Setari Cookie-uri

ce inseamna inel de logodna valoros?

Stiu ca inelul de logodna trebuie sa fie "inchis",adica sa nu fie intrerupt,mai sunt inele care prin prisma modelului,nu est eperfect rotund.Trebuie sa fie ca un cerc pt ca el reprezinta un legamant.Si mai stiu ca trebuie sa aiba diamant,tot pe considerente din strabuni...
CapsunikRoz
Postat pe 8 Martie 2010 12:09
Inelul de logodna cred ca este cel mai frumos cadou pe care l-am primit vreodata si nu ma refer doar la aspectul inelului ci la toate sentimentele si trairile avute in momentul primirii lui.
Nu suport aurul galben, am vrut din aur alb cu o piatra si as a si fost. Cred ca pentru unele fete conteaza mai mult valoare inelului in bani pentru ca asa se pot lauda "prietenelor" cu inelul lor de mii de euro. Dupa parearea mea conteaza sa iti placa tie, sa il poti purta zilnic si sa nu pateasca nimic caci sunt realista si traiesc in Bucuresti si nu ma invart in cercuri de prieteni care ar putea face diferenta intre un inel de cateva milioane si unul de mii de euro. Cred ca valoarea unei viitoare mirese nu poate fi conparate cu valoarea unui inel. Daca a nimerit sa iti ia unul care ti-a placut foarte bine. Decat un esec mai bine va duceti impreuna sa cumparati inelul si ati scapat de stres si tu si el, pentru ca si pentru ei este un stres si stiu asta de prietenul logdnicului meu care mi-a spus ulterior de cate saptamani cautau inelul si ca nici unul nu i se parea suficient de bun.
Multa bofta tuturor!
symona_rotaru
Postat pe 8 Martie 2010 12:18
De la: alina_gabriela2009, la data 2009-01-28 19:58:34eu zic ca inelul de logodana treb sa fie intradevar frum, dar nu treb sa uitam ca are o anumita semnificatie. poate logodnicului tau i-a placut si ti la luat in speranta ca iti va placea si tie.este ceva special pt amandoi si nu cred ca el si-a doritt sa strice in vreun fel acel moment minunat in care el te-a cerut de sotie.l-a vazut, i-a placut si a crezut ca ti se potriveste, si eu zic ca asta conteaza, ca ti la daruit din toata inima.inelul meu este cu o piatra in mijloc si pe langa ea, de o parte si de alta mai multe pietricele mai mici. mie mi-a placut foarte mult, si nu neaparat pt cum arata inelul ci pt ca am vazut in ochii lui in momentul in care mi l-a dat multa emotie si dorinta de a ma face pe mine fericita si multumita, eu zic ca asta conteaza cel mai mult...
simona_grace
Postat pe 8 Martie 2010 17:02
Acum depinde din ce unghi privesti problema, daca vorbim de valoarea strict materiala, intrebarea nu-si mai are rostul" ce inseamna un inel de logodna valoros? ", dar daca ne referim la valoarea sentimentala, cu totul altfel se pune problema nu? Poate sa-ti dea si o tinichea , dar daca tinicheaua aia este de la "el", atunci ea este considerata cea mai valoroasa de tinichea de pe fata pamantului!
Eu una, consider ca un inel de logodna neaparat trebuie sa fie de o valoare materiala deosebita !

simona_grace
Postat pe 8 Martie 2010 17:11
mihaelaonu, iubito, cum sa nu ne intereseze inelul:)))
pai atunci de ce m-ar mai interesa si anumiti pantofi, anumite bluzite, anumite electrocasnice, anumite piese de mobilier si tot asa..??
de ce nu m-as duce sa traiesc in padure, imbracata in frunze numai eu cu iubitul meu amandoi fericiti;))pt ca pt noi nu conteaza altceva decat noi si iubirea noastra:)))si nu valoarea sau aspectul a "ceva"

Pe de o parte poate ai si tu dreptate insa.. numai intr-o anumita masura;)).. acum daca omul isi permite sa isi cumpere "home cinema" de 20 de mil..cred ca merita si degetul meu un amarat de inel de aceeasi valoare..nu?.. eu asa ma gandesc.. si exempele pot continua..ok nu isi permite si ne iubim, ok NU AM PRETENTII, suntem sarai, aia e viata,... dar daca isi permite, proasta sa fiu sa ii zic:"iubitule, tu ia-ti linistit plasma de 100cm si in baie daca se poate, ca eu pot sa port si o tinichea de la amanet luata la juma de pret" =))

get real!
:))


PS: si cum zicea dreamer0000 mai sus.. degeaba iti ia inel de 900 de euro daca totul platesti tu dupa:(.nasol!.. asa.. vorba ta inelul ala il meriti cu varf si indesat ca pan la urma tot din banii tai e luat:(.. imi pare rau sa aus asta ..si sper ca e doar stresul inainte de nunta si sa treceti pan'la urma peste toate problemele:(
cristinne83
Postat pe 8 Martie 2010 17:35
parerea mea este ca nu conteaza dak este valoros sau nu...cel mai mult conteaza persoana care ti-l da...dak il iubesti cu adevarat sau nu:Dvoi ce ziceti??:)
clauditza15_sweety_yahoo_com
Postat pe 8 Martie 2010 21:52
De la: cristinn, la data 2010-03-08 17:35:13 mihaelaonu, iubito, cum sa nu ne intereseze inelul:)))
pai atunci de ce m-ar mai interesa si anumiti pantofi, anumite bluzite, anumite electrocasnice, anumite piese de mobilier si tot asa..??
de ce nu m-as duce sa traiesc in padure, imbracata in frunze numai eu cu iubitul meu amandoi fericiti;))pt ca pt noi nu conteaza altceva decat noi si iubirea noastra:)))si nu valoarea sau aspectul a "ceva"

Pe de o parte poate ai si tu dreptate insa.. numai intr-o anumita masura;)).. acum daca omul isi permite sa isi cumpere "home cinema" de 20 de mil..cred ca merita si degetul meu un amarat de inel de aceeasi valoare..nu?.. eu asa ma gandesc.. si exempele pot continua..ok nu isi permite si ne iubim, ok NU AM PRETENTII, suntem sarai, aia e viata,... dar daca isi permite, proasta sa fiu sa ii zic:"iubitule, tu ia-ti linistit plasma de 100cm si in baie daca se poate, ca eu pot sa port si o tinichea de la amanet luata la juma de pret" =))

get real!
:))


PS: si cum zicea dreamer0000 mai sus.. degeaba iti ia inel de 900 de euro daca totul platesti tu dupa:(.nasol!.. asa.. vorba ta inelul ala il meriti cu varf si indesat ca pan la urma tot din banii tai e luat:(.. imi pare rau sa aus asta ..si sper ca e doar stresul inainte de nunta si sa treceti pan'la urma peste toate problemele:(

doamna pe mine nu m-a interesat inelul si nici nu ma intereseaza il iubesc pentru simolul lui nu pentru cate miii de euro a dat pe el.
am avut noroc ca sotul meu are gusturi in materie de bijuterii .nu am fost cu el sa il cumpar .cand mi-am primit inelul de logodna (mai am putin si fac doi ani)am fost surprinsa pana la lacrimi si mediul in care m-a cerut si declaratiile pe care mi le-a facut au fost ceva ce nu voi uita niciodata.
mentionez ca am un inel superb sa nu credeti ca sunt vreo invidioasa pe cele care au inele de aur cu diamante-inelul meu este o combinatie de aur alb cu aur galben si cu diamant nici enorm si nici mic exact potrivit pentru degetul meu.singurul incovient a fost ca inelul nu mi-a venit pe inelar si il port pe degetul mijlociu dar nu imi pare rau .na ca am spus-o si ma repet nu m-am uitat nicioata la voaloarea materiala a inelului ci la simbol acum depinde si de gustul fiecaruia.
mihaelaonu
Postat pe 9 Martie 2010 12:21
Buna,mai fatalor citesc si eu aici si ma mnunez de cat de materialiste ati devenit in zilele astea...de ce nu va intrebati mamele daca au primit valorosul vostru inel de logodna?Acum sa va spun eu de ce:pt ca este un moft luat de la americani pe vreme a lor nu se purta inelul de logodna si pe acele timpuri casniciile erau mai lungi si mai fericite.Eu m-am casatorit cu sotul meu dupa 8 luni de la cunostinta,mi-a daruit un inel de ziua mea,sa sp ca acela a fot inelul de logodna,ideea e ca la 4 luni dupa ne-am casatorit,inelul nu a fost scump a dat un milion pe el,era doar din aur fara piatra pretioasa...era un zirconiu comun...in schimb verigheta mea are un diamanat..si cred ca daca ar fi fost dupa mine nici verigheta nu avea diamant,el a insistat,spune ca verighetele simbolizeaza uniunea Sfanta dintre noi(sunt binecuvantate la Biserica)si crede ca nu e un moft sa aibe un diamant,spunea ca asa imi ofera perfectiunea pe care el nu o va putea atinge niciodata,ca doar e om(el imi sp ca sunt ca o perla perfecta si pretioasa de la natura,eu ii sp ca e ca un diamant,pretios,perfect daca e un pic slefuit)Poate ca suntem boemi,romantici dar noi suntem unul langa celalalt pt ca existam si altfel nu am putea si nu din motive ipocrite,chiar daca si-a permis un calc de 50 mil mi-a luat un inel de un mil si asta pt ca asa am vrut eu si e perfect asa.Sa va iubiti mult mai presus de orice.
Ana28
Postat pe 9 Martie 2010 13:17
ma apuca rasul:))
toate spuneti ca vai domle, simbolul, iubirea,etc.. okkkkk asa e!
dar toate aveti inel cu diamant!!!!!


e ca si in cazul andreei marin banica - tot ne freaca la melodie de copii saraci din africa, ca vezi domle nu au ce manca..dar ea dupa acest speech pleaca acasa si ia o masa numai cu fructe de mare si caviar.. deci..
intelegeti une bat?

hai ca e haios...in cele din urma;))
cristinne83
Postat pe 9 Martie 2010 18:41
asa este, pe vremea parintilor nostri nu se obisnuia a se primi inel "De logodna" desi obiceiul dateaza inca din cele mai vechi timpuri.

de ex. sora mea a primit un asa zis "inel de logodna" platit de soacra ei, careia nu i-a dat atat de multa importanta...l-a purtat un pic la inceput iar apoi i-a cazut perla cea "fake" bineinteles..., l-a lipit de doua ori ....s-a dezlipit iar ....si nu l-a mai purtat........e uitat pe acolo prin sertarul de baie
iulik_flore
Postat pe 9 Martie 2010 23:11
ps: eu nu am inel cu diamant
iulik_flore
Postat pe 9 Martie 2010 23:12
INELUL MEU DE LOGODNA E UNUL DE DUZINA CU O PIETRICICA SI CA SA VA UIMESC SI MAI MULT L-AM PRIMIT DUPA UN AN DE LA CUNUNIA CIVILA ..........SI CE?PANA LA URMA INELUL NU CONTEAZA NICI VERIGHETA... CONTEAZA RELATIA IN SINE SI SA AI BINECUVANTAREA LUI DUMNEZEU DEGEABA ITI DA IUBITUL INEL DE LOGODNA CU DIAMANTE DACA DUPA CASATORIE ITI UMFLA OCHI SAU MAI STIU EU CE..PT MINE INELUL DE LOGODNA DACA NU ESTE CITIT ASA CUM SE FACE DE CATRE PREOT IN CADRUL LOGODNEI (ATENTIE NU A NUNTII)DEGEABA SE NUMESTE INEL DE LOGODNA...
felicia16
Postat pe 9 Martie 2010 23:50
AM UITAT SA VA SPUN CA ATUNCI CAND AM FACUT CUNUNIA CIVILA EU NU LUCRAM IAR EL CASTIGA 650 RON PE LUNA...DECI...A FOST SUFICIENT CA AM REUSIT SA FACEM SI ATAT SI NU AM AVUT PRETENTII LA INEL
felicia16
Postat pe 9 Martie 2010 23:54
parerea mea e ca orice fata isi doreste un inel care sa fie atractia numarul 1 printre prietene.. de fapt, noi iubire cautam sau sa fim laudate pentru inel?
KALI03
Postat pe 10 Martie 2010 01:22


Fetelor,eu cred ca inelul de logodna trebuie sa reprezinte dragostea si respectul pe care barbatul il simte pt. "femeia visurilor lui". Cred ca e important ca inelul respectiv sa fie ales astfel incat sa ii placa viitoarei mirese sa-l poarte tot timpul. NU orice e bine sau frumos pt. toata lumea. Si corect, daca barbatul castiga foarte bine, atunci si inelul trebuie sa fie pe masura ( sau asta si in functie de preferintele femeii - adica degeaba vrea el sa cumpere un inel gros si f scump daca femeii ii plac doar inelele subtiri si finute fara prea multe chestii ). Daca el castiga foarte putin ( NU conteaza deloc cat castiga femeia ) atunci cand ei vor sa se logodeasca ( sau cand el o cere ), nu e o mare problema, zic eu, daca amana cumparatul inelului sau ii cumpara ceva mai ieftin. Oricum cred ca inelul de logodna poate fi schimbat sau imbunatatit si mai tarziu, dupa nunta. Cel mai sigur ca femeii ii place inelul, este sa mearga impreuna sa-l cumpere, si femeia daca are bun simt sa nu aibe pretentia unui inel foarte scump daca el nu-si permite, pt. ca pana la urma, impreuna o sa va faceti economiile sa reziste pt. pregatirea nuntii, a lunii de miere si dupa nunta.

Eu nu sunt o persoana pretentioasa, dar gusturile mele sunt tot timpul foarte diferite de ale altora. Asa ca sotul meu a stiut ca nu are rost sa riste sa cumpere inelul singur pt. ca era foarte greu sa stie exact ce imi place si plus de asta degetele mele sunt foarte subtiri si deci masura mea e mai greu de gasit.

Sotul meu m-a cerut intr-un mod foarte romantic si intim si fara sa aiba la purtator inelul de logodna. NU am fost dezamagita pt. ca a insemnat ca a fost intelept sa nu aiba ceva nepotrivit. Asa ca dupa ce am acceptat, am plecat sa cumparam inelul impreuna.
Am ales un inel unic si extrem de deosebit pe care sunt mandra sa-l port in fata oricarui inel extra scump si complicat, din doua motive: imi place foarte tare si este simbolul dragostei si dorintei sotul meu de a ma avea toata viata.
Am ales un inel mai subtirel si finut ( pe degetele mele nu merge nicicum ceva gros si incarcat )din aur alb cu un smarald ( singura piatra care imi place f mult si pt ca e verde si are o energie aparte, iar diamantele le consider prea comune si plictisitoare )in forma de inimioara si placat cu inca 4 diamante micute. Mi-a placut modelul imediat. A trebuit sa modificam marimea ca sa nu-mi cada de pe deget si cand a fost gata, l-am primit.
In aceeasi zi, din acelasi magazin, am cumparat si verighetele care sunt tot deosebite si din aur alb.( nu ne place deloc aurul galben ).
Iris_grace
Postat pe 19 Martie 2010 22:44
Citez de pe un site: "Un inel, chiar daca e impletit dintr-un fir de iarba, e mai valoros decat orice diamant, daca e daruit din dragoste."

E o afirmatie pe care o impartasesc 100%.

Cine isi doreste un inel de logodna SPECIAL sa-i sugereze iubitului un Tiffany Setting de min 10.000$ . Nu impartesesc ideea ca cu cat e mai scum inelul cu atat fericirea e mai mare. As spunea ca e chiar unvers uneori.

Fetelor, cautati sa iubiti si sa fiti iubite! Ca dragostea adevarata o poti pastra in orice conditii... inele se mai pierd...

casablanca_grace
Postat pe 21 Iulie 2010 14:51
Tiffany Setting?
Lucky_girl
Postat pe 23 Iulie 2010 10:54
10.000$?
Lucky_girl
Postat pe 23 Iulie 2010 10:55
De la: Lucky_girl, la data 2010-07-23 10:55:1510.000$?


http://www.tiffany.com/Engagement/Item.aspx?GroupSKU=GRP10001#f+0/0/0/0/0/0

e o legenda... brandul
casablanca_grace
Postat pe 23 Iulie 2010 11:00
De la: Lucky_girl, la data 2010-07-23 10:54:35Tiffany Setting?


sau un inlocuitor haios:

http://www.onuntasuperba.ro/2010/07/diamond-silhouette-ring/

mi-a placut ideea

casablanca_grace
Postat pe 23 Iulie 2010 11:02
casablanca, multumesc. Foarte frumoase inelele celor de la Tiffany. O sa-i arat acest site si iubitului meu
referitor la "inlocuitorul haios", cum il numesti tu, mie imi place foarte mult. M-am uitat pe acel site si am gasit ceva absolut superb: http://www.onuntasuperba.ro/2010/06/two-gether-wedding-ring/
mi se pare o idee f originala! Si nu costa nici f mult! Mai stie cineva modele de inele haioase? Pentru mine nu conteaza pretul, ci impactul
Lucky_girl
Postat pe 23 Iulie 2010 11:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna fetelor 2 De la: Barbie30_ 22 Noiembrie 2010 18:49
Depunerea dosarului ptr cununia civila 2 De la: siensii 21 Ianuarie 2010 22:07
Lenjerie intima 1 De la: levant 27 Ianuarie 2010 09:32
Vand pantofi barbatesti Leofex – Brasov 3 De la: dulapiorul_familiei 6 Iunie 2010 21:36
concurs puma urban motion 1 De la: carmendenisa_m 28 Mai 2009 08:52