Setari Cookie-uri

CE MA FAC CU MAMA???????

NICI NU STIU CUM SA INCEP..AM 29 DE ANI SI DE DOI ANI TRAIESC O FRUMOASA POVESTE DE DRAGOSTE..NE-AM HOTARAT SA NE CASATORIM SI SA AVEM UN BEBE..INTAMPLAREA A FOST CA ANU TRECUT AM RAMAS INSARCINATA SI AM HOTARAT SA NE MUTAM IMPREUNA DIN PACATE IN CASA MAMEI..TIN SA PRECIZEZ CA MAMA VINE ACASA O DATA LA 2 SAPTAMANI A DIVORTAT CAND AVEAM EU 5 ANI IAR TATA E MORT DE MAI BINE DE 8 ANI DECI CASA E GOALA..DIN PACATE SARCINA AM PIERDUT-O LA 9 SAPTAMANI CAND LA ECOGRAF NI S-A SPUS CA NU II MAI BATE INIMIOARA..AM FOST AMANDOI DISTRUSI..PE 31 DECEMBRIE AM FACUT CHIURETAJ..NU VA POT EXPLICA PRIN CE AM TRECUT NU AM MAI FOST OM O PERIOADA IN AFARA DE EL URAM TOT CE ERA IN JURUL MEU..PROBLEMA E MAMA..CAND I-AM SPUS DE SARCINA A FACUT DITAMAI TARABOIU..DAR AM CREZUT CA SE IMPACASE CU IDEEA CA VOM FI IMPREUNA..SI CA NIMIC NU NE DESPARTE..NU PREA IL PLACE..BA CA EU AM FACULTATE EL NU..BA CA SE SCOALA LA 10 CAND E LIBER..BA CA NU A UDAT FLORILE SAU GRADINA CHIAR DACA IN CASA E LUNA... SI SUNT 4 CAMERE 2 BAI SI O BUCATARIE..MI-A SPUS CA EA CREDE CA URMARESTE DOAR FAPTU CA AM "CASA"..CA PARCA NU MA VEDE FERICITA DESI INCERC SA II EXPLIC CA NU E ASA..ADEVARU E CA M-AM SCHIMBAT UN PIC DUPA CE AM PIERDUT SARCINA..SI DE MULTE ORI MA GANDESC CA DACA NU AR FI FOST STRESUL SI SCANDALUL FACUT DE MAMA INCA AS FI FOST INSARCINATA..STIU CA MI SE VA SPUNE CA SOLUTIA AR FI SA NE MUTAM DAR CASA E GOALA MAMA STA DOAR 3 ZILE LA DOUA SAPTAMANI...CUM SA O FAC PE MAMA SA INTELEAGA CA AM 30 DE ANI SI CA POT SA IAU SINGURA DECIZII?? ORICUM STIU CA NU POT SA O FORTEZ SA-L PLACA DAR AR PUTEA MACAR SA NU IMI MAI REPROSEZE UNA ALTA..
alinabubulina0506
Postat pe 18 Iunie 2010 23:37
Ofer spre inchiriere Limuzina pt NUNTA cu sofer. Chrysler C300 argintiu metalizat cu sofer. Tariful este 25euro/ora Urban fara limita de km sau extraurban plus costul combustibiluli.Tel de contact 0746762204 sau www.nuntacluj.page.tl
cj25har
Postat pe 19 Iunie 2010 10:41
Ofer spre inchiriere Limuzina pt NUNTA cu sofer. Chrysler C300 argintiu metalizat cu sofer. Tariful este 25euro/ora Urban fara limita de km sau extraurban plus costul combustibiluli.Tel de contact 0746762204 sau www.nuntacluj.page.tl
cj25har
Postat pe 19 Iunie 2010 10:41
Ofer spre inchiriere Limuzina pt NUNTA cu sofer. Chrysler C300 argintiu metalizat cu sofer. Tariful este 25euro/ora Urban fara limita de km sau extraurban plus costul combustibiluli.Tel de contact 0746762204 sau www.nuntacluj.page.tl
cj25har
Postat pe 19 Iunie 2010 10:41
Draga alinabubulina0506, cel mai bine ar fi sa va mutati separat si atunci nimic nu va sta in calea fericirii voastre. Bine, vor aparea alte probleme in genul cheltuielilor de cazare etc... daca veti trece peste asta, atunci poti fi sigura ca el este cel de care ai nevoie... daca nu... poate maica-ta are dreptate:(... Iti spun din experienta... eu am 33 de ani... ne-am casatorit acum 3 ani, dar la suntem impreuna de vreo 13 si am stat departe de parinti din prima zi... Acum ma uit la prietenii nostri care au ales confortul de a sta "acasa" si ma bucur ca am ales sa stam separat... Astfel ne-am pastrat dragostea cu bune si cu rele. Succes pe viitor
casablanca_grace
Postat pe 20 Iunie 2010 13:00
nu stiu cata dreptate ar putea avea mama...cand luam salaru noi punem banii impreuna...vedem ce avem de platit..intretinere lumina toate cheltuielile casei..si apoi vedem cu ce bani ramanem..iar eu m-am gandit sa stam aici pt am putea strange niste banuti pt nunta
alinabubulina0506
Postat pe 21 Iunie 2010 07:38
mda, grea situatie...complicata...dar sper sa reusesti sa treci peste...cu bine
Indicat ar fi sa stati macar o perioada departe de ea...poate ar vedea diferenta... de a nu te vedea , de a nu te mai auzi , de a nu o mai contacta...nu stiu zic si eu...ca si cum nu ai mai exista pentru ea...s-o faci un pic pe suparata.
Alta varianta ar fi...stii , tu... bolnavului la internarea in spital ar trebui sa i se faca pregatirea fizica si psihica...ei , cam asa ar trebui sa aveti voi facut ...in mod special tu, sa ai pregatirea psihica facuta...sa te pregatesti pentru momentul cand vine mama acasa...banuiesc ca tu esti cea mai afectata...el iti reproseaza ceva? (legat de comportamentul mamei tale)
...daca in urma explicatiilor date mamei tale ...ea nu si nu...nu cedeaza ...atunci chiar ar trebui oarecum sa incercati s-o multumiti...sa udati florile ...cu asta am si eu probleme ... daca vreti sa stati cu ea la un loc...
... ufff...in mod normal , chiar incapeti in casa aia!...daca va chinuiti un pic mai ca va puteti si evita ...nu prea mai inteleg...
biutza_72
Postat pe 2 Iulie 2010 09:30
De la: alinabubulina0506, la data 2010-06-18 23:37:22NICI NU STIU CUM SA INCEP..AM 29 DE ANI SI DE DOI ANI TRAIESC O FRUMOASA POVESTE DE DRAGOSTE..NE-AM HOTARAT SA NE CASATORIM SI SA AVEM UN BEBE..INTAMPLAREA A FOST CA ANU TRECUT AM RAMAS INSARCINATA SI AM HOTARAT SA NE MUTAM IMPREUNA DIN PACATE IN CASA MAMEI..TIN SA PRECIZEZ CA MAMA VINE ACASA O DATA LA 2 SAPTAMANI A DIVORTAT CAND AVEAM EU 5 ANI IAR TATA E MORT DE MAI BINE DE 8 ANI DECI CASA E GOALA..DIN PACATE SARCINA AM PIERDUT-O LA 9 SAPTAMANI CAND LA ECOGRAF NI S-A SPUS CA NU II MAI BATE INIMIOARA..AM FOST AMANDOI DISTRUSI..PE 31 DECEMBRIE AM FACUT CHIURETAJ..NU VA POT EXPLICA PRIN CE AM TRECUT NU AM MAI FOST OM O PERIOADA IN AFARA DE EL URAM TOT CE ERA IN JURUL MEU..PROBLEMA E MAMA..CAND I-AM SPUS DE SARCINA A FACUT DITAMAI TARABOIU..DAR AM CREZUT CA SE IMPACASE CU IDEEA CA VOM FI IMPREUNA..SI CA NIMIC NU NE DESPARTE..NU PREA IL PLACE..BA CA EU AM FACULTATE EL NU..BA CA SE SCOALA LA 10 CAND E LIBER..BA CA NU A UDAT FLORILE SAU GRADINA CHIAR DACA IN CASA E LUNA... SI SUNT 4 CAMERE 2 BAI SI O BUCATARIE..MI-A SPUS CA EA CREDE CA URMARESTE DOAR FAPTU CA AM "CASA"..CA PARCA NU MA VEDE FERICITA DESI INCERC SA II EXPLIC CA NU E ASA..ADEVARU E CA M-AM SCHIMBAT UN PIC DUPA CE AM PIERDUT SARCINA..SI DE MULTE ORI MA GANDESC CA DACA NU AR FI FOST STRESUL SI SCANDALUL FACUT DE MAMA INCA AS FI FOST INSARCINATA..STIU CA MI SE VA SPUNE CA SOLUTIA AR FI SA NE MUTAM DAR CASA E GOALA MAMA STA DOAR 3 ZILE LA DOUA SAPTAMANI...CUM SA O FAC PE MAMA SA INTELEAGA CA AM 30 DE ANI SI CA POT SA IAU SINGURA DECIZII?? ORICUM STIU CA NU POT SA O FORTEZ SA-L PLACA DAR AR PUTEA MACAR SA NU IMI MAI REPROSEZE UNA ALTA..




Domnita, nu te grabi cu decizile, trebuie stiut un lucru ca parintii nu vor rau in viitorul proprilor copii , indiferent cat timp te vezi cu mama ,trebuie sa ti cont si de parerea ei ,nu veni cu ideea cum mai fac unii ca e din alta generatie [ gandire gresita ] , indiferent generatia , o mama simte cand copilul ei e in pericol sau a luat-o pe alt drum gresit !!!
Tycu
Postat pe 2 Iulie 2010 10:21
salut draga!
te inteleg compect, eu stau cu socrii mei de un an si ne intelegem relativ ok, dar tot m-as muta in urmatoarae secunda daca mi-as permite...:( va sugerez sa mai ramaneti acolo eventual pana la nunta (fara sa mai puneti la suflet reprosurile, desii e f greu), dar dupa mutati-va cu orce pret (incercati sa va cumparati un loc al vostru din banii adunati la nunta), sau daca nu, incearca sa vb foarte deschis cu mama ta despre ceea ce simti, pt ca daca ea are dreptul sa isi expuna parerea la fel ai si tu!!explicai, ca alegerea unui sot e a ta, asa cum a fost decizia ei la momentul respectiv, ca ai o varsta si o experienta de viata suficient de vasta pt a lua decizii legat de viata ta si cel mai important lucru ar trebui sa constientizeze, ca atunci cand iti critica viitorul sot in primul rand te jigneste pe tine, pt ca el e alesul tau si sentimentele tale sunt ranite in astfel de cazuri!!!
esential este sa va iubiti voi, sa fit alaturi unul de celalalt sa va sustineti reciproc, sa nu renuntati la 'voi' pentru ca sunt din pacate si suficiente clipe grele pe parcursul drumului pe care il incepeti!!!

iubiti-va mult!!
orsi_grace
Postat pe 2 Iulie 2010 12:31
"Domnita, nu te grabi cu decizile, trebuie stiut un lucru ca parintii nu vor rau in viitorul proprilor copii , indiferent cat timp te vezi cu mama ,trebuie sa ti cont si de parerea ei ,nu veni cu ideea cum mai fac unii ca e din alta generatie [ gandire gresita ] , indiferent generatia , o mama simte cand copilul ei e in pericol sau a luat-o pe alt drum gresit !!!"


Are 30 de ani!!! Nu 19. Atunci se putea spune asta, dar acu nu. Parintii trebuie respectati, dar nu trebuie lasati sa sufoce. Este o femeie singura, divortata, care o are doar pe ea aproape si ideea ca fata sa se casatoreasca si sa aiba viata ei sigur o "sperie" intr-un fel. Asta presupune ca ea sa fie mai neglijata, trecuta pe locul 2. Sunt parinti care chiar nu le pot da copiilor drumu sa plece, nici la 30 de ani. Si-i "tin" in preajma lor in feluri foarte subtile, manipulari si alte tactici egoiste. Una din ele fiind dezacordul vis-a-vis de partenerul de cuplu. Sigur nu vor raul parintii, dar unii chiar nu stiu sa vrea binele, sa se bucure cand copilul e fericit si-si urmeaza drumul lui. Sunt egoisti.
ru_xenia
Postat pe 2 Iulie 2010 13:21
De la: ru_xenia, la data 2010-07-02 13:21:15"Domnita, nu te grabi cu decizile, trebuie stiut un lucru ca parintii nu vor rau in viitorul proprilor copii , indiferent cat timp te vezi cu mama ,trebuie sa ti cont si de parerea ei ,nu veni cu ideea cum mai fac unii ca e din alta generatie [ gandire gresita ] , indiferent generatia , o mama simte cand copilul ei e in pericol sau a luat-o pe alt drum gresit !!!"


Are 30 de ani!!! Nu 19. Atunci se putea spune asta, dar acu nu. Parintii trebuie respectati, dar nu trebuie lasati sa sufoce. Este o femeie singura, divortata, care o are doar pe ea aproape si ideea ca fata sa se casatoreasca si sa aiba viata ei sigur o "sperie" intr-un fel. Asta presupune ca ea sa fie mai neglijata, trecuta pe locul 2. Sunt parinti care chiar nu le pot da copiilor drumu sa plece, nici la 30 de ani. Si-i "tin" in preajma lor in feluri foarte subtile, manipulari si alte tactici egoiste. Una din ele fiind dezacordul vis-a-vis de partenerul de cuplu. Sigur nu vor raul parintii, dar unii chiar nu stiu sa vrea binele, sa se bucure cand copilul e fericit si-si urmeaza drumul lui. Sunt egoisti.









Nuuuu, in relatia parinte copil nu exista varsta ; pentru parinte copilul poate avea si 80 ani , tot copilul lor ramane ! Daca un parinte e egoist pe propriul copil , sa fiu scuzat , dar parintele acela e bolnav psihic. Un parinte lucid nu "sufoca " copilul si nu tine cont ca ajunge pe locul 2, dar si copilul sa-si considere pe primul loc parintele [ mai ales mama ]ca asa e normal. Eu cred ca daca si domnita in cauza i-ar explica mai bine mamei sa n-o inteleaga pana la urma !!
Tycu
Postat pe 2 Iulie 2010 16:44
"Nuuuu, in relatia parinte copil nu exista varsta ; pentru parinte copilul poate avea si 80 ani , tot copilul lor ramane ! Daca un parinte e egoist pe propriul copil , sa fiu scuzat , dar parintele acela e bolnav psihic. Un parinte lucid nu "sufoca " copilul si nu tine cont ca ajunge pe locul 2, dar si copilul sa-si considere pe primul loc parintele [ mai ales mama ]ca asa e normal. Eu cred ca daca si domnita in cauza i-ar explica mai bine mamei sa n-o inteleaga pana la urma !!"


Da, tot copil ramane si nu exista varsta, dar relatia se mai modifica. Si da, e bolnav psihic intr-un fel parintele egoist, doar ca e foarte exagerata expresia. Este cu probleme de ordin emotional. Si te contrazici ca de obicei. "Un parinte lucid nu "sufoca " copilul si nu tine cont ca ajunge pe locul 2, dar si copilul sa-si considere pe primul loc parintele". Ce tot vrei sa zici? Pai ori e ok sa fie pe locul 2 parintele, ori nu??? Esti varza ca de obicei. In fine, asta n-o sa se schimbe oricat iti zice lumea.
Si nu inteleg de ce e normal sa iti consideri mama pe primul loc in viata, inaintea familiei pe care ti-o constitui tu. Atunci nu-si mai face copilul familie si sta acolo in casa cu parintii sa le fie sprijin. Trebuie respectati, iubiti, ajutati parintii, da la un moment dat se despart drumurile. E absolut patologic sa ramai intr-o relatie de dependenta cu unul din parinti pana la o varsta inaintata.
ru_xenia
Postat pe 2 Iulie 2010 19:05
mai stiu pe cineva tot asa, cu mama.. mama iubeste, mama e buna.. insa nu mama sta cu viitorul tau sot 7 zile pe saptamana.. sa inteleaga: tu l-ai ales pe el si gata! In loc sa se imprieteneasca si sa se motiveze unul pe altul.. uite cum face.. asa e romanul.. mai intai defectele, acuzatiile.. apoi, mai vedem.. pfoai
KALI03
Postat pe 2 Iulie 2010 21:44
De la: ru_xenia, la data 2010-07-02 19:05:24"Nuuuu, in relatia parinte copil nu exista varsta ; pentru parinte copilul poate avea si 80 ani , tot copilul lor ramane ! Daca un parinte e egoist pe propriul copil , sa fiu scuzat , dar parintele acela e bolnav psihic. Un parinte lucid nu "sufoca " copilul si nu tine cont ca ajunge pe locul 2, dar si copilul sa-si considere pe primul loc parintele [ mai ales mama ]ca asa e normal. Eu cred ca daca si domnita in cauza i-ar explica mai bine mamei sa n-o inteleaga pana la urma !!"


Da, tot copil ramane si nu exista varsta, dar relatia se mai modifica. Si da, e bolnav psihic intr-un fel parintele egoist, doar ca e foarte exagerata expresia. Este cu probleme de ordin emotional. Si te contrazici ca de obicei. "Un parinte lucid nu "sufoca " copilul si nu tine cont ca ajunge pe locul 2, dar si copilul sa-si considere pe primul loc parintele". Ce tot vrei sa zici? Pai ori e ok sa fie pe locul 2 parintele, ori nu??? Esti varza ca de obicei. In fine, asta n-o sa se schimbe oricat iti zice lumea.
Si nu inteleg de ce e normal sa iti consideri mama pe primul loc in viata, inaintea familiei pe care ti-o constitui tu. Atunci nu-si mai face copilul familie si sta acolo in casa cu parintii sa le fie sprijin. Trebuie respectati, iubiti, ajutati parintii, da la un moment dat se despart drumurile. E absolut patologic sa ramai intr-o relatie de dependenta cu unul din parinti pana la o varsta inaintata.








Nu, iar nu ai inteles .! Trebuie stiut ca parintii in viata fac parte din familia copilului casatorit !Este gresita conceptia ca daca copilul are prin casatorie familia lui , parintii sunt alta familie .Fiecare partener [sot, sotie ]care are parintii in viata trebuie stiut ca ei si copilul lui [adica nepotul lor daca are] sunt pe primul loc si apoi celalalt sot !!Nu inseamna ca daca ai sot sa ii treci pe parinti pe loc secundar cum din pacate mai fac unii . Asa ca in cazul nostru din topic domnita e bine sa mai tina cont si de parerea mamei indiferent ca se vad foarte rar !- se exclud de aici parintii decazuti din drepturi parintesti !- Ai inteles acum ????
Tycu
Postat pe 3 Iulie 2010 09:51
Nu e vorba de inteles, e vorba de opinii diferite, tu asta nu pricepi. Eu expun punctu meu de vedere, tu pe al tau. Nu trebe sa ajungem sa gandim la fel. Tu nu ai cum sa gandesti ca mine ca esti prea incuiat, eu nu am cum sa gandesc ca tine la varsta mea ca ar insemna sa involueze societatea.
Oricum, am ajuns sa ne contrazicem pe niste teme si fata care a scris vroia doar un sfat.
Sfatul meu e sa te muti singura, n-au ce cauta copiii cu parintii in casa, indiferent ca vine doar pe la 2 saptamani. Din aparatamentu de 4 camere se poat lua doua aparatamente, sau unul si o garsoniera. Si trebuie sa-i explici mamei ca ai viata ta si esti resoponsabila pt deciziile tale. Chiar dc iei o decizie gresita in legatura cu acest barbat si se dovedeste ca sta cu tine doar pt casa, asta e, inveti ceva din asta si e o experienta de viata. Dar sunt sigura ca la 30 de ani ai destula intelepciune cat sa-ti dai seama cand un barbat sta langa tin "din interes". Mama ramane mama, ii oferi respect, dragoste, grija, ajutor da nu stai sa pleci urechea la tot ce zice. Cum poate o mama sa se supere ca fata ei de 30 de ani a ramas insarcinata? Ce-ti spune tie asta? Mie imi spune ca are o doza de egoism mama ta, dar nu din rautate, eu cred ca din frica ca va trece pe planul 2.
ru_xenia
Postat pe 3 Iulie 2010 12:46
De la: ru_xenia, la data 2010-07-03 12:46:33Nu e vorba de inteles, e vorba de opinii diferite, tu asta nu pricepi. Eu expun punctu meu de vedere, tu pe al tau. Nu trebe sa ajungem sa gandim la fel. Tu nu ai cum sa gandesti ca mine ca esti prea incuiat, eu nu am cum sa gandesc ca tine la varsta mea ca ar insemna sa involueze societatea.
Oricum, am ajuns sa ne contrazicem pe niste teme si fata care a scris vroia doar un sfat.
Sfatul meu e sa te muti singura, n-au ce cauta copiii cu parintii in casa, indiferent ca vine doar pe la 2 saptamani. Din aparatamentu de 4 camere se poat lua doua aparatamente, sau unul si o garsoniera. Si trebuie sa-i explici mamei ca ai viata ta si esti resoponsabila pt deciziile tale. Chiar dc iei o decizie gresita in legatura cu acest barbat si se dovedeste ca sta cu tine doar pt casa, asta e, inveti ceva din asta si e o experienta de viata. Dar sunt sigura ca la 30 de ani ai destula intelepciune cat sa-ti dai seama cand un barbat sta langa tin "din interes". Mama ramane mama, ii oferi respect, dragoste, grija, ajutor da nu stai sa pleci urechea la tot ce zice. Cum poate o mama sa se supere ca fata ei de 30 de ani a ramas insarcinata? Ce-ti spune tie asta? Mie imi spune ca are o doza de egoism mama ta, dar nu din rautate, eu cred ca din frica ca va trece pe planul 2.











Normal sa avem opinii diferite, eu ma refer cum e normal sa fie, ca la 30 ani o persoana inca nu are experienta, intelepciunea unui parinte care normal ca e mai in varsta !Eu m-am referit ca normal este ca parintele sa fie considerat cat e in viata pe primul loc impreuna cu copii [nepotii lui daca are ] si apoi celalalt sot ! Daca dai gresit cu sotul poti sa iti refaci viata cu alt sot , dar pe parinti nu-i poti schimba !! Poate sa stea si separat de parinti doar cu sotul, dar pentru ea mama sa fie pe primul loc cat traieste !!!
Tycu
Postat pe 3 Iulie 2010 13:55
De la: Tycu, la data 2010-07-03 09:51:16
De la: ru_xenia, la data 2010-07-02 19:05:24"Nuuuu, in relatia parinte copil nu exista varsta ; pentru parinte copilul poate avea si 80 ani , tot copilul lor ramane ! Daca un parinte e egoist pe propriul copil , sa fiu scuzat , dar parintele acela e bolnav psihic. Un parinte lucid nu "sufoca " copilul si nu tine cont ca ajunge pe locul 2, dar si copilul sa-si considere pe primul loc parintele [ mai ales mama ]ca asa e normal. Eu cred ca daca si domnita in cauza i-ar explica mai bine mamei sa n-o inteleaga pana la urma !!"


Da, tot copil ramane si nu exista varsta, dar relatia se mai modifica. Si da, e bolnav psihic intr-un fel parintele egoist, doar ca e foarte exagerata expresia. Este cu probleme de ordin emotional. Si te contrazici ca de obicei. "Un parinte lucid nu "sufoca " copilul si nu tine cont ca ajunge pe locul 2, dar si copilul sa-si considere pe primul loc parintele". Ce tot vrei sa zici? Pai ori e ok sa fie pe locul 2 parintele, ori nu??? Esti varza ca de obicei. In fine, asta n-o sa se schimbe oricat iti zice lumea.
Si nu inteleg de ce e normal sa iti consideri mama pe primul loc in viata, inaintea familiei pe care ti-o constitui tu. Atunci nu-si mai face copilul familie si sta acolo in casa cu parintii sa le fie sprijin. Trebuie respectati, iubiti, ajutati parintii, da la un moment dat se despart drumurile. E absolut patologic sa ramai intr-o relatie de dependenta cu unul din parinti pana la o varsta inaintata.








Nu, iar nu ai inteles .! Trebuie stiut ca parintii in viata fac parte din familia copilului casatorit !Este gresita conceptia ca daca copilul are prin casatorie familia lui , parintii sunt alta familie .Fiecare partener [sot, sotie ]care are parintii in viata trebuie stiut ca ei si copilul lui [adica nepotul lor daca are] sunt pe primul loc si apoi celalalt sot !!Nu inseamna ca daca ai sot sa ii treci pe parinti pe loc secundar cum din pacate mai fac unii . Asa ca in cazul nostru din topic domnita e bine sa mai tina cont si de parerea mamei indiferent ca se vad foarte rar !- se exclud de aici parintii decazuti din drepturi parintesti !- Ai inteles acum ????


.... dar e normal ca parintii sa treaca pe locul secundar...si mai normal e sa o faca ei si sa-si educe puii in acest sens....inainte de a tipa iar, iti spun ca sunt si parinte si inca copil
dack
Postat pe 3 Iulie 2010 14:44
ia in ce directie de gandire vrei, prin casatorie sotul/sotia devine ruda de gradul I si nu mama, tata, soacra, socrul...Entitatea, celula sociala a familiei e reprezentata de sot si sotie, apoi copii daca fac, acestia la randul lor isi cauta pereche...doar nu ramai cu parintii
Cati ani ai?! ar trebui sa-ti explic cam multe, dar te du' la mama ca-ti spune ea pe indelete
dack
Postat pe 3 Iulie 2010 14:47
De la: monachiuc, la data 2010-07-03 14:47:15 ia in ce directie de gandire vrei, prin casatorie sotul/sotia devine ruda de gradul I si nu mama, tata, soacra, socrul...Entitatea, celula sociala a familiei e reprezentata de sot si sotie, apoi copii daca fac, acestia la randul lor isi cauta pereche...doar nu ramai cu parintii
Cati ani ai?! ar trebui sa-ti explic cam multe, dar te du' la mama ca-ti spune ea pe indelete




Spui ca esti parinte de copil, ce ai spune daca copilul cand va avea familia lui sa te dea la oparte , sau sa te arunce in strada ca asa ii cere celalalt sot [sotie ] sau sa ai portia de bataie zilnic ca nu le dai pensia ,sau sa ajungi la azil cum am vazut multe cazuri ? Eu nu zic ca un copil fiind casatorit sa-si neglijeze familia din cauza parintilor si parintii trebuie sa impiedice asta , chiar trebuie sa ajute tanara familie ,dar nici vazandu-te casatorit sa iti neglijezi parintii ba chiar sa mai ti cont si de sfatul lor !!
Tycu
Postat pe 3 Iulie 2010 19:43
De la: monachiuc, la data 2010-07-03 14:47:15 ia in ce directie de gandire vrei, prin casatorie sotul/sotia devine ruda de gradul I si nu mama, tata, soacra, socrul...Entitatea, celula sociala a familiei e reprezentata de sot si sotie, apoi copii daca fac, acestia la randul lor isi cauta pereche...doar nu ramai cu parintii
Cati ani ai?! ar trebui sa-ti explic cam multe, dar te du' la mama ca-ti spune ea pe indelete




Spui ca esti parinte de copil, ce ai spune daca copilul cand va avea familia lui sa te dea la oparte , sau sa te arunce in strada ca asa ii cere celalalt sot [sotie ] sau sa ai portia de bataie zilnic ca nu le dai pensia ,sau sa ajungi la azil cum am vazut multe cazuri ? Eu nu zic ca un copil fiind casatorit sa-si neglijeze familia din cauza parintilor si parintii trebuie sa impiedice asta , chiar trebuie sa ajute tanara familie ,dar nici vazandu-te casatorit sa iti neglijezi parintii ba chiar sa mai ti cont si de sfatul lor !!
Tycu
Postat pe 3 Iulie 2010 19:43
De la: monachiuc, la data 2010-07-03 14:47:15 ia in ce directie de gandire vrei, prin casatorie sotul/sotia devine ruda de gradul I si nu mama, tata, soacra, socrul...Entitatea, celula sociala a familiei e reprezentata de sot si sotie, apoi copii daca fac, acestia la randul lor isi cauta pereche...doar nu ramai cu parintii
Cati ani ai?! ar trebui sa-ti explic cam multe, dar te du' la mama ca-ti spune ea pe indelete




Spui ca esti parinte de copil, ce ai spune daca copilul cand va avea familia lui sa te dea la oparte , sau sa te arunce in strada ca asa ii cere celalalt sot [sotie ] sau sa ai portia de bataie zilnic ca nu le dai pensia ,sau sa ajungi la azil cum am vazut multe cazuri ? Eu nu zic ca un copil fiind casatorit sa-si neglijeze familia din cauza parintilor si parintii trebuie sa impiedice asta , chiar trebuie sa ajute tanara familie ,dar nici vazandu-te casatorit sa iti neglijezi parintii ba chiar sa mai ti cont si de sfatul lor !!
Tycu
Postat pe 3 Iulie 2010 19:43
De la: monachiuc, la data 2010-07-03 14:47:15 ia in ce directie de gandire vrei, prin casatorie sotul/sotia devine ruda de gradul I si nu mama, tata, soacra, socrul...Entitatea, celula sociala a familiei e reprezentata de sot si sotie, apoi copii daca fac, acestia la randul lor isi cauta pereche...doar nu ramai cu parintii
Cati ani ai?! ar trebui sa-ti explic cam multe, dar te du' la mama ca-ti spune ea pe indelete




Spui ca esti parinte de copil, ce ai spune daca copilul cand va avea familia lui sa te dea la oparte , sau sa te arunce in strada ca asa ii cere celalalt sot [sotie ] sau sa ai portia de bataie zilnic ca nu le dai pensia ,sau sa ajungi la azil cum am vazut multe cazuri ? Eu nu zic ca un copil fiind casatorit sa-si neglijeze familia din cauza parintilor si parintii trebuie sa impiedice asta , chiar trebuie sa ajute tanara familie ,dar nici vazandu-te casatorit sa iti neglijezi parintii ba chiar sa mai ti cont si de sfatul lor !!
Tycu
Postat pe 3 Iulie 2010 19:43
De la: monachiuc, la data 2010-07-03 14:47:15 ia in ce directie de gandire vrei, prin casatorie sotul/sotia devine ruda de gradul I si nu mama, tata, soacra, socrul...Entitatea, celula sociala a familiei e reprezentata de sot si sotie, apoi copii daca fac, acestia la randul lor isi cauta pereche...doar nu ramai cu parintii
Cati ani ai?! ar trebui sa-ti explic cam multe, dar te du' la mama ca-ti spune ea pe indelete


"RUDENIA – NOÞIUNE
Rudenia reprezintã legãtura bazatã pe descendenþa unei persoane dintr-o altã persoanã sau pe faptul cã mai multe persoane au un ascendent comun.
GRADUL DE RUDENIE
Este instrumentul juridic prin intermediul cãruia se mãsoarã distanþa între rude.
Gradul de rudenie se stabileºte în mod diferit în funcþie de linia de rudenie.
La rudenia în linie dreaptã, gradul de rudenie se socoteºte dupã numãrul naºterilor. Astfel, fiul ºi tatãl sunt rude de gradul I iar nepotul de fiu ºi bunicul sunt rude de gradul II
Un sot nu e ruda cu celalalt sot, si nici cu rudele acestuia. Legatura cu rudele celuilalt sot se cheama afinitate."....
Asa ca..draga monachiuc, cele scrise mai sus sunt pentru imbogatirea cunostintelor ta in materie de rudenie... Poti sa te mariti/insori cu cine vei vrea... dar ruda de gradul I ramai tot cu mama/tata... si nu cu sotul/sotia... Cat despre restul (respect, dragoste, intelegere, ascultare sau nu de parinte... fiecare e liber sa faca cum vrea... dar, mai ales in zilele noastre, cand pentru unii a avea o casa e inca doar un vis... eu v-as aminti un proverb... poate cam rautacios si nepoliticos (dat fiind faptul ca ar fi adresat unei mame) : "Fa-te frate cu dracu'... pana treci puntea !"... In traducere "libera"... incercati sa va suportati reciproc... pana aveti casa voastra ( e mult mai economic, in primul rand).




miha59ella
Postat pe 4 Iulie 2010 04:04
De la: Tycu, la data 2010-07-03 19:43:22
De la: monachiuc, la data 2010-07-03 14:47:15 ia in ce directie de gandire vrei, prin casatorie sotul/sotia devine ruda de gradul I si nu mama, tata, soacra, socrul...Entitatea, celula sociala a familiei e reprezentata de sot si sotie, apoi copii daca fac, acestia la randul lor isi cauta pereche...doar nu ramai cu parintii
Cati ani ai?! ar trebui sa-ti explic cam multe, dar te du' la mama ca-ti spune ea pe indelete




Spui ca esti parinte de copil, ce ai spune daca copilul cand va avea familia lui sa te dea la oparte , sau sa te arunce in strada ca asa ii cere celalalt sot [sotie ] sau sa ai portia de bataie zilnic ca nu le dai pensia ,sau sa ajungi la azil cum am vazut multe cazuri ? Eu nu zic ca un copil fiind casatorit sa-si neglijeze familia din cauza parintilor si parintii trebuie sa impiedice asta , chiar trebuie sa ajute tanara familie ,dar nici vazandu-te casatorit sa iti neglijezi parintii ba chiar sa mai ti cont si de sfatul lor !!


...ca ar fi un esec al meu in educatia lui.....si nu trebuie sa ma dea la o parte caci nu e nevoie..daca la varsta lui adulta nu ia hotarari pe placul meu atunci ce fac? da ii dau un sfat, dar e alegerea lui daca il urmeaza sau nu...sau daca nu-mi place perechea lui ii cer sa se desparta ca "trebuie " sa tina seama de sfatul meu??...neh, pana atunci sper sa-i pot oferi o educatie buna astfel incat sa stie singur sa-si faca viata
sa luam ca regula normalitatea, putini copii ajung sa-si bata parintii si sa-i arunce in strada (unii poate merita, asa i-au invatat ei pe copii) iar pana ajung eu batrana se vor schimba multe...chiar si azilele, vor fi ceva normal cum e gradinita pt copii asa si batranii vor avea un loc civilizat unde sa fie cu cei de varsta lor ...
dack
Postat pe 4 Iulie 2010 22:01
De la: Tycu, la data 2010-07-03 19:43:22
De la: monachiuc, la data 2010-07-03 14:47:15 ia in ce directie de gandire vrei, prin casatorie sotul/sotia devine ruda de gradul I si nu mama, tata, soacra, socrul...Entitatea, celula sociala a familiei e reprezentata de sot si sotie, apoi copii daca fac, acestia la randul lor isi cauta pereche...doar nu ramai cu parintii
Cati ani ai?! ar trebui sa-ti explic cam multe, dar te du' la mama ca-ti spune ea pe indelete




Spui ca esti parinte de copil, ce ai spune daca copilul cand va avea familia lui sa te dea la oparte , sau sa te arunce in strada ca asa ii cere celalalt sot [sotie ] sau sa ai portia de bataie zilnic ca nu le dai pensia ,sau sa ajungi la azil cum am vazut multe cazuri ? Eu nu zic ca un copil fiind casatorit sa-si neglijeze familia din cauza parintilor si parintii trebuie sa impiedice asta , chiar trebuie sa ajute tanara familie ,dar nici vazandu-te casatorit sa iti neglijezi parintii ba chiar sa mai ti cont si de sfatul lor !!


scuze, m-am exprimat gresit, dar ideea ramane, adica cea de cuplu, sot/sotie separat de parinti
dack
Postat pe 4 Iulie 2010 22:08
nu te supara draga tycu imi pare sincer rau pt sotia sau viitoarea sotie daca o pui pe mama ta pe locul 1 inaintea ei...nu cred ca tie ti-ar conveni ca ea sa-si puna parintii inaintea ta..pe primul loc in mmomentul cand te casatoresti sau esti deja este sotul sau sotia..iar ei sunt detronati doar de copii lor...sincer eu nu as sta cu tine,la cum gandesti...si da inainte de taierile din salar chiar incepusem sa ne cautam un loc doar al nostru..acum se pare ca daca am pleca cu chirie nu prea ne-ar mai ajunge banii..asa ca trebuie sa mai suportam...cand vine mama acasa el incearca sa vb cu ea...daca o vede ca vrea sa faca ceva ii spune sa il lase pe el sa faca..dar mamei tot nu ii convine...si nu ii spune lui ,imi spune mie..si pe mine ma face sa sufar
alinabubulina0506
Postat pe 5 Iulie 2010 08:05
De la: alinabubulina0506, la data 2010-07-05 08:05:02nu te supara draga tycu imi pare sincer rau pt sotia sau viitoarea sotie daca o pui pe mama ta pe locul 1 inaintea ei...nu cred ca tie ti-ar conveni ca ea sa-si puna parintii inaintea ta..pe primul loc in mmomentul cand te casatoresti sau esti deja este sotul sau sotia..iar ei sunt detronati doar de copii lor...sincer eu nu as sta cu tine,la cum gandesti...si da inainte de taierile din salar chiar incepusem sa ne cautam un loc doar al nostru..acum se pare ca daca am pleca cu chirie nu prea ne-ar mai ajunge banii..asa ca trebuie sa mai suportam...cand vine mama acasa el incearca sa vb cu ea...daca o vede ca vrea sa faca ceva ii spune sa il lase pe el sa faca..dar mamei tot nu ii convine...si nu ii spune lui ,imi spune mie..si pe mine ma face sa sufar



Intr-o familie e bine ca sa fie iubire , intelegere si respect intre parteneri, dar fiecare partener sa-si considere parintii pe acelasi loc cu partenerul si ca partenerul sa respecte parintii celuilalt . Da, mama ta sa fie la fel de importanta ca si sotul tau , nu trebuie sa fie pe pe loc secundar fata de sot .! Ar fi gresit sa-i cer sotiei sa-si neglijeze parintii in favoarea mea !!eu tind sa cred ca mama lu' talica , are un motiv de nu-i convine de ginere, eu nu cred ca mama iti vrea raul, si ca sa va separati de mama doar pentru ca il cicale pe ginere,nu este normal ! mai bine cauta si fa o impacare intre mama si ginere, sa nu uiti un lucru ca mama [ parintii ] nu se pot inlocui cu altii !!!!
Tycu
Postat pe 5 Iulie 2010 16:35
De la: alinabubulina0506, la data 2010-06-18 23:37:22NICI NU STIU CUM SA INCEP..AM 29 DE ANI SI DE DOI ANI TRAIESC O FRUMOASA POVESTE DE DRAGOSTE..NE-AM HOTARAT SA NE CASATORIM SI SA AVEM UN BEBE..INTAMPLAREA A FOST CA ANU TRECUT AM RAMAS INSARCINATA SI AM HOTARAT SA NE MUTAM IMPREUNA DIN PACATE IN CASA MAMEI..TIN SA PRECIZEZ CA MAMA VINE ACASA O DATA LA 2 SAPTAMANI A DIVORTAT CAND AVEAM EU 5 ANI IAR TATA E MORT DE MAI BINE DE 8 ANI DECI CASA E GOALA..DIN PACATE SARCINA AM PIERDUT-O LA 9 SAPTAMANI CAND LA ECOGRAF NI S-A SPUS CA NU II MAI BATE INIMIOARA..AM FOST AMANDOI DISTRUSI..PE 31 DECEMBRIE AM FACUT CHIURETAJ..NU VA POT EXPLICA PRIN CE AM TRECUT NU AM MAI FOST OM O PERIOADA IN AFARA DE EL URAM TOT CE ERA IN JURUL MEU..PROBLEMA E MAMA..CAND I-AM SPUS DE SARCINA A FACUT DITAMAI TARABOIU..DAR AM CREZUT CA SE IMPACASE CU IDEEA CA VOM FI IMPREUNA..SI CA NIMIC NU NE DESPARTE..NU PREA IL PLACE..BA CA EU AM FACULTATE EL NU..BA CA SE SCOALA LA 10 CAND E LIBER..BA CA NU A UDAT FLORILE SAU GRADINA CHIAR DACA IN CASA E LUNA... SI SUNT 4 CAMERE 2 BAI SI O BUCATARIE..MI-A SPUS CA EA CREDE CA URMARESTE DOAR FAPTU CA AM "CASA"..CA PARCA NU MA VEDE FERICITA DESI INCERC SA II EXPLIC CA NU E ASA..ADEVARU E CA M-AM SCHIMBAT UN PIC DUPA CE AM PIERDUT SARCINA..SI DE MULTE ORI MA GANDESC CA DACA NU AR FI FOST STRESUL SI SCANDALUL FACUT DE MAMA INCA AS FI FOST INSARCINATA..STIU CA MI SE VA SPUNE CA SOLUTIA AR FI SA NE MUTAM DAR CASA E GOALA MAMA STA DOAR 3 ZILE LA DOUA SAPTAMANI...CUM SA O FAC PE MAMA SA INTELEAGA CA AM 30 DE ANI SI CA POT SA IAU SINGURA DECIZII?? ORICUM STIU CA NU POT SA O FORTEZ SA-L PLACA DAR AR PUTEA MACAR SA NU IMI MAI REPROSEZE UNA ALTA..
grace009421
Postat pe 5 Iulie 2010 16:52
Hai sa dau si eu cu parerea... Deci dupa mine chestia cu egoismul nu sta in picioare o data ce mama vine la 2 saptamani acasa. INSEAMNA CA EA LE ARE PE ALE EI.
DACA NU E MULTUMITA E NORMAL SI ASTA ODATA CE I SE PARE CA VIITORUL GINERE E SUB NIVELUL LA CARE SE ASTEPA
fAPUL CA II PLACE SA LENEVEASCA PROBABIL IN TIMP CE TU MUNCESTI(ca nu ai zis ca amandoi leneviti, asta ar fi altceva)
Daca nu va ajung banii sa stati in gazda banuiesc ca nu numai scoala nu are, nici salariul lui nu este prea mare....
Adevarul e ca daca asta este alegerea ta trebuie sa o respecte, dar ajutati-o! Macar in alea 3 zile cand vine acasa faceti cum credeti ca asteapta de la voi!
Daca nu o poti convinge cu fapte, nu e suficient ca ai 30 de ani!
Poti trai cu cine vrei, dar si la 30 de ani poti lua hotarare gresita!
Daca ai nevoie de ea isi permite sa se bage in viata ta. Daca ai sta pe picioarele tele nu cred ca ti-ar pasa daca-l place sau nu pe viitorul sot, si deasemenea nu cred ca s-ar baga prea mult in viata ta.
Cred ca am fost cruda, dar nici mie nu-miar place de cineva care mi-ar da impresia ca se foloseste de copilul meu. Ea am impresia ca asa simte. El trebuie s-o convinga ca nu e asa, si nu e un lucru usor, si dureaza o perioada. Daca nu reuseste, ori are dreptate mama ta, ori e caz pierdut..
Evike_grace
Postat pe 6 Iulie 2010 00:10
Si eu am trecut printr-o situatie putin asemanatoare cu a ta. Nici mama mea nu avea incredere prea multa in sotul meu in primul an de casnicie, dar la noi era la mijloc si sora mea care o influenta pe mama, spunand ca sotul meu s-a mutat la noi pt a avea unde sa stea, pentru ca inainte el statea la camin. (Si vreau sa spun ca la noi era vorba de un teren de 300 m, o casuta din 2 camere, 2 holuri, o bucatarie, unde aveam dreptul 4 frati si mama (dar fratii aveau casa lor fiecare, semnand ca nu au pretentie la casa parinteasca). Tatal meu a decedat cu multi ani in urma. La noi nu era vorba de o vila, ceva cu 2 bai, 2 bucatarii, 4 camere... In decursul a 8 luni cat am stat impreuna pana la nunta, noi facusem si o camera, deci pot spune ca nu a trandavit, dar tot nu era vazut cu aceiasi ochi cum ii vedea mama pe copiii ei... Si a fost foarte greu sa o conving pe mama sa isi schimbe parerea despre el. Ajunsesem sa-i scriu bilete si sa i le las sub perna explicandu-i ca eu simt ca ma inteleg cu el. Nu puteam discuta cu ea, spunandu-mi ca sunt tanara si vad eu totul roz, dar voi vedea eu mai tarziu (atunci aveam 21 ani). La inceput tot asa, imi spunea: "macar sa nu mai facem si nunta..., sa nu stam apoi prin tribunale"..... Eu am incercat sa o conving "ca o iubesc mult pe ea, dar imi iubesc mult si sotul si vreau sa pornesc cu el in viata. Este primul si singurul barbat din viata mea, cu el vreau sa merg in viata." Si iata ca avem 17 ani de casnicie,o fata minunata de 15 ani. Am stat 10 ani in aceeasi curte cu mama, intre timp noi am mai construit cate ceva prin curte, dar dupa 10 ani am reusit sa cumparam o casa a noastra, aproape de mama. Si daca nu o sunam 1-2 zile pe mama, deja isi face griji. Mama il apreciaza si chiar il lauda pe sotul meu ca e mai marinimos chiar si decat fratii mei. Hai ca am intins aici povestea noastra, care de fapt e muuult mai lunga, ar fi cred o telenovela, prin cate am trecut si noi, dar ce e important, ca si mama il apreciaza pe sotul meu f. mult, ne ajutam unii pe altii, iar noi ne iubim mai mult ca la inceput, suntem o familie fericita si mandri de fata noastra draga
grace009421
Postat pe 6 Iulie 2010 10:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sunt foarte confuza! 5 De la: cj25har 15 Iunie 2010 08:16
buna! 23 De la: rondina 15 August 2011 13:16
Bijuterii fine din argint 1 De la: grace005785 8 Mai 2010 14:43
ce as putea sa fac? 24 De la: Barbie30_ 3 Ianuarie 2011 21:15
Fluturi nunta 7 De la: grace003863 14 Iulie 2010 13:42