Setari Cookie-uri

china-hong kong - makau

Vreau sa merg in primavara-vara aceasta pe traseul China- Hong-kong-Makau. Sunt din Cluj, si nu am mai fostr in partea aceea. Daca ma puteti sfatui privind: agentii bune sau preferentiale, daca se poate merge pe cont propriu, cum este mai avantajos, valute folosite, vize,...etc.
multumesc,

healthy012727
Postat pe 18 Ianuarie 2010 12:15
Nu stiu nici o agentie, am fost de cateva ori independent.
Iti trebuie viza pentru China (se ia de la ambasada din Bucuresti in aceeasi zi daca platesti taxa de urgenta si nu esti din Bucuresti). Pentru Hong Kong si Macao, nu iti trebuie viza, sunt unitati administrative separate. In caz ca vrei sa revi din HK sau Macao in China, iti trebuie viza chineza cu dubla intrare - ceri la ambasada motivand ca te duci in HK.
Valuta - yuan-ul chinezesc, dolarul HK sau pataca Macao. Cel mai bine este sa mergi cu card de debit sau credit si sa scoti din ATM. Alternativ, cel mai prost este sa mergi cu cash-ul dupa tine sa ti-l fure careva. Valute favorite: yen-ul japonez, dolarul hongkongez, dolarul singaporez, dolarul si euro
Imperator_lazy
Postat pe 19 Ianuarie 2010 08:34
daca nu ti-ai aranjat inca plecarea, sau daca ti-ai aranjat-o si vrei informatii mai amanuntite despre aproape orice din HK sau MO, contacteaza-ma prin e-mail la sd_dinu@yahoo.com sau yahoo messenger sd_dinu
sddinu
Postat pe 31 Ianuarie 2010 09:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Toscana 6 De la: simona_gabriela 7 Februarie 2010 21:16
Calatorie 7 De la: andreeap1989 16 Mai 2014 18:34
Din Cluj-Timisoara pina in Grecia Hanioti 1 De la: dika 8 Septembrie 2009 13:02
Plec la Venetia! Sfaturi? Recomandari? 22 De la: iulia_is30 24 Iunie 2009 09:03
Lido di jesolo 5 De la: kudika226898 11 Septembrie 2011 23:34