Setari Cookie-uri

unde reducem din cheltuieli???

desi ne dorim sa organizam nunta cap-coada ca la carte, va interveni un mom in care punand totul pe lista ne vom da seama ca socoteala de acasa cu se potriveste cu cea din targ
astfel ne vom vedea nevoite sa mai teiem de pe lista asta dc nu reusim sa mai scadem din cheltuieli la anumite produse gen rochie, accesorii, marturi...si sa adaugam la altele, de ex cascada cu ciocolata sau limuzina
astfel toate visele noastre vore deveni realitate

voi ce spuneti fetelor, unde veti scadea din cheltuieli?
iulik_flore
Postat pe 24 Ianuarie 2009 18:45
Biserica unde ne vom cununa, casa de unde voi pleca si restaurantul sunt foarte apropiate...clar nu am nevoie de limuzina(plus ca limuzina costa f mult si mi se pare o fadoseala...sincer).Bautura am cumparat-o noi deja(desi nunta va fi in octombrie) am gasit diferite promotii , plus ca se scumpeste cu 50%, deci nu va fi la pret de restaurant, fantana de cicolata dispare din peisaj ..unde am mai fost acea fantana nu reprezenta mai nimic, voi avea in schimb masa de fructe, ornatul salii ni-l asigura patroana restaurantului, voi face aranjamente nonflorale pentru meseni(sper sa gasesc pietricele)iar pt masa mirilor voi face ceva mai deosebit, invitatiile de nunta ...am gasit deja un model f simplu si mai ieftinut, marturiile mi le fac singura Pt rochie ...sincer chiar nu e nevoie sa dai 1000 de euro sa te simti bine sunt rochii mult mai frumoase si mai ieftinute,mie personal imi plac rochiile simple fara zorzonele,as vrea sa investesc mai bine in verighete ...caci o sa le port o viata intreaga.De ce sa pun in piept la invitati floricele naturale(care oricum nu rezista si sunt mai scumpe) cand pot cumpara niste trandafirasi micuti, artificiali? Am fost la nunti cu pretentii unde s-au pus pe masa cele mai fine si mai scumpe bauturi,sincer oamenii nu prea au inteles acest aspect au dat dar pe masa ...tot cat au stiut ei ...iar mirii dimieata s-au trezit ca tb sa aduca bani de acasa, ganditi-va si la acest lucru!
Cypcip
Postat pe 3 Februarie 2009 16:13
inteleg perfect situatia. si eu trebuie sa ma casatoresc la anul si nu stiu cum sa reduc din cheltuieli. muzica mi-a cerut 3000 de Euro, ceea ce mi se pare exagerat, dar aici nu pot interveni pt k este marea dorinta a prietenului meu de a avea strict acea formatie la nunta. totusi voi face si eu cum spune cypcip: marturiile vor fi home made de mine si mama, decorarea salii o voi face tot cu ajutorul mamei care spre norocul meu e croitoreasa si imi va face ce huse si ce fonde voi vrea eu si in ce culori voi vrea. cat priveste florile, voi opta pentru aranjamente cu flori "nemuritoare": nu ma refer la flori artificiale, ci la un fel de flori de camp ce se numesc paiusuri sau asa ceva. cunoaste mama pe cineva care face aranjamente de acest fel si arata super, in plus voi fi scutita de privelistea unor trandafiri ofiliti cu mult inainte sa ajunga invitatii. iar rochia cred k mi-o voi face la cineva din Ucraina. oricum asta e maniera prin care m-am gandit eu sa reduc costurile, pentru ca daca ma gandesc ca pe meniuri voi da cel putin 8000 de euro, trebuie sa fac ceva la celelalte capitole.
ideea cu limuzina ma incanta si pe mine, dar am realizat ca nu are nici o sansa sa vina sa ma ia ori pe mine ori pe mire de acasa, pt k stradutele dintre blocuri sunt foarte inguste si nu poate intoarce, deci pica. ma gandeam mai bine la o caleasca, dar nu cred ca gasesc.
si poate in felul acesta nu va fi nevoie sa aduc bani de acasa!
adrienutzame
Postat pe 4 Februarie 2009 09:02
Si eu sunt din suceava....mamaaaada cine iti canta la nunta? si eu am formatie....dau 55 de mil
Cypcip
Postat pe 4 Februarie 2009 10:19
fetelor eu m-am gandit sa reduc la urmatoarele:

marturii, initial vroiam sa cumpar, insa m-am gandit k ma scot mai bine acasa si cu ocazia asta ma implic si eu mai mult in organizarea nuntii mele

carduri de masa-plic, le fac eu pe calculator si apoi le scot pe carton colorat si le voi lega cu o fundita

numere sau nume de masa, asemenea voi face niste "poza" cu piesaje, pe care le voi renumi, le voi scoate la imprimata pe acelasi carton si apoi le voi pune pe masa

apoi eu mai aveam o idee, un fel de card de multumire, mai mult ptr aspect. cu poza noastra, prinsa intr-un suport pe care vom scrie un mesaj ptr invitati. tot eu le fac!

ptr cocarde ma gandeam sa cumpar niste flori naturale, cele mai ieftine nu conteaza, sa le leg eu cu o fundita si sa le pun in piep.

verighetele si inelul de logodna nu vor fi "de firma" adik f scumpe.ma multumesc cu un model frumos dar din aur obisnuit.

aranajmentele ptr biserica le voi face numai din flori albe.aici la fel ma gandeam sa cumpar cele mai ieftine flori posibile car ese gasesc pe piata.oricum aspectul conteaza. vor da bine in combinatie cu tulle si panglici.

iar la rochia de mireasa, de asemenea vreau sa reduc, mi-au trecut paserele cu miile de euro
iulik_flore
Postat pe 4 Februarie 2009 10:52
uitasem, la fel voi proceda si cu meniurile de pus pe masa

plus ca la bautura si la mancare ne gandim sa nu facem risipa si nici sa alegem cel mai scump meniu

vorba lu' cypcip, oamenii vor da pe masa tot cat stiu ei

totusi nu cred ca vom mai avea bani si de formatie nu-i bai dar mi-ar fi placut mai ales ca avem o formatie super care iti canta de la latino, holograf, romante, populara...pana la michael bolton & co.
iulik_flore
Postat pe 4 Februarie 2009 10:57
Aveam si eu gargauni in cap....mi i-a scos o prietenea care a avut nunta ....si o sa-i multumesc....am contactat firme de decorat sala(cu flori) restul...huse pt scaune si mese mi le da restaurantul gratis....ma costa doar florile 1000 ron...cateva floricele acolo... ce ma fac? as vrea sa pun pe mese ....la invitati...niste pietricele colorate , transparente ...si ceva petale....de floricele...ceva de genul...oare e o idee buna? unde se gasesc?
Cypcip
Postat pe 4 Februarie 2009 11:09
da da e f frumos

pai pietricele ar cam trebui sa gasesti peste tot, cel putin la noi in bucuresti se sunt peste tot
am fost la o nunta in nov si mi-a placut mult cum facusera
pe masa aveau niste vaze inalte pe care le cumpararesa ei si inauntru pusesera pietricele rosii si transparenta parca.straluceau f frumos.Apoi fiecare vaza avea niste iarba si cate 3 fire de gerbera, tot rosii.
dc pe masa mai imprasti si cateva pietreicele, efectul este garantat.
trebuie sa orientezi si in functie de masa, de obicei este indicat sa nu fie prea incarcata.
cum ai mesele? rotunde sau din alea lungi?
iulik_flore
Postat pe 4 Februarie 2009 11:26
Sunt mese lungi...cred ca vor sta 4 perechi la o masa.....toata lumea e reticenta la pietricele se uita cam aiurea la mine
Cypcip
Postat pe 4 Februarie 2009 11:45
de ce??? care e faza? pietricele sunt f frumoase am vz la f f multe nunti, insa la asta ultima de care ti-am pov, mi-au atras atentia deoarece erai si in vaza
iulik_flore
Postat pe 4 Februarie 2009 12:12
fetelor, lamuriti-ma si pe mine ca la noi in Ardeal nu se foloseste termenul de "marturii".

Ce sunt astea? "marturii"
diana_princessa
Postat pe 4 Februarie 2009 19:46
Marturiile (bombonierele) sunt cadouri pe care mirii le
fac invitatilor pentru ca acestia sa aiba o amintire.
Conform traditiei italiene, marturiile contin cinci
bombonele de zahar simbolizand sanatatea,
bogatia, fericirea, fertilitatea si viata lunga.
Fiecare este personalizata cu un cartonas cu prenumele
miresei si al mirelui, si data nuntii. Se pot aseza pe
mese inainte de sosirea invitatilor sau se pot inmana
personal la sfarsitul evenimentului.
Cypcip
Postat pe 5 Februarie 2009 09:13
Cypcip, am vazut ca m-ai intrebat cine imi va canta la nunta: Fratii Reut. i-am vazut cum au cantat la nunta unui foarte bun prieten de-al meu si mi-au placut foarte mult. e drept ca pretul m-a cam dat pe spate. ti-e cine iti canta cu 55 de milioane? unde faci nunta in Suceava? e frumoasa ideea cu pietricelele si din astea sunt din belsug. am o prietena care va pune drept marturii niste floricele din acelea parfumate in tiul (sper ca asa se scrie ) de aceeasi culoare cu fondele de pe scaune.
adrienutzame
Postat pe 5 Februarie 2009 09:28
Am o formatie Acropole canta la Nistru, sincer f mult costa la tine muzica...puteai sa gasesti mult mai ieftin ...serios vorbesc...am nunta in Suceava la Rest Brandusa, eu am incercat sa reduc din cheltuieli caci sunt f multe...nu te hazarda la multe ca nu are rost, mai renunta la cateceva ..sa nu te trezesti dimineata ca tb sa mai aduci de acasa bani de ce nu ai facut contractul in lei? noi asa am facut si la formatie, si la filmat si la fotograf....euro ar putea ajunge si la 5 lei...ce te faci?
Cypcip
Postat pe 5 Februarie 2009 10:27
De la: eli_cristall, la data 2009-02-05 11:09:29puteti reduce din cheltuieli cumparand rochita si alte accesorii de la miresici care au avut deja nunta, astfel veti reduce poate la mai mult de jumatate aceste cheltuieli....eu mi-am cumparat rochita cu 2100 iar acum vreau sa o vand cu 800 ron si dau cadou voalul si postetuta, asa se va bucura o miresica de ea si mai fac si eu loc prin casa....asa puteti avea o rochie deosebita la un pret care e mai bun de cat al rochiilor de pe lipscani


solutii exista, nu trebuie sa va speriati de criza

spor


elli cristall are dresptate

si eu m-am gandit la aceasta varianta pentru ca rochia visurilor mele este mult prea scumpa si nu mi-o pot permite asta ar inseamna sa renunta la restul si nu vreau
pana la urma nu a purtat-o decat o noapte si doar ce a facut cu ea? k nu s-a tavalit pe jos
eu sunt pentru
iulik_flore
Postat pe 5 Februarie 2009 11:17
pentru adrienutzame

nu stiu dc ti-am scris numele corect

se scrie tulle

dar asta nu este o problema, dc ai gresit

suntem aici ca sa ne ajutam si sa ne invatam unele de altele
iulik_flore
Postat pe 5 Februarie 2009 11:18
De la: Cypcip, la data 2009-02-05 09:13:28Marturiile (bombonierele) sunt cadouri pe care mirii le
fac invitatilor pentru ca acestia sa aiba o amintire.
Conform traditiei italiene, marturiile contin cinci
bombonele de zahar simbolizand sanatatea,
bogatia, fericirea, fertilitatea si viata lunga.
Fiecare este personalizata cu un cartonas cu prenumele
miresei si al mirelui, si data nuntii. Se pot aseza pe
mese inainte de sosirea invitatilor sau se pot inmana
personal la sfarsitul evenimentului.


mersi,
chiar nu stiam ca asa se numesc
la noi nu se practica inca treaba asta asa ca am scapat .... :P
diana_princessa
Postat pe 5 Februarie 2009 20:57
multumesc iulika_flore pentru ca mi-ai spus. omul cat traieste invata.
draga Cypcip, stiu unde e restaurantul Brandusa si e foarte dragut acolo. nu stau nici eu departe de el, intamplarea face. legat de muzica, in lei cer 125 milioane, si din ce am inteles din previziunile valutare, euro va ajunge la un maxim de 4,7 de lei in mai si in septembrie, dupa care va putea scadea si sub 4,0. e un pic riscant ai dreptate, dar daca vom lua euro din timp si la un mai pret accesibil, s-ar putea sa fie bine. legat de contract, duminica asta trebuie sa-l semnam (si intre noi fie vorba inca sper sa reusesc sa-l conving pe prietenul meu sa renunte la acesta idee mareata cu Fratii Reut). daca nu reusesc asta e: sper macar sa faca o atmosfera de neuitat! am totusi o intrebare pentru tine: cam cat costa un meniu mediu la Brandusa? pe noi la Sagra nu stiu exact cat ne va costa, cert e ca anul acesta costa 140 lei de persoana.
adrienutzame
Postat pe 6 Februarie 2009 09:28
da-mi un id de mess si vb acolo...ok?sau ti-l dau eu pe al meu: cyp_cip si vb pupici
Cypcip
Postat pe 6 Februarie 2009 10:02
love love am o intrbare. Ce e cu acest site, ce trebuie sa faci? sau doar dupa ce te inscri afli?
cristina1384
Postat pe 15 Martie 2009 09:19
eu am vazut la o nunta ceva ff interesant si anume intr-o vaza inalta,sticla transaprenta, gen tub asa, mere verzi:D si cateva fire de ce vrei tu, flori..sau chiar nimic..doar cateva mere mici verzi..si arata fff frumos, v-as fi atasat o poza, dar nu vad optiunea:P o sa o pun la mine la profil.
getfit_miki
Postat pe 11 Decembrie 2009 07:36
Buna fetelor . A propos de reducerea cheltuielilor : are cineva de vanzare cutia pt darul de nunta?? . Sau daca aveti idee cum se confectioneaza una? Sincer eu as avea idee , dar nu stiu dc o sa iasa asa cum vreau . Daca cineva a facut asa ceva , va rog lasati-mi si mie un mesaj . Va pup pe toate
vivi1984
Postat pe 11 Decembrie 2009 10:44
mmmda... eu am avut nunta in iulie. Am iesit f. f. bine atat material cat si sufleteste. tin sa mentionez ca suntem bugetari si ne-am facut singuri nunta. Ne-am imprumutat de 2500 e pt avansuri. unde am redus: la meniu ( desi a fost f. bun - nu am nimic de reprosat) - am cautat la 150 de restaurante adica la toate din localitatea noastra si am ales un rest care se respecta de 4 st. si am negociat la sange cu administratorul, nu stiu daca am voie sa-i mentionez numele. Asa ca nu ne-am complicat cu decorarea salii caci rest. in sine era f. elegant. in meniu era inclusa si decorarea salii- huse, fete, cateva sfesnice, si cateva boluri cu flori artificiale care desi aratau f bine le-am refuzat. ventuza de pe masina mirilor am pus-o pe masa prezidentiala. In rest nu am pus flori pe mese, oricum erau f incarcate. Struti am pus flori naturale la ginere, nasi, parinti, frati, si dominisori/re de onoare si atat. Meniu nu am avut ca de...la ce bun odata ce nu au de ales. Am ales cel mai bun dj din oras si la fel am negociat la 400 e, pt ca o formatie ma costa prea scump si marea majoritate a invitatilor nu tin cont ca tu ai formatie sau dj. sau daca da prea putin. Am avut invitati din: banat, oltenia, muntenia, maramures, bucovina, de toate varstele si categoriile sociale. la 7 dimineata se ruga administratorul de mine sa scap de invitati ca trebuie sa puna micul dejun pentru cei din hotel. Ca marturii am dat o cutie in forma unei ciocolati obisnuite ce continea mini ciocolati de diferite arome, vreo 10. mi le-a adus cineva din belgia cu 1 e buc. casuta de bani nem oricum banii se inmaneaza personal si a avut mama geanta. Am sarit peste asa zisele fite: limuzina , fantani de nu stiu ce fel, caleasca, porumbei, artificii, clovni, s.a.
iulianacraescu
Postat pe 11 Decembrie 2009 12:39
Buna!Sorry ca sunt off-topic.Vroiam doar sa te rog sa dai si tu un click aici http://e-castig.com/index.php?r=va3v . Multumesc pentru ajutor.O zi buna
kryssa_grace
Postat pe 11 Decembrie 2009 13:28
eu platesc 1500 euro,in bucuresti. Sunt buni, am fost la o nunta si ne-au placut.
getfit_miki
Postat pe 11 Decembrie 2009 15:07
se pot reduce la costurile hainelor , aranjamentelor, a voalului, incaltamintea, fara lautari, o locatie, decenta ,dar eleganta fara coloane, meniu bun, mult traditional negociat,foto,dj,negociat la minim,verighete cu mai putine diamante, nunta poate sa fie ok. de bun gust, se pastreaza si toate traditiile pe care le dorim, iar invitatii se vor simti bine numai datorita noua a mirilor, socrilor, nasilor in functie de cita atentie le dam de la sosirea lor, cit in timpul mesei dar si la plecarea lor . atunci invitatii se vor simti importanti si tratati cu respect, daca noi vom savura nunta si nu vom trece macar 1 data pe la fiecare ,vom avea si surprize la sfirsit.
grace003710
Postat pe 11 Decembrie 2009 15:14
viviana1984 - eu am avut la nunta un cos cumparat de la Nobila Casa anul trecut cu 7 ron, pe langa ac am cumparat 1 m de materialul de tull cu care l-am infasurat iar in fata am facut o faunda tot din ac material - il am si in ziua de azi plin cu busuioc

iulika - eu am redus la urmatoarele
- pt bautura am facut un contract cu un depozit de la noi care ne-a dat bautura cu plata a 2 zi dupa nunta si ce sticle raman nedesfacute le-au luat inapoi, cate ceva am luat si din metro-au reduceri destul de bune pt cantitati mari
- florile le-am cumparat cu comanda special din catalog de la un depozit firul la trandafir a fost 3.50 in timp ce in piata era 10 lei
- buchetul la facut sotul meu si al meu si al nasei, la fel si lumanrile tot noi un fir de trandafir pe langa lumanre poti face si tu altfel de coronite pt lumanri noi asa ma vrut
- coronita am luat-o faorte ieftina de la un mag chinezesc cu 25 de ron si nu 100 ron si am fost foarte incantata de ea
- invitatiile sunt si la 1 leu foarte frumoase + scrisul e suficient daca vrei sa economisesti

cam atat imi aduc eu aminte


a si ai grija la aperitiv e foarte important - mancarea conteaza mult - aperitivul ar tb sa contina 13 fleuri



laura02maria
Postat pe 12 Decembrie 2009 20:13
Anul acesta a fost cum a fost, poate la anul va fi mai greu, din pct de ved financiar [din cate stiu, criza nu va disparea prea repede, cel putin nu de la noi]...unele neamuri la care am fost cu invitatii in toamna (ca eu in oct am avut nunta, sunt din Cj) au zis ca sigur de la anul, multi vor merge cu cadouri la nunta, ca in Occident...si putini vor mai da plicul cu bani. Eu si asa, am redus din cheltuieli..ca e vb de banii tai munciti si de ce sa-ti bati joc de ei?
1. Am luat o rochie cu 2100 ron, f frumoasa, cine doreste, o poate lua la jumatate cu tot cu accesorii; doritoarele imi pot scrie pe mail-ul amytothazan@yahoo.com, pt poze.
2. Mi-am confectionat sg marturiile: am cumparat tulle, rosu si alb, gata confectionat pt marturii, am cumparat fundite albe si rosii, am luat si bombonele fructate, f bune...si le-am aranjat eu. Sa fiti atente sa fie drajeuri, ca altfel de bomboane vor murdari tulle-ul.
3. Mi-am confectionat sg meniurile de pus pe fiecare masa: am cumparat coli A4 cartonate (albe), cu un aspect mai grunjos, pe care le-am inscris acasa cu text rosu si listat la imprimanta. Am perforat la fiecare cate un colt, de care am legat cate o fundita...a fost de un efect deosebit.
4. Am pus carduri pe masa...albe, cu scris rosu. Cu urari pt invitati si cu model de plic inauntru.
5. Florile de pus in piept au fost naturale, urasc florile artificiale. Au fost facute de o prietena a sorei mele, care se ocupa cu flori (e inginer agronom) si a mai lasat din pret pt ca ne cunoastem. In orice caz, daca nu o cunoasteam imi confectionam sg cocardele, nu e greu deloc: o floricica, o verdeata si o fundita.
6. Sa aveti grija ca aperitivul sa fie bogat, 11-13 feluri si va fi ok. E primul fel cu care intra invitatii in contact, si tb sa faceti impresie buna.
7. Bauturi se pot lua de la en-gros-isti si veti plati dupa nunta, doar ce ati consumat. ce nu si ramane ambalat, vi le ia inapoi si nu le platiti.
8. Cel mai important: nu invitati decat persoane dragi si de care sunteti apropiate, de care sunteti sigure ca vin. Ma enerveaza nuntile astea facute cu si din "obligatii", la care iti vin oameni cu care nu vb aproape niciodatasi care nu iti impartasesc fericirea cu ocazia evenimentului . Deci...hell, no! Eu am avut 100 persoane (si puteam sa am vreo 250, ca am multe neamuri, dar nu am vrut); au fost: familia apropiata, multi prieteni si colegi. A fost bestialll!
V-am pupat!
AmyB
Postat pe 13 Decembrie 2009 14:12
fetelorrrrrrrrrrr ce ne facem cu criza???

miresicilor, ati inceput pregatirile???

cum merg???

noi in urmatoarea perioada avem de facut urmatoarele:

1.sa vorbim cu firma de decoratiuni, poate ne fac vreun discount ceva



2. de dat o raita prin magazine, pe la reduceri, pentru a vedea dc se poate achizitiona ceva la juma' de pret...

nu stiu cum merge la voi, eu imi tot fac calcule de zor
iulik_flore
Postat pe 13 Ianuarie 2010 01:48
De la: grace005197, la data 2009-12-11 07:36:55eu am vazut la o nunta ceva ff interesant si anume intr-o vaza inalta,sticla transaprenta, gen tub asa, mere verzi:D si cateva fire de ce vrei tu, flori..sau chiar nimic..doar cateva mere mici verzi..si arata fff frumos, v-as fi atasat o poza, dar nu vad optiunea:P o sa o pun la mine la profil.

foarte interesant ... dar cam mare vaza pentru o asa masa ... nu ti se pare ?
paullyss
Postat pe 20 Februarie 2010 00:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vand rochie de mireasa 1 De la: ancu_ 4 Octombrie 2009 09:40
cumpar floare de par 3 De la: criss23lupe 5 Noiembrie 2009 12:55
Vand rochie superba de mireasa la 400 ron 1 De la: Meli80 11 Iunie 2009 13:05
Vand rochie de mireasa Whire Lady si voal, colectie noua 1 De la: mirellavizit 12 Martie 2010 20:04
vand rochie de mireasa bien savvy 2009 alba cu buline 29 De la: d_ariana2009 14 Februarie 2011 19:58