Setari Cookie-uri

mirele nu trebuie sa vada mireasa pana la altar, si daca nu-i place rochia ta de mireasa?

Ia-l cu tine iubita! Cine te retine? Poate te va ajuta sa iti gasesti rochitza visurilor!
MonicaStan
Postat pe 12 Ianuarie 2009 16:02
Ia-l cu tine iubita! Cine te retine..noi ne spunem doar parerea...Poate el iti va gasi rochia ideala!
MonicaStan
Postat pe 12 Ianuarie 2009 16:05
De la: dr_psy, la data 2009-01-12 07:07:31El cumpara rochia de mireasa! Nu-i bine s-o probezi in fata lui, atat. Dar el o alege de pe manechine


doamneee fereste

2 sec, cred ca nu am inteles bine

cum aidk el o alege pe manechin???

unde, in ce film, care scena???

eu stiu k mai noi mireasa isi alege ce vrea, de unde vrea, pleaca la cumparaturi cu el sau cu prietene

insa nu ii alege el rochia, eventual da, isi poate da o parere

el e doar cu finantele
iulik_flore
Postat pe 12 Ianuarie 2009 16:29
Sunt de acord cu tine!
Noi am avut nunta acum 4 ani si inca de pe atunci salonul "Maria" era cel mai tare din oras pentru ca avea tot ce ii trebuie unei mirese pretentioase. Am fost impreuna cu logodnicul meu si mi-a aratat ce ii place si in ce rochite m-ar fi vazut el! A fost o distractie super, credeti-ma! Nu am probat nimic, dar a doua zi am mers singura la "ales si arvunit" si m-am facut cu o rochita bej-auriu care o am si in avatar, pentru curioasi .
Stiam ca o sa-i placa pentru ca acea rochita era printre preferatele lui din tot salonul, iar eu ma simteam ca o printesa in ea. Imi dorisem un model deosebit, retro / antic / deloc modern... si am reusit sa-l am, spre disperarea mamei mele care a zis: "Ce??? Nu e alba? Ioi...."
In ziua nuntii, atunci cand a venit cu alaiul la mama acasa si m-a vazut, mi-a soptit la ureche: "Eram sigur ca pe asta o sa o alegi!" Si am fost multumiti amandoi... !
geta_ocos
Postat pe 13 Ianuarie 2009 08:11
bravo geta

f tare, casa de piatra
iulik_flore
Postat pe 13 Ianuarie 2009 10:08
si eu tot o sa ma duc cu mirele meu sa cumpar rochia.mai bine sa fie toate lumea multumita,ca poate nu coincid gusturile cateodata.
oricum in ziua nuntii o sa fii total schimbata cu coafura,machiaj si tot o sa fie placut surprins,zic eu..
martick
Postat pe 13 Ianuarie 2009 10:17
in mod normal trebuie sa fie surpriza ,rochia si etc.daca le vede , unde mai e surpriza,el trebuie sa fie mirat cat d e frumoasa poti sa fi in ziua nunti,nu stiu eu cred ca nu ar fi bine sa vada,acum fiecare in felu lui.eu una ma duc la cumparaturi singura ce-mi place aia iau,nu-mi place sa merg cu nimeni pt ca-i obosesc pe toti.o zi buna
kalis27
Postat pe 13 Ianuarie 2009 11:35
De la: kalis27, la data 2009-01-13 11:35:27 in mod normal trebuie sa fie surpriza ,rochia si etc.daca le vede , unde mai e surpriza,el trebuie sa fie mirat cat d e frumoasa poti sa fi in ziua nunti,nu stiu eu cred ca nu ar fi bine sa vada,acum fiecare in felu lui.eu una ma duc la cumparaturi singura ce-mi place aia iau,nu-mi place sa merg cu nimeni pt ca-i obosesc pe toti.o zi buna


asa zic si eu, macarc o pers sa iau cu mine

mama, sora-mea, nasa sau vreo prietena

cu el aleg altele...verighetele, inelul de logodna, decoratiunile, meniul, invitatiile, etc...
iulik_flore
Postat pe 13 Ianuarie 2009 12:47
De la: dr_psy, la data 2009-01-12 07:07:31El cumpara rochia de mireasa! Nu-i bine s-o probezi in fata lui, atat. Dar el o alege de pe manechine

Ne-ai bagat intr-o ceata de zile mari ! Cum adica el alege rochia?
Pai de unde stie el care e rochia la care visez eu, sau in care m-as simti asa cum imi doresc?
Alegera rochiei de mireasa este in multe dintre cazuri bazata pe felul in care te simti cand o imbraci ( ai sentimentul acela k ''Asta e!'')
Asta ca sa nu mai vorbim de detaliile ''tehnice''. Fiecare dintre noi are anumite elemente pe care vrea sa le mascheze sau sa le scoata in evidenta. Crezi k el isi da seama uitandu-se la o rochie pe un manechin ca eu vreau un corset mai lung pt k ma avantajeaza mai bine decat cele scurte, sau k imi trebuie un anumit tip de decolteu k sa-mi stea bine etc?
Iti dai seama ce fete ar face 99 % din soti dak i-am pune pe ei sa aleaga rochia? Cred k ar zice k glumim, s-ar amuza bine si apoi ar zice sa ne-o alegem noi pe care vrem. Cel mult poate sa dea o parere, dar in nici un caz s-o aleaga el !
bastiuta
Postat pe 13 Ianuarie 2009 12:59
eu o iau pe sora mea.verghetele le-am ales impreuna,primele care s-au pierdut,a 2 pereche le-am cumparat eu singura,sotul meu a fost f. incantat stie ca am gusturi bune dar cam scumpe cum zice el.nici nu ma gandesc acum ca sunt reduceri vreau a-mi iau pantofii si gentuta si cerceii ,in functie de ele am sa aleg rochia.
kalis27
Postat pe 13 Ianuarie 2009 15:09
bravooooooo alina

kalis eu zic sa iti alegi mai intai rochitza si nu invers

bineinteles doar dc nu esti f f sigura


fetelor am gasit rochitzele astea si m-am gandit sa le impartasesc cu voi

dati clik pe galerie

sunt superbe



http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Cele_mai_elegante_ro chii_de_mireasa_tip_sirena_.html


Raporteaza abuz de limbaj
iulik_flore
Postat pe 20 Ianuarie 2009 16:22
Eu am fost sa cumpar rochia cu mama, tata si inclusiv sotul, dar el nu a vazut rochia pentru ca eu nu am vrut si nu din cauza superstitiilor ci pur si simplu vroiam sa ii fac o surpriza si chiar a fost a ramas uimit in ziua nuntii de rochita mea, era exact asa cum si-o imaginase si el. Toti de la nunta au fost umiti intr-un mod placut de rochita mea, si chiar daca nu ar fi fost asa nu mi-ar fi pasat daca eu ma simteam bine.
Nici-o femeie nu isi poate alege o rochita de mireasa urata, doar una fara gusturi care se ia dupa nustiu care vedeta si uita ca poate nu ii sta bine sau nu o avantajeaza. Sincer nu stiu daca exista rochii de mireasa urate ci doar fiecare are anumite gusturi si anumite modele i se par uarate in timp ce alteia i se par foarte frumoase.
nec_simi
Postat pe 4 Martie 2009 09:38
Voi stiti de unde vine superstitia asta cu mirele care nu trebuie sa vada mireasa pana la altar?
De pe vremea cand casatoriile erau aranjate de parinti, iar mirele o cunostea pe mireasa la altar; iar mireasa purta si voalulu peste fata, pt ca mirele sa nu o paota vedea decat in fata preotului.Si toate astea se faceau pt ca mirele sa nu se poata razgandi in privinta casatoriei.
Asa ca pe asta va bazati aceste idei.
In ce priveste surpriza, sincer acuma o rochie pe care el nu o vazut-o il va face sa creada ca esti alta sau ce D-zeu?
Parerea lui trebuie sa conteze nu a prietenelor sau mai stiu eu cui, doar cu el te mariti.Si in nici un caz nu se pune problema ca el alege rochia, dar de ce sa nu vina cu tine, chiar nu inteleg, aceste superstitii sunt niste idiotenii.El nu trebuie sa mearga la cumpararea rochiei dar ceata de prietene da, de ce? ele va "aleg rochia de pe manechin"?
alina
Postat pe 4 Martie 2009 09:45
Pe mine ma cerut de sotie pe 8 MARTIE 2008, prin iunie 2008 am plecat amandoi prin oras sa vedem ce gasim pentru nunta sa ne facem o idee de preturi, am vazut costume am vazut rochii si multe altele.
Pe LIPSCANI am vazut atunci o rochitza de mireasa alba, simpla as putea spune si am zis, pe asta o vreau, i-a placut si lui si urma sa vin in 2009 sa mai ma uit, dar imi ramasese gandul la aceea rochitza.
In toamna lui 2008, o prietena a surori mele a avut nunta si dupa ce am vazut pozele cu rochitza ei am intrebato de unde a luato, mi-a spus ca a luato de la RAFAEL COLLECTION, i-am cerut adresa si urma sa merg sa vad ce rochite au acolo.
In luna ianuarie 2009 am rugato pe surioara mea sa mearga cu mine sa vad si sa probez rochitze, zis si facut, am ajuns acolo zilele urmatoare am vazut o rochitza am probato si mi-a placut asa mult ca am vrut sa mio cumpar chiar atunci dar nu aveam bani la mine.
Mi-am sunat viitorul sot sa-i spun ca mi-am gasit o rochie superba si ca vreau sa mio cumpar, insa si el ca si sora mea m-au sfatuit sa mai probez si alte rochitze si am zis sa-i ascult si am mers sa mai probez si alte modele, printre care si ceea pe care o vazusem prima data cu el, insa tot la cea pe care am probato la RAFAEL COLECTION mi-a ramas gandul pentru ca imbracata cu ea aratam ca o printesa.
Bineinteles ca viitorul sot s-a suparat, pentru ca el a crezut ca doar voi proba nu am sa o si cumpar, a sperat ca il voi lua cu mine cand am sa o cumpar, cu toate ca vorbisem ca am sa merg cu surorile mele dar i-a trecut, a vazuto in poza si atat.
Eu a doua zi mi-am luat mamica cu mine si am mers sa o vada si ea si bineinteles ca am cumparato.
kudika008787
Postat pe 4 Martie 2009 09:57
mda! si io m-am gandit (pt viitor evident) sa nu-i arat rochia viitorului meu sot...
sa fie o surpriza totala.. apoi eu consider k el are incredere in gusturile mele.. asa k nu o sa-l dezamgesc..
si da, intr-adevar.. nu-i cazul k un viitor sot sa-i spuna ca nu-i place rochia..
spidie
Postat pe 4 Martie 2009 11:25
Sincer, cred ca traditia asta cu sotul care nu trebuie sa vada rochia de mireasa inainte de nunta, e imprumutata de la americani. nu cred sa fi existat asa ceva la noi, la romani, si cel putin nu a mai existat asa ceva la noi pana acum. nu am auzit asta nici la mama, nici la bunica, nici la matusi..nici la soacra-mea..la nimeni.
bine..acum fiecare face cum vrea. si rochia poate deveni o surpriza pentru sot. acum ramane de vazut: placuta sau neplacuta. si cred ca el are dreptul, ca oricare alt om/ persoana...sa spuna daca ii place sau nu. ramane la aprecierea lui.
raman insa la parerea mea..ca pregatirile de nunta trebuie facute impreuna de cei doi soti... si costum, si rochie...
in ceea ce ma priveste pe mine, cumparaturile de nunta le-am facut impreuna. si sotul meu a fost cel care m-a insotit sa cumpar rochia. nu mama, nu bunica..si am mai fost prin magazine cu o prietena inainte. El m-a sfatuit in laegerea ei...pentru ca pana la urma, prima persoana careia trebuie sa ii placa este EL.
Si sigur ca a avut o surpriza in ziua nuntii cand m-a vazut..aranjata...si mi-a spusa ca sunt foarte frumoasa.
lady_me
Postat pe 4 Martie 2009 11:39
din cate stiu eu nu trebuie sa te vada cu rochia de mireasa pe tine dar daca o vede in vitrina cand mergeti prin magazine sa va faceti o idee cu privire la ce v-ar place sa purtati nu cred ca este o problema.eu asa am procedat cu sotul meu am mers prin magazinele din Bucuresti sa-mi fac o idee cam ce i-ar place lui si de acum urmeaza sa-mi cumpar rochia singura .Si nu e neaparat vb de o supertitie ci de mister ,de dorinta de al uimi pe sot in ziua nuntii.sotul meu deja mi-a zis cand am mers sa vedem rochiile ca nu-si poate imagina cum voi arata in rochie de mireasa deci cu siguranta va fi surprins
mihaelaonu
Postat pe 4 Martie 2009 13:14
De la: septembrie69, la data 2009-03-04 11:25:33mda! si io m-am gandit (pt viitor evident) sa nu-i arat rochia viitorului meu sot...
sa fie o surpriza totala.. apoi eu consider k el are incredere in gusturile mele.. asa k nu o sa-l dezamgesc..
si da, intr-adevar.. nu-i cazul k un viitor sot sa-i spuna ca nu-i place rochia..


Ah.. si nu-i faza de superstitie.. ci doar surpriza.... ink ceva... dar in privinta costumului lui.... v-ati gandit? adik io cred k el nu s-ar duce sa-si cumpere costum fara mine... Sa nu fie diferentze totale.... ma gandesc..
spidie
Postat pe 4 Martie 2009 15:56
De la: mihaelaonu, la data 2009-03-04 13:14:48din cate stiu eu nu trebuie sa te vada cu rochia de mireasa pe tine dar daca o vede in vitrina cand mergeti prin magazine sa va faceti o idee cu privire la ce v-ar place sa purtati nu cred ca este o problema.eu asa am procedat cu sotul meu am mers prin magazinele din Bucuresti sa-mi fac o idee cam ce i-ar place lui si de acum urmeaza sa-mi cumpar rochia singura .Si nu e neaparat vb de o supertitie ci de mister ,de dorinta de al uimi pe sot in ziua nuntii.sotul meu deja mi-a zis cand am mers sa vedem rochiile ca nu-si poate imagina cum voi arata in rochie de mireasa deci cu siguranta va fi surprins


iulik_flore
Postat pe 7 Aprilie 2009 15:49
si eu mi-am cump rochia de mireasa fara sotul meu(suntem cununati relogios din ian 2009:)si nunta o avem in iulie....am fost la tg de nunti de la Rin Grand Hotel...cu mama si una dintre nashe(vom avea 2 perechi de nashi)....si am intrat ..am vazut prima rochie..mi-a taiat rasuflarea...nu m-am mai uitat la nici una..eeste exact k in visele mele:P....dar sotul meu ma va vedea...in ziua nunti:P....tb sa-mi ramana inyiparita in minte...figura lui knd ma va vedea imbracta in rochie....si este imposibil sa nu-i placa:P....este oki..k nu o am aksa...e la nasha...sa nu o vada:P..va pup
hanamaria2k
Postat pe 8 Aprilie 2009 07:06
eu am studiat 1 luna site-urile cu rochii de mireasa din state si Canada, pt ca o verisoara din canda mi-a zis ca imi aduce ea rochia de acolo. Asa ca dupa ce m-am "indragostit" de o multime de modele de rochii de mireasa am vazut-o pe "ea" (rochia mea). era exact cum mi-am dorit-o: simpla si eleganta si ce era mai important fara crinolina. I-am aratat-o verisoarei mele care a si dat comanda pt ea. rochia a ajuns la mine inainte cu 1 saptamana de nunta (am avut la emotii pana atunci ca ma gamndeam ca daca nu imi vine). Dupa ce am probabt-o a trebuit doar scurtata cativa centimetri. sotul meu nu a vazut rochia nici macar in poze. la croitoreasa am fost cu el, dar rochia era in husa el si nu a vazut-o, iar in atelier la croitoreasa nu a intrat. am luat rochia acasa inainte cu 2 zile de nunta si i-am zis ca nu are voie sa intre in camera unde era rochia si mi-a zis ca nu va intra ca nu e curios ca stie ca am gusturi bune si ca mi-am ales o rochie frumoasa.

carmela_grace
Postat pe 8 Aprilie 2009 12:14
f frumoas Carmela
iulik_flore
Postat pe 8 Aprilie 2009 15:42
De la: hanamaria2k, la data 2009-04-08 07:06:49si eu mi-am cump rochia de mireasa fara sotul meu(suntem cununati relogios din ian 2009:)si nunta o avem in iulie....am fost la tg de nunti de la Rin Grand Hotel...cu mama si una dintre nashe(vom avea 2 perechi de nashi)....si am intrat ..am vazut prima rochie..mi-a taiat rasuflarea...nu m-am mai uitat la nici una..eeste exact k in visele mele:P....dar sotul meu ma va vedea...in ziua nunti:P....tb sa-mi ramana inyiparita in minte...figura lui knd ma va vedea imbracta in rochie....si este imposibil sa nu-i placa:P....este oki..k nu o am aksa...e la nasha...sa nu o vada:P..va pup


ati fost cununati pe in ian 2009 si acum faceti nunta?
iulik_flore
Postat pe 8 Aprilie 2009 15:45
scuze..cununia civila:)..sunt zapacita
hanamaria2k
Postat pe 8 Aprilie 2009 21:07
De la: hanamaria2k, la data 2009-04-08 21:07:44scuze..cununia civila:)..sunt zapacita


no probl

ma minunam numai k nu am mai auzit

iulik_flore
Postat pe 9 Aprilie 2009 12:56
Eu v-am zis ca nu vreau sa o vada etc.....,dar sa stiti ca am cumparat-o fara el si nu am rezistat i-am aratat-o in poza,acum am vazut si alte rochite si nu imi mai place a mea,imi vine sa schimb modelu,dar unele care credeam ca-mi vin bine chiar aiurea veneau,si sunt un pic dezamagita.NU STIU CE SA FAC?????
kalis27
Postat pe 9 Aprilie 2009 17:14
Nu cred ca tine cineva la "mirele nu tb sa vada rochia", insa va cunoasteti de atat timp...stiti fiecare ce si cum va place, nu exista sa nu-i placa de tine in marea zi,doar te iubeste si isi doreste sa-si petreaca restul vietii impreuna cu tine.Eu am mers cu sora si cu nasha sa-mi iau rochia...sotului ii mai aratam cate un model cand ieseam la cumparaturi ptr altceva ptr nunta si se mira ca vreau crem si comenta..'cum adik, dar miresele au rochii albe'...insa in acelasi timp imi spunea ca are incredere in gusturile mele si ca stie sigur ca voi fi frumoasa ptr ca sunt a lui.Chiar daca sora/nasha/mama m-au vazut cu rochita inainte de nunta, fetelor..toate..pe rand au inceput sa planga cand m-au vazut imbracata si machiata..iar mirele cand m-a vazut tremura si m-a strans atat de tare in brate-"esti superba" ...oricum fiecare face cum stie si cum vrea...ca totul sa iasa bine.pup
coffecream
Postat pe 10 Aprilie 2009 14:45
Eu fiind la facultate in Iasi si cu familia in Focsani, nu am putut sa-mi car rudele dupa mine sa-mi iau rochie si nici in parerea prietenelor pe care mi le-am facut aii nu am incredere... Asa ca am mers cu miriselul meu care are gusturi ca si mine, foarte bune. In plus, acum, dupa 2 luni de cand mi-am luat rochita, nu-si mai aminteste exact cum era; a zis ca una e sa ma vada asa, la repezeala si alta va fi cand voi fi aranjat cu totul... Eu nu sunt superstitioasa; o relatie nu tine de acest aspect, ci de dragoste si incredre...
raluk4coco_grace
Postat pe 1 Iulie 2009 11:02
Greu...
Este important ca persoana care vine cu tine sa aibe aceleasi gusturi. Mama, soacra, nasa, prietenele au alte gusturi, asa ca nu se punea problema sa ma insoteasca. Si nici nu aveam de gand sa umplu un magazin cu prezenta lor, n-ar fi facut decat sa ma irite. Si sigur s-ar fi ajuns la discutii.
Asa ca am fost cu sotul meu. Si ce daca a vazut-o inainte? In dimineata nuntii oricum vei fi o aparitie pentru el.
fantome
Postat pe 2 Iulie 2009 10:37
De la: fantome, la data 2009-07-02 10:37:14Greu...
Este important ca persoana care vine cu tine sa aibe aceleasi gusturi. Mama, soacra, nasa, prietenele au alte gusturi, asa ca nu se punea problema sa ma insoteasca. Si nici nu aveam de gand sa umplu un magazin cu prezenta lor, n-ar fi facut decat sa ma irite. Si sigur s-ar fi ajuns la discutii.
Asa ca am fost cu sotul meu. Si ce daca a vazut-o inainte? In dimineata nuntii oricum vei fi o aparitie pentru el.

Bine zici, fantome!
raluk4coco_grace
Postat pe 2 Iulie 2009 11:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vand rochita de mireasa 1 De la: STANCIU_LAURA10 14 Martie 2010 10:24
vand rochie de mireasa suberba 1 De la: marti 5 Mai 2010 16:28
Cumpar voal 3 De la: Cypcip 2 Februarie 2009 14:57
Limuzina mireasa , masina de mire, sau mireasa 1 De la: cj25har 17 Iunie 2010 03:49
vand sau inchiriez rochie de mireasa pret ffff convenabil 1 De la: railia22 23 Octombrie 2010 21:36