Setari Cookie-uri

Cum asigurati transportul nuntasilor care sunt de departe?

Inca putin si ma... marit. Locuiesc in Bucuresti, insa sunt din Iasi, iar sotul meu din Baia Mare. Problema este ca multi dintre invitatii nostri nu sunt din Bucuresti, iar transportul trebuie asigurat. Sa inchiriez un microbuz care sa-i transporte, sa angajez o firma care se ocupa de asa ceva sau fiecare sa vina pe cont propriu si eu sa le platesc transportul? Cum sa fac ca sa fie mai bine pentru toata lumea? Cineva imi spunea ca suntem obligati sa asiguram cazarea, insa nu si transportul insa mie mi se pare o lipsa de respect.

Postat pe 23 Decembrie 2008 18:15
Eu am inkiriat un microbuz pentru ai mei si tt din Iasi au venit la Bucuresti.M-a costat cam 12 milioane cred..ca l-au platit parintii mei.
caurea_grace
Postat pe 24 Decembrie 2008 10:39
Dar cu masinile lor personale ce are? care nu au masini sa isi ia bilete de tren. Sau unul din nuntasi sa lucreze la o firma de maxi-taxi incat sa ne puna gratuit la dispozitie un microbuz. Celor care sunt de departe le-as asigura doar cazarea. Pai daca ar fi sa inchiriez un microbuz nu as mai avea cu ce organiza nunta.
Am vazut atatea nunti la care circulau masin cu baloane pe capote si cu numere de inmatriculare din diferite orase.
Roxy1000
Postat pe 27 Decembrie 2008 09:34
Eu nu le-am asigurat transportul, desi mama se gandise la asta. Au fost prea multe cheltuieli si noua nu ne-a asigurat nimeni transportul cand a trebuit sa ne deplasam sute de km la nunti.
fantome
Postat pe 15 Ianuarie 2009 11:00
Nici eu nu sunt deacord cu asigurarea transportului, nici mie nu mi-a asigurat nimeni niciodata viitoarea soacra are pretentia sa asiguram transportul neamurilor, vecinilor ei ( sa va explic putin in mare ...eu sunt din neamt sotul din suceava facem nunta la suceava, doar ca mama lui are pretentia sa-si aduca ceva neamuri din dorna dar musai sa asiguram transportul) vin cu precizarea ca invitatilor mei nu le asigur nici un transport din neamt....so???? e corect?etc etc....plus multe altele
Cypcip
Postat pe 15 Ianuarie 2009 11:20
eu nu le voi asigura transportul invitatilor care vin din provincie, insa voi pune la dispozitie un microbuz care sa transporte lumea de la biserica la restaurant si dimineata, de la restaurant catre diferitele locatii unde ii voi caza...majoritatea o sa bea alcool si cel mai bine ar fi sa-si parcheze masinile si a doua zi, dupa ce dorm sa plece inapoi catre casele lor...
raly_uca
Postat pe 27 Ianuarie 2009 08:56
Buna fetelor,si eu sunt in aceeasi situatie....doar ca eu le voi asigura transportul(eu sunt din Bacau,el din Galati,nunta va fi la Galati),problema este ca nu am unde sa-i cazez si asta ma framanta mult.Unde voi face eu nunta va fi intr-o comuna in care nu exista nici un motel,sau pesiune,ce sa mai zic de hotel,iar un oras apropiat pe acolo este tocmai la 40km:((.
Sincera sa fiu nu stiu exact ce vom face,mai ales ca o parte din invitati vor veni cu masina,desi eu nu le voi recomanda.....
Offffffffffff...............greu.......!!!!
Bulina_grace
Postat pe 27 Ianuarie 2009 17:44
Buna fetelor! Eu nu asigur nici un transport, ca nici mie nu mi s-a asigurat cand am fost la nunti in alte localitati. Dar o sa asigur cazarea la cei de departe (adica peste 100Km). Cum sunt destul de multi, hotelul face reducere de grup. Interesati-va de asta! Numai sa nu includeti si micul dejun, ca... Nu am ce sa fac... nunta va fi de zi in Orastie si nu pot avea pretentia ca invitatii sa nu bea ca sa poata pleca acasa (adica Timisoara, Sibiu, Baia Mare...). Trebuie sa stiti nr de persoane care vin sigur, ma refer la cei care vor fi cazati, cu cel putin 1 luna jumatate - 2 luni inainte. Cu cat mai devreme faci rezervarea, cu atata e si oferta mai accesibila. Eu sper sa nu platesc mai mult de 60 ron pe camera dubla (asa au pe net oferta la grup). Si oricum... invitatii care vor fi cazati, sunt de obicei, destul de simtiti si cinstesc astfel incat sa-ti scoti "parleala" cu cazarea. Va doresc sa aveti o nunta ca in povesti, sa traiti la maxim toate emotiile si o casnicie cu multe impliniri! Va pupacesc!
Tassy_grace
Postat pe 28 Ianuarie 2009 08:45
MAI FETELOR,LA MINE E SI MAI COMPLICAT...EU SUNT DIN REP MOLDOVA SI FAC NUNTA LA BUZAU..ATUNCI CE SA MAI ZIC,LA 500KM???
martick
Postat pe 3 Februarie 2009 18:15
Daca soacra insista, De cat inchirierea unui microbuz, va costa mai ieftin sa dati bani de maxi-taxi sau tren prin posta celor care stiti ca nu au masina. Iesiti mult mai ieftin asa. Poate de 10-12 ori mai ieftin
Roxy1000
Postat pe 4 Februarie 2009 11:21
Martick, da-le bani de tren. Adica vorbesti cu cei de la CFM SI CFR si o sa faca reducere uriasa pentru grup. Cei de la CFR sigur fac, cei de la CFM nu stiu.

Cu CFM Chisinau-Iasi si cu CFR Iasi-Bacau
Roxy1000
Postat pe 4 Februarie 2009 11:27
Pardon am vrut sa zic Buzau nu Bacau (am gresit)

Deci CU CFM Chisinau-Iasi si cu CFR IASI-Galati si Galati-Buzau.(trenul se schimba la Galati).
Roxy1000
Postat pe 4 Februarie 2009 11:29
De la: George, la data 2009-02-04 11:29:44Pardon am vrut sa zic Buzau nu Bacau (am gresit)

Deci CU CFM Chisinau-Iasi si cu CFR IASI-Galati si Galati-Buzau.(trenul se schimba la Galati).



merci pentru sfat..
o sa incerc sa vad ce pot face,ca am auzit ca s-a facut cam 100 lei noi biletul dus,ceea ce mi se pare cam scupm..
martick
Postat pe 4 Februarie 2009 16:25
Cred ca ar fi mai rentabil sa inchiriezi un autobuz de la o regie de transport sau din autogara de la firmele private de transport. In primul rand ii aduci pe toti odata cu un singut transport si iesi mult mai ieftin. Incearca sa ii pui si pe ei in tema, poate isi platesc o parte din contravaloarea transportului.
Multa bafta!
fantome
Postat pe 5 Februarie 2009 08:39
De la: martick, la data 2009-02-03 18:15:13MAI FETELOR,LA MINE E SI MAI COMPLICAT...EU SUNT DIN REP MOLDOVA SI FAC NUNTA LA BUZAU..ATUNCI CE SA MAI ZIC,LA 500KM???



Draga mea, la 500 km nici nu se mai pune problema de transport....fiecare sa vina cu ce poate....sau mai exista o varinta: sa faceti 2 nunti, una la buzau si una in Rep Moldova
Eu sunt clujeanca, si asa ii obiceiul aci, tre sa le asiguri transport, dar eu la toate nuntile la care am fost am fost cu masina proprie....deci...

pupici tuturor miresicilor
floryna_l_lazy
Postat pe 13 Aprilie 2009 15:09
Filmari si fotografii profesionale

Doriti sa retraiti magia din ziua nuntii voastre? Si toate acestea fara stres? Invitaþi-ne la nunta, iar noi va vom asigura cã puteti retrai aceasta zi speciala doar la atingerea unui buton. Nunta este cea mai importanta zi din viata ta. In timp, fotografiile si filmarea sunt singurele care va vor aminti de aceasta zi speciala. Pentru asta suntem noi, echipa cu peste 10 ani experienta in mass-media si in domeniul filmari si fotografii. Fie ca este o reclama TV, un videoclip sau o nunta, ImagineaNuntiiTale vine la toate evenimentele importante pentru tine! Oferim servicii de filmare si fotografiere la cea mai inalta calitate!

Pentru detalii complete despre serviciile noastre, va rugam vizitati site-ul: www.imagineanuntiitale.ro


Pentru mai multe informatii va rugam sa contactati:
Telefon: 0724 568 370; 0764 388 860
E-mail: ataimagine@gmail.com; imagineanuntiitale@yahoo.com



imagineanuntiitale
Postat pe 27 Aprilie 2009 19:49
eu nu asigur transportul, pentru ca nimeni nu mi-a asigurat nici mie...Cine are bani, nu are decat. Iar de cazat ii voi caza l mine aksa si la rude, cunostinte...
raluk4coco_grace
Postat pe 12 Iunie 2009 18:51
in primul rand salut la tot poporul, in al doilea rand http://transportdepersoane.eu eu i-am chemat ptr transportul invitatilor mei si totul a fost super ok, soferi respectuosi, imbracati adecvat,masini curate, totul a decurs bine. apropo de preturi nu asa mari cum v-ati astepta, in conformitate cu criza
grace004693
Postat pe 11 August 2009 16:11
Buna!Sorry ca sunt off-topic.Vroiam doar sa te rog sa dai si tu un click aici http://e-castig.com/index.php?r=va3v . Multumesc pentru ajutor.O zi buna
kryssa_grace
Postat pe 11 Decembrie 2009 13:30
Buna fetelor! nu stiu de ce va faceti atatatea griji. Si eu voi fi mireasa la anu, eu sunt Constanta, el din timisoara, facem nunta in timisoara. Rude avem tocmai din Maramures, craiova, bucuresti. Eu le asigur cazarea, e mult mai rentabil pt ca se fac reduceri de grup si le e si lor mai usor sa aiba cazare.cu drumul sa se descurce fiecare, sa mearga mai multi in masini, microbuze si trenuri exista. eu zic ca mai importanta este cazarea pt nuntasi decat transportul. plus de asta, in camere, dak vreti si aveti posibilitatea, sa le puneti mici cadouri. eu asa fac.....Va doresc la toate Casa de piatra, fericire si tot ce va doriti!
grace006197
Postat pe 12 Decembrie 2009 09:28
dupa parerea mea, nu trebuie sa gandim ca daca vor sa vina la nunta mea sa vina ca eu nu le asigur nimic. e penibil sa inviti lumea din prvincie la nunta si sa nu le asiguri nimic si apoi seara sa te trezesti cu restaurantul gol. eu le-as asigura si transport si cazare daca tin neaparat ca ei sa vina la nunta mea.transport ptr ca peste noapte la nunta or sa consume alcool, iar cazare ca sa se poata schimba dupa ce coboara din microbuz(autocar) ca sigur vor fi sifonati si a doua zi sa se poata odihni cateva ore, asta e parerea mea. daca stiu ca nu ma tine buzunarul ptr ambele voi face in asa fel sa nu ne suparam invitatii sau sa invitam la nunta doar persoanele pe care le vrem cu adevarat alaturi de noi la nunta noastra... ptr ca stim cat de costisitor e o nunta in ziua de azi, atat pentru miri cat si ptr invitati. va pup
simonaCT
Postat pe 12 Decembrie 2009 11:11
eu sunt din maramamures si am avut invitati din bacau si bucuresti. de venit au venit cu masinile personale, dar cazarea le-am asigurat-o inchiriind un apartament, iesiti mult mai ieftin decat cazre la un hotel sau pensiune
oanaiullliana
Postat pe 12 Decembrie 2009 12:18
faza cu transportul mi se pare o prostie...nunta in ziua de azi a devenit o afacere pt invitati si nu pt miri....mancare buna vor, muzica buna vor,transport si cazare vor..si apoi vin la nunta si iti da 7mil in 2...hai sa fim seriosi...eu prefer sa am 50de pers la nunta..dar stiu k sunt pers care au tinut neaparat sa fie langa mine intr'un moment atat de important
elena8820
Postat pe 4 Ianuarie 2010 15:40
tarot_healthy
Postat pe 22 Aprilie 2010 14:52
eu sunt din medias si sotul din piatra neamt deci distanta este de 280 km. noi facem nunta la medias si noi oferim transport doar invitatiilor din piatra neamt ca asa este frumos. nunta este pe zi dar cazare nu oferim. cine doreste sa ramana mai mult cazare pe la vecini neamuri ,etc sau cine isi permite hoteluri sunt destule . alternative sunt
railia22
Postat pe 4 Iulie 2010 11:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
VAND ROCHIE DE MIREASA DEMETRIOS 1 De la: Derya 25 Septembrie 2009 23:40
Ne casatorim...dar ma inseala 79 De la: gyo85 19 August 2013 23:38
ASEZAREA INVITATIILOR LA CEREMONIA RELIGIOASA???? 24 De la: Jannine 3 Iulie 2010 18:08
Porumbei albi la nunta ! 1 De la: Citrine 6 Septembrie 2009 09:54
pantofi sau sandale...? 32 De la: Cassey 22 Aprilie 2010 14:56