Setari Cookie-uri

Barcelona

Vrem sa plecam la Barcelona in sept, asteptam sugestii, cazare, preturi la restaurante, ce e frumos de vazut, etc.....
120856
Postat pe 12 August 2009 11:59
Buna,am citit ca vreti sa plecati in Barcelona in sept, noi tocmai ce ne-am intors din calatorie este un oras ff frumos,iti recomand sa faci turul cu busul(barcelona tour city)costa 23 de euro pe zi sau 27 de euro 2 zile si te poti urca unde vrei si te da jos la fel.Noi am fost cazati la NH HOTELES(3 stele) ff curat si este situatla 500 m de statia de metrou.In fata hotelului este un restaurant unde se poate manca cu 5 euro ff bine(tot ce vrei de la pizza la friptura de porc sau pui)Merita sa vizitezi aquarium(18 euro de persoana)iar langa acvariu este un fel de rest cum gasesti la noi pe litoral (la impinge tava 9,95 euro).Calatorie placuta si distractie pe masura
utica
Postat pe 14 August 2009 14:32
multumesc pt raspuns! cat a costat hotelul, si daca a fost cu mic-dejun inclus? cam cat cheltuiesti pe zi.... mancare, o sangria, o inghetata...etc cat costa transportul in comun, se poate pleca de la aeroport cu metroul? Multumesc mult
120856
Postat pe 19 August 2009 23:38
Buna,hotelul a costat 120 de euro pe 3nopti cauta pe (booking.com noi am cam inchi din luna iunie),micul dejun era 8 euro, dar noi am pref sa mancam in alta parte.Masina am avut-o inchiriata din franta acum depide undepe ce aerop aterizati ca sunt autobuze care fac leg pana in oras.Apa sucurile ,berea de la 1,80 de euro in sus cu cat te apropii de oras cresc
utica
Postat pe 21 August 2009 11:43
Multumesc mult ! intru chiar in seara asta sa caut hotel.....sper sa ne mai impartasiti dim impresii si din alte calatorii !
120856
Postat pe 21 August 2009 22:11
Sunt multe de vizitat in Barcelona, incepand de la Sagrada Familia si parcul Guel, continuand cu muzeele deoasebile, casele lui Gaud care nu trebuie ratate, parcul central deosebit, fantana Magica (spectacol de muzica si lumini care nu trebuie ratat), plimbare pe La Rambla, Piata Centrala etc.etc ... depinde cate zile veti sta in Barcelona si cum va place sa va petreceti timpul ... asteptam impresii si fotografii. Concediu placut ... va fi o experienta unica si de neuitat !
elena.iacobescu
Postat pe 26 August 2009 11:49
Din aeroport ( el prat) poti sa mergi cu autobuzul( in dreapta cum iesi din aeroport) sau cu metroul este chiar in aeroport.( daca nu te decurci intrebi).Drumul pina in Barcelona e aprox. 5 euro.
de vazut:
- spectacolul de muzica , apa si lumini din fata de la castelul Montjuic( numai joia-duminica)
- parcul guel
- plimbare cu vaporul, de la capatul Ramblei ,costa cam 10 euro si dureaza vreo 2 ore
- Rambla( eu nu am fost foarte incintat) unde la un capat este portul iar la celalalt gasiti Hard Rock Cafe
- urcare cu cabina pina sus la castelul Montjuic,de unde se vede toata Barcelona
- stadionul Barcelona, unde este si un magazin cu Barcelona
In perioada cit am stat in Barcelona am fost la Montserat,o localitate aflata in munti,linga Barcelona( se poate ajunge foarte usor cu trenul) si la parcul de distractii de la Portaventura( tot cu trenul se merge).


mircea_puie
Postat pe 31 August 2009 10:54
Buna! Eu am fost la inceputul lui iunie in Barcelona, pentru doar trei zile si am ajuns destul de obosita, fiind ultimul obiectiv dintr-un mic tur prin Europa. Mi-a placut foarte mult orasul (atat cat am vazut). Poti observa stilul lui Gaudi aproape la fiecare pas, cladirile imaginate de el dandu-mi impresia a fi sculptate in stanca de niste fiinte din povesti.
Am preferat sa nu mergem cu autobuzul turistic de care amintea cineva mai sus si ne-am cumparat T-10 cu 7,70 €, cartela cu 10 calatorii valabila pe toate mijloacele de transport (inclusiv pentru trenuletul ce merge pana la aeroport).
Ca si preturi iti mai pot spune ca biletele la Acvariu si la stadionul FCBarcelona au fost cele mai scumpe - 17€, la Sagrada Familia - cred ca 11€ plus inca 2€ daca vrei sa urci in turn si iti recomand sa nu ratezi asta (privelistea este minunata).
De asemenea, te sfatuiesc sa o iei usor la pas pe Ramblas in jos pana la statuia lui Columb de pe malul marii, sa stai macar o zi si la plaja, eventual in Barceloneta, sa gusti din preparatele spacifice cu fructe de mare, sa mergi seara la Fantanile din Montjuic (dar nu martea cum am facut noi, caci asta e singura zi din saptamana cand spectacolul de muzica si lumina nu are loc).
Sa nu te surprinda faptul ca localnicii nu inteleg nicio boaba de engleza. Aproape ca nici spaniola nu stiu Asa ca nu ar fi rau sa iti faci rost de un ghid foarte bun si sa stii cateva cuvinte in catalana asta a lor.
Daca la plecare vrei sa mergi la aeroport trenul de care am amintit mai sus, e bine sa stii ca e destul de aglomerat si ca are intarzieri de pana la 30-40 min. Si aeroportul mi s-a parut destul de coplicat deoarece accesul pe terminale se facea cumva dintr-o zona comuna in forma de cerc, iar anunturile in engleza sunau mai mult a chineza
Concediu placut! Asteptam impresii
a_linutza_4you
Postat pe 31 August 2009 22:26
Buna,

O mica recomandare ti-as face: incearca sa stai minim 5 zile. Si asa va fi un efort turistic destul de intens pentru ca sunt multe de vazut, dar 5 zile ar trebui sa fie ok ca sa vezi principalele obiective. De stat am stat in apropierea statiei de metrou Lesseps, care e foarte aproape de parcul Guell. Am stat intr-un hostel, am platit 65 de euro/noapte camera, fara mic dejun (am fost la inceputul lui iunie, asta ca sa-ti faci o idee despre sezon). Eu zic ca merita sa cauti cazare mai spre centru sau langa o statie de metrou, ca e pacat sa pierzi timpul pe drum. De mancat... am mancat in diverse locuri, de la restaurante mai pretentioase pana la bistrouri de la coltul strazii (aici se poate manca meniul zilei la 8-10 euro). De asemenea, peste tot exista asa-numitele boquerias, care sunt niste sandwich-uri bagheta, cu diverse umpluturi, costa cca 2,5-3 euro. Va sfatuiesc sa luati apa din supermarket (este un Carrefour express pe La Rambla) si sa umblati cu ea in geanta, altfel va costa cam 1,5 euro prin cafenele sau restaurante.
In rest... au cam zis ceilalti ce e de vazut :). tot ce pot sa fac este sa-ti urez distractie placutasi sa te bucuri la maxim de acest oras minunat.
onilaiepurila
Postat pe 3 Septembrie 2009 09:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
paralia 1 De la: kudika311013 1 August 2010 15:36
dr.CAlin C - Arad 1 De la: marianamanuela_voicu 10 Iulie 2009 19:06
SI BULGARIA ESTE VECINA CU ROMANIA!!! 35 De la: sorinela 18 Martie 2013 21:17
incearca si tu 0 De la: 22 Ianuarie 2010 14:56
Cu cine mergeti in Croatia? (agentie) Si pe unde? 11 De la: lazy002133 19 Aprilie 2010 17:31