Setari Cookie-uri

Sicilia

A fost cineva in Sicilia ? E o insula superba ( vazuta doar pe net ) si mi-ar placea sa aflu mai multe despre aceste locuri . sugestii ?

D
danimicutica
Postat pe 20 Noiembrie 2009 14:57
Am fost in Sicilia si intr-adevar este un loc foarte frumos, incarcat de istorie. Incepe prin a merge in Taormina, "este cea mai mare opera artistica si naturala" spunea Goethe, un oras incarcat de lumina si culoare. Apoi, viziteaza vulcanul Etna, poti ajunge aproape de varf mergand pe o sosea ce taie muntii de tuf vulcanic.
Excursia in Sicilia poate continua cu Catania care este un oras al contrastelor si care a fost colonie greaca si apoi romana. Continua cu Siracusa apoi, daca ai timp, cu Ragusa.
Mergi in Agrigento care, conform cu ceea ce spunea poetul grec Pindar, era "cel mai frumos oras al muritorilor". Viziteaza aici Tempio della Concordia, Tempio di Giove (cel mai mare templu doric intalnit), Tempio di Giove (al lui Hera).
Ultimul oras vizitat de mine inainte de a ma imbarca spre Napoli a fost Palermo. Aici am fost socat de contrastele existente. Noul se imbina cu vechiul precum si saracia cu bogatia la fiece pas. Poti vizita Palazzo dei Normanni (palatul regal normand). Pe mine, in acest oras, m-a interesat sa vad locul unde a fost inhumat Balcescu. Am gasit locul respectiv (sumbru) dar, nu era decat o placuta care atesta faptul ca aici era groapa comuna in care a fost "aruncat".
Va doresc calatorie placuta si o vacanta interesanta.
octeo
Postat pe 24 Noiembrie 2009 09:02
Ai ratat, poate, cea mai pitoreasca parte a Siciliei - vestul.
Trebuie vizitat (ca baza) Trapani, iar de aici :
-Isola Pantelleria - centrul pescuitului de ton;
-Marsala cu zonele de producere a sarii marine, morile de vant si ruinele;
-Castelul Erice care domina Trapani - castel medieval ce ofera o imagine asupra marii ce numai din avion mai poate fi vazuta;
-Salemi - cu muzee unice, bazar si istorie milenara;
-San Vito lo Capo - pentru a te bucura de soare si mare, inainte de plecare.
Pentru a completa o calatorie reusita, recomand calatoria cu avionul pe ruta: Budapesta - Roma - Palermo, cu escala pe Fiumicino.
Vei putea admira zona carstica a Croatiei, Adriatica si muntii Italiei si nu in ultimul rand, vei avea ocazia unica a unei aterizari spectaculoase la Palermo. De ce? Vei vedea.

grc-1
Postat pe 24 Noiembrie 2009 11:28
e superba, eu am vazut doar taormina, etna si modica( un orasel renumit pt ciocolata)
sunt curse low cost, destul de ieftine si catre palermo si catre catania( catre catania are wizz air) , hoteluri se gasesc pe booking.com, sunt de incredere si de obicei gasesti pe siteuri-le oraselor care te intereseaza toate informatiile legate de mijloacele de transport ( asta daca nu mergi cu masina proprie )

calatorie placuta
frumushel_lazy
Postat pe 24 Noiembrie 2009 15:21
Merita vazuta,am fost in 2007 cu masina si am stat 2 saptmani e superba dar trebuie sa ai un mijloc de transport la indemana ca sa te bucuri de Sicilia.
sorindinuti
Postat pe 24 Noiembrie 2009 22:44
poti sa vezi aici un film facut chiar de mine http://www.viddler.com/explore/RO26DSD/videos/2/ . pentru alte amanunte poti sa ma contactezi prin e-mail la dragos.dinu@gmail.com
sddinu
Postat pe 28 Noiembrie 2009 11:04
sicilia vazuta de mine: http://www.viddler.com/explore/RO26DSD/videos/2/
sddinu
Postat pe 28 Noiembrie 2009 11:06
sicilia vazuta de mine: http://www.viddler.com/explore/RO26DSD/videos/2/
sddinu
Postat pe 28 Noiembrie 2009 11:07
Frumos colaj "Sicilia vazutz de mine"
carmen.galita@yahoo.com
Postat pe 28 Noiembrie 2009 19:01
Am fost si eu in Sicilia, foarte frumos...
Cel mai mult m-a impresionat orasul-cetate Erice, este superb, de poveste... am ajuns mai spre seara si inainte sa se intunece s-au lasat norii in oras... eram practic printre nori.. e o senzatie unica, incredibila, tinand cont si de peisajul cu acele stradute inguste pietruite si casele cu balconase micute vechi care mai de care, iar castelul de unde se vede marea si orasele din jur...
OttiliaDia
Postat pe 30 Decembrie 2009 09:31

Pentru ca tot e inceput de an, sa va spun la ce visez eu pentru "vacanta" din vara aceasta: 2 saptamani in Sicilia + Roma (ar fi si mai bine 3 saptamani, dar nu cred ca mi-as putea permite), in care sa umblu si sa vad tot ce e de vazut...
Din pacate, nu am gasit nici un tour operator care sa ofere ceva interesant - si am tot cautat vara aceasta. Daca stiti totusi ca exista oferte tentante, va rog sa-mi spuneti.
Mi-ar placea sa merg pe cont propriu, dar nu stiu daca m-as descurca.
Ideala mi s-ar parea o excursie de grup...pe cont propriu. Propusese cineva pe forumul lazy o excursie de o saptamana prin Europa, nu stiu daca proiectul s-a materializat; daca s-ar gasi si alte persoane interesate de Sicilia... timp ar fi, pana la primavara/vara, sa organizam ceva.
Isabo_condo
Postat pe 1 Ianuarie 2010 13:43
Ma gandesc sa merg si eu vara asta:).
Multumesc tuturor pt informatii; o sa tin cont de ele:D
kudika_37389
Postat pe 3 Iulie 2013 14:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hotel Golden Tulip Mamaia 5 De la: bimby 3 Aprilie 2010 02:43
croatia cu masina 43 De la: whitewizzard 3 Septembrie 2010 09:26
Romania - Delta Dunarii 3 De la: battleofwits 31 Mai 2011 10:42
Concurs 1 De la: Amber 23 Martie 2009 22:34
am fost la budapesta!!! 14 De la: cristian_h 28 Mai 2009 07:03