Setari Cookie-uri

Dupa o nunta recenta..... Info utile

Eu am avut nunta pe 23 mai si am cheltuit in jur de 10.000euro. Nu a fost o nunta luxoasa dar totul a fost elegant, exact cum ne-am dorit. A fost o nunta de vis pe care cu siguranta nu o vom uita niciodata!
AlexandraL_grace
Postat pe 4 Iunie 2009 17:36
De la: cristina_tanase, la data 2009-04-08 18:38:38Buna! Eu am avut nunta anul trecut, pe 8 noiembrie si pot spune ca nu credeam vreodata ca o sa cheltuim atatia bani, pot spune ca a fost o nunta cat de cat mare (circa 240 invitati). Dupa nunta eu si sotul meu ne-am facut socoteliile si am ajuns la aproape 50000 lei(numai meniurile le restaurant fiind 35000 lei)


Item Suma cheltuita

Accesorii (voal, manusi, bijuterii) 1000 RON

Costum cununie civila 400 RON

Costumatia mirelui 880 RON

Machiaj si coafura 1000 RON

Pantofii 1000 RON

Rochie mireasa 2500 RON

Inel mire 340 RON

Inel miresa 340 RON

Inchiriere biserica 1000 RON

Lumanari 850 RON

Alune 160 RON

Buchet masa prezidu 350 RON

Inchiriere local 3000 RON

Meniuri invitati 34500 RON

Tarie 760 RON

Tort 550 RON

Turta 100 RON

fantana ciocolata 1000 RON

Cocarde 223 RON

Invitatii 411 RON

Marturii 210 RON

Plic masa de bani 184 RON

cos cocarde 45 RON

pahare miri/nasi 120 RON

Buchet Nasa 150 RON

Buchet mireasa 370 RON

Decoratiuni sala nuntii 330 RON

Cameraman 2000 RON

Dj 1000 RON

Fotograf 1000 RON

Transportul mirilor 350 RON


Buget total: 56113.00 RON

ceea ce depaseste 10000 de euro. am 115 invitati, si al meu mire are 2 costume pentru ca avem nunta in 5 sept anul asta si nu mi se pare normal ca dupa ce a transpirat la cununia civila sa-l tin in acelasi costum toata ziua. in ziua de azi o nunta nu se poate cu mai putin. cel putin nu poti face o nunta civilizata si eleganta, in urma careia sa ramai cu amintiri placute. nici nu vreau sa=mi inchipui ce nunta poate sa fie aia cu un buget mai mic, inseamna ca faceti nunta numai din interes si pentru bani ceea ce mi se pare stupid. e foarte aiurea sa-ti faci din nunta o afacere.
alexa_ctin
Postat pe 9 Iulie 2009 08:08
Dragele mele au am avut nunta sambata, 4 iulie. A fost de vis, totul a iesit perfect! Cat despre bani, si noi cand am pus pe foaie tot cam 150 mil ne trebuiau (fara meniuri), insa credeti-ma nu se va potrivi NICIODATA ce ati pus pe hartie cu realitatea. Sunt foarte multe maruntisuri pe langa cele importante care costa! Si noi tot singuri a facut nunta, dar daca vrei ceva de bun gust exclus sa iti ajunga 150 mil(fara meniuri)...

Postat pe 9 Iulie 2009 08:11
Sorry mesajul era ptr domnisoara cristina care a scris:

Buna!Dupa parerea mea nu ai dreptate....tu te gandesti cand spui 10000 Euro?Sunt o gramada de bani...numai daca ai fite te costa atat de mult.Si eu am nunta anul acesta si nu m-a dus atat de mult.Rochita si costumul+tot ce e pe lg cam la 3000 lei,aranjamentul la restaurant cam 2000 lei,aranjam floral la rest 1500 lei,formatia 4000 lei,fotograful si cameramanul 1500 lei,a fost avansul la rest 1000 lei,invitatiile au fost mai mult pt ca sunt din America(7oo lei),marturiile 300 lei....deci am ajuns si eu cam la 14000 lei...si nu 10000 euro care ar insemna minimum 42000 lei.Spor la cumparaturi,si noi mai avem cate ceva de cumparat....cum ar fii bautura,fructele,cafeaua,dulciurile si cocardele.Pupici la toate viitoarele mirese


cat despre fitele pe care le mentioneaza ea acolo dupa parerea mea cred ca se refera la bun gust si un minim de normalitate. nu se cheama fite sa-ti faci nunta in ziua de azi cu mai mult de 10000 de euro, bine asta daca te respecti pe tine pe viitorul tau sot si pe invitati si vrei sa iasa ceva frumos, nu o reuniune de doi bani.
alexa_ctin
Postat pe 9 Iulie 2009 08:11
- alexa_ctin cred ca cameramanul a exagerat un pic - cum ti-a facut mai exact DVD in final. Cate ore ai pe DVD?
- fotografgul ti-a oferit si albumul cu printarea pozelor in pretul acesta.

- iar plicurile de ce au fost asa scumpe

laura02maria
Postat pe 9 Iulie 2009 08:24
cameramanul imi ofera 4 dvd-uri, albul legat si imprimat pe foaie metalica, mini dvd-uri separat in high definition, prezentare separata a nuntii pe dvd-uri personalizate si pe loc la sfarsitul nuntii cate o poza noi cu cate o familie la fiecare dintre invitati. nu iti pot spune cate ore va avea dvd-ul ptr ca inca nu l-am facut, nunta o am pe 5 sept. plicurile de pe masa sunt printate la tipografie cu modelul facut de noi si cu fiecare nume deja printat (80 buc*23.000 vechi). la fel am facut si invitatiile, le-am conceput noi in photoshop si le-am printat la tipografie. de asemenea la buchetul de mireasa este mai mult pentru ca voi avea 2 buchete, unul la cununie si unul la restul nuntii. iar meniul ptr fiecare invitat este de 3 mil in care imi ofera vin (fata in iarba), suc, apa, sampanie si piscoturi, cafea, toate nelimitat, mancarea, amenajarea salii. eu mai platesc in plus amenajarea intrarii, holului si scarilor, buchetul de pe masa de preziduu si tortul. in amenajarea inclusa in meniu imi ofera flori pe mesele invitatiilor si imbracatul mesei si al scaunelor. preturile nu sunt orientative, sunt exacte, sunt sumele pe care le-am platit deja, pentru ca noi am platit tot si numai avem nimic de facut pentru nunta, decat actele si analizele pentru cununia civila.
alexa_ctin
Postat pe 9 Iulie 2009 08:35
Buna Alexa,

Poti sa-mi spui te rog in ce consta amenajarea sali pentru care platesti RON ? Am inteles ca-ti da florile de pe masa invitatilor, stii in ce consta sau cum arata, ca m-ar interesa si pe mine?

Multumesc.

Daca vrei poti sa-mi dai un mesaj privat cu firma care se ocupa de asta , am vazut ca esti tot din bucuresti.
luminita_dinu
Postat pe 9 Iulie 2009 09:28
Noi am avut nunta pe 16 Mai anul asta, si am cheltuit in jur de 15000 € pt tot inclus honeymoon, intr-o destinatie foarte exotíca. Am avut o nunta destul de mica, 63 de persoane...desi am dat invitatii la foarte multi...


Casa de piatra , fericire si implinire va doresc!!
andreea25graversen
Postat pe 9 Iulie 2009 14:15
buna..cam tarziu scriu...am avut nunta pe 4 iulie la rest la marquise...a fost bestiala...nu pot decat sa spun k a fost nunta la care am visat:)....acum mai avem un hop..noi facem 2 nunti..urmeaza la baia mare
:
Pk de acolo e sotul meu..si pe 19 iulie de distram iar...dar nu o sa fie cu biserica..doar o masa..si mi-am cump iar o rochie....gen marlyn monroe....alba...sa ne tineti pumnii!!!!pupici...casa de piatra si multa fericire elor care au avut nunta....si mult succes celor care urmeaaza..un sfat...SA NU LASATI PE NIMENI SI NIMIC SA VA STRICE SEARA!
hanamaria2k
Postat pe 9 Iulie 2009 17:17
De la: alexa_ctin, la data 2009-07-09 08:35:45cameramanul imi ofera 4 dvd-uri, albul legat si imprimat pe foaie metalica, mini dvd-uri separat in high definition, prezentare separata a nuntii pe dvd-uri personalizate si pe loc la sfarsitul nuntii cate o poza noi cu cate o familie la fiecare dintre invitati. nu iti pot spune cate ore va avea dvd-ul ptr ca inca nu l-am facut, nunta o am pe 5 sept. plicurile de pe masa sunt printate la tipografie cu modelul facut de noi si cu fiecare nume deja printat (80 buc*23.000 vechi). la fel am facut si invitatiile, le-am conceput noi in photoshop si le-am printat la tipografie. de asemenea la buchetul de mireasa este mai mult pentru ca voi avea 2 buchete, unul la cununie si unul la restul nuntii. iar meniul ptr fiecare invitat este de 3 mil in care imi ofera vin (fata in iarba), suc, apa, sampanie si piscoturi, cafea, toate nelimitat, mancarea, amenajarea salii. eu mai platesc in plus amenajarea intrarii, holului si scarilor, buchetul de pe masa de preziduu si tortul. in amenajarea inclusa in meniu imi ofera flori pe mesele invitatiilor si imbracatul mesei si al scaunelor. preturile nu sunt orientative, sunt exacte, sunt sumele pe care le-am platit deja, pentru ca noi am platit tot si numai avem nimic de facut pentru nunta, decat actele si analizele pentru cununia civila.



am inteles - fericire si sanatate
a si ai grija la hartia metalica nu e chiar foarte ok decat pt catreva poze - tinde mai mult catre lucios si pretul e aproape dublu fata de hartia mata care arata mai elegant - dar cum crezi tu si cum va place

laura02maria
Postat pe 9 Iulie 2009 19:03
am uitat sa spun si pe noi ne-a costat nunta.10.000 euro dar a meritat fiec banut ..si nu am avut nunta de fitze..dar ca sa fie asha cum iti doresti.tb sa bagi ceva bani..sa nu regretati nimic:)pupici..seara faina va doresc!
hanamaria2k
Postat pe 9 Iulie 2009 20:46
hanamaria2k, de ce faceti 2 nunti , daca amandoi sunteti din Romania? Baia Mare ok Baia Mare dar totusi nu e in Canada aceasta Baia Mare... cine vroia sa vina la nunta voastra o facea si daca era vorba de o distanta de peste 500-600 de km, parerea mea..
sau nu stiu.. a 2 a voastra nunta asta, poate e doar ciorba de potroace;))sau o mini petrecere de 15-20 de insi intre rude, nicidecum "nunta" cum ziceti voi..?! mi se pare ciudata oricum ideea de a 2 a nunta in aceeasi tara..

nu vb acum despre voi nicidecum, ca nu va stiu cazul, dar acum strict pararea mea personala:
eu una nu as face 2 nunti pt nimeni, cine vrea sa vina atunci sa ma urmeze unde o fac... nu tre' sa ma pun luntre si punte pt cineva care nu poate sa ma respecte cat de putin incat sa nu vina sa ma vada cum ma cunun religios sau cum am parte de primul dans ca si tanara casatorita sau io mai stiu ce altceva care se intampla o sg data in viata cu adevarat!.. am mai auzit cu faza cu 2 nunti cand esti tu dintr-o tara , el dintr-alta tara...acolo sa zicem ca exista un motiv, distanta exagerat de mare si costurile uriase de avion, cazare,etc..insa in aceeasi tara e bataie de joc la adresa mirilor sa ai pretentia sa mai faca o nunta si pt tine ca nu ai putut tu sa iti misti fundul la nunta originala, unde trebuia, e marlanie! parera mea

Casa de piatra oricum

PS: nu o luati personal, nu va stiu cazul,era doar la general faza cu 2 nunti)
cristinne83
Postat pe 10 Iulie 2009 09:13
facem..o petrecere..ffff multi nu au putut veni si sunt ff multe rude..si nu ne permiteam sa-i cazam pe toti..si costa si drumul fff mult...si cazarea...d;asta facem...nu e nunta..nu ma imbrac in rochia de mireasa...o sa fie un party..cu vreo 40 de pers...care sunt rude si din partea sotului si din partea mea...sunt bunicii..care sunt batrani si nu au putut lua parte..etc...nu dau explicatii...k nu e nevoie...dar...k sa se inteleaga!dc:)ms frumos....
hanamaria2k
Postat pe 10 Iulie 2009 15:43
Sa fiti fericite amndoua!!! De apreciat ca au reusit singuri. Dar cam sump la bucuresti. La Craiova nu e chiar asa scump
ade23ade
Postat pe 10 Iulie 2009 20:25
Buna la toata lumea!

Si eu am avut nunta de curand adica pe 18 iulie. A fost frumos dar s-a terminat prea repede. Si din pacate am ramas si cu un gust amar la capitolul invitati. au fost persoane care mi-au confirmat ca vin cu o seara in urma sau chiar in dimineata nuntii si bineinteles ca nu au mai ajuns seara la nunta. Asa ca pentru viitoarele mirese un sfat: luati in calcul si posibilitatea ca multi din invitati sa nu apara.
In rest va urez casa de piatra si fericire!!!
denissa_kenzo
Postat pe 19 August 2009 15:00
De la: Evelinne, la data 2009-03-11 19:05:28Casa de piatra, multa fericire si tot ce va doriti! O intrebare: cum au ajuns invitatii acolo, presupun ca ai avut multi si din bucuresti...? Si asteaptam poze...
ai avut si porumbei?cit costa la bucuresti?
irinnaioanna
Postat pe 29 August 2009 13:33
Dragele mele , eu am avut nunta anul acesta , in Septembrie si pot spune ca am cheltuit aproape 9000 euro , in ultima saptamana apar cheltuieli imprevizibile , nu am ramas datoare dupa nunta dar nici nu mi-au ramas foarte multi bani , insa am multumirea sufleteste ca a iesit asa cum imi doream si......... ,, nunta este o loterie'' succes viitoarelor mirese si daca va pot ajuta cu un sfat nu ezitati sa il cereti!
ema_ion
Postat pe 25 Noiembrie 2009 23:56
wooow, f dificil sa traiesti prin orasele mari ale tarii. eu sunt din baia mare, dar toata nunta cu tot cu meniuri (90) m-a costat 15000lei. am avut nunta in 17 oct 2009, deci recent,si va spun sincer ma bucur ca n-am irosit banii aiurea, cum ar fi sa dau 30mil pe o rochie de mireasa. ce faci pe urma cu ea? o tii in dulap. in schimb cu banii astia poti sa-ti mobilezi o garsoniera ( in praktiker a aparut o oferta beton la mobilier)
oanaiullliana
Postat pe 26 Noiembrie 2009 08:56
Foto-vis, video-miraj


- Daca v-a dezamagit fotograful pe care la-ti avut la nunta, sau daca, pur si simplu, doriti ceva plin de mister si savoare, de poezie si candoare, dati-ne un semn si vom gasi un peisaj deosebit, un parc, o ferma in camp, o apa, o cetate, o stanca plesuva, sau orice altceva pe care a-ti dori sa va transpuneti imaginea de miri minunati, si vom face o sedinta foto, sau si video, deosebita. A va imbraca din nou in miri poate fi chiar o provocare. Nu ezitati!
V-au dezamagit fotograful si cameramanul? Trimiteti-ne DVD-ul si noi il vom prelucra, imbunatatindu-i calitatea si claritatea, si un foto sau videoclip minunat va vom oferi din materialul d-tra brut. Totul prin posta daca distanta este prea mare.
Iar daca evenimentul inca nu a avut loc, si doriti sa ramaneti de la acesta cu amintiri vii si minunat de proaspete si peste multi ani, contactati-ne. Vom fi partenerii d-tra fideli.

- Daca doriti si 12 porumbei albi la cununie, cu mare placere.

Phone 0744580054 sau 0742577082
fotografie_dragosp@yahoo.com sau eunescu09@yahoo.com
Ne puteti gasi si pe www:// dragospopescuphotography.blogspot.com sau pe eunescu09 sunphoto



energiccom_grace
Postat pe 26 Noiembrie 2009 09:08
Buna fetelor. Si eu am avut nunta pe 7 noiembrie 2009. Aveti dreptate in privinta cheltuielilor neprevazute. Mie mi a fost foarte greu pentru ca am ajuns in tara cu 2 sapt inainte de nunta.Chiar daca am avut ajutoare tot greul a fost pe mine,dar pana la urma a iesit totul bine.Este prima oara cand scriu. Chiar daca nu sunt in tara va citesc mesajele. Va pup
danagaureanu
Postat pe 10 Ianuarie 2010 20:41
Buna fetelor! eu am avut nunta in Septembrie si mi-am facut o lista cu absolut tot ce am cheltuit , daca sunteti interesate o sa adaug lista si absolut tot cat am cheltuit , eu mi-am facut o lista inainte de nunta cu cateva luni si pe rand ce cumparam adaugam si pretul . succes!
ema_ion
Postat pe 11 Ianuarie 2010 19:53
analizele medicale pentru cununia civila : 150 ron
decorurile pentru masini :-------- 200 ron
Rochia de mireasa :-------- 1800 ron
Costumul pentru mire: -------- 2000 ron
Costum pentru cununia civila :--- 1200
Rochie pentru cununia civila : --- 700
Bijuterii pentru mireasa ---- 300
Pantofi mireasa-------------------------- 250
Pantofi mire--------------------------------300
.Tortul de nunta -------------------------- 650
.Meniul pentru nunta ---------------------30000
(menirurile le-am platit dupa nunta)
Muzic----------------------------------- 7000
.Fotograf :-------------------------------- 700
Cameraman :--------------------------------1200
.Cadou pentru nasi -------------------------400
.Luna de miere :---------------------------3000
Voal :--------------------------------------200
Jartiera :-----------------------------------35
Lenjerie intima sexy pentru noaptea nuntii :150
Coafor :------------------------------------200
Machiaj:------------------------------------100
Manechiura :--------------- 200
.Pedichiura :-------------------------------100
Verighete :-------------------------------- 600
confetii : -------------------------------- 200
Pernita pentru verighete :------------------ 60
pahare miri si nasi :--------------------- 100
Cocarde : ----------------------------------300
aranjamente florale :---------------------- 500
( restaurant si petale trandafiri)
lumanari------------------------------------200
pt aranjamentele florale restaurant

marturii -----------------------------------300
amenajarea--------------------------------1000 rest.
.Buchete pentru: --------------------------1000
mireasa, nasa, domnisoare de onoare
.Bomboane-----------------------------------200
pentru cununia civila si bautura cununia civila
.Bautura pt restaurant :--------------------8000
Fructe, alune, saratele, prajituri etc :-----400
Plocon nasi { l-am dus inainte de nunta cu o seara : frcute , sampanie , gaina , tort , flori} :-----------300
alte cheltuieli : bani lautari , la nuneasca , brazi , prosoape etc diverse cheltuieli -----------------------500
Am cheltuit in jur de 340 milioane , poate am omis ceva , Fara meniurile de la restaurant , absolut tot in afara de meniurile de la restaurant le-am platit inainte , cu meniurile de la restaurant am cheltuit intre 600 - 650 milioane
ema_ion
Postat pe 11 Ianuarie 2010 20:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pentru concurs 1 De la: mami_meuv 2 Iunie 2009 20:16
Momente sepciale la nunta 1 De la: valyv23 14 Iunie 2010 14:50
Decoratiuni nunta 6 De la: karllitta17 26 Martie 2014 21:43
CE PARERE AVETI DESPRE "IESIRILE INTRE BAIETI" ALE BARBATILOR? 24 De la: raluk4coco_grace 10 Decembrie 2015 16:22
ce idei aveti pentru petrecerea burlacelor? 55 De la: 22 Aprilie 2015 19:02