Setari Cookie-uri

vacanta in Malta la Quawra hotel Bella Vista

As dori sa-i intreb pe cei care au fost in Malta, cu ce impresii s-au intors, daca a fost ok, sau nashpa ... e prima data cand merg in Malta si ma intereseaza orice detaliu. Raman datoare cu detalii despre Egipt, Grecia sau Tinisia, unde am fost...
ana_beldean_condo
Postat pe 12 Iunie 2009 11:48
ok
... m-ai mai linistit..
am citit pe tot felul de situri, articole care nu prezentau Malta intr-o imagine prea buna.. dar deja platisem excursia.. si iti dai seama... cand am citit ca mancarea e incomestibila, plaje lipsa si mizerie pe stradute inguste... m-am speriat rau de tot...
ana_beldean_condo
Postat pe 12 Iunie 2009 12:37
Am fost chiar in Quawra si am stat chiar la Bella Vista, dar sa stii ca nu m-au dat pe spate.Parere personala:o tara unde cheltui destui bani fara placere, neatractiv. Iar ei, maltezii ...nishte idioti.Oricum, concediu placut.
aurelianmonu
Postat pe 17 Iunie 2009 06:42
Am fost in Malta anul trecut, intr-adevar plajele sunt micute si putine dar marea este foarte frumoasa. Mancarea de asemenea nu este deosebita dar daca mananci lucruri simple nu o sa ai probleme, eu iti recomand pestele. Sistemul de transport in comun este foarte bine pus la punct, din 5 in 5 min ajung autobuze care merg in toate directiile. Iti spun de transpot pt ca o sa ai nevoie sa te deplasezi catre plaja si anume Golden Bay, Paradise Bay,( inca una pe care nu mi-o amintesc) si neaparat Laguna Albastra. Mie personal mi-a placut Malta deci cred ca merita experienta. Distractie placuta !!!
angela_grc
Postat pe 17 Iunie 2009 09:11
Mi-am petrecut Revelionul anul trecut in Malta, am stat la hotelul Sunflower, la 5 minute distanta de Bella Vista. Petrecerea de Revelion a fost organizata la hotelul Bella Vista. Mie personal, mi-a placut mult Malta. Este o tara frumoasa, unde ai ce vedea...cat despre oamenii de acolo, au fost foarte ospitalieri si amabili.
Eu zic ca merita.
danairy
Postat pe 17 Iunie 2009 09:21
Depinde ce-ti doresti! Daca vrei o vacanta linistita la malul marii sau iti doresti sa descoperi o parte din cultura europeana! In Malta gasesti urmele lasate de romani, de arabi , de ordinul cavalerilor ioaniti, de Caravaggio.......de francezi..de britanici.....Daca-ti place istoria, ai multe de vazut.....
csaiciuc
Postat pe 17 Iunie 2009 10:18
Am fost in Malta acum trei ani. Plajele sunt cu pietre dar apa e extraordianra, cea mai buna pe care am vazut-o vreodata. Mancarea este buna, in general gasesti paste si pizza. Cu apa e o mica problema. Nu cumpara apa imbuteliata in Malta, deoarece este groaznica la gust, fiind obtinuta din desalinizarea apei marii.
Daca vrei sa vezi pietre, Malta e tara ideala. Eu am fost in septembrie cand nu mai era vegetatie si altceva nu am vazut.
Despre locuitori numai de bine, sunt amabili.
dadas
Postat pe 17 Iunie 2009 10:19
am fost in Malta in 2008 in septembrie. F cald, vegetatie nu prea mai era. Plajele sunt cu roca, nu neaparat cu pietris, ceea ce este groaznic, pt ca nu poti face nici macar un pas ca iti intra colturi de roca ascutita in talpa. Dar...exista si plaje superbe. Apa este nemaipomenita. Plimbarea pe mare in jurul Maltei e super, noi am cumparat excursia de la o agentie din Buggiba, langa Qaura, se ajunge pe jos, e aproape. Plimbarile cu vaporasul la grote nu pot fi descrise...e ceva aproape ireal. Excursia in Gozo sa nu o ratezi. E senzational. Mancarea nu e ca in Antalya de exemplu, dar poti manca la KFC, la Mc, sau oriunde, poti cumpara bauturi si nu numai din alimentare, e fffff avantajos. Cu istoria...ce sa-ti spun? Daca esti pasionata, cumpara excursiile prin ghidul roman si sa ai picioare si trup zdravan sa rezisti. E ffff mult de vazut. Dar noi am preferat excursiile pe mare decat bisericile, care sunt aproape cat Casa Poporului si sunt peste tot. AAAA.....sa nu uit...du-te la Aqua parc. Merita. Ai facut f bine ca ai luat bilete pt Malta. Merita macar o data in viata. Vacanta placuta! As vrea sa plec si eu in Corfu. Poate cineva sa-mi spuna ceva?
sepia
Postat pe 17 Iunie 2009 10:53
Am fost acum 2 ani in Malta si mie mi-a placut f. mult, am stat in St. Julians si sincer, m-as mai intoarce o data sa vad ce n-am apucat, plajele sunt intr-adevar micute si cu pietris sau roca insa unele f. frumoase, si poti sa mergi la care vrei nu trebuie neaparat sa stai acolo unde esti cazat, sunt destule mijloace de transport si tara e toata cat Bucurestiul cred, poate mai mica, deci poti sa mergi peste tot f. usor. Eu iti recomand ca plaja Ramla in Gozo, e singura plaja cu nisip si e un nisip fin si rosu, e foarte frumoasa si inca o plaja frumoasa e Mellieha iar marea e superba, are niste culori fenomenale. trebuie neaparat sa mergi si la Laguna Albasta e superb insa iti trebuie multa lotiune de plaja si cu factor mai mare de protectie, si palarie pentru ca acolo nu ai nici un fel de umbra unde sa te poti retrage.Iar daca vrei sa vizitezi pot sa-ti spun ca ai o gramada de locuri de vazut, Malta e plina de istorie si cultura, noi in 7 zile n-am prea apucat sa vizitam f mult insa sunt atea lucruri frumoase de vazut. Catedrala SF. John din Valleta e impresionanta, trebuie vazuta neaparat din interior, si multe altele, in principiu daca nu cauti doar un loc cu nisip f fin unde doar sa te intinzi sa lenevesti si sa te indopi toata ziua cu mancare de toate felurile, Malta e o destinatie excelenta. Ai ce vedea si ce face, poti sa faci si scuba diving si alte tipuri de sporturi, bani sa ai pentru ca la capitolul asta intr-adevar Malta e o destinatie putin cam scumpa. Oricum mie mi-a placut. Iti doresc vacanta placuta!
gcorrina
Postat pe 17 Iunie 2009 11:05
de asta imi era frica si mie...dar am ales Malta pt.locurile pline de istorie, mai mult, am optat pt. 2 saptamani sa am timp sa vad tot iar la hotel am all inclusive...chiar voiam sa vb cu cineva care a fost la aceasta locatie pt ca eram curioasa de o parerea reala, exacta, nu GENERALITATI despre Malta..
ce mai voiam sa te intreb... plaja aceea artificiala de care cei de la hotel fac atata verva.. e ok, sau e ,,sublima ...dar lipseste cu desavarsire"? pt ca as vrea totusi macar 3 -4 zile de stat pe plaja...
multumesc inca o data pt. parere...astept si alte detalii.
ana_beldean_condo
Postat pe 17 Iunie 2009 11:30
Da, exista plaja cu nisip fin adus din Tunisia. Este o plaja special amenajata.
danairy
Postat pe 17 Iunie 2009 15:44
Pentru Corfu recomand sa mergi in Paleokastritsa sau Sidari. Poti inchiria masina si sa poti sa vezi toata insula.Daca ai nevoie de informatii i-ti stau la dispozitie.
stancos00
Postat pe 28 Octombrie 2009 22:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Transport catre Vest 6 De la: dragosdo 5 Iulie 2010 10:09
Despre Geogiu Bai 5 De la: iulia1000 11 Februarie 2010 20:17
Cazare Eforie Nord La Famiglia 3 De la: ghicica 2 August 2009 09:30
austria 9 De la: plimbaretz 27 Octombrie 2009 10:50
De ce este scump la noi in tara Concediul-Turismul (cazare + masa) 11 De la: Daniel 9 Aprilie 2010 09:44