Setari Cookie-uri

Creatina ingrasa?

Ideea e urmatoare: vreau sa ma ingras

Am 22 de ani, 1.60 inaltime si 40 kg. Am mai slabit un pic si din cauza stresului cu licenta asta la terminarea facultatii, momentan mananc f. putin parca nu mai pot manca la fel ca inainte, parca mi sa miscorat stomacul Pentru doua luni o sa plec la bunici, unde o sa dorm suficient, relax total, stat la plaja toata ziua, adica eu zic ca imi va prinde bine aceasta perioada.

Dar pe langa asta + o alimentatie sanatoasa (ca la bunica acasa ) vreau sa iau ceva proteine ca sa asimilez cu siguranta cateva kg in aceste doua luni. Ceva sfaturi aveti? Am auzit ca creatina monohidrata ar ingrasa daca e luata si nu faci efort fizic (adica mers la sala) e adevarat? Vreau sfaturi din partea carora au incercat, si nu vreau raspunsuri de gen "ce iei toate prostiile" sau "baga mancare cat curpinde" ca la organismul meu nu prea functioneaza, am fost slabuta din nastere



Multumesc
eyo_grl
Postat pe 24 Iulie 2010 21:15
Nu stiu cine ti-a bagat tie in cap, dar esti clar dezinformata. K sa iei suplimente de genul asta, trebuie sa faci culturism. Adica sa te antrenezi cu greutati mari. Creatina se ia dupa ce treci de etapa de incepator. Daca vrei sa iei in greutate trebuie sa-ti stabilesti un program de antrenament, sa mananci de 5 ori pe zi, sa te odihnesti min.8 ore pe noapte. Trebuie sa te documnetezi, dar in primul rand trebuie sa te vada un antrenor: sa-ti faca un antrenament personalizat. Numai cu sport si dieta potrivita o sa pui pe tine. Si trebuie sa mananci doar carne slaba, fara prajeli, fructe legume, lactate, cat mai multe proteine. Bafta!
carstea280983
Postat pe 28 Iulie 2010 10:35
Buna!.....nu stiu ce ai decis pana la urma sa faci,dar eu mi-am facut cont doar sa-ti raspund.Frecventez sala de 3 ani si sunt student la medicina,deci am o vaga idee:P.
Creatina monohidrat retine apa in corp,deci da senzatia ca ingrasa.Dar de indata ce te-ai lasat de ea,vei elimina toata apa,multi ajung sa fie mai slabi decat erau inainte de a lua creatina.Asa ca ideea cu creatina pica din start.Eu nu-ti recomand sa iei nimic daca nu practici nici un fel de sport.Daca totusi frecventai macar sala,atunci ai putea lua o proteina care sa contina multe calorii(peste 2000).Proteina asta + mesele de la bunica si clar nu vei putea arde atatea calorii cate consumi.
E ciudat sa dau indicatii cum sa te ingrasi si nu cum sa slabesti:))..asta e noua.
Iti urez succes!
bazOoka
Postat pe 3 August 2010 10:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Parfumuri originale la cele mai mici preturi pe VreauParfum.com 1 De la: kudika512426 29 Februarie 2012 10:36
Masti regenerante pentru par 20 De la: kudika_491 7 Martie 2012 14:55
vichy normaderm 2 De la: jurnalul 9 Decembrie 2010 18:56
nevoia de a vorbi si teama de a spune 32 De la: kudika200175 21 August 2010 23:09
Parfumuri barbatesti 2 De la: Cassey_ 1 Iulie 2009 15:08