Setari Cookie-uri

Turul Ardealului si Maramures

Buna ziua,ma numesc Traian,sunt din Marginea,langa Radauti si vreau sa fac o excursie cu masina impreuna cu sotia in partea de vest a tarii.Perioda cand sunt in concediu este 1-13 august.As mai vrea ca 4-5 zile sa stam intro statiune balneara.Va rog,cei care au experienta, sa ma ajutati sa-mi fac un itinerar si daca aveti cateva adrese de cazare.
Va multumesc,Traian B
traian_lazy
Postat pe 22 Iunie 2009 10:50
De la: traian, la data 2009-06-22 10:50:51Buna ziua,ma numesc Traian,sunt din Marginea,langa Radauti si vreau sa fac o excursie cu masina impreuna cu sotia in partea de vest a tarii.Perioda cand sunt in concediu este 1-13 august.As mai vrea ca 4-5 zile sa stam intro statiune balneara.Va rog,cei care au experienta, sa ma ajutati sa-mi fac un itinerar si daca aveti cateva adrese de cazare.
Va multumesc,Traian B
traian_lazy
Postat pe 23 Iunie 2009 20:36
buna ziua ! acum 5 ani am facut si eu un traseu in vestul tarii .
sunt din Galati.daca vrei iti spun ce drum am facut eu , dar cazarea ti-o poti aranja cautand pe net, in functie de localitatile unde ai de gand sa opresti.
deci am plecat spre Lepsa-Tg.Secuiesc-Balvanyos-Sf.Ana=lacul-Baile Tusnad-M.Ciuc-Baile Homorod-Sighisoara-Danes(neaparat sa va opriti la hotelul din Danes-e o ferma faina acolo, calarie, piscina)-Medias-Copsa Mica-Blaj--Alba Iulia(vizitati portile -s zidul cetatii, muzeul)-Abrud-Albac( puteti vizita in Tara Motilor- pestera Scarisoara, satul si casa Avram Ianci, Rosia Montana cu mina de aur ), apoi am urcat spre Pestera Ursilor la Chiscau , am mers spre Oradea si ne-am oprit la Baile Felix ( e fain de tot in apele acelea termale , si frumoase sunt si bisericutile din parc , si mai ales LOTUSII ROZ ), am mers apoi spre Simleul Silvaniei-Jibou( aici e o gradina botanica frumoasa )-Negresti -Oas( ce case !!!!!, e si muzeu al Oasului)-Certeze-Sapanta ( cu vestitul cimitir)-Sighetul Marmatiei( neaparat vizitati inchisoarea si are si muzee )-Borsa( plimbare cu telescaunul si Cascada Cailor + branza de la stana buna-buna)-Vatra Dornei( cu veverite ultra simpatice)-Bicaz ( dormit pe lac pe ponton-superfrumos dimineata la rasarit)-Lacul Rosu cu Cheile Bicazului-Darmanesti-Tg Ocna( mina de sare )-Onesti-Marasesti( mausoleul)-Galati
Am mers 12 zile si in fiecare zi am vazut ceva !Drum bun !
lorimika
Postat pe 12 Iulie 2009 09:28
Daca aveti ocazia sa innoptati in zona Albac, va recomand pensiunea Aurora. Am fost acolo in 2005. Gazda e o fosta doamna invatatoare, gateste foarte bine si preturile sunt okay.
In Oradea sa vizitati Muzeul Tarii Crisurilor. Pentru cazari si eu recomand internetul.
Va dorim drum bun si o vacanta mai mult decat reusita.
Rares (Timisoara)

P.S. Anul acesta in aprilie am fost cu sotia si parintii in circuit prin Moldova si am fost mai mult decat incantati. Cele mai calde ganduri de la Timisoara.
raresh_81
Postat pe 12 Iulie 2009 12:00
buna, iti recomand cateva zile in staiunea Baile Felix de langa Oradea pt. tratament balnear, este amenajat si poti gasi camere la numeroasele pensiuni din zona.calatorie placuta
alinahoza
Postat pe 12 Iulie 2009 17:23
De la: lorimikmika, la data 2009-07-12 09:28:51buna ziua ! acum 5 ani am facut si eu un traseu in vestul tarii .
sunt din Galati.daca vrei iti spun ce drum am facut eu , dar cazarea ti-o poti aranja cautand pe net, in functie de localitatile unde ai de gand sa opresti.
deci am plecat spre Lepsa-Tg.Secuiesc-Balvanyos-Sf.Ana=lacul-Baile Tusnad-M.Ciuc-Baile Homorod-Sighisoara-Danes(neaparat sa va opriti la hotelul din Danes-e o ferma faina acolo, calarie, piscina)-Medias-Copsa Mica-Blaj--Alba Iulia(vizitati portile -s zidul cetatii, muzeul)-Abrud-Albac( puteti vizita in Tara Motilor- pestera Scarisoara, satul si casa Avram Ianci, Rosia Montana cu mina de aur ), apoi am urcat spre Pestera Ursilor la Chiscau , am mers spre Oradea si ne-am oprit la Baile Felix ( e fain de tot in apele acelea termale , si frumoase sunt si bisericutile din parc , si mai ales LOTUSII ROZ ), am mers apoi spre Simleul Silvaniei-Jibou( aici e o gradina botanica frumoasa )-Negresti -Oas( ce case !!!!!, e si muzeu al Oasului)-Certeze-Sapanta ( cu vestitul cimitir)-Sighetul Marmatiei( neaparat vizitati inchisoarea si are si muzee )-Borsa( plimbare cu telescaunul si Cascada Cailor + branza de la stana buna-buna)-Vatra Dornei( cu veverite ultra simpatice)-Bicaz ( dormit pe lac pe ponton-superfrumos dimineata la rasarit)-Lacul Rosu cu Cheile Bicazului-Darmanesti-Tg Ocna( mina de sare )-Onesti-Marasesti( mausoleul)-Galati
Am mers 12 zile si in fiecare zi am vazut ceva !Drum bun !


cazare gasesti aici:
http://www.exposhop.ro/Code/Applications/web/index.cgi?action=xxx#
lazy000475
Postat pe 23 Iulie 2009 23:09
pe cand amatori ai turului baraganului?:)
plimbaretz
Postat pe 24 Iulie 2009 22:36
buna daca ajungi in Felix dupa data de 7 august iti pot recomanda un loc de cazare, mai precis este garsoniera cu toate utilitatile, dar pentru mai multe detalii iti dau nr de tel : 0745008119. Ar fii pacat sa nu te opresti in felix macar 2-3 zile , apa termala de acolo face minuni.
carmen_diana_rodina
Postat pe 25 Iulie 2009 17:26
Va multumesc mult,am retinut nr.de tellefon, cred ca voi ajunge in Oradea,(Felix) cam pe 2-3 aug..Imi voi lua laptop-ul cu mine si voi posta de acolo cateva impresii la cald..
Cu stima Traian B
traian_lazy
Postat pe 27 Iulie 2009 22:31
Interesant traseul.O parte din acest traseu il stiu.Actualul itinerar are parti comune ,cred ca va fi interesant.
Va multumesc
traian_lazy
Postat pe 27 Iulie 2009 22:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Intra in vacanta acum cu Masaj la domiciliul tau 1 De la: lazy001962 13 Martie 2010 14:06
foarte important 3 De la: ellys1955 3 Mai 2010 00:08
Ro WOW Best Romanian Server !! 1 De la: alexutzafk 1 Noiembrie 2010 23:00
Cum scap de raceala repede? 22 De la: punctul_pe_J 25 Decembrie 2011 13:41
site-uri haine 7 De la: Alexandra_Alexandra_5 26 Ianuarie 2017 15:27