Setari Cookie-uri

Logodna cu tam-tam sau logodna discreta?

Nu stiu cate din cuplurile de astazi mai practica obiceiul logodnei. Ma refer adica la cererea oficiala a manei fetei, la inel, la petrecere in cinstea evenimentului... Multi dintre prietenii mei nu s-au logodit, insa doua din cuplurile pe care le cunosc au facut o petrecere mai ceva ca la nunta. Cu invitati multi, cu mancare, bautura, etc... Mie imi displace ideea, insa prietenul meu insista sa ne logodim. Chiar trebuie?

Postat pe 23 Decembrie 2008 18:45
fetelor ati fost la targul de nunti de la Rin Grand Hotel?

Ia uitati ce am gasit!!!!

http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Tendinte_pentru_mirese_la_Wedding_and_Fashion_Show.html
iulik_flore
Postat pe 27 Ianuarie 2009 12:12
initial ma gandisem la o logodna mai mare...
noi vrem sa o facem anul asta in vara-toamna
apoi am renuntat la idee din lipsa de fonduri
ne gandeam sa mergem decat noi cu nasii la biserica iar apoi la un restaurant impreuna cu familia
din pacate...tot e scump....
asadar ne vom restrange la ceva mic
vom merge cu nasii la biserica dupa care la un restaurant
apoi, acasa cu parintii ceva restrans, un tort eventual...
iulik_flore
Postat pe 4 Februarie 2009 11:30
Da de ce vrei neaparat sa faci logodna innainte? eu am stat cu viitorul sot 5 ani...anul asta ne casatorim....le facem pe toate la un loc ....ce e daca le faci pe toate odata ...mai gandeste-te nitel
Cypcip
Postat pe 4 Februarie 2009 11:43
noi ne-am logodit in secret
a fost o surpriza din partea sotului si m-a pus in fata faptului implinit, in biserica, cu nasii veniti de departe, special pentru mine
a fost ceva foarte discret, noi 4 si 2 preoti + corul din biserica, apoi o masa la restaurant si nu a aflat nimeni
alipety_condo
Postat pe 16 Februarie 2009 12:16
http://www.iuresh.ro/profil.php?profil=carmen_manu
carmen_bera_grace
Postat pe 16 Februarie 2009 14:49
De la: tutusa, la data 2009-02-16 12:16:52noi ne-am logodit in secret
a fost o surpriza din partea sotului si m-a pus in fata faptului implinit, in biserica, cu nasii veniti de departe, special pentru mine
a fost ceva foarte discret, noi 4 si 2 preoti + corul din biserica, apoi o masa la restaurant si nu a aflat nimeni


te invidiez!! mi-ar place ca iubitul meu sa fie asa!!
din pacate el e fff lipit de familia lui ...si nu concepe altfel decat ....cu ei...
brindusel
Postat pe 16 Februarie 2009 22:42
Noi ne-am logodit, dar fara biserica si am dat o masa doar pentru familii (parinti si frati). Nu am vrut ceva pompos pentru ca ne-am logodit pentru noi.
roxanastanciulescu
Postat pe 17 Februarie 2009 11:35
eu ma asteptam la o logodna in familie cu tot tam-tam-ul clasic ,in schimb iubitul meu sot a facut tot posibilul sa-mi ofere inelul de logodna in varful turnului Eifel.si pentru mama soacara a fost o surpriza cand a vazut inelul pe mana mea .tot ce pot spune este ca il iubesc si tot ce imi doresc e sa nu se schimbe niciodata.
mihaelaonu
Postat pe 17 Februarie 2009 12:40
De la: mihaelaonu, la data 2009-02-17 12:40:05eu ma asteptam la o logodna in familie cu tot tam-tam-ul clasic ,in schimb iubitul meu sot a facut tot posibilul sa-mi ofere inelul de logodna in varful turnului Eifel.si pentru mama soacara a fost o surpriza cand a vazut inelul pe mana mea .tot ce pot spune este ca il iubesc si tot ce imi doresc e sa nu se schimbe niciodata.

FOARTE FRUMOS!
acum, sincer si eu as fi vrut ceva de genul asta...sa ma surprinda intr-o locatie romantica...in biserica nu voiam musai, dar...asta a fost dorinta lui. suntem tot in secret logoditi am stabilit cu nasii sa nu spunem la nimeni!
alipety_condo
Postat pe 18 Februarie 2009 12:10
sincer,,,,consider k o faci degeaba dc nu o faci in biserica!
in fond si la urma urmei asta este inseamnatatea logodnei!
nu k ti-a dat un inel!
cel putin eu una de asta tin neaparat
iulik_flore
Postat pe 20 Februarie 2009 17:22
Salut fetelor! Sunt Anca si nu peste mult timp eu si iubitul meu ne vom logodi, insa..cum nu avem experienta in asta nu prea stim cu ce sa incepem pregatirile Am rezervat deja un restaurant..am vorbit cu un preot pentru a oficia slujba la biserica..si cam atata..Nu stim la restaurant daca ar fi mai bine sa facem un bufet suedez sau meniu pentru fiecare persoana in parte...daca avem nevoie de lumanari la biserica..pernita pentru verighete..buchet..tortulet... Va rog sa ne ajutati cu sfaturi in sensul asta si daca puteti sa ne dati cat mai multe detalii..O zi frumoasa !
ancu_14
Postat pe 14 Aprilie 2009 16:43
De la: ancu_14, la data 2009-04-14 16:43:49Salut fetelor! Sunt Anca si nu peste mult timp eu si iubitul meu ne vom logodi, insa..cum nu avem experienta in asta nu prea stim cu ce sa incepem pregatirile Am rezervat deja un restaurant..am vorbit cu un preot pentru a oficia slujba la biserica..si cam atata..Nu stim la restaurant daca ar fi mai bine sa facem un bufet suedez sau meniu pentru fiecare persoana in parte...daca avem nevoie de lumanari la biserica..pernita pentru verighete..buchet..tortulet... Va rog sa ne ajutati cu sfaturi in sensul asta si daca puteti sa ne dati cat mai multe detalii..O zi frumoasa !


nu stiu sa iti spun prea multe despre logodna insa te sfatuiesc sa eviti bufetul suedez. am fost la o nunta care a avut bufet suedez si anumite feluri de mancare (ex: friptura) care ar fi trebuit sa fie calde erau reci, si ceea ce m-a socat a fost faptul ca un fel de mancare era si stricat pentru ca nu a fost depozitat corespunzator si s-a alterat.
tot asa am mai auzit de o nunta la care a fost bufet suedez si toti invitatii s-au plans ca mancare a fost rece.
si as mai continua cu un exemplu cu o nunta la Marriott, tot in sistem bufet suedez. au avut tot felul de mancaruri sofisticate si nu numai, insa deoarece majoritatea invitatilor erau cu o varsta de peste 40-50 ani, nu se duceau sa se serveasca (unii au zis ca eu nu se pricep sa combine mancarurile si nu stiu sa manuiasca anumiti clestisori pusi pentru a lua mancarea si ca decat sa se faca de ras mai bine mor de foame )
acum nu stiu cum sunt invitatii tai insa stiu ca romanu prefera servirea "la botu calului", adica sa i se puna in fata mancarea. multi sunt si rusinosi sa mearga sa isi ia singuri mancare. de aia te-as sfatui sa eviti bufetu suedez.
in rest succes in continuare
carmela_grace
Postat pe 14 Aprilie 2009 17:08
De la: ancu_14, la data 2009-04-14 16:43:49Salut fetelor! Sunt Anca si nu peste mult timp eu si iubitul meu ne vom logodi, insa..cum nu avem experienta in asta nu prea stim cu ce sa incepem pregatirile Am rezervat deja un restaurant..am vorbit cu un preot pentru a oficia slujba la biserica..si cam atata..Nu stim la restaurant daca ar fi mai bine sa facem un bufet suedez sau meniu pentru fiecare persoana in parte...daca avem nevoie de lumanari la biserica..pernita pentru verighete..buchet..tortulet... Va rog sa ne ajutati cu sfaturi in sensul asta si daca puteti sa ne dati cat mai multe detalii..O zi frumoasa !


pentru LOGODNA LA BISERICA ai nevoie de:

verighete
inel de logodna dc vrei
pernita dc vrei
nasi cununati
lumanari (in functie de cum vrei)

si cam atat.....ca este doar logodna
iulik_flore
Postat pe 15 Aprilie 2009 10:54
Multumesc mult fetelor pentru sfaturi Voi tine cont de ele...daca va mai amintiti si altele si mi-ar fi de folos va rog sa ma anuntati O zi frumoasa!
ancu_14
Postat pe 15 Aprilie 2009 15:50
in general la logodna, slujba religioasa este importanta

k acasa ...fiecare face cum il taie capul
iulik_flore
Postat pe 16 Aprilie 2009 11:07
buna fetelor,,,,si noi am facut logodna anul trecut la biserica..a fost fff frumos...si intim...am avut nashi...am avut buchetel de logodnica:)..si lumanari...ne-a facut preotul o slujba de 30 min..si ne-am pus verighetele pe mana dreapta si deshi am facut cununia civila in ian 2009:)...verighetele tot pe mana dreapta le tinem..asteptam nunta pe 4 iulie2009..si preotul ne va face atunci doar slujba de casatorie....:)..e fff si romantic..s faci logodna la biserica...si e mai imp....sa o faci mai in familie...acum fiec face cum crede..succes!
hanamaria2k
Postat pe 17 Aprilie 2009 06:27
asa vreau si eu, tot in familie, ne mai gandim dc invitam 2,3 prieteni f apropiati
iulik_flore
Postat pe 22 Aprilie 2009 12:23
http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Funda_accesoriu_chic_pentru_rochia_de_mireasa.html
iulik_flore
Postat pe 22 Aprilie 2009 12:23
Filmari si fotografii profesionale

Doriti sa retraiti magia din ziua nuntii voastre? Si toate acestea fara stres? Invitaþi-ne la nunta, iar noi va vom asigura cã puteti retrai aceasta zi speciala doar la atingerea unui buton. Nunta este cea mai importanta zi din viata ta. In timp, fotografiile si filmarea sunt singurele care va vor aminti de aceasta zi speciala. Pentru asta suntem noi, echipa cu peste 10 ani experienta in mass-media si in domeniul filmari si fotografii. Fie ca este o reclama TV, un videoclip sau o nunta, ImagineaNuntiiTale vine la toate evenimentele importante pentru tine! Oferim servicii de filmare si fotografiere la cea mai inalta calitate!

Pentru detalii complete despre serviciile noastre, va rugam vizitati site-ul: www.imagineanuntiitale.ro



Pentru mai multe informatii va rugam sa contactati:
Telefon: 0724 568 370; 0764 388 860
E-mail: ataimagine@gmail.com; imagineanuntiitale@yahoo.com



imagineanuntiitale
Postat pe 28 Aprilie 2009 00:05
Buna :D eu pe 13 am zis ca vreau sa fac logodna am cumparat verighetele am nasi acum trebui sa iau decat lumanarelele debea astept dar nu facem decat in familie nasi si famiile la amandoi si facem acasa nu la restaurant deoarece s-au dus fondurile :)) suntem de 2 ani impreuna ma cerut acum un an si ceva cu inel cum se cere in genunghi ;)) dar acum facem logodna oficial la biserica iar peste un an sau 2 nunta ..
oana_stelutza
Postat pe 4 Iunie 2009 11:13
cand ne-an cununat la primarie am facut un mic chef la un restaurant, cam 30 de persoane, iar cununia religioasa am facut-o dupa 4 luni. cand m-a cerut, a venit cu inelul (cu 3 rubine adevarate), a stat intr-un genunchi, mi-a adus si flori, apoi am plecat la un restaurant unde ne asteptau parintii lui. parintii mei nu au stiu de cerere decat dupa o luna, cand am si plecat de acasa.
daniian
Postat pe 4 Iunie 2009 11:18
apropo, eu chiar particip la un concurs cu rochii de mireasa si mi-ar fi de ajutor un vot de la voi

http://www.femeia.ro/moda-si-stil/concurs/detalii-foto.html?showConcurs_poze=2604
daniian
Postat pe 4 Iunie 2009 11:19
De la: oana_stelutza, la data 2009-06-04 11:13:07Buna :D eu pe 13 am zis ca vreau sa fac logodna am cumparat verighetele am nasi acum trebui sa iau decat lumanarelele debea astept dar nu facem decat in familie nasi si famiile la amandoi si facem acasa nu la restaurant deoarece s-au dus fondurile :)) suntem de 2 ani impreuna ma cerut acum un an si ceva cu inel cum se cere in genunghi ;)) dar acum facem logodna oficial la biserica iar peste un an sau 2 nunta ..


casa de piatra!!
daniian
Postat pe 4 Iunie 2009 11:32
sar'mana:*
oana_stelutza
Postat pe 4 Iunie 2009 13:25
buna fetelor am si eu o nelamurire si nu reusesc sa aflu raspunsul corect.eu si cu prietenul meu dorim sa ne logodim la biserica ,nunta va fi peste 1 an.as vrea sa stiu daca ne putem logodi doar cu inelul meu de logonda?se poate fara verghiete???sau ne trebuiesc unele speciala pentru logodna?astept raspuns!va multumesc!
grace006430
Postat pe 18 Noiembrie 2009 02:15
buna....tb verighete..pt ca acele verighete...la cununia religioasa...vor fi trecute de pe mana dreapta pe mana stanga...si la cununia religioasa...preotul v-a sari peste logodna si va face doar slujba de casatorie...o zi buna!
hanamaria2k
Postat pe 18 Noiembrie 2009 07:13
De la: hanamaria2k, la data 2009-11-18 07:13:25buna....tb verighete..pt ca acele verighete...la cununia religioasa...vor fi trecute de pe mana dreapta pe mana stanga...si la cununia religioasa...preotul v-a sari peste logodna si va face doar slujba de casatorie...o zi buna!


cam asa ceva...

si eu am avut logodna in vara si ma gandeam la acelasi lucru, insa am inteles ca nu se poate. trebuie ceva simbolic, orice, verighete de aur de argint, inele, aceleeasi verighete pe care le veti avea la nunta, nu conteaza.

dc mai ai nevoie de alte intrebari legate de logodna, ma poti contacta si iti voi da orice raspuns ai nevoie.

pupici
iulik_flore
Postat pe 18 Noiembrie 2009 12:22

Daca ati ramas in urma cu achizitionarea cadourilor, intrati pe www.evermarket.ro
Aici puteti gasi o gama larga de cadouri la preturi avantajoase.
Va astept!
lif3_dr3am
Postat pe 19 Decembrie 2009 20:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cand nu se fac nunti? 34 De la: Jannine 3 Iulie 2010 17:58
calcatul pe picior 45 De la: cassey_tarot 11 Mai 2010 15:08
perlele miresei=lacrimi? 29 De la: carla10 25 August 2010 11:02
Spoveditul inainte de nunta 53 De la: grace007989 21 Mai 2010 02:18
ALEGE DATA NUNTII: 18 De la: MONYY 23 Octombrie 2009 16:20