Setari Cookie-uri

cat de des ati fost la ginecologie?

offf....am fost si eu pt prima data la ginecologie...si a fost oribil...

Postat pe 13 August 2008 12:56
Iubita, este un lucru care nu ne place dar pe care trebuie sa-l facem. Este recomandat sa mergem de 2 ori pe an. Recunosc ca eu merg o data pe an.
fantome
Postat pe 13 August 2008 14:30
pai la mine a fost prima data cand m am dus....si am descoperit ca daca mai stateam putin nu mai puteam sa fac copilasi ..:(cand am auzit am amutit...rau e fetelor de noi...cel mai bine de barbati nu au nevoie sa mearaga la ginecolog si cum ca am luat un microb...trichomonas...si ca trebuie sa ii dau si partenerului meu pastile...si mia dat un tratament...imens:((

Postat pe 13 August 2008 16:57
va pup

Postat pe 13 August 2008 16:58
Acum stii ca trebuie sa mergi si sunt sigura ca o sa te faci bine. E normal sa impartiti pastilutele pentru ca este un microb cu transmitere sexuala pe care ori l-ai luat de la o toaleta ori prin contact sexual.
Barbatii nu sunt afectati, ei sunt doar "purtatorii". In momentul in care microbul ajunge la noi gaseste mediul cald si umed propice dezvoltarii. Sfatuieste-ti toate prietenele sa merga la medic si din cand in cand sa faca o "lama".
Sanatate maxima!
fantome
Postat pe 14 August 2008 08:44
ms mult iubita...cica l am luat de pe toaleta...ca eu nu am mai avut raporturi sexuale de 7 luni juma...ca iubitu meu e plecat in voiaj si astep sa vina cu nerabdare....te pup si ms frumos pt sfat...la toata lumea doresc sanatate ca e mai buna ca toate...:*:*:*

Postat pe 14 August 2008 20:45
fetelo ziceti'mi si mie ce seintampla cand mergi la ginecolog.ce iti face...va rog mult.am avut 3 programari dar niicodatanu m'am dus ca mi'afost frica.
dalila_s2006
Postat pe 19 August 2008 15:01
am fost si eu la ginecolog. in primul rand trebuie sa ai incredere in el/ea, sa il/o cunosti si sa ai recomandari despre el/ea. eu am fost la el, i-am spus ca sunt virgina si ca nu am ciclul regulat si mi-a dat anticonceptionale. pe langa asta, mi-a dat niste pastilute pentru o secretie vaginala. am asteptat pana la prima zi de ciclu sa i-au pastila anticonceptionala si a doua zi de dimineata m-au dus colegele de camera la urgenta la spital. m-au calmat si am plecat acasa. mi-au zis ca sunt racita. am luat si urmatoarea seara pastila iar dimineata l-am sunat pe tatal meu sa ma duca iar la urgenta. le-am dat reteta de la ginecolog si le-am zis ce mi-a zis doctorul. mi-au spus de la urgenta ca pastilele nu "se intelegeau" , dar pe doctorul ginedolog nici nu la interesat, decat sa imi ia 80 ron pe consultatie. deci, la cine sa ne ducem? in cine sa avem incredere?
love_love
Postat pe 20 August 2008 13:34
vai mie grav...nush eu una am fost mia dat un tratament in valoare de vreo 3 mil....si tre sa le iau 12 zile....apoi dupa astea 12 zile sa fac spalaturi cu irigatoru bine ca si in astea 12 zile dar numai seara...dupa astea 12 zile ma spal lunea joia si duminica...eu ma simt ok....si consultatia m a costat 250 de mii vechi...chiar de aveam trimitere...mia facut papanicolau si lama mia luat...si cum tea consultat daca erai virgina.....?va pup dulce pe toate si sa fiti frumoase,iubite si fericite....

Postat pe 21 August 2008 10:06
SCUZA-MA CA TE CONTRAZIC...ASTA CU ANTICONCEPTIONALELE ESTE UN TRATAMENT CARE SE DA INTOTDEAUNA LA ASTFEL DE PROBLEME.FAPTUL CA NU AU FOST AGREATE DE ORGANISMUL TAU NU ESTE VINA DOCTORULUI...TREBUIE DOAR SCHIMBATE.AM PATIT-O SI EU...LE-AM SCHIMBAT SI ACUM TOTUL ESTE OK...
alyzuzi
Postat pe 21 August 2008 12:27
pentru alyzuzi :
nu ai cu ce sa ma contrazici. ca nu eu am facut sau afirmat tot ce sa intamplat. eu doar am povestit ce am patit si ce mi-au zic doctorii. poate ai dreptate ca este de vina orgnismul meu, dar ginecologul nu ar fi trebuit sa faca mai intai niste teste ceva? eu va intreb ca nu ma pricep.



pentru carmenus: u faceai tratamentul asta pentru secretia vaginala sau pentru ca nu era regulat ciclul? el stie cum ma controlat fiind virgina. eu si acum am probleme cu secretia vaginala. dar imi este teama sa merg la ginecolog. sa mai patesc ce am patit atunci. sa nu mai zic ca doctorii de la sp din craiova ma trimiteau sa fac chiuretaj ca ziceau ca sunt gravida si nu tin sarcina. abia i-am convins ca nu sunt gravida, ca sunt virgina. nu mai vreau experiente de astea. poooop
love_love
Postat pe 21 August 2008 16:07
Draga Dalila.
Chiar daca esti virgina tot e bine sa mergi la un control pe an. Poti lua tot felul de ciupercute de pe veceuri si chiar de pe clanta usii. Invinge teama si rusinea si du-te, nu vei pati numic. Cu un betisor ca cel de urechi o sa-ti preleveze putin din marginea vaginului. Nu o sa-ti introduca nimic in vagin, stai linistita. O sa te palpeze la marginea abdomenului si poate o sa-ti faca si un ecograf extern.
Nu ai de ce te teme.
fantome
Postat pe 21 August 2008 16:08
mersi mult ptr sfat fantome.sper sa'mi inving teama in curand.
dalila_s2006
Postat pe 21 August 2008 17:46
eu urasc sa merg la ginecolog dar trebuie...ufff....e ceva absolut necesar...macar o data pe an...recomandabil ar fi de 2 ori...da. eu cred ca daca ne simtzim bine..si odata merge

Postat pe 28 August 2008 23:48
De la: carmenus, la data 2008-08-13 16:57:07pai la mine a fost prima data cand m am dus....si am descoperit ca daca mai stateam putin nu mai puteam sa fac copilasi ..:(cand am auzit am amutit...rau e fetelor de noi...cel mai bine de barbati nu au nevoie sa mearaga la ginecolog si cum ca am luat un microb...trichomonas...si ca trebuie sa ii dau si partenerului meu pastile...si mia dat un tratament...imens:((


nu te descuraja o sa te faci bine...stai linistita...adevarul e ca noi suportam multe dureri in viata asta...nastere..probleme jos..o groaza de chestii...da ce conteaza...totul trexce...daca ai sprijinul sotului...totul e mai ushor
insanatosire grabnica

Postat pe 29 August 2008 00:11
eu nu am mai fost de 2 ani.....mereu aman si nu e bine,stiu.....
AlinaStoichiciu
Postat pe 29 Octombrie 2008 15:52
Mergeti macar o data pe an. Eu am fost marti. merg la o maternitate privata, Clinica Eva. Medicii sunt draguti si fac tot ce le sta in putinta sa te simti cat mai confortabil.
fantome
Postat pe 30 Octombrie 2008 15:42
asa ar trebui...mai ales ca vreau sa mai fac un bb....si trebuie sa stiu daca sunt k sau nu.....
AlinaStoichiciu
Postat pe 31 Octombrie 2008 16:55
va sfatuiesc sa mergeti din timp...si pentru sanatatea voastra si ca s ava obisnuiti pentru atunci cand ve-ti avea un bebe...atuni va trebui sa mergeti in fiecare luna...simai ales sa mergeti mereu la acelasi medic ...sa nu treceti prin situatia jenanta de fiecare dta la alt medic...o sa va obisnuiti si nu o sa va mai displaca sa mergeti la ginecolog...NU mai fiti asa de pudice...pooop
Angelya
Postat pe 6 Noiembrie 2008 23:59
eu am fost prima data la un consult cand am avut o hemoragie puternica la menstruatie si lumea credea ca am facut avort spontan ...eram virgina. am inceput sa iau anticonceptionale si totul a fost ok.
am avut noroc sa dau peste o doctorita tanara, de care m-am apropiat in timp f mult. conteaza f mult sa nu fi stresat, sa nu-ti fie frica sau rusine.
acum merg cam o data pe an pt ca n-am nici un fel de problema. fac un control de rutina. ultima data am fost asta vara si mi-am facut toate investigatiile + o ecografie pt ca vroiam sa stiu daca e totul ok...pt ca la anul dupa nunta as vrea sa raman insarcinata.
raly_uca
Postat pe 20 Noiembrie 2008 16:07
fantome, si eu sunt tot din Brasov, am auzit de clinica Eva ca aacolo ar fi medici foarte bunci. Eu nu am fost niciodata la ginecolog,(desi ar fi trebuit) dar cand voi merge tot la Eva asa vrea .
klaudika_grace
Postat pe 21 Noiembrie 2008 09:42
Eu merg la Antonya Livia. E tanara, draguta si te face sa te simti confortabil. Mai are si un cabinet privat pe Branduselor 60. Consultatia costa 100 Ron si are inclus si un ecograf intern, ecograf cu prezervativ . Testul Papanicolau costa 40/ 45 Ron. Citirea rezultatelor este inclusa in cei 100 de Ron. Daca te mai pot ajuta si cu alte detalii o voi face cu cea mai mare placere.
fantome
Postat pe 21 Noiembrie 2008 16:12
Multumesc mult Fantome . Cand ma voi incumeta sa merg, poate te voi mai intreba cate ceva .
klaudika_grace
Postat pe 24 Noiembrie 2008 09:36
ma gandesc ca unele din noi nu se duc asa des si din lipasa banilor....pai un control la noi in oras...nu stiu in alta parte costa 80 ron...daca mai ai si ceva...si-ti trebuie tratament...te costa 2-3 mil....depinde ce-ti da....si de unde sa scoata o femeie simpla cu un salariu modest de cateva milioane..cat naiba o mai fi minim pe economie....banii astia doar pt asta?cand are o casa de tinut,poate si-un copil,un sot....si cate si mai cate.....deci e aproape un lux pt femeile modeste.....
cu toate ca e sanatatea noastra in joc si multe poate sutn constiente de asta....lipsa banilor le impiedica sa faca ceva in privinta asta....si sunt destule...credeti-ma....care nu se duc....ca nu au bani....pur si simplu....
AlinaStoichiciu
Postat pe 24 Noiembrie 2008 16:20
fetelor e groaznic la ginecolog dar ce sa-i faci! daca nu te duci nu inseamna ca esti sanatoasa!EU AM NIMERIT O TIPA DE TREABA SI BUNA IN DOMENIUL EI! e femeie pt ca nici nu concep sa se uite un barbat la ... mine! ma duc de 2 ori pe an si uneori chiar mai des daca simt eu ca ceva nu e in regula! tocmai am facut testul 'PAPA ..'si am cam avut emotii dar a iesit totul bine! dar a fost groaznica senzatia cand mi-a recoltat! nu m-a durut fizic dar simtteam ca nu se mai termina!
eu cat sunt pe masa aia nici nu pot vorbi! nu mai zic ca nu intelg nimic din ce mi se spune ! abia dupa ce cobor ies din transa!oricum am incredere in ea mai ales ca sora mea a si nascut cu ea si s-a purtat foarte bine!
kagome_grace
Postat pe 10 Decembrie 2008 20:30
eu cunosc o persoana care a fost la ginecolog prima data dupa 4 ani de casatorie adica la aproape 30 de ani
carmen29
Postat pe 10 Decembrie 2008 22:06
pt persoanele care nu-si permit sa achite o consultatie la ginecologie, trebuie stiut ca aceasta e gratuita daca obtineti o trimitere de la medicul de familie.
in privinta tratamentelor, sunt costisitoare in majoritatea cazurilor...dar merita toti banii din lume, pt ca nu e de joaca. mai ales ca daca o boala se trateaza din pripa, se pot evita anumite complicatii.
sa ne fereasca D-zeu de probleme!
raly_uca
Postat pe 11 Decembrie 2008 15:16
la noi in Targoviste este 50 de lei o consultatie ! cel putin la doctorul meu si e unul dintre cei mai scumpi!oricum cred ca sanatatea merita oricat!
kagome_grace
Postat pe 11 Decembrie 2008 18:30
URAAAASC SA MERG LA GINECOLOG!!!

Dar ar trebui sa merg..vreau sa-mi fac Papanicolau si ecografie..dar trebuie sa-mi fac curaj...
caurea_grace
Postat pe 12 Decembrie 2008 15:02
De la: caurea, la data 2008-12-12 15:02:32URAAAASC SA MERG LA GINECOLOG!!!

Dar ar trebui sa merg..vreau sa-mi fac Papanicolau si ecografie..dar trebuie sa-mi fac curaj...


Ce dulce ai fost! :)) nimanui nu cred ca ii place sa ii se infinga o "lingurita" rece in vagin! :)) Eun una am un ginecolog BARBAT care este foarte de treaba! E chiar foarte amuzant, pana nu sunt sus pe masa se uita in alta parte sa nu ma simt eu incomod ca sunt in fundu gol! papanicolau vi-l recomand fetelor, poate salva vieti! este musai sa vi-l faceti daca aveti peste 22 ani si ati inceput viata sexuala. daca aveti antecedente de cancer in familie, cu atat mai mult! pentru fetele care se mirau cum te controleaza daca esti virgina..ai 2 variante..anal (cam incomod ce e drept, da asta e) ca sa verifici starea ovarelor si a durerilor sau cum zicea cineva mai dreveme ti se iau secretii cu un betigas + o ecografie. Inca un sfat..daca nu aveti vaccinul pt hpmv facut, DO IT!
devi_amrita4ever
Postat pe 13 Ianuarie 2009 16:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
de unde imi cumpar voalul? 1 De la: allyy 24 Octombrie 2008 16:22
Restaurante in Buzau 19 De la: 13 Martie 2019 13:40
Help me... 2 De la: AnnaDenisa 4 Februarie 2010 09:09
parteneri de religi dferite 21 De la: tudormihaela 9 Aprilie 2010 16:44
Daruri pentru cununia civila..... 60 De la: kudika325851 16 Octombrie 2010 19:04