Setari Cookie-uri

paris....

Pe 3 iulie plec si eu 4 zile la Paris si dupa ce am citit toate parerile voastre parca nu mai am rabdare...as pleca acum! Vroiam sa va intreb, cam cu cati bani de buzunar m-as descurca in astea 4 zile? Mersi mult si promit sa va scriu impresiile dupa ce ma intorc!
roxxana_dumitriu
Postat pe 9 Iunie 2009 08:28
Depinde de ce vrei sa faci in Paris si de ce vrei sa cumperi.Daca vrei sa mananci la restaurant platoul zilei te costa intre 12 si 17 euro (aperitiv + felul II sau felul II si desert)iar mai ieftina este mancarea la arabi (cam 8 euro). Intrarea la muzee este intre 8 si 16 euro. Transportul cu metroul este 1,60 euro o calatorie dar te poti sa iei 10 bilete cu 11,40 euro si sunt valabile si la autobus. Nu rata Palatul Versailles (cam 25 euro biletul cu vizitarea gradinii iar fantanile sunt deschise intre 15,30 si 17). Daca vrei sa mai stii alte lucruri intreaba - ma.
Calatorie placuta si sper sa fie minunat.
stancos00
Postat pe 14 Iunie 2009 10:12
Multumesc mult de tot pt raspuns! Chiar mi-a fost de mare ajutor!
roxxana_dumitriu
Postat pe 14 Iunie 2009 12:11
Salut, de vreo 3 luni incerc sa gasesc o oferta decenta pt Paris si nu am avut decat ghinion.Am fost in situatia in care dintr-o oferta de cinci zile mi s-a spus( la insistentele mele pt ca am sesizat eu ca ceva nu e in regula), ca doua zile nu era sigur ca se vor indeplini conform ofertei decat daca se strang 25 de doritori, din 30 cati am fi plecat, respectiv Versaille si V Loarei.Deci daca 6 participanti ar fi optat pt shopping sau alte tampenii, eu plateam 5 excursii dar ma intorceam cu trei! Am fost chiar in situatia in care am paltit pt 7 nopti 1600 eur (cu transport inclus), dar mi-am retras banii,( cu scandal ) pt ca la o zi dupa ce am achitat mi-au spus de la agentie ca s-a dublat pretul la hotelul la care urma sa fiu cazata!Spune-mi te rog, mergi pe cont propriu?La ce hotel te cazezi cred ca am studiat pe net, zeci.Abia astept sa te intorci sa imi mai spui cate ceva.Vacanta frumoasa sa ai!Pleci singura?Mihaela
eumfm
Postat pe 14 Iunie 2009 15:18
Cel mai mult in Paris dupa cazare, te costa mancarea. Daca nu ai prea multi bani la dispozitie te sfatuiesc sa cumperi mancare de la supermarket pentru cel putin doua mese pe zi. Un mic dejun in oras inseamna 5 - 7 € pentru o cafea, un corn cu unt si eventual un fresh de portocale; o salata costa cam 8 - 12 €; o pizza la fel. Daca stai sa transformi in RON te apuca groaza
Daca nu ai implinit inca 26 de ani, cand cumperi bilete la obiectivele turistice spune-i asta celui de la ghiseu si arata-i buletinul/pasaportul pentru ca, in general, intrarea este gratuita ori ceva mai ieftina pentru tinerii din UE. Astfel, noi nu am platit nimic la Louvre, Musee de L'Armee, Phanteon si cred ca nici la Versailles, iar la turnul Eiffel am platit 9,90 € pana in varf, in loc de 13 €
a_linutza_4you
Postat pe 14 Iunie 2009 20:48
De la: mfm_mihaela, la data 2009-06-14 15:18:44Salut, de vreo 3 luni incerc sa gasesc o oferta decenta pt Paris si nu am avut decat ghinion.Am fost in situatia in care dintr-o oferta de cinci zile mi s-a spus( la insistentele mele pt ca am sesizat eu ca ceva nu e in regula), ca doua zile nu era sigur ca se vor indeplini conform ofertei decat daca se strang 25 de doritori, din 30 cati am fi plecat, respectiv Versaille si V Loarei.Deci daca 6 participanti ar fi optat pt shopping sau alte tampenii, eu plateam 5 excursii dar ma intorceam cu trei! Am fost chiar in situatia in care am paltit pt 7 nopti 1600 eur (cu transport inclus), dar mi-am retras banii,( cu scandal ) pt ca la o zi dupa ce am achitat mi-au spus de la agentie ca s-a dublat pretul la hotelul la care urma sa fiu cazata!Spune-mi te rog, mergi pe cont propriu?La ce hotel te cazezi cred ca am studiat pe net, zeci.Abia astept sa te intorci sa imi mai spui cate ceva.Vacanta frumoasa sa ai!Pleci singura?Mihaela


am fost anul trecut la paris pe cont propriu. rezervare facuta pe booking sau pe venere, nu mai tin minte exact, la tim hotel, in zona nation, centrala. poti intra direct si pe site-ul acestui hotel, de obicei vara au promotii (iulie-august, cand parisul e gol). de asemenea, iti recomand lantul campanille (intri direct pe site-ul lor, poti face rezervari direct) sau chiar premiere classe - au hoteluri bune, in zone de unde accesul in centru e f usor. mi se pare ca-ti bati joc de bani mergand prin agentii, atata vreme cat exista hoteluri decente la preturi rezonabile. cat despre vizite la obiective: va recomand din suflet cardurile paris museum . sunt pt 2, 4 si 7 zile, parca (cautati pe net si le gasiti, cu tot cu pret) si aveti gratuitati la muzee si, ce e mai important, nu stati la coada cu toata lumea ci stati la coada celor cu carduri, care e infinit mai mica:). in privinta transportului in paris...traiasca metroul! cu o harta a metroului in mana te descurci excelent. iar la versailles ajungi cu rer, 2.80 euro drumul. asa ca nu depinzi de niste tembeli din vreun grup care au doar doar shopping in cap. si la versailles ai acces gratuit cu cardul despre care ti-am zis.cat despre mancare...eu zic sa incercati si la vietnamezi, e mai ieftin si ceva mai apropiata de ceea ce mancam noi. la japonezi am dat 11 euro pe o cina compusa din 3 feluri, dar nu oricine agreaza mancarea lor. asa ca fa-ti curaj si descopera parisul singura! bon voyage!
Shoarezu
Postat pe 14 Iunie 2009 20:53
Intra pe www.parissweethome.com. O sa gasesti cu siguranta ceva care sa se potriveasca bugetului tau si sa-ti si placa.
geaninacucu
Postat pe 15 Iunie 2009 10:04
Multumesc mult pt informatii imi sunt de mare folos, ma pun pe studiat!Da, asa e, e pacat sa aruncam banii pe agentii!Chiar e gol Paris-ul in august?Eu credeam ca dimpotriva fiind sezonul vacantelor, ne vom calca in picioare prin Luvru sau in Eiffel si mai ales la cozi!Inca o data multumesc si pt tip-ul cu cardul pt obiective!
eumfm
Postat pe 16 Iunie 2009 10:34
Shoarezu ai dat exact sfaturile pe care le-as fi dat eu. am fost in martie la paris, am plecat cu wizzair-ul, am avut rezervare la un hotel "campanille" , am folosit pt transport "paris visite" , card cu care am avut acces la tour eiffel . pentru obiective turistice am folosit museum pass . este foarte ok varianta asta. cu o harta si paris visite - museum pass a fost o placere plimbarea prin paris. eu as mai merge de foarte multe ori in acest oras, este foarte frumos. exceptie rromii care ne fac de ras prin toate tarile europei.
talida22
Postat pe 20 August 2009 13:50
De la: mfm_mihaela, la data 2009-06-16 10:34:14Multumesc mult pt informatii imi sunt de mare folos, ma pun pe studiat!Da, asa e, e pacat sa aruncam banii pe agentii!Chiar e gol Paris-ul in august?Eu credeam ca dimpotriva fiind sezonul vacantelor, ne vom calca in picioare prin Luvru sau in Eiffel si mai ales la cozi!Inca o data multumesc si pt tip-ul cu cardul pt obiective!


parisul e gol in august in sensul ca pleaca francezii din el, din cauza concediilor. circulatia pe strazi e redusa, nu sunt multe masini, multe restaurante sunt inchise...in sensul asta e gol. dar la luvru si tour eiffel e coada, de asta nu scapi. eu iti recomand din suflet sa vizitezi si musee d'orsay, o bijuterie de muzeu unde sunt duse picturile impresionistilor.
Shoarezu
Postat pe 20 August 2009 15:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Unde? 20 De la: lazyEdi 21 Octombrie 2009 13:54
PORTUGALIA 6 De la: un_pisoi_derutat 26 Aprilie 2009 16:19
Catedrala Arhiepiscopala din Alba-Iulia 1 De la: whitewizzard 6 Octombrie 2009 11:21
Confort la cele mai mici preturi 1 De la: liviubratu1960 28 Decembrie 2008 00:07
Marea Caraibelor 11 De la: lazy001039 6 Septembrie 2009 03:27