Setari Cookie-uri

CU MASINA SPRE GRECIA

Buna!

In 12 august urmeaza sa plec intr-un sejur in Nei Pori si , desi avem transportul inclus cu autocarul, am decis sa mergem cu masina pentru a ne putea plimba pe unde dorim noi.
Am ceva emotii la traversarea Bulgariei si as vrea sa-mi spuneti traseul cel mai bun pe care mi-l recomandati si de unde as putea sa-mi descarc pentru gps o harta cat mai buna.
In legatura cu parcare sau ceva probleme cu masina nu am auzit ca ar exista prin Grecia.
Orice informatie ma poate ajuta.

Va multumesc si va doresc tuturor vacante pline de soare, liniste si peisaje minunate!
teodora_ionascu
Postat pe 9 Iulie 2009 09:51
In legatura cu descarcatul unei harti gps,nu siu daca te ajuta deoarece grecia nu sta bine la capitolul asta.Ai gps numai in orasele mari si numai in anumite zone din tara,dar o sa va descurcati voi .
Traversarea bulgariei am facut-o de 8 ori ,fara nici o problema ,am fosr si singur si cu familia,prieteni ,ruta giurgiu,sofia,thesaloniki.
pina in nei pori ai gps .
gabriello_g
Postat pe 22 Iulie 2009 08:04
Parcarea este o problema in grecia.
1 daca parchezi in loc interzis fara sa fii la masina ti se pot lua placutele de inmatriculare.
2.sau ti se ridica masina recuperata contra sumei de 800 euro fiti atenti in (atena)
3.....o sa gasiti locuri de parcare gratuite fara probleme dar destul de greu....grecii se misca mult... si nu parcheaza pentru mult timp intr-un loc



gabriello_g
Postat pe 22 Iulie 2009 08:09
Sper sa va fiu de folos
Noi am fost anul trecut pana-n Peloponez.Iti spun traseul pe care l am parcurs pana la Paralia Katerini unde am facut escala de 4 zile pt.odihna.Dimineata la 7 eram in vama la Ruse iar pe la 18.30 am fost in vama la Greci iar la 21 in Paralia(am incercat sa nu oprim deloc la bulgari-tot de frica- opream pe autostrada in camp deschis).Singura problema a fosst ca dupa iesirea din vama Ruse, pe drum ne-a oprit Politia(fara motiv) si am dat 20 Euro ciubuc pe motiv ca am depasit viteza ceea ce nu era adevarat(ATENTIE CA PE ACEL TREASEU VITEZA PE INDICATOARE SE SCHIMBA FOARTE DES, DUPA CATIVA METRI),ATENTIE IN SOFIA SA NU GRESITI DRUMUL CA ESTE GREU DE IESIT(SENSURI UNICE), E BINE SA LUATI HARTILE DE AICI DIN TARA (CU SCRIS ROMANESC SI BULGARESC)SI CEA GRECEASCA PT.HARTA RURIERA SI DE ACOLO PENTRU INTINERARII.
Ruse( urmatiri autostrada E83 spre Sofia)-Pleven-Lubovat-de la Botevgrad urmariti E 79-Sofia - Blagoevgrad- spre granita Kulata- aici este granita cu Grecia -Promahonas-(urmariti tot E 79-Karteres-Langadas-Salonic-Pirgos( de aici urmariti E 75)-Korinos-LeptoKaria-Platamonas-NEI PORI.CONCEDIU PLACUT (MERITA)
maria_iv
Postat pe 22 Iulie 2009 08:13
Iti recomand sa traversezi Bulgaria ziua si sa respecti strict limitarile de viteza. Politia lor sta la panda si te taxeaza pentru cea mai mica depasire a limitei de viteza. De oprit iti recomand sa opresti numai in locuri publice (benzinarii mai mari de ex OMV).
Sunt destui dubiosi pe acolo acolo si nu e indicat sa opresti in locuri singuratice. Sa nu-ti iei antiradar la tine. Este complet interzis in Bulgaria si in Grecia si risti amenzi f. mari. GPS-ul este bun, numai sa ai hartile actualizate. In Grecia nu parca decat in locuri strict amenajate. Sunt parking-uri (terenuri sau cladiri) mari, unde iti poti lasa masina, contra cost bineinteles. Nu ti-o lasa pe bordura sau cine stie unde pentru ca risti sa ti-o ridice, iar amenzile sunt f. mari. Iti recomand sa bagi benzina numai la benzinariile mai mari. La cele mici risti sa pui benzina de proasta calitate. La Bulgari iti trebuie rovinieta pe care o iei de la peco la intrarea in Bulgaria. In grecia nu ai rovinieta, dar trebuie sa platesti cate 2 euro la fiecare tronson de autostrada.
jobsfinder
Postat pe 22 Iulie 2009 08:33
La Sofia sa nu o iei pe centura ca faci vre-o 3-4 ore,eu m-am pacalit odata, e la fel de aglomerata ca ceea din Bucuresti,prin centru nu este prea complicat.
romulus_lazy
Postat pe 22 Iulie 2009 08:47
am traversat bulgaria de 6 ori. de doua ori ziua, de 4 ori noaptea. sunt foarte multe echipaje de politie. ziua se circula mai greu din cauza aglomeratie (totusi mai lejer ca la noi). noaptea se circula f bine dar atentie la radare. chestia cu infractorii pe marginea soselei este mult exagerata. atentie sa nu ratati intersectii. unele indicatoare sunt puse chiar in intersectie fara sa fiti avertizati din timp ca trebuie sa o luati la stanga sau dreapta. pe centura sofiei se circula mai bine. anul trecut era ca in bucuresti deoarece erau lucrari. mie mi-a mers gps-ul si in bulgaria si in grecia. am mers pana-n atena.
plimbaretz
Postat pe 22 Iulie 2009 09:10
Hello,

Daca ai GPS cu IGo nu o sa ai nici un fel de problema nici in Bulgaria, nici in Grecia.Hartile trebuie sa fie actualizate.
Recomand sa fiti atenti la limitarile de viteza pentru ca acolo se pune radar. De obicei politia sta dupa un tunel, o panta fara vizibilitate.
In Bulgaria am oprit pe traseu atat in benzinarii cat si pe marginea drumului si nu a fost nici un fel de problema.
Recomand trecerea prin Sofia, se traverseaza cam in jumatate de ora, daca e un moment al zilei mai putin aglomerat.
Rovinieta pt bulgari o poti cumpara de la vama, ai grija sa ai bani schimbati pentru ea,oricum de obicei te taxeaza mai mult decat trebuie daca platesti in alta moneda decat cer ei.(5 euro, 25 lei).
Parcarea in Grecia se face in locuri permise daca nu vrei sa dai amenzi aiurea, dar in zona cu Neoi Poroi(da,asa se scrie corect :P) nu e asa aglomeratie incat sa nu ai unde sa o parchezi.
Daca tot sunteti cu masina merita sa mergeti si pana la manastirile Meteora.
andreeastoi
Postat pe 22 Iulie 2009 09:12
În afarã de varianta prin Sofia mai existã vreo variantã prin care sã se taie Bulgaria mai direct ºi eventual mai ... fãrã poliþie?

M-am uitat pe hartã ºi am vãzut niºte drumuri, dar sunt curios dacã le-a încercat cineva cât sunt de bune.
bogdan80
Postat pe 22 Iulie 2009 11:09
Navigatoarele GPS inutile in Bulgaria, indiferent de actualizarea hartilor. Nu au decat trasee prestabilite, in Bulgareste, nu detalii de orase sau strazi si mai rau va incurcati. Urmati sfaturile celor care au mai fost pe traseu. Nu folositi sub nici o forma antiradarul. De ce nu incercati varianta cu Macedonia-Skoplie-Grecia, la ora asta scenariile nu sunt mai putin credibile decat pentru Bulgaria, daca circulati ziua. Drum bun oricum.
aurel_mironescu
Postat pe 22 Iulie 2009 12:31
Merge cat de cat GPS-ul in Bulgaria, dar sa nu te bazezi numai pe el. Am fost anul asta, de 1 mai, si ne-am ratact de cateva ori, doar pt ca am luat-o dupa GPS.
Si, sa-ti iei detector de radar la tine, nu mai este interzis in Bulgaria. Noi l-am avut si chiar ne-a fost de ajutor, pt ca am trecut de cateva radare si nu ne-a oprit politia niciodata. Si stai linistita, ca nu opreste toata ziua buna-ziua masini de Romania ca au ceva cu noi, atata timp cat noi respectam semnele lor de circulatie. Si da, trebuie sa mergi regulamentar acolo, atata tot. :)
Drum bun
spooky_ada
Postat pe 22 Iulie 2009 12:51
De la: bogdan80, la data 2009-07-22 11:09:36În afarã de varianta prin Sofia mai existã vreo variantã prin care sã se taie Bulgaria mai direct ºi eventual mai ... fãrã poliþie?

M-am uitat pe hartã ºi am vãzut niºte drumuri, dar sunt curios dacã le-a încercat cineva cât sunt de bune.
olimpia_healthy
Postat pe 22 Iulie 2009 13:20
cea mai buna varianta e fara bulgaria. am facut timisoara-salonic prin serbia si macedonia in 10 ore pe ziua.drumuri f bune, autostrazi,viteza.Atentie fara DETECTOR DE RADAR NICI MACAR SUPORTUL.MAI AVETI IN VEDERE CARTE VERDE SI PT MACEDONIA, PT CA UNELE FIRME NU AU DAT SI PT MACEDONIA.GRECII NU PREA STIU DE ROSU SAU DE SEMNE DE CIRCULATIE, DAR PARCHEAZA TOTUSI UNDE E ADMIS. IN ORASELE MARI CAUTA PARCARILE SPECIALE , ESTE MAI SANATOS LA BUGET SI MAI SIGUR CA ITI GASESTI MASINA TOT ACOLO.VINE IN JUR DE 1.5 EURO PE ORA CHIAR IN INIMA SALONICULUI DE EXEMPLU.DRUM BUN
olimpia_healthy
Postat pe 22 Iulie 2009 13:26
Buna!
Traseul optim (cred eu) spre Grecia este: Giurgiu - Ruse - Sofia - Blagoevgrad - Kulata (granita cu Grecia) - Seres - Thesaloniki -Nei Pori. Drumul e destul de bun prin Bulgaria (exista chiar o autostrada de vreo 70 de km pana in Sofia), iar in Grecia sunt super. Incearca sa respecti regulile de circulatie in Bulgaria (viteza, depasiri, etc.) si nu vei avea probleme (politia bulgara nu te opreste degeaba, iti spun din proprie experienta). Pe de alta parte, functioneaza si la ei (in Bulgaria) semanlizarea cu farurile, pt. a te atentiona ca e politie pe drum, asa ca fii atenta la colegii de trafic. Nu cauta un traseu mai bun prin Bulgaria, ca nu vei gasi. Daca imi dai o adresa de mail, iti pot da harti GPS IGO 2009 (Romania, Bulgaria, Grecia). Adresa mea este: dsavus@yahoo.com. Iti doresc o vacanta placuta in Grecia!! Doru
dsavus
Postat pe 22 Iulie 2009 20:20
Eu am traversat anul trecut Bulgaria cu navigator GPS IGO si m-a dirijat ireprosail. S-a descurcat excelent si in Grecia. O fi exceptia care confirma regula ta?
dsavus
Postat pe 22 Iulie 2009 20:26
Am mai scris despre asta, dar o voi face de fiecare data cand consider ca pot fi de ajutor.
Acum doi ani am mers in Grecia prin Bulgaria, drumul a fost obositor, cu emotii (auzisem destule despre turisti jefuiti, despre politia corupta--care s/a adeverit ca asa e, cu bani dati pe bac etc.Am astepta destul de mult la bac, dupa care a urmat drumul f. aglomerat, cel putin pe centura Sofiei, politie peste tot care "pandea" masinile cu nr. de Romania. Prietenul nostru chiar a platit o amenda transformata in "atentie" destul de mare doar prin simplu fapt ca la un semafor a depasit cu cativa cm cu rotile din fata linia de la semafor.Dupa cum am spus drumul a fost destul de aglomerat, cu multe restrictii de viteza, cu indicatoare pe care nu le vedeai pt ca erau plasate prost.
Anul trecut am trecut pe la sarbi, pe la Severin, deoarece noi suntem din Gorj. Drumul a fost excelent, nici nu ne/am asteptat. E drept, ca si aici am avut emotii, se auzeau la fel, fel de fel de povesti, dar nu a fost asa... Drumul e mult mai usor de facut, multe autostrazi, si chiar si in localitati se circula cu mult mai bine deoarece casele sunt plasate la mare distanta de drum, iar taxele de pe autostrazi adunate, tot nu au facut cat taxa de pe bac si taxele din Bulgaria.Nici la vami nu am stat mult, deoarece erau deschise culoare pentru turisti si imediat treceai, nu am stat mai mult de 20 min in nicio vama.Si anul acesta vom merge tot in Grecia, pe acelasi traseu ca anul trecut.Am uitat sa spun ca desi drumul e putin mai lung, se parcurge mult mai repede deoarece conditiile de trafic, asa cum am mai spus sunt cu mult mai bune.
Va doresc tuturor vacanta de vis pe care o doriti si sa aveti in drum usor fara evenimente neplacute.
sagradam
Postat pe 23 Iulie 2009 08:37
De la: dsavus, la data 2009-07-22 20:20:24Buna!
Traseul optim (cred eu) spre Grecia este: Giurgiu - Ruse - Sofia - Blagoevgrad - Kulata (granita cu Grecia) - Seres - Thesaloniki -Nei Pori. Drumul e destul de bun prin Bulgaria (exista chiar o autostrada de vreo 70 de km pana in Sofia), iar in Grecia sunt super. Incearca sa respecti regulile de circulatie in Bulgaria (viteza, depasiri, etc.) si nu vei avea probleme (politia bulgara nu te opreste degeaba, iti spun din proprie experienta). Pe de alta parte, functioneaza si la ei (in Bulgaria) semanlizarea cu farurile, pt. a te atentiona ca e politie pe drum, asa ca fii atenta la colegii de trafic. Nu cauta un traseu mai bun prin Bulgaria, ca nu vei gasi. Daca imi dai o adresa de mail, iti pot da harti GPS IGO 2009 (Romania, Bulgaria, Grecia). Adresa mea este: dsavus@yahoo.com. Iti doresc o vacanta placuta in Grecia!! Doru


Salut,

Daca mi-ai putea da hartile pentru sistemul de navigaþie þi-aº fi recunoscãtor, adresa mea de mail e bigbogd@yahoo.com.

În ceea ce priveºte drumul prin Serbia ºi Macedonia sincer am anumite rezerve ...
Am fost parcã în 2007 în Scopje ºi mã simþeam ca în no man's land.
Era o sãrãcie lucie, am vãzut într-o sãptãmânã cât am stat acolo mai puþine maºini scumpe decât vãd în jumãtate de orã pe strada mea (mercedes, audi, bmw, nu lamborghini sau aston martin).
E drept, atunci am fost cu avionul, deci n-am experimentat mersul pe ºoselele lor, dar aveam impresia permanentã cã urmeazã sã fiu vânat de cineva ... poate era deplasat, dar aºa mã simþeam.

Sincer am emoþii sã merg cu maºina mea prin Bulgaria, dar prin Serbia ºi Macedonia adrenalina chiar capãtã cote alarmante.
Cred cã voi opta totuºi pentru drumul prin Bulgaria, unde risc doar sã plãtesc câteva zeci de euro ºpãgi la poliþiºti.
bogdan80
Postat pe 23 Iulie 2009 10:08
Am revenit acum 2 zile din Grecia.La dus am ales varianta mai scurta,prin Stara Zagora si Svilengrad,dar asta pt.ca am mers in Thassos.Nu o recomand,kilometrii diferenta se pierd cu blocajele si ocolirile.La intoarcere am venit pe Sofia,si e cea pe care o recomand,GPS-ul cu Igo 2007 vede tot traseul,iar Sofia se traverseaza usor(35 de minute la prinz).Drumurile sunt bune dar au multe restrictii de viteza,unele chiar aiurea puse,insa acolo e locul unde te prinde radarul...Pentru destinatia ta,varianta Ruse-Sofia-Kulata(granita)-Serres(Grecia) e cea mai buna.
Rovigneta la BG e 7 euro/saptamina(singura disponibila) iar din cele 9 radare vazute am cotizat la unul,20 de euro.Daca prinzi un BG care merge tare dar incetineste unde ''vede'' el detectorul,e OK.Politia BG are detectoare mai vechi si le activeaza cind ''vineaza''.Daca esti in spatele unuia,nu te vede,asa ca,daca mergi tare,ai grija sa nu fii prima masina!
Succes!
bogdanvanghelie
Postat pe 23 Iulie 2009 11:58
Va multumesc foarte mult pentru sfaturi.

Probabil varianta cu Serbia e buna, insa de la Bucuresti pana la Drogeta Turnu Severin mai faci 5 ore inutil.

Incercam sa adunam cat mai multe informatii, dar trebuie sa recunosc ca sfaturile voastre m-au cam speriat (radare, parcari interzise).

Sper sa fie bine si sa nu avem probleme care sa ne strice sejurul.

Vacanta placuta tuturor!
teodora_ionascu
Postat pe 23 Iulie 2009 15:49
poate sunt eu mai norocos , dar in ultimi 3 ani am trecut prin Bulgaria fara absolut nici o problema ( de fiecare data in septembrie) chiar am vazut cateva echipaje de politie insa nu aveau treba cu noi , cred ca se exagereaza, s-au mai schimbat lucrurile si pe la vecinii nostri totusi chiar si asa nu recomand traversarea bulgariei noaptea!
cristian_h
Postat pe 23 Iulie 2009 20:53
acelasi traseu l-am facut si eu in luna iunie anul acesta....insa nu-l recomand nimanui..............ca si kilometri am iesit cam la fel, ca si prin Sofia,.insa ca si timp,am reusit "performanta" groaznica de 12 ore.........si acum imi vine rau, cind ma gindesc.......
deep_love_edy
Postat pe 23 Iulie 2009 22:13
m-am referit la traseul prin Stara Zagora
deep_love_edy
Postat pe 23 Iulie 2009 22:15
Am traversat Bulgaria de vreo 6 ori in diagonala si pe mai multe directii, toate pe drumul dus/intors spre Grecia,si de fiecare data am fost oprit de politie degeaba, mi s/au cerut bani pentru amenzi imaginare dar nu le/am dat niciodata nimic.
ultima data am oprit masina in statiune sa scot leva de la bancomat si pana m/am intors venisera sa imi ridice masina.
am scapat cu 10 euro bacsis.
Dar nu va speriati, se poate merge prin bulgaria, cu atentie si rabdare, dar dureaza o zi daca respecti limitele de viteza, au radare peste tot si politia opreste numai straini, daca te tii dupa masinile lor care nu respecta regulile, tot pe tine te opresc sa te amendeze.
insa curaj si drum bun, se poate,
iar la greci e incomparabil, au autostrazi si sosele bune in toate directiile, nu am parcat aiurea nici eu, mai bine dai 2 euro si lasi masina in parcare in siguranta, desi nu m/a agresat niciodata nimeni, a venit politistul grec la masina si mi/a spus ca am oprit in loc interzis, am multumit am plecat si mi;au urat vacanta placuta.
iar halkidiki este un loc minunat de ploaja si plimbare, mergeti cu masina proprie si cautati mai multe plaje, in Sithonia sunt ca in insule,
calator
Postat pe 2 August 2009 18:12
nu incerca drumurile laterale, sunt nasoale, nesigure si fara indicatoare, iar bulgarii nu prea reusesc sa/ti dea indicatii de drum,
eu am gasit in capitala Sofia indicatoare total opuse spre aceeasi directie, si niciunul nu era bun, nu am avut chef de poze dar meritau
alege drumurile mari ca nici alea nu sunt prea grozave, si mergi cu rabdare
calator
Postat pe 2 August 2009 18:15
Salutare!
E adevarat ca drumul de la ruse pana la biala e deviat,se lucreaza la drum sau ceva de genu?
Imi ajung 2 plinuri dus-intors( motor diesel 2.0) si mai am o intrebare dc nu v-am plictisit deja : am gps cu harta igo 08,imi arata traseul pe centura sofiei si as vrea s-o iau prin oras,cum il setez,imi trebuie un punct de reper,o strada ceva!
MULTUMESC MULT
aditzuuu1556
Postat pe 5 August 2009 15:07
De la: bogdan80, la data 2009-07-22 11:09:36În afarã de varianta prin Sofia mai existã vreo variantã prin care sã se taie Bulgaria mai direct ºi eventual mai ... fãrã poliþie?

M-am uitat pe hartã ºi am vãzut niºte drumuri, dar sunt curios dacã le-a încercat cineva cât sunt de bune.


Nu te sfatuiesc. Foloseste traseul consacrat (daca doresti aventura, poti sa mergi pe unde vrei, bineinteles...)
dsavus
Postat pe 5 August 2009 23:33
De la: aditzuuu1556, la data 2009-08-05 15:07:23Salutare!
E adevarat ca drumul de la ruse pana la biala e deviat,se lucreaza la drum sau ceva de genu?
Imi ajung 2 plinuri dus-intors( motor diesel 2.0) si mai am o intrebare dc nu v-am plictisit deja : am gps cu harta igo 08,imi arata traseul pe centura sofiei si as vrea s-o iau prin oras,cum il setez,imi trebuie un punct de reper,o strada ceva!
MULTUMESC MULT


Da, drumul spre Sofia e deviat, asa cum spui. Desi marcajul e f. deficitar, te descurci, cu toate ca GPS-ul nu se "simte prea bine" in acea zona (dar isi revine, in cele din urma, dupa vreo 10 - 15 km). Oricum, incearca sa te tii dupa alte vehicule (TIR-uri, de exemplu). La traversarea Sofiei, nu folosi centura: vei imbatrani pe drum. Poti sa intri in oras, fara nici un fel de reper: ai orasul in dreapta, iar la una din intersectiile semaforizate virezi la dreapta, spre oras. GPS-ul va tot incerca sa te readuca la centura, dar nu-l iei in seama vreo 10 minute. In cele din urma, va intelege ce vrei si te va scoate repede din Sofia. In ceea ce priveste carburantul, depinde unde vrei sa ajungi, ce capacitate are rezervorul si ce consum are masina (presupun ca nu e mai mare de 6,5 la suta de km). Ca sa-ti faci o idee, am sa-ti dau exemplul meu. Cu un Logan pe benzina 1600 cc 16V, avand un consum mediu de 6,6 l / 100 km si un rezervor de 55 litri, am ajuns cu un plin de la Giurgiu la Nikiti (peste 700 km), fara sa consum tot carburantul. Succes si, FARA TEAMA, INAINTE!! Iti doresc o vacanta de vis in Grecia.
dsavus
Postat pe 5 August 2009 23:55
@dsavus


masina consuma cam 7,5 poate si mai putin,rezervorul are 63 de litri! Plecam pe 24 august in hanioti la hotel calypso!Am mai traversat bulgaria spre turcia de multe ori dar cu autocarul,niciodata cu masina personala,soferii faceau glume ca defiecare data traseul se schimba si bulgaria nu-i niciodata la fel!
Multumim pt incurajari
aditzuuu1556
Postat pe 6 August 2009 17:25
Va recomand cu toata increderea traseul Serbia-Macedonia l-am facut anul trecut in 10 ore de la Dr.Tr. Severin cu o ora de ratacire in Salonic.Tot traseul aproape numai autostrazi si taxe mici(vreo 5 euro taxe autostrada)N-am vazut nici-un echipaj de politie.
sorintat
Postat pe 8 Aprilie 2010 16:55
De la: OANAIONASCU, la data 2009-07-23 15:49:05Va multumesc foarte mult pentru sfaturi.

Probabil varianta cu Serbia e buna, insa de la Bucuresti pana la Drogeta Turnu Severin mai faci 5 ore inutil.

Incercam sa adunam cat mai multe informatii, dar trebuie sa recunosc ca sfaturile voastre m-au cam speriat (radare, parcari interzise).

Sper sa fie bine si sa nu avem probleme care sa ne strice sejurul.

Vacanta placuta tuturor!

Buna ziua ! Anul acesta mergem si noi in Thassos , imi puteti spune care este cel mai scurt drum ? In ce zona a insulei ati stat?Multumesc frumos.
vladgg_19
Postat pe 6 Mai 2010 09:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce semnezi si ce primesti ??? 8 De la: lazy002261 14 Mai 2010 14:16
spania pentru seniori 10 De la: crisk 20 Decembrie 2010 11:21
CU MASINA PANA IN ITALIA LA VASTOS. 1 De la: bogo 21 Iulie 2010 13:49
urgent, vand bilet Nisipurile de aur, hotel slavey 4 * 8 De la: michelllebelle 21 Iulie 2010 16:04
Cu cine mergeti in Croatia? (agentie) Si pe unde? 11 De la: lazy002133 19 Aprilie 2010 17:31