Setari Cookie-uri

Informatii despre Barcelona

Salutare tuturor. V-as ruga sa imi oferiti si mie ceva informatii despre Barcelona : ce sa vad, unde sa mananc, etc. Voi pleca in iulie. Va multumesc anticipat.
gabibrb
Postat pe 22 Ianuarie 2010 18:14
Salutare, noi am fost la Barcelona in iulie 2009 si ne-a placut mult.
Am stat in Santa Suzana, o localitate pe malul marii, Costa Brava.
Am mers in Barcelona cu un tren de coasta, care facea cam o ora si 15 min, pana in Piata catalunia.
Iti recomand sa vizitezi Acvariul (e foarte deosebit de cel din Constanta si poti face o comparatie), Gradina Zoologica, Stadionul Camp Nou, Catedrala, Sagrada Familia (e mai interesanta pe afara, in interior se construieste inca), Portul, Parcul Guel.
Orice varianta ai adopta, te sfatuiesc sa cumperi bilete la Bus-ul turistic, deoarece te duce la fix, la toate obiectivele.
Pe Las Rambla nu prea ai ce vedea, decat ca atmosfera, in rest magazine cu tot ce gasesti si in Romania.
De mancat te sfatuiesc sa nu mananci la restaurante, deoarece sunt scumpi, si evita restaurantele din Port, e cel mai scump loc pe care l-am intalnit.
Daca te mai pot ajuta cu alte date, scrie-mi si o fac cu cea mai mare placere.
Sa ai vreme frumoasa.
ovidiuc70
Postat pe 6 Februarie 2010 13:23
sa nu ratezi fantana muzicala de la Montjuic.dupa lasarea intunericului este o feerie.alte informatii ,aici:
http://www.barcelona-tourist-guide.com/
marianapunga513
Postat pe 6 Februarie 2010 13:33
Hmm sunt chiar foarte multe de vizitat in Barcelona, chiar nu o sa te plictisesti. Cum spunea cineva e fantana muzicala, care noapte e o splendoare. Alte obiectiv:Tibidabo(de aici vedeti toata Barcelona), muzeul maritim, muzeul de ceara(aceste obiective se afla pe renumita pietonala Rambla, unde neaparat trebuie sa faceti o plimbarica) Daca aveti cumva masina la dispozitie puteti merge la manastirea Montserrat situata la 720m inaltime , superba de-a dreptul si inspre coasta Garraf unde veti intalni peisaje de neuitat .Sa nu uitam de Sagrada Familia pe care nu trebuie sa o ratati sub nici o forma si Parcul Guell ambele concepute de arhitectul Antoniu Gaudi. Sunt extrem de multe locuri de vazut, daca te mai pot ajuta si cu alte informatii scrie. In ce priveste restarantele, mancarea nu te pot ajuta, pt ca noi am avut un apartament si ne gateam acolo.Distractie
carmen_diana_rodina
Postat pe 7 Februarie 2010 16:34
De la: ovidiuc70, la data 2010-02-06 13:23:14Salutare, noi am fost la Barcelona in iulie 2009 si ne-a placut mult.
Am stat in Santa Suzana, o localitate pe malul marii, Costa Brava.
Am mers in Barcelona cu un tren de coasta, care facea cam o ora si 15 min, pana in Piata catalunia.
Iti recomand sa vizitezi Acvariul (e foarte deosebit de cel din Constanta si poti face o comparatie), Gradina Zoologica, Stadionul Camp Nou, Catedrala, Sagrada Familia (e mai interesanta pe afara, in interior se construieste inca), Portul, Parcul Guel.
Orice varianta ai adopta, te sfatuiesc sa cumperi bilete la Bus-ul turistic, deoarece te duce la fix, la toate obiectivele.
Pe Las Rambla nu prea ai ce vedea, decat ca atmosfera, in rest magazine cu tot ce gasesti si in Romania.
De mancat te sfatuiesc sa nu mananci la restaurante, deoarece sunt scumpi, si evita restaurantele din Port, e cel mai scump loc pe care l-am intalnit.
Daca te mai pot ajuta cu alte date, scrie-mi si o fac cu cea mai mare placere.
Sa ai vreme frumoasa.
bimby
Postat pe 18 Februarie 2010 03:54
Ovidiu, daca te rog, as vrea mai multe detalii despre Bus-ul turistic de care aminteai : de unde se ia, cat costa, daca poti intrerupe calatoria si apoi sa o reiei. Si daca este numai un traseu sau mai multe.
bimby
Postat pe 18 Februarie 2010 03:58
Eu iti recomand sa il iei de la Piata Catalunia.
Poti urca si cobori de cate ori vrei, intr-o zi, la fiecare obiectiv.
deasemenea, poti sa treci de la o linie la cealalta, acolo unde se intersecteaza intre ele.
Poti lua bilete si pentru 2 zile, dar si pentru 3 sau 4, parca, nu retin exact.
Zilele trebuie sa fie consecutive, nu poti lua de exemplu luni si joi.
Te sfatuiesc sa mergi deasupra, la etaj, daca gasesti loc.
In vara era 21 euro de persoana, dar eu consider ca pentru o zi intreaga merita, nu ai alta varianta.
Eu nu te sfatuiesc sa mergi cu metroul. Este un aer irespirabil si nu vezi nimic.
Cat despre Sagrada Familia, sunt curios sa imi spui parerea ta, dupa ce te intorci, eu cred ca tot ce este de vazut este pe afara, daca nu intri in interior nu pierzi nimic, faci o economie financiara insemnata.
Succes si drum bun.
Daca iti mai pot fi de folos si cu alte informati, cu cea mai mare placere.
Ovidiu.
ovidiuc70
Postat pe 22 Februarie 2010 19:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nice- un loc unde trebuie sa mergi 21 De la: lazy002246 21 Octombrie 2015 19:03
Am fost in Bulgaria 26 De la: mirela0 20 Iulie 2015 11:06
un intinerariu bun? 3 De la: nicole65 28 Septembrie 2009 09:49
Vreau sa plec la Nessebar in Bulgaria...Pareri? 4 De la: ilovethisgame 3 Septembrie 2010 10:37
Toscana 6 De la: simona_gabriela 7 Februarie 2010 21:16