti cat mai bine si este cat mai placut in modul de a te servi.
Este unul din cela mai frumoase locuri din lume vizitate de mine atat ca forme de relief cat si ca peisaj.Favelele poti sa le privesti ca curiozitati si cred ca iti va fi suficient ce vei vedea din autobuzele cu carre te vei plimba.
Te sfatuiesc sa ai transferul platit de la si la aeroport
Transportul cu maxi taxi este ieftin si ok!
Pentru rezervari bilete de avion iti recomand sa incepi de acum.
Poti sa o suni pe iulia 021 312 44 55 ,sunt convins ca iti va cauta cele mai convenabile variante.
Pentru hoteluri la aceiasi agentie cu adriana sau foloseste reteaua hrs daca ajungi pana in ora 18 nu e nevoie sa platesti prima noapte...
Daca mai vrei relatii te mai pot ajuta 433 03 30 adrian
sahadrian_lazy
Postat pe 2 Martie 2009 08:37
Iti multumesc pentru informatiile postate si pentru amabilitatea de a-mi oferi datele de contact. Am intrat pe s&f:) sa vad ofertele si suna interesant.
Ma bucur sa aud pareri pozitive despre copacabana si rio, in general. Aspectele mentionate de tine sunt f importante, intrucat ma gandeam la o vacanta cu inchirierea unei masini, nu cu maxi taxi dar voi analiza aceasta varianta daca zici ca ar fi ok. O sa verific si ratele la Astoria.
Ms. inca o data! Poate ne impartasesti din experientele calatoriei in jurul Pamantului! Pe curand...
codrutza_lazy
Postat pe 2 Martie 2009 16:41
CAND DORESTI IMI SPUI CE TE INTERESEAZA SI ITI ZIC....
sahadrian_lazy
Postat pe 3 Martie 2009 16:10
citesc si ma minunez...
sunteti siguri ca ati stat in Rio si vizitat Copacabana? din ce am citit, cei care ati postat precum ca ati fost acolo, imi pare rau, insa trebuie sa contrazic. Copacabana este... istorie! auzi, brazilienii evita Copacabana :)). mai oameni buni, lasati netul si cartile si evental post-cardurile si luati aminte ca:
- copacabana este o plaja, atat si nimic mai mult, unde NU se face baie in apa!! sunt curenti teribili acolo, asa ca pe plaja doar se face baie de soare (sunt amenajate dusuri cu apa ptr cei care doresc racorirea), se joaca fotbal se canta si se danseaza
- hotelurile paralele cu plaja sunt intr-adevar foarte imbietoare, insa atentie mare la ce lucruri lasati in camere!
- tot in acea zona sunt niste discoteci ptr absolut toate gusturile (cunoscatorii stiu ce vreau sa spun...)
- favelele... o realitate trista a lumii
- poate cel mai de efect moment al vizitei il reprezinta plimbarea cu elicopterul in jurul statuii lui Cristos
- Ipanema este o plaja f lunga, este cu totul alt tip de plaja decat Copacabana; acolo iti poti permite un moment de intimitate / liniste, unde se poate face si baie iar pub-urile de pe plaja sunt pline, zi si noapte

Nu confundati lucrurile. Iguacu este cu totul altceva decat Rio. Rio este un orash cosmopolit, f corupt, fantastic prin senzatia de "alta planeta", insa la fel de bine trebuie sa stiti ca, inclusiv in timpul zilei, exista pericolul atacurilor, inclusiv armate, de catre localnici. Sub nici o forma sa nu intrati in zonele laturalnice bulevardelor sau strazilor mari. Evitati bazarele, riscul inselatoriei este imens. Au lucruri de o foarte buna calitate, mai ales cele din piele, recomandat a fi cumparate din magazine serioase (mall-rile sunt superbe, pline cu toate tipurile de magazine).

- in ce priveste Iguacu, de unde am venit acum cateva zile, este ceva mirific... Cascada, a 4-a din lume ca inaltime, daca nu ma insel, este superba. Felul cum este organizat turismul in acea zona te face sa uiti restul neplacerilor. Nu exista hoteluri acolo, ma refer aproape de cascada. exista unul singur, Sheraton, care a apucat sa fie construit inainte de a se declara rezervatie naturala intreaga zona. se poate ajunge, fireste insotiti de ghizi, care sunt f bine pregatiti, foarte aproape de apa ce cade, atat cat sa fiti stropiti. pentru cei mai curajosi se poate aranja o "plimbare" cu canoea, maxim 2 persoane... ghilimelele sunt pentru surpriza care va asteapta, avand in vedere ca e vb de o plimbare prin ape involburate. nu aveti grija, tot timpul sunteti supravegheati, nu exista nici un risc. serviciile de asistenta sunt ireprosabile. este recomandant a se vizita cascada de pe ambele parti, altfel e chiar pacat...

sper ca ajunge, deocamdata... va stau la dispozitie si cu alte informatii direct din... field.
as dori sa amintesc domnilor "promotori" de turism de pe acest site, ma refer la cei care posteaza in ne-cunostintza de cauza, sa se informeze corect inainte de a trimite oamenii acolo. si asta, cel putin, din cauza ca cea mai buna reclama a turismului este cea transmisa pe cale orala. este de ajuns sa se pacaleasca doar cativa si potential, veti pierde destui amatori pe care i-ati fi castigat daca "pionierii" ar fi avut lucruri bune de spus.

In final, America de Sud este o cu totul alta lume... Iar pe mine m-a ajutat sa imi iubesc si mai mult tzara si pe ai mei romani.
nicksone
Postat pe 20 Aprilie 2009 01:44
AI AJUNS LA RIO PANA LA URMA?
sahadrian_lazy
Postat pe 25 August 2009 16:14
Rio este superb.Am fopst in noiembrie 2008.Viziteaza Jesus Redendor,Sugar Loaf Mountain,mergi cu taxiul intr-o favella(e periculos sa mergi singur),viziteaza sambodromul.Iguacu e superb,poti sta la un hotel care se afla pe cel mai mare rezervor de ape termale din lume(e cam scump ce-i drept dar merita) si deplaseaza-te si pe partea argentiniana.Interesant ar fi sa prinzi in circuitul tau si Manaus(sa stai vo 2 - 3 zile in jungla Amazonului)- noi am sta in Amazon Eco Lodge(sau asa ceva).Daca iti permiti ti-as recomanda sa mergi si in Pantanal(noi nu am fost ) sau Fortaleza pentru plaja (dragut dar periculos).Daca vrei sa mergi pe cont propriu vezi www.0800Holidays.com-CELE MAI BUNE PRETURI DIN LUME-parteneri cu peste 450 din cei mai mari turoperatori din lume.
lazy001795
Postat pe 3 Martie 2010 18:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Castigi bani usor si simplu! 0 De la: 1 Iulie 2011 14:40
Bijuterii ieftine la http://florindinca.blogspot.com/ 5 De la: florindinca 28 Martie 2013 12:40
Ne lipsesc o gramada! si ne deranjeaza o mie! 2 De la: fenechiu_marian 23 Februarie 2010 09:54
frumos 1 De la: Livia 21 Aprilie 2008 16:07
Vacanta Cuba 6 De la: Imperator 9 Decembrie 2009 23:04