Setari Cookie-uri

Nuntile din dobrogea

ma duc peste cateva saptamani la o nunta in dobrogea si am auzot ca pe acolo sunt diverse traditii, le stie cineva? nu de alta, dar sa stiu la ce sa ma astept, caci sunt un personaj imp la acea nunta si n-as vrea sa ma fac de ras, mercic:*:*
elissa_grace
Postat pe 18 Septembrie 2008 14:54
nuntile din dobrogea (cel putin cele la care am fost eu) nu au nimic aparte! daca era sa te ingrijorezi ca sunt traditii multe, ar fi trebuit sa mergi in oltenia sau moldova, dar aici nu sunt probleme de acest gen! din contra, se vede o renuntare la obiceiuri inutile (gen brad, gaina, ciorba de potroace, mersul la apa). s-a pastrat obiceiul cu turta miresei, cu furatul miresei.....si inca vreo cateva traditii specifice oricarei nunti, dar nimic deosebit! deci nu ai de ce sa iti faci griji! :* o zi frumoasa si o nunta minunata!
mimish
Postat pe 23 Octombrie 2008 13:07
Sunt din Constanta si tin sa va contrazic. Se pastreaza mersul miresei la o fantana sa ia apa dar asta la tara. In oras daca si mirele si mireasa stau la bloc n-ai cum sa respecti aceasta traditie. Nasul zice tatal nostru la masa, inainate sa se serveasca sarmalele. Si la final se face hora miresei unde participa numai femei iar fiecare va dansa cu mireasa si trebuie sa-i dea bani (5 RON, 10 RON sau cat vrea fiecare), asta inainte sa arunce buchetul de mireasa.
mirelabeceanu
Postat pe 28 Octombrie 2008 09:44
Se joaca si gaina. Si a doau zi se serveste ciorba de potroace (ciorab de burta), o ciorba acra. Stiu ca in oltenia se taie o oaie a doua zi, nu au obiceiul asta cu ciorba de potroace.
mirelabeceanu
Postat pe 28 Octombrie 2008 09:55
Intr-adevar, inca se joaca gaina, dar se pot face exceptii, depinde de miri daca vor sa nu.
Hora miresei de dupa legatoare se joaca cu femeile si fiecare dintre ele o joaca pe mireasa si ii da bani, in timp ce alta persoana apropiata miresei, soacra ori asa, dupa caz, le serveste cu ceva dulce si bautura pe doamne.Se face si hora mirelui cu barbatii si se arunca pe rand in sus mirele, nasul, socrii mari si cavalerul . Cam atat imi amintesc momentan.
oda_tzac
Postat pe 28 Octombrie 2008 12:50
scuze....sunt "bordeie si obiceie...."....eu la toate nuntile decente la care am fost, nu am vazut niciuna din traditiile zise de tine! exceptand hora femeilor, care se joaca in toata tara!


mersul la apa nici macar la tara nu am auzit sa se mai practice, gaina nu o accepta o mireasa si o nasa decente, la ciorba de potroace se renunta din considerente gen loc, timp.....

si pt ca sunt si jumatate olteanca, iti spun sigur ca nu se taie nicio oaie dupa nunta! ;)) in schimb au "cinstea miresei"...un rachiu colorat care simbolizeaza ce simbolizeaza!
mimish
Postat pe 28 Octombrie 2008 21:42
ce au asa de special nuntile din aceasta zona??/
simona_grace
Postat pe 29 Octombrie 2008 11:06
sunt olteanca si eu dar nu stiu nici de oaie nici de cinstea miresei,se face o masa un mic chef . dar asta depinde
angik_grace
Postat pe 29 Octombrie 2008 19:48
Sunt din jud. Tulcea, dintr-un orasel de langa Dunare si pot sa spun ca inafara de jocul Gainei, nuntile din Dobrogea nu se diferentiaza prea mult de celelalte. Si clar nu se fac remarcate prin traditii si obiceiuri specifice. Insa ar fi bine sa stii sa joci geamparalele si floricica. Dansuri specifice pentru aceasta zona. Si foarte interesante de altfel.
lady_me
Postat pe 29 Octombrie 2008 21:52
asa ca nu iti mai face griji! mergi la nunta, simte-te bine, ca pana la urma, te duci la o nunta tot in Romania, nu in China, sa zici ca vei fi surprinsa de traditii necunoscute! nu cred ca ai de ce sa iti faci griji!
mimish
Postat pe 29 Octombrie 2008 23:38
si la noi in dobrogea sunt aceleasi obiceiuri asta depinde de cine doreste sa le si tina
BlackRoses
Postat pe 14 Ianuarie 2009 19:05
Nuntile in Dobrogea sunt foarte frumoase (asta daca se respecta traditiile). E adevarat ca prea putini mai fac asta, si as vrea sa cred ca din nestiinta sau din dorinta de "modernism". Scria cineva mai sus ca... nu-i decent obiceiul gainii !?!?!?! Daca e asa imi permit sa spun ca mai indecent mi se pare sa faci nunta dupa ani de convietuire cu cineva. Nunta, in ultima instanta n-ar trebui sa fie "o afacere" ci sa fie ceea ce a fost sortit sa fie, adica sa marcheze trecerea a doi tineri puri in randul adultilor. Nu mi se pare decent sa imbraci rochie alba cata vreme nu mai esti fata de... ani si ani. Departe de mine "idei de-acum 100 de ani"... stiu ca e modern si mai ales indicat sa "vezi" mai intai cum te "intelegi" din toate punctele de vedere cu cel ales. Dar nu mai imbraca rochia puritatii (alba). Alege orice alta culoare, ca doar acum... mai nou... se pare ca s-au lansat in moda pana si rochii negre de mireasa... Revenind la traditii, in Dobrogea prin traditie, se "incepe" de nunta joi... cu cernutul fainii pentru paine, cozonaci si prajituri... Cernutul fainii nu-l poate face oricine... ci doar o fata si un fecior care au parinti buni (deci nu orfani sau provenind din familii "refacute"... Apoi, la noi in Dobrogea, prin traditie, invitatiile la nunta se fac cu plosca cu vin... Obiceiuri ca :bradul, barbieritul mirelui, gatitul miresei, mersul la udat, etc...se pastreaza si in Dobrogea, de cei ce vor. Poate ca... specific ar putea fi considerat "sovonul miresei"... adica un cupon de material textil pe care il primeste de la nasa dupa ce o gateste si cu care (pe mana) danseaza hora mare dinainte de plecarea spre biserica... Sunt multe de scris.. dar nu vreau sa monopolizez site-ul...
miha59ella
Postat pe 5 Februarie 2009 16:59
'Daca e asa imi permit sa spun ca mai indecent mi se pare sa faci nunta dupa ani de convietuire cu cineva. Nunta, in ultima instanta n-ar trebui sa fie "o afacere" ci sa fie ceea ce a fost sortit sa fie, adica sa marcheze trecerea a doi tineri puri in randul adultilor. Nu mi se pare decent sa imbraci rochie alba cata vreme nu mai esti fata de... ani si ani. Departe de mine "idei de-acum 100 de ani"... stiu ca e modern si mai ales indicat sa "vezi" mai intai cum te "intelegi" din toate punctele de vedere cu cel ales. Dar nu mai imbraca rochia puritatii (alba). Alege orice alta culoare, ca doar acum... mai nou... se pare ca s-au lansat in moda pana si rochii negre de mireasa...'

Doamna miha59ella....mi-ati lasat un gust amar! Nu mai sunt virgina de ani de zile, un singur barbat am avut in viata asta, si VOI IMBRACA ROCHIE ALBA DE MIREASA ca asa vreau eu si ba da ideile pe care le aveti in legatura cu rochia sunt invechite CINE IMI IMPUNE SA NU O IMBRAC? AUZI ROCHIE NEAGRA...E OK CINE VREA SA AIBA O NUNTA SINISTRA , EVENTUAL CU SERVETELE NEGRE, FARFURII NEGRE SI FLORI LA FEL ....
Cypcip
Postat pe 5 Februarie 2009 17:50
De la: miha59ella, la data 2009-02-05 16:59:48Nuntile in Dobrogea sunt foarte frumoase (asta daca se respecta traditiile). E adevarat ca prea putini mai fac asta, si as vrea sa cred ca din nestiinta sau din dorinta de "modernism". Scria cineva mai sus ca... nu-i decent obiceiul gainii !?!?!?! Daca e asa imi permit sa spun ca mai indecent mi se pare sa faci nunta dupa ani de convietuire cu cineva. Nunta, in ultima instanta n-ar trebui sa fie "o afacere" ci sa fie ceea ce a fost sortit sa fie, adica sa marcheze trecerea a doi tineri puri in randul adultilor. Nu mi se pare decent sa imbraci rochie alba cata vreme nu mai esti fata de... ani si ani. Departe de mine "idei de-acum 100 de ani"... stiu ca e modern si mai ales indicat sa "vezi" mai intai cum te "intelegi" din toate punctele de vedere cu cel ales. Dar nu mai imbraca rochia puritatii (alba). Alege orice alta culoare, ca doar acum... mai nou... se pare ca s-au lansat in moda pana si rochii negre de mireasa... Revenind la traditii, in Dobrogea prin traditie, se "incepe" de nunta joi... cu cernutul fainii pentru paine, cozonaci si prajituri... Cernutul fainii nu-l poate face oricine... ci doar o fata si un fecior care au parinti buni (deci nu orfani sau provenind din familii "refacute"... Apoi, la noi in Dobrogea, prin traditie, invitatiile la nunta se fac cu plosca cu vin... Obiceiuri ca :bradul, barbieritul mirelui, gatitul miresei, mersul la udat, etc...se pastreaza si in Dobrogea, de cei ce vor. Poate ca... specific ar putea fi considerat "sovonul miresei"... adica un cupon de material textil pe care il primeste de la nasa dupa ce o gateste si cu care (pe mana) danseaza hora mare dinainte de plecarea spre biserica... Sunt multe de scris.. dar nu vreau sa monopolizez site-ul...


Draga miha59ella rochia de mireasa alba nu semnifica nicio puritate, stiind cand a fost purtata prima si de catre cine si de ce?A fost doar o moda, pe care au intepretat-o ulterior unii cu ochelari de cal asa cum au vrut ei.Pe vremuri adica pana prin secolulu XIX fetele se casatoreau in cea mai buna rochie pe care o aveau care nu era neaparat alba, asta inseamna ca nu erau virgine?
Ideea asta e cea mai mare idiotenie, si acest "alb" al rochiei de mireasa e la figurat oricum nu cum il interpretati voi.Toti incultii isi dau cu parerea.
alina
Postat pe 6 Februarie 2009 15:13
"Draga miha59ella rochia de mireasa alba nu semnifica nicio puritate, stiind cand a fost purtata prima si de catre cine si de ce?A fost doar o moda, pe care au intepretat-o ulterior unii cu ochelari de cal asa cum au vrut ei.Pe vremuri adica pana prin secolulu XIX fetele se casatoreau in cea mai buna rochie pe care o aveau care nu era neaparat alba, asta inseamna ca nu erau virgine?
Ideea asta e cea mai mare idiotenie, si acest "alb" al rochiei de mireasa e la figurat oricum nu cum il interpretati voi.Toti incultii isi dau cu parerea."

Ok... Eu sunt inculta si tu esti culta? Mi-aduc aminte ca unul dintre drepturile castigate in urma Revolutiei din decembrie a fost si cel de exprimare libera a opiniei. Dar poate la vremea aia erai la faza de biberon... Eu n-am facut decat sa-mi exprim opinia personala. Dar ce crezi tu...e treaba ta. Asta nu-ti da dreptul sa cataloghezi pe cineva drept incult. Ma rog... fiecare cu felul personal de a gandi, de a vedea viata, de a-si organiza viata si traiul "in pat"... Nu oblig pe nimeni sa-mi impartaseasca parerile.
miha59ella
Postat pe 9 Februarie 2009 10:38
De la: miha59ella, la data 2009-02-09 10:38:34"Draga miha59ella rochia de mireasa alba nu semnifica nicio puritate, stiind cand a fost purtata prima si de catre cine si de ce?A fost doar o moda, pe care au intepretat-o ulterior unii cu ochelari de cal asa cum au vrut ei.Pe vremuri adica pana prin secolulu XIX fetele se casatoreau in cea mai buna rochie pe care o aveau care nu era neaparat alba, asta inseamna ca nu erau virgine?
Ideea asta e cea mai mare idiotenie, si acest "alb" al rochiei de mireasa e la figurat oricum nu cum il interpretati voi.Toti incultii isi dau cu parerea."

Ok... Eu sunt inculta si tu esti culta? Mi-aduc aminte ca unul dintre drepturile castigate in urma Revolutiei din decembrie a fost si cel de exprimare libera a opiniei. Dar poate la vremea aia erai la faza de biberon... Eu n-am facut decat sa-mi exprim opinia personala. Dar ce crezi tu...e treaba ta. Asta nu-ti da dreptul sa cataloghezi pe cineva drept incult. Ma rog... fiecare cu felul personal de a gandi, de a vedea viata, de a-si organiza viata si traiul "in pat"... Nu oblig pe nimeni sa-mi impartaseasca parerile.

Acest "59" sa-mi dea de gandit?ROchie neagra sa imbraci tu dc la propria nunta te consideri la inmormantare, si puritatea unei persoane nu sta in virginitate; exista fete virgine care practica sexul anal sau oral asta stiai?Crezi ca in cazul in care himelul este la locul lui asta iti da dreptul sa porti "rochia alba", indiferent daca faci sex sau nu?(poti fi virgina fizic si daca faci sex)
Rochia alba e o traditie si nu inseamna nimic legat de virginitate si puritate, nicidecum fizica.Mai cititi, mai cultivati-va si dupa aia spuneti altora ca sunt indecente, singura indecenta aici esti tu ca iti permiti sa jicnesti, mai citeste-ti postul si vezi ce ai scris acolo.
Si apropo prima rochie alba de mireasa a fost purtata ca un act de rebeliune in locul uneia argintii cum obisnuiau fetele regale.Restul "lumii" foloseau rochia cea mai buna pe care o detineau, indiferent de culoare, sa credem cumva ca acele fete pana in secolul XIX nu erau virgine sau cum?Aceste idei legate de rochia alba sunt niste IDIOTENII transmise mai departe de "intelepti".
Ma voi imbraca in ce culoare voi vrea, nu vreau sa dovedesc nimic nimanui, nu ma duc la nimeni sa cer ceva, nu ma intereseaza "gura lumii"-pe care nici pamantul n-o va inchide
In ce priveste biberonul meu asa o fi, dar dc esti atat de inteleapta ar trebui sa fi auzit de vorba aia care incepe asa "cainele moare de drum lung....."
alina
Postat pe 10 Februarie 2009 15:19
miha59ella, crezi ca toate acele obiceiuri scrise de tine mai sus (si sincer vorbind, neintalnite de mine la nicio nunta din Dobrogea, desi, crede-ma, ca am fost la nunti si la sat si la oras) mai au vreun farmec? Mie una mi se par depasite de vreme si nepotrivite zilelor noastre. Eu una nu as accepta toate acele datini pseudoexplicate de batrani melancolici sau de asa-zisi etnologi..... Nunta inseamna, cum chiar tu ai zis, unirea a doi tineri, nu realizarea unui circ!
mimish
Postat pe 7 Aprilie 2009 21:45
ce tot aveti cu decenta ..treditiile si obiceiurile sunt cele care ne reprezinta pe noi ca popor dar asta este doar parerea mea.de ce preferati sa puneti marturii pe masa invitatilor obicei preluat de la italieni,sa purtati ceva vechi ,ceva imprumutat si ceva albastru obicei preluat de la englezi ?ati vazut oare vreun italian sau englez care sa respecte obiceiurile noastre?posibil cei care se casatoresc cu romani. fiecare tara isi are traditiile sale.daca noi vrem sa le uitam pe ale noastre pe motiv de decenta imi pare rau dar suntem un popor groaznic.asta este doar parerea mea.nu sustin sus si tare ca trebuie respectate intocmai toate obiceiurile,asa cum zic unii mai exista si obiceiuri care chiar daca plac unora nu mai pot fi puse in aplicare,dar macar o parte din ele le puteti combina cu tematica nuntii. imi cer scuze daca v-am suparat dar asta este parerea mea.
mihaelaonu
Postat pe 7 Aprilie 2009 22:28
Buna seara la toata lumea! Am si eu o mare rugaminte la voi... ce spuneti? Imi acordati si mie un vot aici http://fatade10.procinema.ro/index.php?uid=28123 Este vb de un concurs la pro cinema, pt un rol de prezentator tv. Problema e ca am impresia k se fura voturile ;)) ca de.. asa-i in romania. daca vreti sa vedeti k nu se contorizeaza dati si voi unul. va multumesc!
mira_bella_grace
Postat pe 7 Aprilie 2009 22:40
Filmari si fotografii profesionale

Doriti sa retraiti magia din ziua nuntii voastre? Si toate acestea fara stres? Invitaþi-ne la nunta, iar noi va vom asigura cã puteti retrai aceasta zi speciala doar la atingerea unui buton. Nunta este cea mai importanta zi din viata ta. In timp, fotografiile si filmarea sunt singurele care va vor aminti de aceasta zi speciala. Pentru asta suntem noi, echipa cu peste 10 ani experienta in mass-media si in domeniul filmari si fotografii. Fie ca este o reclama TV, un videoclip sau o nunta, ImagineaNuntiiTale vine la toate evenimentele importante pentru tine! Oferim servicii de filmare si fotografiere la cea mai inalta calitate!

Pentru detalii complete despre serviciile noastre, va rugam vizitati site-ul: www.imagineanuntiitale.ro



Pentru mai multe informatii va rugam sa contactati:
Telefon: 0724 568 370; 0764 388 860
E-mail: ataimagine@gmail.com; imagineanuntiitale@yahoo.com



imagineanuntiitale
Postat pe 27 Aprilie 2009 19:49
Nu uitaþi cã Dobrogea este prin excelenþã multietnicã. Normal cã sunt tradiþii diferite la o nuntã de aromâni (logodna micã, logodna mare, adratul colacului, hlambura, întâmpinarea miresei de socrii mari cu misurã, spãlatul la fântânã sau mai nou un recipient cu apã), ucraineni (pregãtirea ºiche-lor, cântecele druºtelor), lipoveni (alaiul mirilor cu icoana primitã la iertãciune), turci (ceremonia pictãrii mâinilor miresei cu hena) sau greci, faþã de cea de la români. Iar în cazul cãsãtoriei mixte rezultã un mozaic de obiceiuri. E adevãrat cã multe tradiþii s-au pierdut sau pur ºi simplu nu mai sunt uzitate din dorinþa mirilor, naºilor etc., dar la unele nunþi ele sunt practicate în mod spectacular, fãrã funcþie ceremonialã.
Gãina despre care se tot discutã este destinatã naºului, nu miresei sau naºei, ºi este o practicã de iniþiere a miresei(ca ºi ruptul colacului sau pâinii deasupra capului miresei), reminiscenþã a unor timpuri în care virginitatea era obligatorie.
kudika_13834
Postat pe 8 August 2012 12:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Porumbei albi la nunta ! 1 De la: Citrine 6 Septembrie 2009 09:54
ARUNCAREA CU OREZ 11 De la: iulika_flore 9 Martie 2010 15:32
ALEGE DATA NUNTII: 18 De la: MONYY 23 Octombrie 2009 16:20
Nuntile din dobrogea 21 De la: elissa_grace 8 August 2012 12:50
Nici o nunta.... 3 De la: giuscanu 30 Noiembrie 2009 17:40