Setari Cookie-uri

ce inseamna inel de logodna valoros?

ma rog, inelul de logodna nu poate fi unul oarecare... asa cred eu. mie mi-a dat unul care... e cam.... de duzina... nu stiu ce sa zic, cum ar trebui sa fie inelul de logodna? poate mi-am format eu o impresie gresita... dar oricum nu cred ca asta conteaza atat de mult, ci gestul
amalia79_healthy
Postat pe 24 Octombrie 2008 16:27
teoretic inelul de logodna nu ar trebui valorificat in lei..
cine stie? poate nu se pricepe la bijuterii sau poate nu a avut bani sa cumpere unul mai scump..
eu una..RECUNOSC...mi-a placut ca mi-a luat un inel de la little star cu diamant mare...si aur alb ca nu-mi place ala galben..
RECUNOSC ca daca imi lua o ieftineala nu il mai purtam cu aceeasi mandrie...
dar astea pt k: stiu ca isi permite sa plateasca si pt k asa vad eu inelul meu ideal de logodna...
este doar parerea mea...nu vreau sa supar pe nimeni...
caurea_grace
Postat pe 31 Octombrie 2008 12:59
Valoros da. Dar nu in bani. Insa trebuie sa fie unul spcial.Inelul meu de logodna e unul deosebit. Nu e un inel simplu cu o piatra.Asta pentru ca acestea nu sunt genul meu. Are un boboc in mijloc si e placat cu pietre de jur imprejur. Oricum, cand l-am primit, i-am implementat bine in cap modelul de inel de logodna pe care mi-l doream, asa ca i-a fost destul de usor sa il cumpere. Si sincer, sincer...nici eu nu as fi acceptat un inel de duzina.
lady_me
Postat pe 2 Noiembrie 2008 16:41
Oricum, daca l-as fi lasat de unul singur sa imi cumpere...cu siguranta nu s-ar fi descurcat. Asta pentru ca in general ei..de fapt al meu in special...imi ia exact ceea ce NU imi place. Felul in care trebuie sa arate un inel de logodna difera de la o persoana la alta, de la un buget la altul.
lady_me
Postat pe 2 Noiembrie 2008 16:46
Inelul de logodna trebuie sa fie doar un simbol. Daca vedete primesc inele cu care sa se laude in carete nu inseamna ca sunt si fericite. Cele mai multe nici nu mai ajung la nunta.
Inelul de logodna poate fi cel mai simplu si mai ordinar, incarcatura lui emotionala este importanta. Eu am primit un inelus de aur alb, cu o piatra semipetioasa micuta. Poate nu este cel la care am visat eu, dar este cel mai frumos si mai minunat prin simbolism.
fantome
Postat pe 10 Noiembrie 2008 10:26
acesta este site-ul meu de pregatiri pentru nunta.va invit sa va alaturati grupului si sa va inregistrati daca va face placere.multumesc! http://kentutza.at.ua/

Postat pe 2 Decembrie 2008 01:33
chiar daca nu e un inel f scump trebuie sa reziste in timp...unul de duzina nu stiu daca face fata sa fie purtat zilnic...macar din argint sa fie, nu costa o avere, dar macar inseamna ceva. nu cred ca unul din plastic sau din metal care irita pielea e apreciat doar pt simbol- mai bine nu dai deloc decat sa nu-l poti purta pt ca se rupe sau irita. parerea mea.
delaadri
Postat pe 8 Ianuarie 2009 15:08
De la: delaadri, la data 2009-01-08 15:08:00chiar daca nu e un inel f scump trebuie sa reziste in timp...unul de duzina nu stiu daca face fata sa fie purtat zilnic...macar din argint sa fie, nu costa o avere, dar macar inseamna ceva. nu cred ca unul din plastic sau din metal care irita pielea e apreciat doar pt simbol- mai bine nu dai deloc decat sa nu-l poti purta pt ca se rupe sau irita. parerea mea.


mda...macar din argint...chiar nu costa mult
lasa ca inainte isi puneau oamenii fire de iarba impletite pe deget...acum inelul de logodna este facut sa il si porti...nu doar simbolistic
k asa va puteti lega doua ate
iulik_flore
Postat pe 9 Ianuarie 2009 12:07
In general nu am auzit (sau poate sunt eu pe dinafara, nu-i exclus) sa se cumpere k inel de logodna unul din piata de la tigani.
De obicei sunt din aur si cu o piatra sau mai multe, mai mult sau mai putin pretioase dupa buget, de la semipretioase la diamante, safire etc.
Nici de argint n-am auzit sa cumpere, poate doar foarte rar, intr-o situatie in care starea materiala chiar nu permite, dar in general chiar daca nu de fite de Holiwood, barbatii iau inele de bun-simt logodnicelor.
Pot doar s-o dea in bara cu modelul pt k aici e chestie de gusturi, dar nu cred k-ar lua unul de 12 lei de pe o taraba.
bastiuta
Postat pe 13 Ianuarie 2009 19:23
De la: allyy, la data 2008-10-24 16:27:12ma rog, inelul de logodna nu poate fi unul oarecare... asa cred eu. mie mi-a dat unul care... e cam.... de duzina... nu stiu ce sa zic, cum ar trebui sa fie inelul de logodna? poate mi-am format eu o impresie gresita... dar oricum nu cred ca asta conteaza atat de mult, ci gestul

Cel mai probabil nu se pricepe la bijuterii, sau nu-ti stie gusturile. Cu siguranta nu a avut intentia sa te jigneasca cu el sau sa trateze cu superficialitate subiectul.

Nu-ti face pb, importanta este incarcatura sentimentala, eu pot spune k intr-un fel mi l-am ales singura si tot nu e unul fitos. In plus, ai motiv mai in gluma mai in serios sa-l pui sa-timai ia niste bijuterii sa se revanseze pe parcursul casniciei.
bastiuta
Postat pe 13 Ianuarie 2009 19:28
f tare alina_huhuie

mda...sincer nici eu nu am mai auzit de inele de pe piata de la tarani, mai bine se duce si iti ia un inel-fantezie de la Meli Melo
insa de argint am auzit...la persoanele care chiar urasc aurul si nu poarta
iulik_flore
Postat pe 14 Ianuarie 2009 10:59
tigani am vrut sa zic, ma scuzati
iulik_flore
Postat pe 14 Ianuarie 2009 11:12
De la: iulika_flore, la data 2009-01-14 10:59:25
insa de argint am auzit...la persoanele care chiar urasc aurul si nu poarta

Bine, dar asta e un caz iesit din discutie pt k e normal sa-i ia de argint dak ea nu vrea sau nu poarta sub nici o forma aur.
bastiuta
Postat pe 14 Ianuarie 2009 13:16
Eu am un prieten foarte traditionalist. El si-a cerut iubita de sotie fara a-i oferi un inel, i s-a parut banal. Ia oferit un ceas scump. Pe inelarul ei vrea sa troneze doar verigheta.
Pe ea nu a deranjato ca nu a primit un inel. Primeste de la el diverse bijuterii, cu sau fara ocazie.
fantome
Postat pe 14 Ianuarie 2009 14:14
De la: fantome, la data 2009-01-14 14:14:50Eu am un prieten foarte traditionalist. El si-a cerut iubita de sotie fara a-i oferi un inel, i s-a parut banal. Ia oferit un ceas scump. Pe inelarul ei vrea sa troneze doar verigheta.
Pe ea nu a deranjato ca nu a primit un inel. Primeste de la el diverse bijuterii, cu sau fara ocazie.




mi se pare un pic aiurea, ceas sau altele ii poate lua oricand
iulik_flore
Postat pe 14 Ianuarie 2009 14:18
eu zic ca inelul de logodana treb sa fie intradevar frum, dar nu treb sa uitam ca are o anumita semnificatie. poate logodnicului tau i-a placut si ti la luat in speranta ca iti va placea si tie.este ceva special pt amandoi si nu cred ca el si-a doritt sa strice in vreun fel acel moment minunat in care el te-a cerut de sotie.l-a vazut, i-a placut si a crezut ca ti se potriveste, si eu zic ca asta conteaza, ca ti la daruit din toata inima.inelul meu este cu o piatra in mijloc si pe langa ea, de o parte si de alta mai multe pietricele mai mici. mie mi-a placut foarte mult, si nu neaparat pt cum arata inelul ci pt ca am vazut in ochii lui in momentul in care mi l-a dat multa emotie si dorinta de a ma face pe mine fericita si multumita, eu zic ca asta conteaza cel mai mult...
alina_gabriela2009
Postat pe 28 Ianuarie 2009 19:58
Si eu am primit inelul de logodna si daca il lasam pe el sa il ia dupa capul lui era un dezastru partial..asa ca i-am aratat diferite modele si l-am lasat pe el sa il aleaga..de pana la urma el trebuie sa il aleaga..Nu am fost exagerata stiam ca isi permite sa ia un inel deosebit asa ca nu am fct nici o concesie..inel aur alb cu dimant..
Si sa stiti ca nu sunt de acord cu ideeile astea ca nu trebuie sa fie scump te multumesti cu argint sau inel fantezie..adica daca te doreste de nevasta poate sa faca si el o economie o luna doua trei un an si iti ia un inel dragalas de aur cu un mic diamantel acolo amarat...nu costa fetelor o avere...
da daca nu are posibilitate si castiga un minim pe economie amarat nu zice nimeni nimic cu toate ca daca iti ia un inelus de 2 grame il costa 2 mil...

oana84
Postat pe 12 Februarie 2009 16:21
fetelor uitati aici sfaturi si rochite ultile pentru mirese!!!!
este chiar interesant, se regasesc multe dintre intrebarile siraspunsurile pe care voi le-ati postat aici pe site

http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Rochii_de_mireasa_in_functie_de_anotimp_si_local/pagina-2.html
iulik_flore
Postat pe 13 Februarie 2009 10:18
eu am primit inelul de logodna dupa un an.da.a fost valoros in bani,dar mai bine il primeam la timp chiar dc era mai ieftin.acum ma resemnez:niciodata nu e prea tarziu-bine k l-am primit pana la urma
grace000456
Postat pe 23 Martie 2009 19:05
http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Cele_mai_frumoase_diademe_si_voalete_pentru_mirese.html

uitati-va aici superbbb....
iulik_flore
Postat pe 24 Martie 2009 11:54
Fetelor, chiar credeti k valoarea lui,(inelului) in bani conteaza?Eu una, sunt o norocoasa, asta pentru ca am primit inelul dorit di aur galben cu pietricele care formeaza o inimioara. Sigur, nu cred k l-es fi purtat cu asa mare mandrie, daca nu ar fi fost valoros, dar chiar si asa, daca nu avea valoare, tot il purtam.
alice_cornelia
Postat pe 24 Martie 2009 13:06
Rusinica! Cum adica nu e valoros, e "de duzina"? Tu te mariti cu inelul sau cu omul care ti l-a dat? Tu cum te-ai simti daca i-ai face un cadou important si el ti-ar zice: "Da' cat ai dat draga pe asta? Ai luat-o de la solduri?". Inelul de logodna poate sa fie si un fir de iarba impletit, e cel mai valoros pentru ca iti arata tie ca el te vrea pentru tot restul vietii lui. Nu mai trata asta asa superficial...
Alexuta_grace
Postat pe 3 Aprilie 2009 11:36
citesc mesajele voastre si ma minunez.imi pare rau ca sunt femei care pun atata pret pe lucrurile materiale "nu am facut nici o concesie si am vrut aur alb cu diamant" cata frivolitate dragele mele.ma intreb daca chiar nutriti sentimente adevarate pt.partenerii de viata?orice dar de la barbatul iubit este minunat fie ca valoreaza un leu sau 30 de miliarde.va doresc pe viitor mai multa maturitate si intelepciune si sa nu uitati ca in viata lucrurile cu adevarat importante nu se masoara in bani sau in cazul de fata in carate ;)
kudika007717
Postat pe 14 Mai 2009 13:43
De la: allyy, la data 2008-10-24 16:27:12ma rog, inelul de logodna nu poate fi unul oarecare... asa cred eu. mie mi-a dat unul care... e cam.... de duzina... nu stiu ce sa zic, cum ar trebui sa fie inelul de logodna? poate mi-am format eu o impresie gresita... dar oricum nu cred ca asta conteaza atat de mult, ci gestul


eu mi-am ales singura inelul de logodna. a fost de ziua mea si mi-a spus sa-mi aleg ce imi place pentru ca nu vrea sa-mi ia el ceva si sa nu-mi placa sau sa nu mi se potriveasca pe deget.
inelul nu este scump insa are o valoare inestimabila pentru mine. tot in ziua cand mi-a cumparat inelul mi-a luat si o pereche de adidasi de la Nike(cadou de ziua mea ), iar pe adidasi a dat mult mai mult decat a dat pe inel.
nu conteaza valoarea in bani, ci ceea ce semnifica pt tine, pentru voi in special.
carmela_grace
Postat pe 14 Mai 2009 15:14
si eu cred ca in general inelul de logodna trebuie sa fie din aur sau argint,platina, pentru a nu se coroda in timp.Inelul de loogodna si verigheta sunt pe viata nu? :)

Eu mi-am primit inelul de logodna acum 9 luni, si imi place foarte mult( l-am ales impreuna). E din aur galben, cu piatra mare semipretioasa, si de o parte si de alta a pierei are doua romburi din aur alb, cu cate un cristal mic in mijloc. Intr-un fel, e model unicat( am zis intr un fel deoarece erau 2 inele de acelasi model, insa unde are al meu aur alb celalalt are galben, si invers.) A costat destul, pt ca e mai mare, mai gros ( mie personal nu mi plac inelele subtiri, si oricum acesta este singurul pe care il port- va mai fi doar verigheta pe mana.) Toata lumea imi face complimente pt inel, ca le place, ca e foarte frumos, si ca n-au mai vazut asa- normal nu?au fost doar doua

Daca n ar fi fost daruit de persoana iubita, pt mine n ar mai fi avut nicio valoare.
wmarsew
Postat pe 3 August 2009 13:20
actualul meu sot mi-a dat inelul de logodna la un an de relatie,si nu cu foarte mult tam tam,mi-a zis pur si simplu ce simte si ca vrea sa merg sa imi cumpere inelul,sa fie marimea mea si sa alegem modelul impreuna,l-am ales,e un inelus de 1 gram si jumatatae ,dar indiferent ce era ,nu conta,il iubesc enorm si as fi acceptat orice atata timp cat sunt fericita,mi la daruit in cel mai original mod,in fata prietenului lui cel mai bun,sa pus in genunchi,iar el ne-a fost martor,dar pentru mine simbololizeaza enorm, cand port acest inel,simt k il am pe sotul meu langa mn mereu.va pup
ankk24
Postat pe 14 August 2009 21:42
Buna fetele,ce sa va zic,adevaru ca daca primesti ceva de nimic,te simti si jignita pana la urma,inelu valoreaza valoarea ta ca femeie[fata[+iubirea care ti-o poarta X.Eu una nu as fi acceptat,inseamana ca e invatat ca esti ieftina sa stiti ca nici asta nu e bine ,[si e f.adevarat]nu-l lasa niciodata sa creada ca esti ieftina majoritatea barbatilor nu prea apreciaza,asa stie ca treb,sa cheltuie cu tine si nu-si permite sa aibe 2,asta am citit undeva de un pshilog care vb.de barbati[si ce ziceau ei la randu lor].Si inelu iti da o stare de bine,mai ales ca e diamant se zice ca e bine sa porti si asa in general.
Eu l-am primit la 1an si, dupa cununie dar l-am primit,sunt mandra SI-MI DA STARE DE BINE CAND MA UIT,NU SA MA UMPLU DE NERVI ACUM PE BUNE,PANA LA URMA SI BUNICA AVEA DE LA BUNICU DE ARGINT CA DE...ASA EREA ACUM 60ANI ,NU EREA AURU PESTE TOT.
bine,fiecare cu parerea ei,a mea asta este,ceva de rahat e jignire si neinteres,.asta depinde si de el dar vb.aia te insori pune mana si strange acolo de un inel,am vazut barbati care au facut credit la banca sa ia inel,asta ca respectau si iubeau f mult pers.cu care vroiau sa se insoare,de admirat.O zi buna.
kalis27
Postat pe 8 Martie 2010 10:49
De la: allyy, la data 2008-10-24 16:27:12ma rog, inelul de logodna nu poate fi unul oarecare... asa cred eu. mie mi-a dat unul care... e cam.... de duzina... nu stiu ce sa zic, cum ar trebui sa fie inelul de logodna? poate mi-am format eu o impresie gresita... dar oricum nu cred ca asta conteaza atat de mult, ci gestul

fetelor citesc si ma minunez cum puteti valorifica sentimentele?inelul de logodna e un simbol si exact ceea ce i-am spus sotului meu cand m-a intrebat daca imi pace va spun si voua acum putea sa fie un inel de plastic fara nici o valoare materiala ca pentru mine e cel mai de pret lucru.
nu stiu cum e cu mandria de a purta un inel de logodana cu un diamant mare sau cu o pietricica mica simbolul e tot ceea cce conteaza. asa ar trebui sa fie pentru fiecare din noi.
mihaelaonu
Postat pe 8 Martie 2010 10:50
observ ca incepe sa se poarte si pe la noi..nu numai pe la dive.. ne oferim inele de logodna , care de fapt inseamna "vreii sa te casatoresti cu mine?, dar in realitate frectie la picior de lemn~ asadar dupa inel, se necesita clar organizarea unei nunti in viitorul imediat apropiat.. insa la noi nu! la noi toata lumea incepe sa se logodeasca dar atat..nunta.. cand va fi va fi.. nu asa domle!

ii dai inelul, primesti inelul numai daca te si casatoresti.. am un cuplu care sta de vreo 3 ani "in logdna" si tot nu au de gand.. am mai avut inca un cuplu prieten care s-au despartti la 2 ani dupa logodna(adica datul inelului aluia)
pana la urma nu asta inseamna inelul de logodna? sa te si casatoresti dupa? la ce ne oferim inele daca planul "nunta" nik!?

in fine....mie mi-ar placea un inel din aur galben sau alb nu conteaza, cu un diamant ..dar e vreo 50-60 de milioane din ce vazui (unul mai ieftin dar la care diamantul minuscul abia se vede e vreo 25 de mil)..asadar ori sa se vada ori nu..
cum insa banii nu cresc in pom si nu m-am indragostti din "pacate" de un miliardar" o sa ma multumesc si cu unul obisnuit din aur cu o piatra semipretioasa..care am avzut ca il poti lua si la 15-20 mil, destul de lejer si ff finut si f elegant!

PS: l-am pus in tema, inelul se da numai daca sunt planuri sigure de casatorie, cu data stabilita,etc..altfel nik!
PS2: dupa el, care nu se pricepe la d-astea deloc, ca majoritatea barbatilor.. ar fi mai comod sa imi dea banii sa imi iau eu ce vreau=)) sau eventual sa vina cu mine si el sa mi-l plateasca.. ca altfel..m-as terzi cu cine stie ce ghiul pe mana=))) si sincer..prefer varianta asta!

cristinne83
Postat pe 8 Martie 2010 11:36
[/quote]
fetelor citesc si ma minunez cum puteti valorifica sentimentele?inelul de logodna e un simbol si exact ceea ce i-am spus sotului meu cand m-a intrebat daca imi pace va spun si voua acum putea sa fie un inel de plastic fara nici o valoare materiala ca pentru mine e cel mai de pret lucru.
nu stiu cum e cu mandria de a purta un inel de logodana cu un diamant mare sau cu o pietricica mica simbolul e tot ceea cce conteaza. asa ar trebui sa fie pentru fiecare din noi.[/quote]

eeeeeh ce sa spun mandria asta .....totul e o mare prostie, clar va spun, de cand am primit minunatia de inel, care da e cu diamant si a costat 900 de euro, bla bla....ne certam intr-una....ba mi-am auzit ca ce sacrificiu a facut el cu inelu, ca deja i l-am aruncat in fata odata....de 2 ani de zile eu platesc tot, rate, facturi, mobilier, mancare.....ca sa ce???? sa am un amarat de inel??? nuu.....asta nu e ok, si desi am stabilit nunta anu asta am imense indoieli, dar si la restaurant am platit tot eu avansul!!!! asa ca, nu e important INELU vietii, ci doar ce face persoana, inainte dupa cnd vreti voi......se ocupa de relatie sau numai da din plisc? asta e intrebarea......bine ca mi-am gasit un filozof pe dare daca-l auzi iti vine sa lesini cate face el, dar cand trag linie, lesin eu luna dupa luna..... :(((((
dreamer_healthy
Postat pe 8 Martie 2010 11:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vand rochie mireasa 1 De la: grace006853 19 Decembrie 2009 00:44
VAND ROCHIE MIREASA SUPERBA, Model RENATA, BRUMIHAR 1 De la: grace005582 30 Septembrie 2009 14:18
Vand rochie de mireasa cu trena superba! 7 De la: evelinne 20 Octombrie 2010 22:56
Vand rochie de mireasa 4 De la: kudika322457 8 Noiembrie 2010 22:25
Vand Rochie de Ocazie 2 De la: gracemakeup 19 Iulie 2010 23:27