Setari Cookie-uri

violenta in familie

buna dragele mele!! vreau sa deschid acest subiect pentru ca violenta in familie este prezenta in viata multor cupluri. eu sunt casatorita de 1 luna de zile dar relatia cu sotul meu dureaza de mai bine de 8 ani. eu sunt foarte fericita, am un sot minunat pe care nu l-as schimba pe nimeni si numic in lume, dar nu acelasi lucru pot spune despre unii soti care isi maltrateaza sotiile de dragul de a se simti macho sau "barbati in casa". asa este cazul matusii mele. ea e casatorita de 18 ani si are o fata de 16 ani. doar ca are parte de un nenorocit de sot care de 18 ani o bate si o maltrateaza. de multe ori a fost in divort cu el si de fiecare data l-a iertat pentru ca a vrut ca fata ei sa creasca cu mama si cu tatal langa ea, chiar dk asta insemna ca de cateva ori pe an sa ia cate o bataie crancena pentru ca sotul ei venea acasa beat si inventa fel si fel de motive sa o bata. acum 2 zile s-a intamplat din nou, doar ca acum el nu era beat.a batut-o pe matusa mea si la 11 seara ea a trebuit sa fuga de acasa cu vara'mea in pijamale si sa vina la mine ca sa nu o omoare in bataie nenorocitul asta!!! acum e la mine si nu stie ce sa faca, ar vrea sa sa desparta de el dar ii e frica k are 41 ani si nu are nimic.a suportat 18 ani de batai ca sa ajunga la 40 ani si sa se intrebe "de ce?de ce am suportat atatea? acum ce fac? unde ma duc?ce o sa se aleaga de viata mea si a fetei mele dk plec de-acasa?" va pup felelor si sper k nu v-am plictisit prea tare. dati-mi niste sfaturi sa o ajut sa treaca peste impasul asta.
narcisuka
Postat pe 4 Decembrie 2008 13:45
Da, este groaznic cazul pe care l-ai descris, dar nu vreau si un pot sa-mi dau eu cu parerea despre aceasta tragedie. Insa pot spune un singur lucru : NU, NU si iarasi NU!!! nu trebuia sa acceptam asa ceva sub nicio forma! De la prima palma trebuie rupt raul la radacina, altfel a doua palma... va fi doar o chestiune de timp. Nici varianta cu suportatul de dragul copiilor nu sta in picioare, de ce? ptr ca acel copil va creste traumatizat, iar dak e baiat mai mult ca sigur si el la randul sau va deveni un agresor. Violenta se invata in familie!!!
simona_grace
Postat pe 5 Decembrie 2008 22:26
Urat rau de tot.Cred ca cel mai bine este sa divorteze,desi material vb are si ea si fat dreptul la o parte din bunuri.O sai fie greu pe mai departe.Dac ti la ea ajuto sa fac pasul asta si pina se pune la punct si ea o ti la tine dac nu are unde sa se duca.Evident iti va fi greu si tie.Oricum trebuie sa fac plingere la politie de amenintare la viata ei,sa caute un avocat bun.Orisicum trebuie sa vb si cu un terapeut expert in violenta domestica.Situatia clar numai poate continua.E urat ca exista si astfel de specimene umane, lipsite de ratiune si sentimente.
Ronicut
Postat pe 6 Decembrie 2008 14:40
draga mea , cel mai bine este sa consulte un avocat si sa introduca cerere de divort. Daca locuinta este bun comun, adica dobandita in timpul casatoriei trebuie sa ceara si partajul.
A indurat cam mult aceasta femeie, 18 ani de chin.
La scurt timp isi va reveni si va incepe sa vada viata altfel, va capata increderea in ea ( pe care a pierdut-o in timp) si va gasi forta necesara sa isi continue viata, practic va renaste si va ajunge la concluzia ca a trait in iad in tot acest timp.
Mult succes
transdermal
Postat pe 7 Decembrie 2008 13:31
a... si am uitat ceva, vezi ca exista o serie de organizatii pentru ajutorarea femeilor victime ale violentei in familie care le ajuta cu adapost, sprijin in gasirea unui loc de munca si ajutor pentru promovarea actiunii de divort...
Aceste organizatii le gasesti pe net,
transdermal
Postat pe 7 Decembrie 2008 13:34
VA MULTUMESC PENTRU SFATURI, SUNT BINEVENITE. CE POT SA VA SPUN ESTE CA MATUSA MEA VREA SA SE DESPARTA DE EL. ESTE DECISA SA RAMANA IN CASA CU FICA DEOCAMDATA, PENTRU K NU FACE FATA CU CHELTUIELILE DE UNA SINGURA SI SPERA CA EL SA CONTRIBUIE JUMATATE LA ACESTEA. EA ARE 2 CREDITE PE NUMELE EI SI TREBUIE SA LE PLATRASCA PENTRU CA EL NU A VRUT SA SCOATA NICI UN BAN PE NUMELE LUI DIN BANCA IAR UTILITATILE CASEI SUNT TOATE PE NUMELE EI. PROBLEMA EI ESTE CA NU POATE SA SI LE ACOPERE TOATE DINTR-UN SALARIU DE 1000 LEI SI E DECISA SA RAMANA PENTRU ASTA IN CASA.A FACUT PLANGERE LA POLITIE, LA INSISTENTELE MELE. ACUM MAI VEDEM CE O FI. CA SA O FACA SA IL IERTE, INDIVIDUL CICA S-A INTERNAT IN SPITAL ALALTAIERI.SPER DOAR CA MATUSA MEA SA NU CADA DIN NOU IN PLASA LUI SI SA IL IERTE.
narcisuka
Postat pe 12 Decembrie 2008 13:41
Atat timp cat sunt casatoriti, sotii raspund impreuna de de orice datorii, indiferent pe numele cui sunt. Sa nu-si faca probleme, el raspunde in fata legii in acceasi masura.

Sper sa aibe curajul sa divorteze de data asta, cele mai multe nu o fac. Multa bafta.
fantome
Postat pe 19 Aprilie 2009 10:01
Buna..in linii mari cam asta a fost si povestea mamei mele.....numa ca ea a fost mai curajoasa...adik dupa 5 ani si-a luat cei trei copii in brate(eu aveam 5 ani, fratele 3 si sora 2ani)si a pus capat relatiei.era tot cam la fel...maltratata in sensul ca:o tinea inkisa in debara cate o zi doua, iesea pe scari sa plece la serviciu descult sa nu ii auda tocurile,era gelos tare de tot, a incercat sa o sufoce noaptea prin somn.din pacate eu am fost partasa la aproape toate suferintele mamei mele...si imi aduc si acum aminte dupa 20 de ani multe din episoadele cu batai si altele....acum Doamne Doamne mi-a dat o meseria care sa ma ajute sa ma autoeduc si sa ma autoconsolez ca sa zic asa....sunt psihlog si daca vrei totusi sa iti dau un sfat acesta ar fi sa o convingi pe matusa ta ca merita o viata mult mai buna kiar daca asta va fi dupa 18 ani....iar ea are o fata mare...imagineaza-ti ca mama mea a plecat cu 3 copii mici...e adevarat ca ne-am mutat in apartamentul bunicilor iar ei s-au mutat la tara ca sa ne lase pe noia colo...dar oare cum s-a descurcat mama cu 3 copii mici si cu salar de bugetar?Crede-ma ca Dumnezeu te ajuta sa le faci pe toate bine....trebuie doar sa vrei sa nu mai fii victima unui astfel de nemernic....nu merita un pret atat de mare....mult noroc si asteptam noutati de la tine
Bluesky_grace
Postat pe 22 Aprilie 2009 10:26
De la: simona, la data 2008-12-05 22:26:22 Da, este groaznic cazul pe care l-ai descris, dar nu vreau si un pot sa-mi dau eu cu parerea despre aceasta tragedie. Insa pot spune un singur lucru : NU, NU si iarasi NU!!! nu trebuia sa acceptam asa ceva sub nicio forma! De la prima palma trebuie rupt raul la radacina, altfel a doua palma... va fi doar o chestiune de timp. Nici varianta cu suportatul de dragul copiilor nu sta in picioare, de ce? ptr ca acel copil va creste traumatizat, iar dak e baiat mai mult ca sigur si el la randul sau va deveni un agresor. Violenta se invata in familie!!!

Viitorul meu sot si-a luat bataie de la tatal lui cand era mic. Viitorul meu socru e alcoolic si o batea si pe viitoarea soacra. Acum s-a domolit si cand bea e numai gura de el, dar i-o inchide repede iubitul meu; cu mine se poarta super viitorul socru, dar nu il suport cand e beat; atunci se duce si doarme si nu aere treaba cu noi. Ideea e ca eu sunt de 5 ani cu iubitul meu si niciodata nu a dat vreun semn de violenta; si nici bautura nu ii place, chiar unii amici fac misto cand el bea suc si eu beau bere Nu e o regula ca daca tatal e violent, asa va fsi fiul! Iubitul meu e un mielusel...ne mai certam, dar doar cu vorbe!
raluk4coco_grace
Postat pe 21 Iunie 2009 18:38
apare atunci cind,nu sint bani,nepotrivire de caracter,ambitii,orgolii,cind femeia nu stie cum sa puna problema,cind sa taca,apoi stresul serviciului.
grace003710
Postat pe 1 Iulie 2009 09:35
mare minune ca astfel de "barbati" care stiu sa isi marcheze teritoriul cu vanatai pe fata unei biete femie inca mai gasesc proastele care sa stea atata timp cu ei

probabil daca a suferit atat de mult timp alaturi de el se merita unul pe altul ... este o fata crescuta prost fara sa aiba catusi de putina independenta si dorinta de a se descurca singura si prefera sa stea langa un retardat care ii da falsa impresie de siguranta si de "familie"

mau77mau
Postat pe 24 Iulie 2009 17:25
tarot_healthy
Postat pe 20 August 2009 14:44
tarot_healthy
Postat pe 20 August 2009 14:50
Daca ati ramas in urma cu achizitionarea cadourilor, intrati pe www.evermarket.ro
Aici puteti gasi o gama larga de cadouri la preturi avantajoase.
Va astept!
lif3_dr3am
Postat pe 19 Decembrie 2009 19:52
dragele mele!vrreau sa va zic si eu o poveste.o prietena fff draga mie a fost impreuna cu iutitul ei innainte de casatori vreo 2-3 ani.mereu se certau dar se iubeau enorm!! acum sincer de iubit se iubeau ff mult, el nu a inselato niciodata in perioada aia, nici ea dar se certau foarte foarte mult. si dupa cate imi zicea ea certurile deveneau tot mai puternica.pana intro zi cand s-au certat asa de tare ca a lovito in ochi,ii la invinatit si a mai si stranso de gat! pana a cazut. ea a intrat intr-un soc maare..nu a zis la nimeni numai dupa mult timp.l-a iertat,defapt nici nu s-au despartit. el sustine ca nu-si mai aduce aminte nici ca a lovito nici o a stranso de gat.dar semnele i--au aratat.zica ea ca din cauza nervilor toata chestia asta se intamplase in perioada dintre logodna si nunta! tot atunci i-a gasit conversati pe internet cu o tanara, in limba engleza. in care o intreba dak se masturbeaza pe internet.(iubitul prientenei mele pe acea dsoara)$ si dak ii place sa faca sex virtual. cand a vazut conversatia l-a intrebat in fata, si i-a aratat conversatia, ca discutia a ramas in arhiva.el initial a zis ca nuel a fost.ca cica un amic a vorbit de pe profilul lui, dar ea e insitat, pana cand a recunoscut!!!(nemernicu)si a tot zis scuze si a implorato sa o ierte.prietena mea il iubeste poate prea mult de i-a iertat asa usor.in fine nu stiu amanunte dar stiu ca pana la urma l-a iertat pentru toate si vreau sa va spun ca acum sunt casatoriti de 1 ani poate si mai bine. sunt extrem de ferititi, nu s-au mai certat, nu a mai lovito niciodata!!!!cel putin asa sustine ea, si eu o vad foarte fericita, si mi-o aduc aminte innainte, in perioada aceea. deci pur si simplu s-a intors 360 de grade. discuta totul impreuna fac totul impreuna. acum sunt foarte fericiti. ceea ce am aflat eu acuma, fara s stie prietna mea, e ca la munca la el o colega ii facea f multe avansuri, dar vreau sa va zic ca i-a zis tipei aceleia sa il lase in pace, si sa il respecte pe el si pe sotia lui!!!!sunt foarte fericita pentru ea.se vede ca o iubeste.deci exista si cazuri fericite!!!!!!
chetegalina
Postat pe 1 Iulie 2010 22:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Filme care sarbatoresc casatoria 1 De la: Iris 3 Aprilie 2010 14:11
Am nevoie de corpuri de iluminat pentru sala de nunta! 2 De la: kudika_17494 23 Februarie 2013 16:13
lamuriti-ma 14 De la: cosmilumi 29 Martie 2012 18:33
nu ma pot duce la cununie 2 De la: kudika_999542 12 Ianuarie 2016 07:22
PORUMBEI ALBI IN ZIUA NUNTII ! 13 De la: kudika421339 18 Noiembrie 2011 16:45