Setari Cookie-uri

ce poti sa faci cand isi baga altii coada?

sunt foarte nervoasa ca nu imi pot vedea de treburile mele cu privire la nunta ca au altii pareri de spus, culmea, mai importante ca ale mele, sau cel putin incepe sa li se dea importanta. iubitul a inceput si el sa creada in ce spun altii... de parca ei n-au avut nunta lor, sa ne scuteasca. ma refer aici in special la parinti... doamneeee!!! ce pot sa fac sale limitez... bagarea nasului?
amalia79_healthy
Postat pe 3 Aprilie 2009 17:08
NU O SA POTI NICIODATA SA LIMITEZI LUCRU ASTA PT K ASA ST EI.EU AM PROBLEME CU SOCRII CARE MA INEBUNESTE MA CRIZEZ DAR EU LE DAU CU FLIT. NU MA INTERESEAZA PAREREA LOR E NUNTA MEA FAC CE VR MAI ALES K EU PLATESC MAJORITATEA CHELTUIELILOR,DECI ASA FA NU DA IMPORTANTA K NU CONTEAZA PAREREA LOR E NUNTA TA TU HOTARASTI,SI CU AL TAU O REZOLVI TU K TOT NOI CONDUCEM ORI CAT SAR DA EI COCOSI SUNT GAINI MEREU ASA K BAFTA MULTA .PUP
kudika028812
Postat pe 3 Aprilie 2009 18:08
Mda... foarte bun topicul. Si eu ma confrunt cu asemenea probleme chiar cu mama mea. Ne spune sa nu punem sticlele de whiskey pe masa, ci sa serveasca chelnerul, ca se fura, ca unii vor deschide numai sticla, dar nu vor bea... Ca rochia sa nu o fac cu bretele, ca am umeri frumosi... Nu stiu eu daca e chiar asa, dar eu vreau sa o fac cu bretele ca ma simt mai in siguranta si eu chiar stiu ce inseamna sa porti corset cu rochie lunga, sa nu trag toata ziua de corset. Precizez ca nu a purtat niciodata corset sa stie cum e. Dar ea nu a vazut pana acum mireasa cu rochie cu bretele. Vorba vine! Apoi cu traditiile: sa punem nu-stiu-ce pancarda la poarta cu "Bine ati venit". Ma lasi!!! Eu vreau un aranjamanet deosebit din flori artficiale (naturale sunt foarte scumpe, si macar asa imi raman mai mult timp si nu se ofilesc!). Apoi ca la iesirea mea din casa, sa iasa o mica miresica, pe care nasul sa o plateasca daca nu o vrea mirele. Cum evident ca nu pe miresica o vrea (ci pe MINE), nasul trebuie sa o plateasca. Prostii! Ce! Nasul nostru are bani fara numar?!?!?! Nu! Noi ne-am luat nasi o pereche de oameni care ne sunt foarte buni prieteni! I-am luat pentru a ne fi parinti spirituali, nu pentru a ne fi nasi cu bani. Dar se pare ca unii nu inteleg! Apoi mai vine si "socruela" ca sa nu dam tort la nunta, sa facem mici tortulete pe care sa le dam acasa. "CUUUUUMMM?!?!?!?!" zic eu! Sa n-am eu tortul miresei?!?!?!? Nici nu ma gandesc! Si cand m-a auzit ca nu accept asa ceva nici in ruptul capului a lasat-o balta. Dar mai merge pe la mama mea si ii spune asa subtil, ca nu ar fi o pieredere asa de mare, ca tortul oricum nu prea se mananca la ora aia, dar cum noi facem nunta de zi, tortul se va servi pe la ora 11:00 seara... Ca noi oricum punem pe masa prajituri si dam si acasa la invitati o caserola cu prajituri sau un mic tortulet+sticla de tuica (asa e "moda" la noi!!! Bine, de tuica dispunem oricum). Bine... mai sunt ele si altele! Sper numai sa trec usurel peste ele. Oricum ma oboseste foarte tare ca tot trebuie sa dau aceleasi explicatii de mii de ori. Pupe si mult succes!
Tassy_grace
Postat pe 8 Aprilie 2009 11:01
o da! va inteleg pe toate ca si eu trec prin astea!la inceput cu ai mei,apoi cand ai mei sau potolit acuma cu socrela!! inebunesc! daca acuma se baga in viata mea ce o sa faca dupa casatorie! si faza e ca la ai mei pot sa zbier si sa urlu si sa le zic ce vreau la soacra mea nu pot decat sa tac si sa inghit caaltfel nue de bine! nu exista dreptate in lumea asta va zic eu!eu sunt catolica si pt socrela si mamasa am acceptat la ortodocsi nunta.apoi eu vreau la sat ei vor l aoras ca vezi doamne noi suntem oraseni trebuie sa ne falim ca facem la oras.si ma mai fac si sperstitioasa si cik credinta nu e totul ,ca daca e asa atunci mai bine te faci calugarita!sa inebunesc pe langa ca nu lo invatat pe fiusu de Dzeu si trebuie sa ma chinui eu cu el ca e si incapatanat,si egoist ca tot mamasa lo invatat sa fie asa,acuma trebuie chiar si biserica sa aleaga ea de parca ea are ceva legatura cu religia!ce sa mai zic!urasc oamenii astia prefacuti care fac lucrurile doar ca sa se laude.nu stiu daca a-ti inteles ceva,dar trebuia sa ma descarc!
va tzuuc pe toate si sper sa aveti pregatiri cat mai usoare si sa fie totul pe pofta inimii voastre!
pisimaya_grace
Postat pe 21 Aprilie 2009 17:00
http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Funda_accesoriu_chic_pentru_rochia_de_mireasa.html

superbbbbbbbbbbbb
iulik_flore
Postat pe 22 Aprilie 2009 12:06
Vedeti de ce ne-am facut noi nunta singuri? Nu am acceptat nici macar un ban de la parinti, socri sau nasi. Daca au avut ceva de spus , i-am ascultat si le-am spus ca vom "rumega" ideea in liniste, doar noi 2, iar daca ni se va parea buna, o vom lua in considerare.
De obicei, ii puneam in fata faptului implinit. Aflau lucrurile dupa ce se intampau: le-am spus de sala dupa ce am inchiriato, au vazut rochia dupa e am cumparato, la fel cu invitatiile si restul. Cand faptul e consumat nu mai au ce spune.
Au incercat si la noi sa se implice, dar nu i-am lasat. Cel mai tare a fost cand soacra'mea m-a intrebat cand mergem sa umparam rochia. Am inceput sa rad... Nu-i venea sa creada. I-am zis ca rochia o cumpar impreuna cu sotul meu indiferent de ceea ce zice traditia. Cand s-a revoltat am intrebat-o daca mi-o cumpara ea si s-a potolit brusc. Si exemplele pot continua.

Sfatul meu: puneti-i in fata faptului implinit!
fantome
Postat pe 22 Aprilie 2009 15:13
ARGH!!!! Mie imi venea sa le dau in cap la toti la un moment dat! Am incercat din rasputeri sa nu fiu bridezilla si culmea e ca ei au fost mai panicati decat mine! De fiecare cand veneam cu o propunere, imi sareau toti in cap si apoi spuneau ca tot eu sunt aia care ma crizez...
"As vrea ca domnisoarele de onoare sa se imbrace la fel..." - "Cum?!?! Esti egoista! Cum poti sa ne ceri asa ceva?!?!" era doar o sugestie.
" Vreau sa decorez sala cu multe flori" "Ba nu, o sa punem fructe." "Dar deja o sa fie un aranjament mare cu fructe si eu intotdeauna mi-am dorit sa am multe flori la nunta..." "Auzi, da tu la cate nunti ai fost pana acum? Eu am fost la "n" nunti si stiu mai bine ca tine!" faze de genul asta....
In final am zis ca ei si am facut ca mine...
Alexuta_grace
Postat pe 23 Aprilie 2009 10:33
stiu si eu asa e cu parintii vor si ei sa-si dea cu parerea dar voi asa cum au zis si celelalte fete "zi ca ei si fa ca tine"

TASSY - am observat ca stai la casa de ce nu-ti pui in pamant floarea miresei, garofite si buzdugi sunt flori usor de intretint, fara probleme si sa-ti faci aranjamentele pe poarta din acestea - la maine asa a fost, mi-au iesit super, pe jos a fost plin de petale de flori si pe balustrada mici buchetele.

sau cauta o pepiniera sau pe cineva cine are trandafiri de gardina pt decoratiuni eu am gsit anul trecut cu 0.5 trandafirul de garina

- rochita cu bretelute mi sa parut intotdeauna foarte romantica

- referitor la tortulete deja se prcatica si la Cluj chiar si la zile de nastere - dar eu zic ca e mai frumos sa dai o felie de tort din tortul miresei. Si nu e tot una un tort de 7-10 kg fata de unul de 10-15 kg sau mai mult.

Sa stii ca la nunta mea tortul a fost foarte asteptat si sa si mancat, ca era cat pe sa nu-mi ajunga
Dar de ce il servesti asa tarziu? mai ales ca e nunta de zi, la Cluj se serveste dupa friptura, pe la 11.00 cum spui tu nu stiu daca vei avea mai mult de 25% din invitati si e un mom f frumos nu merita sa-l dai asa tarziu - vezi cum zice si restaurantul

- referitor la fetita imi pare rau pt ea, dar nu e locul ei in acl mom, tu tb sa fii prioritara,

pupici si tie mult succes si rabdare viitorelor mirese
laura02maria
Postat pe 28 Aprilie 2009 09:28
mie imi spuneti ca am vrut sa fac o mica logodna(nu am mai apucat)...intr-adevar timpul era f scurt dar am prins niste dureri de cap...nicicum nu ne-am putut intelege nici macar la locul unde va fi..ce sa mai zic de logodna in sine!se face asta asta..se pune asa..nu am apucat sa scot nici un cuvant cand ma pregateam de logodna mea .altii se intelegeau cum sa fac eu pe banii mei.nicicum nu au fost de acord cum am vrut eu.vroiam ceva doar in familie,nu am vrut nu stiu ce,tatal meu fiind bolnav,dar credeti ca a fost cineva de acord?la cati invitati vroiau ei faceam nunta.pana m-am enervat si am spus clar si raspicat ca daca fac asa logodna mare de unde imi raman ceva bani si de nunta!atunci s-au calmat pt ca nici unul nu a vrut sa contribuie.si in plus le-am spus ca e logodna mea fac cum vreau eu.mama mea s-a suparat ca 2 zile nu a mai vb cu mine.dar pana la urma nu a fost nici cum am vrut eu nici cum au vrut ei.pur si simplu nu s-a mai putut....
cheregi_andreea
Postat pe 29 Aprilie 2009 15:31
la noi mama ne-a ajutat foarte mult cu pregatirile. Insa daca avea vreo idee ne-o zicea si discutam cum e mai bine sa facem. nu s-a amestecat in ceea ce am facut noi, iar sfaturile si ideeile ei chiar au fost foarte bune pt nunta.
Insa soacra, pe langa faptul ca nu a intrebat o data in aproximativ 9 luni de zile "cum stam cu pregatirile de nunta?" ar fi avut si pretentii sa mergem noi la ea sa-i zicem uite vrem sa facem invitatiile asa, iti place?, sau sa ii zicem hai ca mergem sa luam verighete vii cu noi? ea asta astepta sa te duci tu sa ii spui ce faceti pt nunta si eventual sa o iei la cumparaturi sa isi dea si ea cu parerea. daca deschideam eu subiectu despre nunta discuta si ea dar daca eu nu spuneam nimik de nunta nici ea nu deschidea subiectu sa ne intrebe daca mai trebuie sa luam ceva sau daca ne ajuta cu ceva in pregatiri.
Asa ca nu i-am cerut nicio parere, am luat invitatiile, doar am anuntat-o ca le-am luat, le-a vazut cand am dat invitatiile, rochia de mireasa a vazut-o in ziua nuntii, sala de restaurant nici nu stia unde se afla. Daca pe ea n-a interesat-o de la inceput aceasta nunta nici noi nu ne-am obosit sa-i dam detalii.
ea practic a fost ca un invitat oarecare la nunta. nu s-a implicat cu nimic. n-a fost in stare nici sa se ridice de pe scaun sa-si intampine rudele venite la nunta.
carmela_grace
Postat pe 29 Aprilie 2009 15:49
stii ce sa faci??sa-i zici la viitorul sot ca e nunta voastra si nu a lor ,ca important e ca voi sa va simtiti bine si sa iasa cum visati voi nu cum vor altii!!!!si sa nu uite ca tu esti iubita lui,viitoare mama a copiilor lui si cu tine va sta in aceeasi casa nu cu strainii.indicat ar fii sa fie matur si sa aiba puterea de a lua hotarari singur!!!
asta inseamna barbatie adevarata!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
maslin_natasa22
Postat pe 29 Aprilie 2009 22:35
Ceau fetelor. Si eu am intampinat problema voastra, dar mai mult din partea prietenilor decat din partea parintilor (probabil cu parintii cand ne apropiem mai mult de nunta, mai avem 4 luni). Prietenii care sunt casatoriti nu au putut intelege ca gusturile, dorintele noastre sunt diferite de ale lor si ca nu doar cum au facut ei este bine. M-au stresat cateva luni rau, ei stiau una si buna: asa ca ei. Ca rezolvare, dupa ce am incercat sa fiu diplomata dar nu au inteles, m-am enervat intr-o seara, am ridicat tonul putin si asa au priceput sa-mi dea pace. Cat despre parinti am pus la punct un plan cu logodnicul meu: cand insista parintii mei urlu eu, cand insista parintii lui urla el, asta se intampla la semnul celuilalt ca nu vrea asa, iar pe parintii i-am anuntat ca parerea lor cumulata reprezinta 40%, deci daca nu vrem nu trece. Pana acum este ok sa vedem de aici mai departe. Va pup
kudika021476
Postat pe 30 Aprilie 2009 09:14
buna,si eu stiu cum e.eu am nunta la sf lui august dar cum noi suntem in italia a trebuit sa rog mereu pe lti sa mearga sa se intereseze pentru mine,acum se face totul cum vor nasi nostri parinti.eu sunt deja satula de tot,nu cred k mai suport alte implicarile in decizile noastre.va pup
aly79_grace
Postat pe 13 Mai 2009 16:39
De la: allyy, la data 2009-04-03 17:08:18sunt foarte nervoasa ca nu imi pot vedea de treburile mele cu privire la nunta ca au altii pareri de spus, culmea, mai importante ca ale mele, sau cel putin incepe sa li se dea importanta. iubitul a inceput si el sa creada in ce spun altii... de parca ei n-au avut nunta lor, sa ne scuteasca. ma refer aici in special la parinti... doamneeee!!! ce pot sa fac sale limitez... bagarea nasului?

cunosc situatia!asa ca ii las sa vb.sa sugereze si fac tot cum vreau eu
kudika007717
Postat pe 20 Mai 2009 16:34
si eu am probleme asemanatoare .....dar stau si ascult parerile tuturor nu am nici o problema dar din ele se aplica doar care cred eu ca ar trebui ...desi au fost cv probleme cu meniurile mai grava ...pt k soacra vrea 4 feluri de mancare +desert eu vreau 3 ...pana la urma tot 3 vor fi
myssnatacha
Postat pe 22 Mai 2009 08:35
De la: carmela, la data 2009-04-29 15:49:51la noi mama ne-a ajutat foarte mult cu pregatirile. Insa daca avea vreo idee ne-o zicea si discutam cum e mai bine sa facem. nu s-a amestecat in ceea ce am facut noi, iar sfaturile si ideeile ei chiar au fost foarte bune pt nunta.
Insa soacra, pe langa faptul ca nu a intrebat o data in aproximativ 9 luni de zile "cum stam cu pregatirile de nunta?" ar fi avut si pretentii sa mergem noi la ea sa-i zicem uite vrem sa facem invitatiile asa, iti place?, sau sa ii zicem hai ca mergem sa luam verighete vii cu noi? ea asta astepta sa te duci tu sa ii spui ce faceti pt nunta si eventual sa o iei la cumparaturi sa isi dea si ea cu parerea. daca deschideam eu subiectu despre nunta discuta si ea dar daca eu nu spuneam nimik de nunta nici ea nu deschidea subiectu sa ne intrebe daca mai trebuie sa luam ceva sau daca ne ajuta cu ceva in pregatiri.
Asa ca nu i-am cerut nicio parere, am luat invitatiile, doar am anuntat-o ca le-am luat, le-a vazut cand am dat invitatiile, rochia de mireasa a vazut-o in ziua nuntii, sala de restaurant nici nu stia unde se afla. Daca pe ea n-a interesat-o de la inceput aceasta nunta nici noi nu ne-am obosit sa-i dam detalii.
ea practic a fost ca un invitat oarecare la nunta. nu s-a implicat cu nimic. n-a fost in stare nici sa se ridice de pe scaun sa-si intampine rudele venite la nunta.


Draga mea...se pare ca soacra ta...este copie la indigo dupa a mea..sau invers. Acelasi comportament l-a avut si soacra mea vis-a-vis de nunta noastra...indiferenta totala..
NICOLE_V_condo
Postat pe 6 Iulie 2009 14:18
Draga ally asculta ce spun ceilalti dar fa cum crezi tu!eu recunosc ca cele mai multe pareri sunt enervante sau rautacioase,dar unii chiar iti dau sfaturi bune!pupici si sa ai o nunta asa cum iti doresti!!!
Amy_1107
Postat pe 20 Octombrie 2009 20:34
De la: Alexuta, la data 2009-04-23 10:33:07 ARGH!!!! Mie imi venea sa le dau in cap la toti la un moment dat! Am incercat din rasputeri sa nu fiu bridezilla si culmea e ca ei au fost mai panicati decat mine! De fiecare cand veneam cu o propunere, imi sareau toti in cap si apoi spuneau ca tot eu sunt aia care ma crizez...
"As vrea ca domnisoarele de onoare sa se imbrace la fel..." - "Cum?!?! Esti egoista! Cum poti sa ne ceri asa ceva?!?!" era doar o sugestie.
" Vreau sa decorez sala cu multe flori" "Ba nu, o sa punem fructe." "Dar deja o sa fie un aranjament mare cu fructe si eu intotdeauna mi-am dorit sa am multe flori la nunta..." "Auzi, da tu la cate nunti ai fost pana acum? Eu am fost la "n" nunti si stiu mai bine ca tine!" faze de genul asta....
In final am zis ca ei si am facut ca mine...


Bravo,cea mai desteapta miresica...numai ca eu nu stiu daca am sa ma abtin sa nu ma enervez...pana la anul in aug tre sa fac practica, hihihihi
mitrea_alina
Postat pe 31 Octombrie 2009 03:14
De la: maslin_natasa, la data 2009-04-29 22:35:07stii ce sa faci??sa-i zici la viitorul sot ca e nunta voastra si nu a lor ,ca important e ca voi sa va simtiti bine si sa iasa cum visati voi nu cum vor altii!!!!si sa nu uite ca tu esti iubita lui,viitoare mama a copiilor lui si cu tine va sta in aceeasi casa nu cu strainii.indicat ar fii sa fie matur si sa aiba puterea de a lua hotarari singur!!!
asta inseamna barbatie adevarata!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Ok...dar in cazul in care nici iubitul nu e de acord cu tine si il intereseaza mai mult de ceea ce zice lumea decat de parerea ta??? ce sa mai fac atunci??
mitrea_alina
Postat pe 31 Octombrie 2009 03:24
eu am fost o mireasa fff comoda, i-am plasat mamei toata sarcina nuntii in sensul ca ea s-a ocupat de tortul miresii (eu l-am vazut doar la nunta), ea mi-a cautat rochia (eu doar m-am dus sa o vad daca imi place si sa o probez), dar restaurantul l-a ales sotul iar ai mei initial au fost f dezamagiti pana au fost la o nunta la acel restaurant si au vazut cat e de frumos. m-am lasat in seama mamei fiindca ne cunoastem de-o viata gusturile si mereu suntem pe aceeasi lungime de unda. am fost extrem de multumita si de tort si de rochie. soacra n-a avut nimik de comentat fiindca nici nu a venit la nunta fiind sectanta.
oanaiullliana
Postat pe 31 Octombrie 2009 08:23
esti o norocoasa...chiar sunt un pic "invidioasa" pe tine ptr ca eu nu am asa o mama,dar oricum o am si stiu ca ma va ajuta,chiar daca nu vom fi intotdeauna de acord.te pup.numai bine
mitrea_alina
Postat pe 31 Octombrie 2009 15:06
tarot_healthy
Postat pe 2 Noiembrie 2009 14:16
PFFF! Eu le-am spus de la inceput ca nunta va avea cati invitati vreu eu (socrii mei vroiau maxim 100), le-am spus ca nu vreau lautari si ca nu o sa respect nicio traditite. Si daca cineva are ceva de comentat, sa plece, ca nu am chef sa ma cert cu cineva la NUNTA MEA. Si am avut DJ, care au au fost extraordinari, am avut peste 200 de invitati (nu a refuzat absolut nimeni invitatia, ba au venit si in plus). Vis-a-vis de traditii, doar chelnerii m-au intrebat la un moment dat daca "cantam gaina". I-am spus sa faca pasi si gata. Nici macar cu furatul miresei nu am fost de acord. Eram insarcinata in luna a 6-a, o sarcina dificila (bebicul se oprise din crestere) si nu aveam chef de "balariile" lor.
Nu am dansat hora miresei, nu mi s-a rupt turta, nu mi s-a luat voalul (nici nu am avut, am avut doar niste trandafirasi mici) sa mi se puna batic. Nici "ciorba de potroace" nu am dat-o. Au organizat parintii mei ceva, dar eu eram trezita deja de 24 de ore. Nu imi mai trebuia si ciorba aia.
Asa ca s-a facut cum am vrut eu. Eu nu tin cont de gura lumii si de ce pretentii au. Daca ai o idee buna si imi place, atunci stau la dicutii, daca nu, nici nu te obosi sa imi repeti ideea ca plec de langa tine si te las sa vorbesti singur. Punct.
Si credeti-ma ca suntem casatoriti deja de 6 ani si suntem mai mult decat fericiti. Asa ca o casnicie nu se tine cu traditii si cu alte "balarii". Se tine cu iubire, respect, intelegere, totul reciproc.
Asa ca fetelor, putin TUPEU si spuneti ce vreti si cum vreti.
daniian
Postat pe 19 Ianuarie 2010 11:23
urmareste distractia de mai jos:
http://www.youtube.com/watch?v=D-q3K9m4Lrc
http://www.youtube.com/watch?v=kGI7GHaGNVE
http://www.youtube.com/watch?v=SljEzkOdowA
grace006966
Postat pe 19 Ianuarie 2010 15:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Machiaj profesional 1 De la: kudika408105 14 Iunie 2011 19:39
un SFAT... logodnicul meu ma bate cu toate ca sunt insarcinata 74 De la: an_ny_ta 31 Octombrie 2016 07:19
cursuri de bucatar, ospatar, vanzator avizate ministerul muncii 395 ron 1 De la: restadam 18 Ianuarie 2012 15:05
despre musulmanii care vin in Romania si se casatoresc islamic cu 2-3 femei ce parere aveti? 80 De la: sotto 28 Martie 2013 07:52
Ce sa fac cand socrii nu suporta ginerele? 20 De la: grace006564 29 Aprilie 2013 23:02